Προς το περιεχόμενο

Ενοίκια περί ιδιοκτητών


Nauths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vironas04 είπε

Προς ιδιοκτήτες συμβουλή: οπωσδήποτε 2 ενοίκια ως εγγύηση. Και το σπίτι σε καλή κατάσταση, όχι στάβλο. Από εκεί και πέρα, όχι πολλά πολλά με τον ενοικιαστή, τα τυπικά και με το που φύγει αυτή η χρονιά και έχετε κλείσει 3τια, μη διστασετε για αύξηση. Να θυμάστε ότι το σημαντικότερο στην αξία του σπιτιού είναι η τοποθεσία του!

Παγκοσμιο σχολιο.
Η χωρα παει κατα διαολο,οι μισθοι πετσοκοβονται,αλλα εσυ συμβουλευεις τους αλλους να κανουν και αυξηση.

Δεν παει ετσι φιλαρακι,καπου το εχεις μπερδεψει το πραμα.
Ζητα εσυ αυξηση στην τριετια,και απο τον τροπο που το γραφεις σε κοβω να το ζητας και με τον αναλογο λαθος τροπο,και θα χορτασεις μπιστολι,συνεχισε ετσι.

Καλη τυχη.

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Παγκοσμιο σχολιο.
Η χωρα παει κατα διαολο,οι μισθοι πετσοκοβονται,αλλα εσυ συμβουλευεις τους αλλους να κανουν και αυξηση.

Δεν παει ετσι φιλαρακι,καπου το εχεις μπερδεψει το πραμα.
Ζητα εσυ αυξηση στην τριετια,και απο τον τροπο που το γραφεις σε κοβω να το ζητας και με τον αναλογο λαθος τροπο,και θα χορτασεις μπιστολι,συνεχισε ετσι.

Καλη τυχη.

Πάντα όταν είναι να μπει το χέρι στην τσέπη οι καιροί είναι δύσκολοι . Το ακίνητο που έχει ο καθένας , το έχει προς εκμετάλλευση και όχι για να ασκεί κοινωνική πολιτική .  Το καθεστώς ενοικίασης είναι εσκεμμένα θολό όπως πολλά άλλα θέματα στην Ελλάδα , γιατί η εκάστοτε κυβέρνηση παίζει το ρόλο Πόντιου Πιλάτου . Αν υπάρχει στοιχειώδη συννενόηση και από τις δύο πλευρές ,όπως σωστά έχουν ήδη πει κάποια παιδιά , νομίζω ότι βρίσκεται μια μέση λύση . 

ΥΓ. 

Ο χαρακτηρισμός " κοράκι" που χρησιμοποιήθηκε από ένα μέλος για ένα άλλο,  αφενός δείχνουν ποιότητα χαρακτήρα αφετέρου μάλλον θα οδηγήσει σε κλείδωμα του θέματος .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, jmmys said:

Μαζι σου,αλλά αυτό δεν θα αρέσει και σε πολλούς ενοικιαστές επίσης.

Αν ο ενοικιαστής πετύχει λαμόγιο ιδιοκτήτη,απλά φεύγει.

Αν ο ιδιοκτήτης πετύχει λαμόγιο ενοικιαστη πρέπει να πάει στα δικαστήρια,να ξοδέψει χρήμα και χρόνο για να τον διωξει.

Όσο υπάρχουν αλήτες ιδιοκτήτες άλλο τόσο υπάρχουν και αλήτες ενοικιαστές.

Και εγώ γελάω όταν ο άλλος έχει απαίτηση να μην δώσει κανένα στοιχείο που να δείχνει έστω ένα σημάδι ότι θα είναι τυπικός σε αυτό που υπογράφει.

Όλα είναι θέμα συνεννόησης και χαρακτήρα του καθενός,είτε ιδιοκτήτη είτε ενοικιαστη.

Το να ζητάει φίλε Billdano και Moderator εδώ στο insomnia ένας ιδιοκτήτης κάποια στοιχεία από έναν που ζητάει να ενοικιάσει κάτι δεν σημαίνει ότι είναι εφορία ή αστυνομία.

Δεν είναι όλοι οι ιδιοκτήτες άσχετοι και πλούσιοι που κλέβουν το κράτος.Για τους κακοπληρωτες δεν καίγεσαι.

Εκτός αν νομίζεις ότι δεν υπάρχει ιδιοκτησία και ότι όλα ανήκουν σε όλους.

Με προβληματίζει το γεγονός πως δεν καταλαβαίνετε τι λέω...

Ο ιδιοκτήτης θα έχει τα στοιχεία του ενοικιαστή που προβλέπει το συμβόλαιο που θα υπογράψουν. Πουθενά δεν έγραψα πως δικαιολογώ τα λαμόγια σε οποιοδήποτε πλευρά κι αν ανήκουν. 
Επισης σύμφωνα με το νόμο, αν ο ενοικιαστής φύγει πριν τη λήξη του συμβολαίου, μια χαρά μπορεί ο ιδιοκτήτης να διεκδικήσει τα υπόλοιπα ενοίκια. Αντίστοιχα αν ο ενοικιαστής σταματήσει να πληρώνει χωρίς να αφήνει το σπίτι, πάλι μπορείς άμεσα να δηλώσεις τα ανείσπρακτα ενοίκια στην εφορία. 
Το ότι ελάχιστοι το κάνουν επειδή δεν εφαρμόζεται σωστά και αυστηρά ο νόμος ή γιατί κρυβουν μαύρα εισοδήματα, είναι μια άλλη ιστορία. 
 

Η «ανάκριση», το εκκαθαριστικό, κλπ, δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο στον ιδιοκτήτη εκτός από ...ψυχολογική υποστήριξη. :) 

3 hours ago, StamTheMan said:

Παγκοσμιο σχολιο.
Η χωρα παει κατα διαολο,οι μισθοι πετσοκοβονται,αλλα εσυ συμβουλευεις τους αλλους να κανουν και αυξηση.

Δεν παει ετσι φιλαρακι,καπου το εχεις μπερδεψει το πραμα.
Ζητα εσυ αυξηση στην τριετια,και απο τον τροπο που το γραφεις σε κοβω να το ζητας και με τον αναλογο λαθος τροπο,και θα χορτασεις μπιστολι,συνεχισε ετσι.

Καλη τυχη.

Μου ζητήθηκε πολλές φορές αύξηση μετά την τριετία (όταν οι τιμές στην περιοχή ανέβαιναν) την οποία και αποδέχτηκα από τη στιγμή που το σπίτι μου άρεσε. Αν δεν συμφωνούσα θα έπρεπε μέσα σε έναν μήνα να φύγω και να βρω άλλο. Το ενοίκιο καθορίζεται από τα χαρακτηριστικά της περιοχής και την κατάσταση του σπιτιού και όχι από το εισόδημα του ενοικιαστή. Δεν γίνεται να διαθέτει κάποιος 200-300 ευρώ για ενοίκιο και να απαιτεί να είναι 2άρι 5ου ορόφου, νεόδμητο και με πάρκινγκ...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, billdanos είπε

Επισης σύμφωνα με το νόμο, αν ο ενοικιαστής φύγει πριν τη λήξη του συμβολαίου, μια χαρά μπορεί ο ιδιοκτήτης να διεκδικήσει τα υπόλοιπα ενοίκια.

Στη θεωρία ναι,στη πράξη είναι λίγο πιο δύσκολο,ειδικά αν ο άλλος αρνηθεί ή δεν έχει κανένα εισόδημα και τίποτα στο όνομα του.Τα έχω ζήσει,και φυσικά δεν πήρα φράγκο και ούτε πρόκειται να πάρω.

Ή από άλλον που δεν πλήρωνε για ένα χρόνο σχεδόν ή πλήρωνε όποτε ήθελε και όσα ηθελε και με βγήκε η ψυχή για να τον βγάλω με ενα καρο εξοδα,φυσικά τα απλήρωτα μισθια τα ξέχασα,ο τύπος ξόδευε το μήνα πάνω από 500 ευρώ σε τσιγάρα και τσίπουρα αλλά τα 200 για νοίκι δεν τα έδινε.

Άσε φίλε μου.Μην λέμε μόνο για κακούς ιδιοκτήτες,που ναι είναι πάρα πολλοί,πείτε και για θρασυτατους ενοικιαστες που είναι επίσης πάρα πολλοί.

Είναι αυτονόητο ότι το εκκαθαριστικό δεν λέει τίποτα,η "ανάκριση" επίσης δεν προσφέρει τίποτα,μόνο δυσαρέσκεια από πλευρά του μισθωτη. 

Από εκεί και πέρα το να ζητήσω απλα να μου πει τι δουλειά κάνει ή πως σκέφτεται να πληρώνει το μισθιο είναι αυτονοητο.Μεχρι εκεί.Το πιο σημαντικό είναι η πρώτη εντύπωση,αλλά και εκεί μπορείς κάλλιστα να πέσεις έξω.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, jmmys said:

Στη θεωρία ναι,στη πράξη είναι λίγο πιο δύσκολο,ειδικά αν ο άλλος αρνηθεί ή δεν έχει κανένα εισόδημα και τίποτα στο όνομα του.Τα έχω ζήσει,και φυσικά δεν πήρα φράγκο και ούτε πρόκειται να πάρω.

Ή από άλλον που δεν πλήρωνε για ένα χρόνο σχεδόν ή πλήρωνε όποτε ήθελε και όσα ηθελε και με βγήκε η ψυχή για να τον βγάλω με ενα καρο εξοδα,φυσικά τα απλήρωτα μισθια τα ξέχασα,ο τύπος ξόδευε το μήνα πάνω από 500 ευρώ σε τσιγάρα και τσίπουρα αλλά τα 200 για νοίκι δεν τα έδινε.

Άσε φίλε μου.Μην λέμε μόνο για κακούς ιδιοκτήτες,που ναι είναι πάρα πολλοί,πείτε και για θρασυτατους ενοικιαστες που είναι επίσης πάρα πολλοί.

Είναι αυτονόητο ότι το εκκαθαριστικό δεν λέει τίποτα,η "ανάκριση" επίσης δεν προσφέρει τίποτα,μόνο δυσαρέσκεια από πλευρά του μισθωτη. 

Από εκεί και πέρα το να ζητήσω απλα να μου πει τι δουλειά κάνει ή πως σκέφτεται να πληρώνει το μισθιο είναι αυτονοητο.Μεχρι εκεί.Το πιο σημαντικό είναι η πρώτη εντύπωση,αλλά και εκεί μπορείς κάλλιστα να πέσεις έξω.

Τα ίδια λέμε. Η συζήτηση ξεκίνησε από την απαίτηση προσωπικών εγγράφων του ενοικιαστή από τους ιδιοκτήτες (πέρα από όσα προβλέπονται στο συμβόλαιο). Το να συζητήσει με τον ενοικιαστή ανθρώπινα και να ρωτήσει και κάποια βασικά πράγματα προφανώς και δεν είναι κάτι κακό ή περίεργο! Το να με ρωτήσει όμως πόσα χρήματα βγάζω το μήνα, αν έχω γκόμενα, αν πίνω όταν βγαίνω ή τι ώρα  πέφτω για ύπνο, είναι ήδη σημάδια για μένα για να τρέξω όσο πιο μακριά μπορώ! :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, citiz είπε

Το εκκαθαριστικό είναι προσωπικό δεδομένο, δεν ειναι φειγ βολαν. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι και νόμιμο να το ζητάει κανείς. Εμενα προσωπικά σαν πρώην ενοικιαστής καλοπληρωτης, αν ο ιδιοκτήτης μου ζηταγε εκκαθαριστικό θα μου ηταν αρκετό για να μην το νοικιάσω το σπίτι.α

Αν το σπίτι είναι βαλιου φορ μανεη μια χαρά θα πας και εκκαθαριστικο και τα πάντα μετά από κάποιο διάστημα. Μιας και τα ενοίκια έχουν ξεφύγει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τα ίδια λέμε. Η συζήτηση ξεκίνησε από την απαίτηση προσωπικών εγγράφων του ενοικιαστή από τους ιδιοκτήτες (πέρα από όσα προβλέπονται στο συμβόλαιο). Το να συζητήσει με τον ενοικιαστή ανθρώπινα και να ρωτήσει και κάποια βασικά πράγματα προφανώς και δεν είναι κάτι κακό ή περίεργο! Το να με ρωτήσει όμως πόσα χρήματα βγάζω το μήνα, αν έχω γκόμενα, αν πίνω όταν βγαίνω ή τι ώρα  πέφτω για ύπνο, είναι ήδη σημάδια για μένα για να τρέξω όσο πιο μακριά μπορώ! :) 

Η ζητηση, οχι απαιτηση καθως μαλλον ειναι πολυ σπανιο αυτο, εκκαθαριστικου ως μεσου αποδειξης φερεγγυοτητας του ενοικιαστη, απο οσους γινεται, συμβαινει επειδη οι συγκεκριμενοι εικαζω πως εχουν καει στο χυλο. Πολλες φορες ή μια αλλα ...βαναυσα. Και μπορει να μην αρεσει, σε εσενα κι εμενα ή να ακουγεται ως εξωφρενικο για τους περισσοτερους, ειναι ομως τελικα κατανοητο. Οχι φυσικα τα υπολοιπα περι γκομενας και υπνου που τραβας για να δειξεις ποσο σου κακοφαινεται.

Υπαρχει ομως, περα απο το κατανοητο ή το εξωφρενικο, το εξης προβλημα της συγκεκριμενης ....μεθοδου. Ειναι αναξιοπιστο. Καθως πολλοι εχουν εισοδηματα που δεν εμφανιζονται στα εκκαθαριστικα, αλλοι που εχουν και τα εμφανιζουν αλλα δεν πληρωνουν, εκεινοι που ολα τους ειναι καλα αλλα ως ανθρωποι, συγκατοικοι, συνεργατες οτιδηποτε αφορα δηλαδη τη σχεση τους με τον ιδιοκτητη και τους υπολοιπους αλλους, ειναι προβληματικοι και ενα σωρο αλλες περιπτωσεις οπου τελικα το χρημα δεν ειναι αυτο που παιζει τον βασικο ρολο.

Ισως μια εξασφαλιση, αν και με πολλα εισαγωγικα για καποιον που θελει να ενοικιασει, ειναι η αναζητηση ενος δημοσιου υπαλληλου ή στρατιωτικου, οπου εκει γνωριζει πως ο ενοικιαστης του, θα σκεφτει παρα πολυ για να μεινει πισω στο ενοικιο. Και παλι ομως αυτο δεν εξασφαλιζει οτι θα ειναι και σωστος σε ολα τα υπολοιπα, πχ μπορει να ειναι εριστικος και να τσακωνεται με ολη την πολυκατοικια και ετσι να δημιουργει εμμεσα αλλα σοβαρα προβλημα στον ιδιοκτητη που θα δεχεται παραπονα κι ενοχλησεις.

Και δυστηχως, εμπειρικα αλλα και απο μια δηλωση που μου ειχε κανει παλια ενας δικαστικος επιμελητης, ενα 30% εκεινων που μονιμα ειναι και υποψηφιοι για ενοικιαση, ειναι προβληματικο. Στατιστικα αυτο και περιλαμβανει τους "επαγγελματιες λαμογια", εκεινους που δεν κανουν σωστους υπολογισμους και καποιες εκτακτες αν και σταθερες εξαιρεσεις πχ τσακωμος/διαζυγιο σε ενα ζευγαρι.

Απο την αλλη, την πλευρα των ιδιοκτητων, ακομα δυστηχως επιβιωνει και πιστευω δυσκολα θα εκλειψει, ενα μεγαλο ποσοστο εκεινων που δεν ενοικιαζουν "ντουβαρια" ή εχουν επενδυσει σε χρημα και προσπαθουν να βγαλουν κερδος ή οφελος αλλα εκεινων που νοικιαζουν "το σπιτι τους". Κυριως σε μεγαλυτερες ηλικιες υπαρχει αυτο αν και οχι δεδομενα. Αυτη η πλευρα των ιδιοκτητων θεωρουν πως κανουν χαρη στον ενοικιαση ή οτι προκειται για καποιον υφισταμενο ή και κατωτερο τους.

Τελος, το μονο σιγουρο στην ολη εξισωση, ειναι πως χαμενος ειναι παντα ο ιδιοκτητης. Καθως εφοσον τελικα προκειται για μια οικονομικη συναλλαγη, ασχετα με το σκοπο που εχει ο ενοικιαστης δηλαδη να στεγαστει ο ιδιος και η οικογενεια του, ο ιδιοκτητης δανειζει περιουσια και ο ενοικιαστης πληρωνει το αντιτιμο. Κι οταν ο ενοικιαστης δεν πληρωσει, τοτε ο ιδιοκτητης χανει τελικα κομματι της περιουσιας του ( βλεπε απωλεια υπολογισμενου εισοδηματος, φορολογηση για ανεισπρακτα, κοστος ζημιων, δικαστικες δαπανες κτλ ).

Επεξ/σία από 29gk
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ενοικια εχουν ανοδικη ταση σε ολη την Ελλαδα. Ο λογος ειναι απλος, δεν χτιζετε τιποτα απο το 2009, οι αναγκες για στεγαση νεων ζευγαριων, αναβαθμιση λογω παιδιων κλπ ειναι υπαρκτες. Σε παλιες περιοχες (Πατησια, Κυψελη κλπ) οι Ελληνες φευγουν λογο των μεταναστων με αποτελεσμα περιοχες οπως το Γαλατσι κλπ να ειναι ασφυκτικα γεματες (πλεον στο Γαλατσι διαμερισματα εως 90τμ δεν νοικιαζονται κατω απο €700, εαν βρεις!!!!), με αυτα τα δεδομενα οι ιδιοκτητες εχουν τον 1ο λογο, και βεβαια θα κανουν διαλογη των ενδιαφερομενων!!!!!!!

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Οι μειωμένες αποδείξεις είναι ελληνική πατέντα 

Σχεδόν τίποτα δεν είναι ελληνική πατέντα. 

Όλες οι λαμογιές γίνονται σε ΟΛΟΝ τον πλανήτη.

Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να νομίζουμε ότι στο εξωτερικό υπάρχει ο ηθικός παράδεισος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τα ίδια λέμε. Η συζήτηση ξεκίνησε από την απαίτηση προσωπικών εγγράφων του ενοικιαστή από τους ιδιοκτήτες (πέρα από όσα προβλέπονται στο συμβόλαιο). Το να συζητήσει με τον ενοικιαστή ανθρώπινα και να ρωτήσει και κάποια βασικά πράγματα προφανώς και δεν είναι κάτι κακό ή περίεργο! Το να με ρωτήσει όμως πόσα χρήματα βγάζω το μήνα, αν έχω γκόμενα, αν πίνω όταν βγαίνω ή τι ώρα  πέφτω για ύπνο, είναι ήδη σημάδια για μένα για να τρέξω όσο πιο μακριά μπορώ! :) 

Οπότε ξαναγυρνάμε σε κείνο με το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση, ότι το λες από θέση ισχύος, επειδή ξέρεις ότι η πλειοψηφία δεν ζητάει τέτοια.

Δεν θα έλεγες το ίδιο όμως και για την τράπεζα που θα σου ζητούσε εκκαθαριστικό + τις τελευταίες αποδείξεις μισθοδοσίας για να αποφασίσει αν θα σου εγκρίνει μια πιστωτική κάρτα έστω και 300€, και αυτό γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι καμία τράπεζα δεν θα εγκρίνει κάρτα χωρίς τα παραπάνω.

Και για να σε προλάβω μην μου πεις ότι το να δίνεις εκκαθαριστικό ούτως ή άλλως είναι υποχρεωτικό από το νόμο, τα τελευταία χρόνια έγινε αυτό, πιο πριν όλοι έδιναν αδιαμαρτύρητα στην τράπεζα κάθε "προσωπικό" χαρτί που τους ζητούσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση έκανα και νομίζω ξέφυγε πολύ. Έκανα μία τυπική ερώτηση, απλά για να δω πως κινείται η αγορά και πως εξασφαλίζεσαι, αν και το πελατολόγιο βάσει εμπειρίας μου το επιλέγεις. Αν έχεις γιαπί προφανώς θα έρθουν μπαταχτσήδες, αν έχεις κάτι όμορφο, πιστεύω, θα έρθει πιο σοβαρός κόσμος. Δεν μιλώ για εξαιρέσεις. Προφανώς και δεν σου εγγυάται κανείς με το εκκαθαριστικό, αλλά είναι ένα μέσο συνεννόησης. Ούτε και η τράπεζα σε δανείζει, αν δεν έχεις καλό εκκαθαριστικό και ούτε κι εμένα δάνεισε γιατί έχω αποσβέσεις και το εκκαθαριστικό είναι "χάλια" με υψηλούς τζίρους. Πήγα σε άλλη τράπεζα βέβαια που με δάνεισε βάσει του EBITDA, γιατί σου λέει αυτός τα κέρδη προ αποσβέσεων θα τα περάσει ως κανονικά κέρδη σε 3 χρόνια. Θεωρώ πως "πρέπει" να υπάρχει κάτι τυπικό γιατί ο δρόμος του απεγκλωβισμού είναι μακρύς, χώρια τα κεφάλαια που πρέπει να διατεθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Nauths είπε

Παιδιά μια ερώτηση έκανα και νομίζω ξέφυγε πολύ. Έκανα μία τυπική ερώτηση, απλά για να δω πως κινείται η αγορά και πως εξασφαλίζεσαι, αν και το πελατολόγιο βάσει εμπειρίας μου το επιλέγεις. Αν έχεις γιαπί προφανώς θα έρθουν μπαταχτσήδες, αν έχεις κάτι όμορφο, πιστεύω, θα έρθει πιο σοβαρός κόσμος. Δεν μιλώ για εξαιρέσεις. Προφανώς και δεν σου εγγυάται κανείς με το εκκαθαριστικό, αλλά είναι ένα μέσο συνεννόησης. Ούτε και η τράπεζα σε δανείζει, αν δεν έχεις καλό εκκαθαριστικό και ούτε κι εμένα δάνεισε γιατί έχω αποσβέσεις και το εκκαθαριστικό είναι "χάλια" με υψηλούς τζίρους. Πήγα σε άλλη τράπεζα βέβαια που με δάνεισε βάσει του EBITDA, γιατί σου λέει αυτός τα κέρδη προ αποσβέσεων θα τα περάσει ως κανονικά κέρδη σε 3 χρόνια. Θεωρώ πως "πρέπει" να υπάρχει κάτι τυπικό γιατί ο δρόμος του απεγκλωβισμού είναι μακρύς, χώρια τα κεφάλαια που πρέπει να διατεθούν.

και σου απαντησαν, τιποτα απολυτως δε λεει το χαρτι αυτο. ο τιμιος και δευτερο βρακι να μην εχει θα δανειστει θα στα αργησει αλλα θα κοψει το κεφαλι του να βρει να στα δωσει, το λαμογιο και απ τις τσεπες να του τρεχουν δε θα παρεις φραγκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nauths είπε

........

Αν έχεις γιαπί προφανώς θα έρθουν μπαταχτσήδες, αν έχεις κάτι όμορφο, πιστεύω, θα έρθει πιο σοβαρός κόσμος. Δεν μιλώ για εξαιρέσεις.

........

Αυτη σου η εντυπωση ειναι ακυρη. Εξαρταται δηλαδη απο το που θα πεσεις ή αν μπεις στον πειρασμο να νοικιασεις στον πρωτο "βιαστικο" που θα παρει τηλεφωνο. Τα λαμογια, ειδικα οι " επαγγελματιες" απλα κοιτουν στις αγγελιες τα διαθεσιμα ακινητα. Δεν τους ενδιαφερει ουτε το υψος του ενοικιου, ουτε η κατασταση του ακινητου. Προφανως βεβαια παιζει ρολο να βολευει η τοποθεσια, αν ειναι καλο το ακινητο ειναι ενα προσθετο οφελος για ανεξοδη καλοπεραση οπως και με μεγαλα περιθωρια ζημιων ( ναι πολλοι κανουν κι επιτηδες ζημιες απο ζηλοφθονια, πληρη αδιαφορια ή και καθαρη μαλακια εγκεφαλου ) ενω στα χρηματα εκεινο που μετρουν κι αξιολογουν, δεν ειναι το ενοικιο το οποιο και εχουν κατανοηση οτι θα πιστολιασουν αλλα το ποσα χρηματα θα δωσουν μπροστα.

Σε αυτες τις περιπτωσεις λοιπον, το ποσο που θα τους ζητηθει για εγγυηση το οποιο και μπορει να ειναι αρκετο ωστε να καλυπτει ενα ενοικιο+κοινοχρηστα+νερο+καποιες μικροζημιες ή την αμοιβη του δικηγορου που θα ξεκινησει την εξωση, ειναι αποτρεπτικος παραγοντας.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Joshua21 said:

Οπότε ξαναγυρνάμε σε κείνο με το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση, ότι το λες από θέση ισχύος, επειδή ξέρεις ότι η πλειοψηφία δεν ζητάει τέτοια.

Δεν θα έλεγες το ίδιο όμως και για την τράπεζα που θα σου ζητούσε εκκαθαριστικό + τις τελευταίες αποδείξεις μισθοδοσίας για να αποφασίσει αν θα σου εγκρίνει μια πιστωτική κάρτα έστω και 300€, και αυτό γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι καμία τράπεζα δεν θα εγκρίνει κάρτα χωρίς τα παραπάνω.

Και για να σε προλάβω μην μου πεις ότι το να δίνεις εκκαθαριστικό ούτως ή άλλως είναι υποχρεωτικό από το νόμο, τα τελευταία χρόνια έγινε αυτό, πιο πριν όλοι έδιναν αδιαμαρτύρητα στην τράπεζα κάθε "προσωπικό" χαρτί που τους ζητούσε.

Όταν ο νόμος προβλέψει πως ένας ιδιώτης μπορεί να μου ζητήσει το εκκαθαριστικό μου για να μου νοικιάσει το σπίτι, το ξανα συζητάμε ευχαρίστως. Για την ώρα δεν τον νομιμοποιεί κανείς!

Είναι σα να κάνεις μια νέα γνωριμία και στο πρώτο ραντεβού να σου ζητήσει το εκκαθαριστικό σου για να δει αν είσαι ικανός να συντηρήσεις τη μελλοντική σας οικογένεια! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρότι αποφεύγω να γράφω στο μπλαμπλα, μου γεννήθηκε μια απορία από την ανάγνωση αυτού του νήματος και δεν κρατιέμαι,
θα την μοιραστώ μαζί σας:

Πόσο αφελείς είστε για να πιστεύετε ότι το εκκαθαριστικό θα σας δώσει ορθή εικόνα για το αν κάποιος είναι σωστός στις πληρωμές του ή όχι;

Είτε από την μεριά των λαμογιών που έχουν λεφτά με το να είναι μπαταχτσήδες, είτε από την μεριά των ελεύθερων επαγγελματιών που δηλώνουν στην εφορία 4000€ ετήσιο εισόδημα ενώ βγάζουν 40.000€.
Από την πρώτη περίπτωση δεν πάρετε δεκάρα, από την δεύτερη, που θα μπορεί και θα θέλει να πληρώνει, δεν θα φαίνεται στο εκκαθαριστικό.

Επεξ/σία από ekkli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...