Προς το περιεχόμενο

Σκέφτεστε να παντρευτείτε;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τουτο τον κοσμο ερχεσε και φευγεις μονος, οπως το ιδιο και στην κοινωνια σε ολες αυτες τις ψευτικες καταστασεις, τωρα τι λετε μερικοι καντε παιδια να σας κοιταξουν, κανεις δεν κοιταει κανεναν την σημερινη εποχη, το μονο που κοιταει καποιος ειναι η εκμεταλευση του συνανθρωπου του.

Που λετε ειμαι με την σχεση που εχω καποια χρονια, θελει οικογενεια, εγω πνιγομαι μονο που το ακουω, ποσο μαλλων για γαμους κλπ , λεει αν δεν το παμε σοβαρα τελος, διαβαζω καποιους εδω να τους κανανε τα ιδια καποιες γυναικες, ειναι καποιου ειδους πιεση ασχημη και αυτο. Παντως η μοναξια οποιος το βιωσε ειναι ασχημο συναισθημα, ελεινα ασχημο!

Επεξ/σία από Lacepo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Παντρεψου ρε οσο πιο γρηγορα μπορεις. Απλα να βρεις την καταληλη η την οσο πιο καταληλη γινετε. Ειμαι 36 στα 37 τα παιδια μου 8 κ 9 χρονων. Οσο πιο νεος τοσο πιο ποκυ θα αντεξεις. Αν γερασεις θα κουραζεσε ευκολοτερα κ θα εισαι κ γερος μπαμπας κ δεν θα μπορεις να  βγεις με το γιο μπαροτσαρκα 😄

Ειμαι με τη γυναικα μου 13-14 χρονια μαζι κ παντρεμενοι 9 νομιζω 😂😂

Δεν εχω παραπονο , τσακωμους θα εχεις οτι κ να γινει απλα στο τελος της μερας οταν τα παιδια κοιμουντε εκει βλεπεις τι εχεις καταφερει. Ολοι αλλαζουνε κ αντρες κ γυναικες , στην πορεια . Την αρχη ειναι ολο μελια αλλα μετα θελει κ απο τους 2 γερες υποχωρησεις. Δεν εχω απατησει μεχρι τωρα κ πιστευω κ η γυναικα μου το ιδιο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλη η παρέα μου είναι τα τελευταία 4-5 χρόνια με παιδιά , αφού έφαγα μια κρίση περίπου πριν 2-3 χρόνια βλέποντας όλα αυτά .. πλέον νομίζω ότι και εμένα με ψήνει η ιδέα. Είμαι 36 στα 37 πλέον .. το περισσότερο μου άγχος δεν είναι η σύντροφος αλλά αν θα τα καταφέρουμε οικονομικά (σπίτι , γάμος , παιδιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάλεξε γυναίκα με το αυτί παρά με το μάτι ,όσον αφορά το θέμα γάμου είναι απλά ένας θεσμός που έχει απαξιωθεί κανε ότι νομίζεις.

 Εγω είμαι 36 ετών εργένης , έχω κάνει πολλές φορές αυτήν την ερώτηση στον εαυτό μου ,και ρωτώ πολλούς ανθρώπους κατά καιρούς ,όχι μόνο γνωστούς και φίλους αλλά και  αγνώστους. Διάβασα από την αρχή το ποστ γιατί μέσα από τις πολλές και διαφορετικές απαντήσεις ,μπορείς να βρεις πολλές ομοιότητες στα λεγόμενα του καθενός ,πολλές ανησυχίες για το ποιον της κάθε γυναίκας , το οικονομικό , κτλ .Ο κοινωνικός ιστός έχει δεχτεί σημαντικό πλήγμα, και η συντροφικοτητα ,ο γάμος ,η τεκνοποίηση είναι κοινωνικά θέματα, και δεν μπορείς να απαντήσεις με ένα απλό ναι η όχι. Όλοι μας θα έχουμε κάτι θετικό η αρνητικό , κάποιοι άνθρωποι δεν παντρεύτηκαν ποτέ και ευτύχησαν ,κάποιο πάλι όχι και τούμπαλιν .Προσωπικά είμαι υπέρ της συντροφικοτητας ,και βλέποντας και κάνοντας ,πρόσεχε όμως μην πέσεις στην παγίδα της κοινωνικής πίεσης γιατί υπάρχει και μπορεί να είναι πάρα μα πάρα πολύ πιεστική .Χρήματα δεν χρειάζονται , άσε αυτά που λένε , περισσότερα παιδιά γεννιούνται από φτωχές οικογένειες η έστω μικρομεσαίες στην καλύτερη , για λόγους πρακτικούς , χέρια εργατικά πιο παλιά στην επαρχεία και για τους αστούς απλά κοινωνική ευθύνη .Σε πρώτο επίπεδο ,βρες την σύντροφο σου που θα σε κάνει να νιώθεις ''ασφάλεια'' ώστε να προχωρήσεις /σετε η σε γάμο η άπλα σε συντροφικοτητα με παιδιά η όχι. Όλοι μα όλοι οι παντρεμένοι που έχω ρωτήσει ,κανείς μα κανείς δεν έχει μετανιώσει για τα παιδιά του,για την χαρά που τους δίνουν (όταν είναι μικρά ασφαλώς ε , και είναι χαριτωμένα και δεν έχουν δικη τους βούληση , θέληση , κτλ)Αλλα όλοι έχουν μετανοιώσει που παντρεύτηκαν , και ο πραγματικός λόγος που όταν γυρνάνε σπίτι και χαίρονται όταν βλέπουν τα παιδιά τους είναι αυτός και μόνο! γιατί άπλα δεν έχουν άλλο λόγο για να χαρούν...Ασφάλεια  δεν με έκανε καμμια να νιώσω ώστε να κάνω και γω το επόμενο βήμα ότι και αν ήταν αυτό, για λόγους που πολλοί συμφορουμιτες προανέφεραν , θα ήθελα να στηρίζεται μια σχέση σε σταθερούς πυλώνες ,οι δικοί μου είναι η ηθική ειλικρίνεια ,αγνότητα, αγάπη .Βρες ποιοι μπορεί να είναι οι δικοί σου ,μην κάνεις εκπτώσεις στα συναισθήματα σου και στις ανάγκες σου ,(σωματικές,συναισθηματικες κ.α)και σου εύχομαι τα καλύτερα, άντε και με ένα καλό κορίτσι :) ας ευθυμήσουμε και λίγο .Μέχρι να το βρούμε είναι καλύτερα να γνωρίσουμε/ζουμε τον εαυτό μας , να αποκτήσουμε μια άλφα αυτογνωσία για το τι πραγματικά θέλουμε ,χωρίς κοινωνικές πιέσεις ,και το τις μας έχει ενσταλάξει αυτή η υποκριτική και φαρισαϊκή κοινωνία στην οποία γεννηθήκαμε και το αντίτιμο που είναι να πληρώσουμε/νουμε μακάρι να ήταν μόνο οικονομικό ...

Επεξ/σία από sadvampire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 με 2 παιδια με διαφορετικες γυναικες πολυ μικροτερες απο εμενα, συγκεκριμενα 12 και 13 χρονια μικροτερες.

Δεν εκατσε ο γαμος με καμια για διαφορους λογους (οχι οικονομικους).θα την χαρακτηριζα ψιλοδυσκολη την κατασταση.

εχω σχεσεις και με τις 2 και με τα παιδια μου.νιωθω σαν να ειμαι παντρεμενος κ να εχω 2 διαφορετικες οικογενειες κ ενω εν τω μεταξυ τωρα εχω αλλη κοπελα ακομα πιο μικρη απο τις μανες των παιδιων μου.κ με τις μανες των παιδιων μ εξακολουθω να εχω πασης φυσεως σχεσεις χωρις να γνωριζουν εκεινες τι ακριβως παιζεται κ μ δημιουργειται συχνα πυκνα η εντυπωση οτι κ οι 2 θελουν επανασυνδεση.

Οι γονεις μ σχεδον με εχουν αποκληρωσει οπως κ πληθωρα συγγενων μου .μιλαμε μεν,τους επισκεπτομαι αλλα οι σχεσεις εχουν ψυχρανθει αρκετα λογω του οτι δεν ανταπεξηλθα στις προσδοκιες τους οσον αφορα στον συγκεκριμενο τομεα.στα αλλα μια χαρα τα καταφερα-ετσι πιστευω δηλαδη.

Ποτε δεν μου ειχε περασει ουτε σαν ιδεα οτι θα βρισκομουν αντιμετωπος με τετοια κατασταση αλλα με τον καιρο το συνηθισα.ξεχασα να ανεφερω οτι η κορη μου ειναι 10 κ ο γιος μου 1.

Το εντυπωσιακο ειναι οτι κ στις 2 περιπτωσεις μολις γεννηθηκαν τα παιδια για καποιο διαστημα κ για λογους π ακομα δεν εχω καταφερει να καταλαβω γιναμε οι χειροτεροι εχθροι με τις γυναικες.

 

Δεν ξερω γιατι εγραψα ολα τα παραπανω κ αν σχετιζονται αμεσα με το θεμα του γαμου κ τις διατυπωθεισες αποριες-σκεψεις-προβληματισμους αλλα εμενα μ ηρθε η επιθυμια να τα γραψω.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tsipakis είπε

οι απαντησεις ολων σας με κανα 2 εξαιρεσεις ειναι επιπεδου 15χρονου . καλως να μεινετε κουτσουρα και μπακουρια στη ζωη σας 

Όπως εσύ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι 27 και η μόνη περίπτωση να παντρευομουν, θα ήταν για να πάρει η γυναίκα μου Visa. Σκέφτομαι να μεταναστεύσω εκτός Ευρώπης αργότερα. Εκτός κι αν παντρευτώ κάποια γηγενή βέβαια. 😛

Πιστεύω ότι ο γάμος δεν προσφέρει τίποτα και γίνεται μόνο για θρησκευτικούς (ηθική και καλά) ή για οικονομικούς λόγους. 

Παιδιά ίσως να ήθελα να κάνω, μετά τα 35. Ανάλογα με την οικονομική κατάσταση και την ωριμότητά μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο lactate που ολοι ξερουμε  :)

Ο γαμος πλεον ειναι κατι σαν μακροχρονια μισθωση,καθως πλεον φαινεται οτι ο ανθρωπος δεν εχει αξιες.

Εισαι με μια/εναν μερικα χρονια,σκαει και ενα παιδι,λες ας παντρευτώ κιολας και βλεπουμε.

Το παιδι δεν το ρωτησε κανεις βεβαια αβ θελει να ειναι σε αυτη την εφήμερη οικογένεια,καταλήγει να μεγαλώνει με χωρισμένους γονεις και αργοτερα καποιο υποκατάστατο γονέα,και μετα τα δινει ολα στους ψυχολογους.Μην κανετε γαμους ετσι βιαστικα,και μην κανετε παιδια μονο και μονο για να κανετε παιδια!

1 ώρα πριν, Pankard είπε

40 με 2 παιδια με διαφορετικες γυναικες πολυ μικροτερες απο εμενα, συγκεκριμενα 12 και 13 χρονια μικροτερες.

Δεν εκατσε ο γαμος με καμια για διαφορους λογους (οχι οικονομικους).θα την χαρακτηριζα ψιλοδυσκολη την κατασταση.

εχω σχεσεις και με τις 2 και με τα παιδια μου.νιωθω σαν να ειμαι παντρεμενος κ να εχω 2 διαφορετικες οικογενειες κ ενω εν τω μεταξυ τωρα εχω αλλη κοπελα ακομα πιο μικρη απο τις μανες των παιδιων μου.κ με τις μανες των παιδιων μ εξακολουθω να εχω πασης φυσεως σχεσεις χωρις να γνωριζουν εκεινες τι ακριβως παιζεται κ μ δημιουργειται συχνα πυκνα η εντυπωση οτι κ οι 2 θελουν επανασυνδεση.

Οι γονεις μ σχεδον με εχουν αποκληρωσει οπως κ πληθωρα συγγενων μου .μιλαμε μεν,τους επισκεπτομαι αλλα οι σχεσεις εχουν ψυχρανθει αρκετα λογω του οτι δεν ανταπεξηλθα στις προσδοκιες τους οσον αφορα στον συγκεκριμενο τομεα.στα αλλα μια χαρα τα καταφερα-ετσι πιστευω δηλαδη.

Ποτε δεν μου ειχε περασει ουτε σαν ιδεα οτι θα βρισκομουν αντιμετωπος με τετοια κατασταση αλλα με τον καιρο το συνηθισα.ξεχασα να ανεφερω οτι η κορη μου ειναι 10 κ ο γιος μου 1.

Το εντυπωσιακο ειναι οτι κ στις 2 περιπτωσεις μολις γεννηθηκαν τα παιδια για καποιο διαστημα κ για λογους π ακομα δεν εχω καταφερει να καταλαβω γιναμε οι χειροτεροι εχθροι με τις γυναικες.

Δεν ξερω γιατι εγραψα ολα τα παραπανω κ αν σχετιζονται αμεσα με το θεμα του γαμου κ τις διατυπωθεισες αποριες-σκεψεις-προβληματισμους αλλα εμενα μ ηρθε η επιθυμια να τα γραψω.

Τον Ross τι τον εχεις;Με το καλο και ο τριτος γαμος φιλαρακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιος παντρευτεί γιατι "πρεπει" τοτε μονο μπελαδες θα βρει μπροστα του. Να παντρευτεις το ατομο που μετα απο μια μακροχρονια σχεση αποφασισες θες να περασεις το υπολοιπο της ζωης σου μαζι του και εισαι αρκετα ωριμος να καταλαβεις τι σημαινει αυτο, αυτο μαλιστα ειναι κατανοητο. Οτιδηποτε λιγοτερο θα σου δωσει μονο ενα ακριβοπληρωμενο διαζυγιο, και αυτο ειναι το καλο σεναριο. Το κακο σεναριο ειναι ενα τοξικο οικογενειακο περιβαλλον μεσα στο οποιο οχι μονο θα δηλητηριαστει το ζευγαρι αλλα θα υποφερουν και τα παιδια

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι να βρεις την κατάλληλη γυναίκα για σύζυγο. Να μείνετε για αρκετό καιρό μαζί, να δείτε ο ένας τα "χούγια" του άλλου και αν δεις οτι δένει το γλυκό προχωράς σε γάμο και παιδιά. Όντας παντρεμένος μετά από αρκετά χρόνια σχέσης, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα οτι δεν έχει αλλάξει το παραμικρό στην καθημερινότητά μας. Ελπίζω να μας έρθει με το καλό και το κουτσούβελο!! Μην το φοβάσαι, αλλά προχώρα με σταθερά και όχι βιαστικά βήματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kr0m είπε

ο γαμος σημερα, ειδικα για τους νεους ανδρες που σεβονται τον εαυτο τους, θεωρω πως δεν πολυπαιζει σαν ιδεα. βασικα δεν θεωρω οτι πολυπαιζει η εννοια της δεσμευσης στις νεες γενιες.

να δεσμευτεις σε τι; σε εναν γαμο με καποιον/α που πριν απο σενα θα ηταν με αλλα 10 ατομα ωσπου "να βρει τον εαυτο του" και να "αποκτησει εμπειριες"; μπα. εξαιρετικα δυσκολο (κυριως για τους ανδρες θα ελεγα) να βρεθει σωστο ταιρι σημερα, ποσο μαλλον να θελουν ατομα και γαμο. τα σοσιαλ μιντια παιζουν επισης αρνητικο ρολο

τι προσφερει ο γαμος σε εναν αντρα που ΔΕΝ το προσφερει σε μια γυναικα; υπαρχει καποιο κερδος ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τον αντρα; γιατι μονο κοινα (πχ ενα παιδι) η αποκλειστικα για τη γυναικα (πχ διατροφη) μπορω να σκεφτω. 

Ο ίδιος ο γάμος ως νομική πράξη έχει νόημα. Αναγνωρίζεις επίσημα το άλλο άτομο ως οικογένεια σου. Άλλο το κομμάτι της σχέσης κι άλλο αυτή η σχέση να έχει νομική υπόσταση. Πολλοί λένε ότι δεν έχει νόημα η υπογραφή αλλά στην πραγματικότητα δεν έφτασαν ακόμα σε εκείνη την περίπτωση που αυτή η μικρούλα υπογραφή θα κάνει την διαφορά. Εκεί που όλα τα σύμφωνα συμβίωσης σταματούν να ισχύουν και μόνο όσοι είναι επίσημα συγγενείς μπορούν να πάρουν κάποιες αποφάσεις. 

Επίσης η σχέση ή ο γάμος δεν αναγκάζουν κανέναν να κάνει και παιδιά. 

Όσοι ψάχνουν να παντρευτούν μόνο και μόνο για να τους φύγει η ρετσινιά του μπακουρη είναι πολύ λάθος και συνήθως τέτοιοι γάμοι/σχέσεις καταλήγουν στα σκατα. Ο γάμος ως νομική πράξη (γατί αυτό είναι και τίποτα παραπάνω) πρέπει να είναι απλά το τελικό κερασάκι. Απλά δεσμεύεσαι και νομικά γι αυτό που έκανες ούτως ή άλλως. 

4 ώρες πριν, Pankard είπε

40 με 2 παιδια με διαφορετικες γυναικες πολυ μικροτερες απο εμενα, συγκεκριμενα 12 και 13 χρονια μικροτερες.

Δεν εκατσε ο γαμος με καμια για διαφορους λογους (οχι οικονομικους).θα την χαρακτηριζα ψιλοδυσκολη την κατασταση.

εχω σχεσεις και με τις 2 και με τα παιδια μου.νιωθω σαν να ειμαι παντρεμενος κ να εχω 2 διαφορετικες οικογενειες κ ενω εν τω μεταξυ τωρα εχω αλλη κοπελα ακομα πιο μικρη απο τις μανες των παιδιων μου.κ με τις μανες των παιδιων μ εξακολουθω να εχω πασης φυσεως σχεσεις χωρις να γνωριζουν εκεινες τι ακριβως παιζεται κ μ δημιουργειται συχνα πυκνα η εντυπωση οτι κ οι 2 θελουν επανασυνδεση.

Οι γονεις μ σχεδον με εχουν αποκληρωσει οπως κ πληθωρα συγγενων μου .μιλαμε μεν,τους επισκεπτομαι αλλα οι σχεσεις εχουν ψυχρανθει αρκετα λογω του οτι δεν ανταπεξηλθα στις προσδοκιες τους οσον αφορα στον συγκεκριμενο τομεα.στα αλλα μια χαρα τα καταφερα-ετσι πιστευω δηλαδη.

Ποτε δεν μου ειχε περασει ουτε σαν ιδεα οτι θα βρισκομουν αντιμετωπος με τετοια κατασταση αλλα με τον καιρο το συνηθισα.ξεχασα να ανεφερω οτι η κορη μου ειναι 10 κ ο γιος μου 1.

Το εντυπωσιακο ειναι οτι κ στις 2 περιπτωσεις μολις γεννηθηκαν τα παιδια για καποιο διαστημα κ για λογους π ακομα δεν εχω καταφερει να καταλαβω γιναμε οι χειροτεροι εχθροι με τις γυναικες.

Δεν ξερω γιατι εγραψα ολα τα παραπανω κ αν σχετιζονται αμεσα με το θεμα του γαμου κ τις διατυπωθεισες αποριες-σκεψεις-προβληματισμους αλλα εμενα μ ηρθε η επιθυμια να τα γραψω.

Γίνατε εχθροί γιατί ξεκάθαρα δεν είχες την ωριμότητα να ανταπεξέλθεις ως πατέρας. Δεν θέλει πολύ για να σπάσουν τα νεύρα με ένα νεογέννητο στην μέση. Τα ίδια και για τους συγγενείς σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρούσα πάντα  την πατρότητα/μητρότητα κάτι πολύ όμορφο. Έχει φόβους/άγχη αλλά γιατί προσπαθείς να φτιάξεις και να διατηρήσεις  κάτι  πολύ όμορφο. Έχεις  και χαζοπροβλήματα  του στυλ να πας σε σχολικές παραστάσεις και τι θα κάνεις με τη δουλειά εκείνη τη  μέρα ξερω γω..

Όσο για τη γυναίκα  (και τον άντρα αντίστοιχα) δεν μπορώ  να πιστέψω ότι κάποιος θα  αλλάξει τόσο μετά το γάμο. Μάλλον πιο πιθανό μου φαίνεται ότι κάποιος δεν είχε καταλάβει τον άλλον. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω διαβάσει ακόμη αυτό το διαμάντι, αλλά ως ινσομνια μπορώ να προβλέψω από τώρα τις αντιδράσεις:

Γαμός bad

  • Wife θα σε κάνει ο,τι θέλει (δες επίσης wife -> bad)
  • Δεν υπάρχουν σωστές γυναίκες (women -> bad)
  • Έχεις λεφτά οπότε why bother (άσχετα που θα πεθάνεις μόνος)
  • Είσαι σαφέστατα ανώτερος

Αν έπεσα μέσα ας μου πει κάποιος θα διαβάσω το τοπικ μολις γυρισω.

edit: Μέσα έπεσα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...