Προς το περιεχόμενο

Επανεκκίνηση υπολογιστή σε παιχνίδια


Shadowsavvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσβησα τα data του παιχνιδιού από το φάκελο που είναι εγκατεστημένο, δεν έκανα απεγκατάσταση, απλά delete τους φακέλους. όταν ξανάτρεξα το παιχνίδι τα κατέβασε μόνο του (100 giga+ 🤪 και πρέπει να το ξανακάνω γιατί μετά το μεγάλο update της season 4 μου βγάζει dev error 6036).

Το ανακάλυψα πως? στο warzone έχει 2 modes, battle royal και plunder. Οταν έπαιζα το battle royal όλα κομπλέ, όταν έπαιζα plunder μόλις τελείωνε το παιχνίδι, λίγο πριν με πάει στο lobby για το επόμενο παιχνίδι, SHUTDOWN το pc, ε 1,2,3 φορές μόνο σε ένα mode παιχνιδιού την ψιλιάστηκα την φάση.

Και είχα ακριβός τα προβλήματα που αναφέρεις.

υ.ς και εγώ μανατζαράκιας είμαι 😁 αφού γουστάρεις managment παιχνιδάκια, ρίξε μια ματιά στο motorsport manager. και αν γουστάρεις tycoon παιχνίδια, ρίξε μια ματιά στο planet coaster (πνευματικός διάδοχος του rollercoaster tycoon) και στο απίστευτα κάλο transport fever 2, επίσης το farm manager 2018.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BabisTs είπε

ίδιο ζόρι τρώει ο imc...τι 4 single side ram dimms...τι 2 dual side ram dimms.....

Τrue μιας και έχει να κάνει με τα ranks και όχι τον απόλυτο αριθμό των DIMMs. Όμως και πάλι τα 4 DIMM σε daisy chain μητρικές δεν είναι ο ιδανικός συνδυασμός. 
Δηλαδή εδώ έχει και το θέμα των 4 ranks, αλλά και της μητρικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Τrue μιας και έχει να κάνει με τα ranks και όχι τον απόλυτο αριθμό των DIMMs. Όμως και πάλι τα 4 DIMM σε daisy chain μητρικές δεν είναι ο ιδανικός συνδυασμός. 
Δηλαδή εδώ έχει και το θέμα των 4 ranks, αλλά και της μητρικής.

εννοείται ότι για τα ram slots έχεις δίκιο...δύσκολο να χρονίσουν όλα ψηλά σε daisy chain..εκεί όπως είπες έχεις δύο καλά και δύο μέτρια ram slots...απλά εγώ είπα ότι ο φόρτος στον imc μένει ίδιος ακόμα και αν κουμπώσει 2 Χ 16 που είπε ο TS ........

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To MW είναι γενικά καλό bench για να δεις αν είναι stable το σύστημα. Αν κρασάρει κάτι δεν πάει καλά, αν έχεις επανακινήσεις κάτι σίγουρα δεν πάει καλά. Δεν ακούγεται για ram instability πάντως, πιο πιθανό για μητρική. 

Δοκίμασε να δεις αν μπορείς να το αναπαράγεις με prime95 small-ffts & furmark να τρέχουν μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GRat είπε

To MW είναι γενικά καλό bench για να δεις αν είναι stable το σύστημα. Αν κρασάρει κάτι δεν πάει καλά, αν έχεις επανακινήσεις κάτι σίγουρα δεν πάει καλά. Δεν ακούγεται για ram instability πάντως, πιο πιθανό για μητρική. 

Δοκίμασε να δεις αν μπορείς να το αναπαράγεις με prime95 small-ffts & furmark να τρέχουν μαζί. 

Θ το δοκιμάσω και αυτό. Ακριβώς την ίδια αντίδραση του συστήματος με όταν παίζω παιχνίδια κατάφερα να πετύχω με το cinebench όπου ακόμα και με 4αδα στα 3200 mhz πέρασα 3 τεστ κομπλέ αλλά με ερρορ στο prime. Από εκεί και πέρα με κάθε σκαλί πάνω σε συχνότητα στο cinebench είτε με 1 στικ ραμ είτε με ζευγάρι είτε με τετράδα η αντίδραση του συστήματος ήταν η ίδια με τα παιχνίδια. Περίπου στα 20~30 δευτερόλεπτα επανεκκίνηση χωρίς ειδοποίηση χωρίς μπλε οθόνη. Απλά επανεκκίνηση και σε μερικά δευτερόλεπτα ξανά στην επιφάνεια εργασίας σαν να μην έγινε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Unstable cpu λοιπόν. Ξεκινάς με clear cmos και βάλε μνήμες σε defaults non xmp@2400Mhz .

Κοιτάς τα setting cpu F10 και ξαναδοκιμάζεις.

Αν κρασάρεις, δες ένα guide για ryzen για το πως να σετάρεις τον cpu.

Αν δεν έχεις crash δοκίμασε να ανοίξεις XMP για τις RAM και βλέπεις τι κάνει.

Uncheck το automatically restart να δεις και τι error πετάει.

image.png.2e146559fef067b02a1fb0a9478d0272.png

Επεξ/σία από GRat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GRat είπε

Unstable cpu λοιπόν. Ξεκινάς με clear cmos και βάλε μνήμες σε defaults non xmp@2400Mhz .

Κοιτάς τα setting cpu F10 και ξαναδοκιμάζεις.

Αν κρασάρεις, δες ένα guide για ryzen για το πως να σετάρεις τον cpu.

Αν δεν έχεις crash δοκίμασε να ανοίξεις XMP για τις RAM και βλέπεις τι κάνει.

Uncheck το automatically restart να δεις και τι error πετάει.

image.png.2e146559fef067b02a1fb0a9478d0272.png

Ευχαριστώ GRat! Θα τα δοκιμάσω όλα. Default πάει στα 2133 mhz. Το automatic restart το έχω απενεργοποιησει αλλά και πάλι ποτέ δεν μου έβγαλε κανένα μήνυμα στην οθόνη όλα γίνονται σε κλάσματα δευτερόλεπτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GRat είπε

@Shadowsavvas Τι έγινε τελικά?

Φιλε μου Πέμπτη θα επιστρέψω Αθήνα και θα το πιάσω αμέσως. Θα ενημερώσω μόλις τα κάνω όλα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, πριν κάποια χρόνια αντιμετώπιζα το εξής σε am3 socket με κάποιον fx που δε θυμάμαι ακριβώς ποιος, στις πρώτες εκδόσεις των windows 10 (2016-2017):

Επανεκκίνηση όποτε του γούσταρε, χωρίς στρεσάρισμα. Η λύση που είχα βρει τότε, γιατί μου το έκανε σε 3 τουλάχιστον μηχανήματα, ήταν να απενεργοποιήσω το fast startup. Σου στέλνω ένα link να το δοκιμάσεις. Καταλαβαίνω ότι μιλάμε για νέο socket κλπ, και ότι η λύση προέρχεται από το παρελθόν αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τη μάστιγα των windows 10 που δίνει νέο build ανά εξάμηνο. Εάν δεν είναι αυτό, απλά επαναφέρεις τη ρύθμιση και συνεχίζεις το ψάξιμο.

https://www.windowscentral.com/how-disable-windows-10-fast-startup

Καλή σου επιτυχία,

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, [email protected] είπε

Αδερφέ, πριν κάποια χρόνια αντιμετώπιζα το εξής σε am3 socket με κάποιον fx που δε θυμάμαι ακριβώς ποιος, στις πρώτες εκδόσεις των windows 10 (2016-2017):

Επανεκκίνηση όποτε του γούσταρε, χωρίς στρεσάρισμα. Η λύση που είχα βρει τότε, γιατί μου το έκανε σε 3 τουλάχιστον μηχανήματα, ήταν να απενεργοποιήσω το fast startup. Σου στέλνω ένα link να το δοκιμάσεις. Καταλαβαίνω ότι μιλάμε για νέο socket κλπ, και ότι η λύση προέρχεται από το παρελθόν αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τη μάστιγα των windows 10 που δίνει νέο build ανά εξάμηνο. Εάν δεν είναι αυτό, απλά επαναφέρεις τη ρύθμιση και συνεχίζεις το ψάξιμο.

https://www.windowscentral.com/how-disable-windows-10-fast-startup

Καλή σου επιτυχία,

Παναγιώτης.

Ευχαριστώ φίλε μου. Το έχω κάνει αυτό αλλά τίποτα. Στη δική μου περίπτωση οι επανεκκινησεις γίνονται μόνο κάτω από φόρτο δηλαδή σε games και stress test της cpu. Γιατί για gpu έχω τρέξει και το furmark και το heavenbench ακόμα και σε 4κ χωρίς πρόβλημα. Αλλά μόλις δοκίμασα το cinebench το πρόβλημα φάνηκε αμέσως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, petranc2 είπε

Εχεις δοκιμασει αλλη gpu...???? Tι θερμοκρασιες εχεις οταν παιζεις WARZONE cpu kai gpu??? 

Το pc το δουλευεις με ups......

Δεν έχω ups. Δεν είναι θέμα gpu την έχω στρεσαρει όσο δεν πάει. Θερμοκρασίες πάνω από 70 δεν πάω στο warzone. 

 

Λοιπόν γύρισα σήμερα κπυμπωσα ξανά τον επεξεργαστή και άνοιξα. Δεν μπουταρει το πισι με 4 στικ και άναψε λαμπάκι dram. Δίκασε το παλιό ζευγάρι πάλι κόκκινο λαμπάκι dram. Με το καινούριο μπήκε κανονικά πέρασα cinebench σε στοκ ρυθμίσεις. Κρασαρε ξανά στα 3600 αλλά στο πραιμ δεν είχα κανένα ερρορ ούτε στα 3600. Από το παλιό ζευγάρι το ένα στικ μπουταρει κανονικά. Δηλαδή ακόμα και αν βαλ τα 2 καινούργια και το ένα παλιό δουλεύουν όλα μαζί κομπλέ. Μόλις κουμπώσω και το 4ο δεν μπουταρει το πισι. Οπότε επιστρέφω τις δύο παλιές ραμ για αλλαγή; ανησυχητικό ότι στα 3600 δεν περνάει το cinebench πάλι αλλά το πραιμ είναι καθαρό. Τώρα πρέπει να το δοκιμάσω και σε παιχνίδι. @kostas_anes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Shadowsavvas είπε

Δεν έχω ups. Δεν είναι θέμα gpu την έχω στρεσαρει όσο δεν πάει. Θερμοκρασίες πάνω από 70 δεν πάω στο warzone. 

Λοιπόν γύρισα σήμερα κπυμπωσα ξανά τον επεξεργαστή και άνοιξα. Δεν μπουταρει το πισι με 4 στικ και άναψε λαμπάκι dram. Δίκασε το παλιό ζευγάρι πάλι κόκκινο λαμπάκι dram. Με το καινούριο μπήκε κανονικά πέρασα cinebench σε στοκ ρυθμίσεις. Κρασαρε ξανά στα 3600 αλλά στο πραιμ δεν είχα κανένα ερρορ ούτε στα 3600. Από το παλιό ζευγάρι το ένα στικ μπουταρει κανονικά. Δηλαδή ακόμα και αν βαλ τα 2 καινούργια και το ένα παλιό δουλεύουν όλα μαζί κομπλέ. Μόλις κουμπώσω και το 4ο δεν μπουταρει το πισι. Οπότε επιστρέφω τις δύο παλιές ραμ για αλλαγή; ανησυχητικό ότι στα 3600 δεν περνάει το cinebench πάλι αλλά το πραιμ είναι καθαρό. Τώρα πρέπει να το δοκιμάσω και σε παιχνίδι. @kostas_anes

Bάλε μία το CPU σου σταθερά στα 3GHz με 1.1V και επανέλαβε τα τεστ με στοκ 2133 μνήμες και μετά σε XMP (μόνο 2 μνήμες πάνω). Μετά κράτα αν γίνεται τα settings και βάλε και τις καινούργιες και επανέλαβε τα τεστ.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...