Προς το περιεχόμενο

Σκέφτεστε να παντρευτείτε;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, Salvation81 είπε

39 και ακομα και σημερα δεν εχω παντρευτει, απο τα 17 που εκανα την πρωτη ολοκληρωμενη σχεση μεχρι και σημερα εχω κανει "σχεσεις" με 3ψηφιο αριθμο γυναικων (προς τα μεγαλα νουμερα) και απο ολες αυτες δεν εχω βρει Καμια που να ηθελα πραγματικα να παντρευτω. Δεν ξερω, ισως επειδη ποτε δεν με "συγκινουσε" το θεμα παιδι; Ακομα δεν με συγκινει βεβαια, ισως ΑΝ τοτε να το ειχα δει αλλιως. Πολλες προσπαθησαν να με "τυλιξουν" οπως λεει ο λαος μας (με το κλασσικο αν δεν παμε σοβαρα η αν δεν μου κανεις παιδι χωριζουμε πχ) αλλα προς το παρον εστω δεν ειχα ποτε την αναγκη να "κρατησω" καποια κανοντας κατι που δεν ηθελα.

Προσωπικα παντα πιστευα πως ο αντρας πρεπει να λιωσει στο να γνωριζει γυναικες μεχρι τα 25-30 και μετα να παει για γαμο ωστε να μην του γυαλισει καποια αλλη. Βεβαια απλα το πιστευα μεχρι που ειδα οτι ειχα δικιο (πολλοι φιλοι, γνωρισαν τις γυναικες τους στα 17, παντρευτηκαν τις ιδιες στα 23-24-25 και οταν πατησαν τα 30 αρχισαν να ξενοκοιτανε, και φυσικα δεν τους παρεξηγησα, το ειδαν αλλιως απλα).

Οσο για τους φιλους μου οι περισσοτεροι εχουν χωρισει, απο οσους χωρισαν καποιοι ξαναπαντρευτηκαν ενω αλλοι ξαναπαντρευτηκαν και ξαναχωρισαν. Οποτε δεν ειναι λες και εχω και τα τελεια παραδειγματα ωστε να μου αρεσει σαν ιδεα. Βεβαια εχω και φιλους που παντρευτηκαν γυναικες με λεφτα αισθηματα και που δεν παιζει να τις κοιτουσε κανενας αλλος. Ηξεραν τι ηθελαν, οπως μου λενε μια γυναικα με χρηματα που να ειναι νοικοκυρα, να μεγαλωσει το παιδι μου και να μην φοβαμαι μην μου την κανει. Και δεν ειναι φυσικα οι μονοι που το βλεπουν ετσι. Υπαρχουν βεβαια και καποιοι που παντρευονται μικρουλες που ειχαν παντα στο μυαλο τους γαμο με καποιον φραγκατο, τις κλεινουν στους 4 τοιχους να μεγαλωνουν τα παιδια τους και εκει πολυ απλα διαδραματιζεται αλλο δραμα. Δεν θα αναφερθω καν σε εκεινους που κανουν τοπι τις γυναικες τους, ολοι γνωριζουμε πως υπαρχουν. Φυσικα το αποτελεσμα στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι παιδια απο ελλατωματικες οικογενειες.

Εν κατακλειδι αυτες ειναι οι σκεψεις μου περι γαμου, δεν ξερω αν θα παντρευτω ποτε, δεν ξερω αν θα γινω μπαμπας ποτε, αλλα αυτο που λενε καποιοι να μην εισαι μονος στο τελος το θεωρω ατοπο. Παντα εισαι μονος στο τελος και στην τελικη δεν ειναι τοσο ασχημο αυτο, γιατι να ταλαιπωρησω και να στεναχωρησω ανθρωπους οταν φυγω; Γιατι ναι, εγω (οπως και ολοι μας) θα φυγω και οσοι μεινουν πισω θα στεναχωριουνται για μενα. Εν ολιγοις ολα εχουν τα καλα και τα κακα τους. Αυτα απο μενα.

ΥΓ 1: Κατι τελευταιο, δυστυχως ζουμε σε εποχη που πολλες ψαχνουν σπονσορα και αυτο δεν βοηθαει (δεν παιζει ποτε να ειμαι με καποια επειδη θα με κοιταει σαν ενα ζωντανο πορτοφολι πχ).
ΥΓ 2: Καλως η κακως εχω παει με αρκετες παντρεμενες στην ζωη μου, μια εκλαιγε επειδη δεν περνουσε καλα με τον αντρα της, μια αλλη δεν την βολευε στο κρεβατι, μια αλλη ηθελε μικροτερους κτλ κτλ κτλ. Αυτος φυσικα ειναι ενας ακομα λογος που δεν με συγκινει το θεμα γαμος (παντα ελεγα μην κανεις οτι δεν θα ηθελες να σου κανουν αλλα οταν η αλλη ειναι νιναρος ξαφνικα τα ξεχνας ολα αυτα).

Οπότε περιγράφεις και ότι εσύ πήρες μέρος σε αισχρές καταστάσεις (πήγες με παντρεμένες, γαμιά μου) και έρχεσαι να την πεις στους γαμούς.

Ο φούρναρης ό,τι αλεύρι έχει, τέτοιο ψωμί θα ψήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΧΙ.

Δε θα πω για τα άπειρα διαζύγια, γιατί όλοι τα γνωρίζουμε, τα διαβάζουμε .

θα πω ΟΧΙ στο γάμο , ΝΑΙ στη δέσμευση, ΝΑΙ στη συντροφικότητα, ΟΧΙ στα παιδιά.

η ζωή είναι μια και μικρή, γεμάτη πίεση κ δεσμεύσεις. Ας μη βάλουμε κ άλλες.

ζείστε μαζί , ταξιδέψτε , δοκιμάστε πράγματα. Αφήστε τις δεσμεύσεις πίσω.   

 

Επεξ/σία από nikolas15341
  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα πάντα μία απορία. Που τα βρίσκουν όλοι τα λεφτά για γάμους και βαφτίσεις? Μία φίλη μου έκανε γάμο σε ένα στρέμμα πάνω στη Κηφισιά και κάλεσε 200 άτομα. Ο λογαριασμός ήταν κοντά στα 30.000. Μαλάκες 30.000. Διανοείστε το μέγεθος? Ένα σπιτάκι που μου άφησε η γιαγιά μου 40τ.μ, έχει αξία 12.000. 30.000€ έχει ένα καλούτσικο SUV καινούργιο.

30.000 πεταμένα στον αέρα σε μία μέρα????!!!!!! Δεν το χωράει ο νους μου. Αν με τη γυναίκα μου είχαμε τόσα λεφτά. πραγματικά θα τα κάναμε ταξίδια. το προτιμούσα.

Δεν ξέρω αν φταίει το μυαλό μου επειδή προέρχομαι απο φτωχή οικογένεια και δουλεύω απο τα 17 μου. Αλλά ρε μαλάκες 30.000€???????

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Οπότε περιγράφεις και ότι εσύ πήρες μέρος σε αισχρές καταστάσεις (πήγες με παντρεμένες, γαμιά μου) και έρχεσαι να την πεις στους γαμούς.

Ο φούρναρης ό,τι αλεύρι έχει, τέτοιο ψωμί θα ψήσει.

Και που και να εγραφα τι αισχρες καταστασεις εχω περασει στην ζωη μου (πχ με δυο φιλες ενα βραδυ στον Κορυδαλλο - οχι μεσα) εκει να δω τι θα εσουρνες.
Αλλα ναι, γιατι να μην παει καποιος με παντρεμενη οταν ξεκαθαρα αυτη η παντρεμενη ειναι με καποιον που δεν την καλυπτει (ειτε ψυχολογικα, ειτε σε θεμα συντριφικοτητας, ειτε στο κρεβατι) και το εχει κανει λειτουργημα να πηγαινει με αλλους εκτος γαμου (και φυσικα στις περισσοτερες περιπτωσεις το ιδιο και ο αντρας);
Και εγω να μην ειμουν θα ηταν καποιος αλλος οποτε δεν θα αλλαζε τιποτα, ισα ισα που εγω δεν παιζει ποτε να προσπαθουσα να κανω καποια να χωρισει τον αντρα της ωστε να ειμαστε μαζι.
Οπως και να εχει καταλαβαινω πως θα "ξυνιζουν" μερικοι παντρεμενοι οταν καποιος λεει πως εχει παει με παντρεμενες (ασχετα αν το εχουν κανει και οι ιδιοι καποτε) αλλα η εποχη μας ειναι τετοια, αυτο δεν αλλαζει με το να στρουφοκαμιλιζουν καποιοι.

14 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Εγώ είχα πάντα μία απορία. Που τα βρίσκουν όλοι τα λεφτά για γάμους και βαφτίσεις? Μία φίλη μου έκανε γάμο σε ένα στρέμμα πάνω στη Κηφισιά και κάλεσε 200 άτομα. Ο λογαριασμός ήταν κοντά στα 30.000. Μαλάκες 30.000. Διανοείστε το μέγεθος? Ένα σπιτάκι που μου άφησε η γιαγιά μου 70τ.μ, έχει αξία 12.000. 30.000€ έχει ένα καλούτσικο SUV καινούργιο.

30.000 πεταμένα στον αέρα σε μία μέρα????!!!!!! Δεν το χωράει ο νους μου. Αν με τη γυναίκα μου είχαμε τόσα λεφτά. πραγματικά θα τα κάναμε ταξίδια. το προτιμούσα.

Δεν ξέρω αν φταίει το μυαλό μου επειδή προέρχομαι απο φτωχή οικογένεια και δουλεύω απο τα 17 μου. Αλλά ρε μαλάκες 30.000€???????

Ολοι σχεδον τα βγαζουν τα χρηματα του γαμου απο τα φακελακια οσων πανε...Πχ ο κολλητος μου εδωσε 25 χιλιαρικα και εβγαλε 28 (τσεπωσε και 3).....Μια φιλη της τελευταιας πρωην μου χαλασε 10 χιλιαρικα και εβγαλε 15 (μαλιστα θυμαμαι που τις λεει κουτι μας ηρθε το ταλιρο για διακοπες)....Σιγουρα υπαρχουν και εκεινοι που θα καλεσουν ατομα που ισως να μην μπορουν να διαθεσουν χρηματα αλλα συνηθως ισχυει το παραπανω. Το μονο θεμα ειναι να Βρεις τα χρηματα στην αρχη που εκει ειναι οι γονεις συνηθως στην μεση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξει αυτο με τα 30.000 ειναι καπως ακριβο πακετο αλλα μπορει να ητανε καμμια πλουσια οικογενεια στυλ Λιζα Ορφανου 😂 

Βεβαια θα πηρανε τα χρηματα πισω στην ουσια απο τα φακελακια.Αν ητανε κ οι καλεσμενοι πλουσιοι ! Εδω στην Κρητη αν κ τωρα με την κριση εχει μειωθει λιγο ο καθε γαμος ειχε στην χειροτερη 500-600 ατομα. Οποτε ναι κοστιζει αλλα μετα με τα χαρισματα δωρα κτλ στην ουσια δεν μπαινεις μεσα. Και γιαυτο τα πεθερικα πληρωνουν μισα μισα για να μεινει στο ζευγαρι ολο το πακετο. Να ξεκινησουν τη ζωη τους με μια οικονομικη βοηθεια. Εχει γαμους εδω με 1.000 κ 2.000 ατομα κ καμμια φορα οντως ειναι για το χρημα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, malias4 είπε

Ε ενταξει αυτο με τα 30.000 ειναι καπως ακριβο πακετο αλλα μπορει να ητανε καμμια πλουσια οικογενεια στυλ Λιζα Ορφανου 😂 

Βεβαια θα πηρανε τα χρηματα πισω στην ουσια απο τα φακελακια.Αν ητανε κ οι καλεσμενοι πλουσιοι ! Εδω στην Κρητη αν κ τωρα με την κριση εχει μειωθει λιγο ο καθε γαμος ειχε στην χειροτερη 500-600 ατομα. Οποτε ναι κοστιζει αλλα μετα με τα χαρισματα δωρα κτλ στην ουσια δεν μπαινεις μεσα. Και γιαυτο τα πεθερικα πληρωνουν μισα μισα για να μεινει στο ζευγαρι ολο το πακετο. Να ξεκινησουν τη ζωη τους με μια οικονομικη βοηθεια. Εχει γαμους εδω με 1.000 κ 2.000 ατομα κ καμμια φορα οντως ειναι για το χρημα !!

Οκ εντάξει. Υπάρχει η οικονομική γωνία θέασης των πραγμάτων. Είναι ένα business transaction όπου κάνεις μία επένδυση χαμηλού ρίσκου και σχετικά εύκολα υπολογίσιμης επιστροφής κέρδους.

Αλλά θα έπρεπε ο γάμος να είναι μία όμορφη ημέρα που να μείνει αξέχαστη στο ζευγάρι για πάντα. Όχι να είναι η χειρότερη μέρα του γαμπρού και να έχει για 20 ώρες φορεμένη μία μάσκα με χαμόγελο για να βλέπει ο κόσμος.

Μακριά απο μένα συγγνώμη. Εγώ ευτυχώς παντρεύτηκα δημαρχείο με μάρτυρα τον περιπτερά απέξω. Δεν με συγκινούν τα πανηγύρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, bill_zaf said:

Σαν παντρεμενος με παιδι θα σου πω απλα οτι μετανιωνω που δεν το εκανα νωριτερα. Βεβαια ευχαριστω το θεο που βρηκα σωστη γυναικα κ μεσα στα χρονια επηξε κ το δικο μου μυαλο.ισως αν εκανα παιδι στα 20 με 22 να μην μπορουσα να διαχειριστω σωστα τα πραγματα.οπως κ να χει, επειδη ακουγοντε πολλες αποψεις, θα σου πω οτι δεν αλλαξε τπτ με τον γαμο και δεν ανεβηκαν καθολου τα εξοδα με το παιδι.οταν εχεις παιδι στο σπιτι, ελατωνεις κ τις ανουσιες εξοδους σου γιατι θελεις να μην χανεις λεπτο απο τις στιγμες που μεγαλωνει, ετσι τα εξοδα απο καφεδες,ποτα κ φαγητα σου βγαζουν τα εξοδα ενος παιδιου(μιλαω για ηλικια μεχρι 5χρονων).

Να θυμασαι ομως κατι, αν παντρευτεις ξεχνατε και οι 2 το εγω κ μπαινει το εμεις, οταν ερθει κ το παιδι ,τοτε η σειρα ειναι πρωτα το παιδι και μετα εμεις.

Οπως και να χει η χαρα της συνδημιουργειας (γιατι ειναι δωρο θεου και οχι δημιουργημα δικο μας) δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο. Μπορει να χεις την χειροτερη μερα της ζωης σου, μολις μπεις σπιτι και σου σκασει ενα χαμογελο το παιδι σου,σου περνανε ολα...απλα λιωνεις

Υποκλίνομαι...!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετά από διάφορα που μου έτυχαν και έχω κανει στην ζωή μου (δεν μου τα ειπαν δεν τα φανταζομαι Τα εζησα - τα ζω) 

Παντρεύεσαι μόνο όταν νιωθεις χαλαρός και δεν χρειάζεται να αλλάζει τίποτα την επόμενη μερα για σένα και εκεινη. 

Ο γαμος δεν ειναι δρόμος δίχως επιστροφή. Φυσικα δεν ξεκινας με αυτό, αλλά συνηθως δεν ειναι δρόμος προς τα ναρκωτικά. 

Καντε 2 παιδια τουλάχιστον. Ασχετα με τα χρήματα. Μην σας απασχολει πως θα τα ζησετε, απλα θα το κανετε.

Το σημαντικότερο όλων για τους μπαμπαδες που θα κανουν αγοράκια είναι να παίξουν ποδόσφαιρο μαζί τους.  (εσυ μπορεί να το απεχθάνεσαι αλλά στα ματια του 5 χρονου θα εισαι ο Μεσι) 

Σημαντικό επίσης είναι όταν πας να παρεις από τον παιδικό το βλαστάρι σου, τα αλλα παιδάκια να μην νομίζουν οτι εισαι ο παππους τους φίλου τους.

καλη τύχη

Επεξ/σία από dkstopo
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Δεν έχω διαβάσει ακόμη αυτό το διαμάντι, αλλά ως ινσομνια μπορώ να προβλέψω από τώρα τις αντιδράσεις:

Γαμός bad

  • Wife θα σε κάνει ο,τι θέλει (δες επίσης wife -> bad)
  • Δεν υπάρχουν σωστές γυναίκες (women -> bad)
  • Έχεις λεφτά οπότε why bother (άσχετα που θα πεθάνεις μόνος)
  • Είσαι σαφέστατα ανώτερος

Αν έπεσα μέσα ας μου πει κάποιος θα διαβάσω το τοπικ μολις γυρισω.

edit: Μέσα έπεσα.

Για κάποιο λόγο προέβλεψες μόνο την πλευρά του άντρα κατά του γάμου. Τροφή για σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, lactate είπε

Μια δουλειά στο αντικείμενο μου με έναν αξιοπρεπή μισθό θα ήταν το τέλειο. Για μένα βάρυνε απότομα η σημασία της οικογένειας.

Δεν με αφορά καθόλου σαν σκέψη ο γάμος, αλλά να σχολιάσω αυτό και μετά (μάλλον) θα αποχωρίσω. 

Ο αξιοπρεπής μισθός που λες δεν υπάρχει. Δεν ξέρω πως εκλαμβάνει κανείς την έννοια της αξιοπρέπειας, και δεν θέλω να παρεξηγηθώ γιατί υπάρχουν πολλά τρολς εδώ, αλλά ότι έχεις στο μυαλό σου ως αξιοπρέπεια ΤΩΡΑ αλλάζουν συνεχώς καθώς το παιδί μεγαλώνει. Οπότε ότι σκέφτεσαι τώρα, βάλε και ένα +30-40% παραπάνω για να είσαι μέσα.  

Για παράδειγμα αξιοπρέπεια είναι να μη σκέφτεσαι σε ποιον γιατρό να το πας, να μη σκέφτεσαι αν θα του κάνεις φροντιστήριο Αγγλικά (αν περιμένεις να μάθει απ'το σχολείο, άστο. Και εδώ θα μου την πέσουν τρολς βέβαια που θα προσπαθούν να μας πείσουν ότι μάθανε τα Αγγλικά στο σχολείο λες και τους γαλούχησε η Ελισάβετ στα γόνατά της), αν θα τον πας να παίζει μπάλα σε ομάδα ή να γραφτεί κολυμβητήριο. 

ΟΛΑ αυτά και άλλα τόσα, είναι πράγματα που το παιδί θα ζητήσει μεγαλώνοντας και που το βοηθάνε σε πολλά επίπεδα. Και άσε τους insomniacs να ωρύονται ότι "και εγώ δεν πήγα για μπάλα αλλά είμαι μια χαρά". Οκ. 

Επίσης, ΑΝ το παιδί βγει προκύψει να έχει κάτι που χρειάζεται επιπλέον φροντίδα, θα μπορείς να του προσφέρεις αυτήν την αξιοπρέπεια;  

Καλή η αγάπη, η δοτικότητα και όλα αυτά τα χαριτωμένα. 

ΛΕΦΤΑ να τα πληρώνεις τα παραπάνω θα έχεις, σε συνδυασμό με μία ίδιου μήκους κύματος γυναίκα δίπλα σου να σε στηρίζει; 

Αν όχι, για ποιον "αξιοπρεπή" μισθό μιλάμε? 

Δεν θέλω να τα παρουσιάζω μαύρα, αλλά για μένα και για τον τρόπο σκέψης μου, είναι.

Πάρε ένα σκύλο, δες πώς την παλεύετε να τον περιποιήστε και οι 2, και σε 1 χρόνο ξαναμιλάτε. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...