Προς το περιεχόμενο

Επανεκκίνηση υπολογιστή σε παιχνίδια


Shadowsavvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

Όχι με default όλα ήμουν κομπλε. Το xmp μου τα χαλούσε. Και δεν μπορώ να συμβιβαστώ στα 2133mhz ραμ όταν έχω πληρώσει για 3600mhz και βλέπω ότι όποιος έχει ryzen 3600x λέει ότι τα 3600 mhz είναι το sweet spot για ryzen

Έχεις δίκιο αλλά τα 3600mhz είναι το sweet spot για καινούργια μητρική Χ570 η Β550, 2 dimm των 16GB 3200cl16 με XMP δουλεύουν απρόσκοπτα σε Tomahawk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

Όχι με default όλα ήμουν κομπλε. Το xmp μου τα χαλούσε. Και δεν μπορώ να συμβιβαστώ στα 2133mhz ραμ όταν έχω πληρώσει για 3600mhz και βλέπω ότι όποιος έχει ryzen 3600x λέει ότι τα 3600 mhz είναι το sweet spot για ryzen

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν είναι λόγος να γίνει rma είτε οι μνήμες είτε ο επεξεργαστής,όταν δεν παίζουν oc.Αν είχες hardware πρόβλημα θα σου χτύπαγε και στο auto.Τώρα να δώσεις τις ram και να πάρεις πχ άλλες το καταλαβαίνω αλλά να σου κάνουν αντικατάσταση κάτι από αυτά δύσκολο το κόβω,μακάρι,αλλά δεν το βλέπω.Από την άλλη αν καταλήξεις ότι φταίει πχ το cpu και το κάνεις rma μόνος σου το πιο πιθανό είναι να στο αντικαταστήσουν άσχετα αν έχει πρόβλημα η όχι ,εσύ να το βάλεις στο μηχάνημα και να έχει τα ίδια θέματα.Anyway ενημέρωσε μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θέμα είχα ακριβός κατέβασα της ram στα 3200 από τότε ούτε μια φορά ούτε καν κόλλημα κλπ

Και στο μηχάνημα στην δουλειά με ποιο αργές ραμ κατέβηκα ένα κλικ ποιο κάτω και πάλι όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Shadowsavvas είπε

Όχι με default όλα ήμουν κομπλε. Το xmp μου τα χαλούσε. Και δεν μπορώ να συμβιβαστώ στα 2133mhz ραμ όταν έχω πληρώσει για 3600mhz και βλέπω ότι όποιος έχει ryzen 3600x λέει ότι τα 3600 mhz είναι το sweet spot για ryzen

Ρε αγορίνα μου .. τι 3600 sweet spoy αφού λέμε είναι απόλυτος φυσιολογικό να μην παίζει στα 3600 όταν σου λέει η εταιρία 3200 . Το ότι έκατσε σε έναν 3600 επειδή έτυχε καλύτερο cpuλογο υλικού δν πάει να πει είναι έτσι ... Τσάμπα το χρόνο και κόπο χαλάς που το πήρες σε τεχνικό .. εάν εισια οκ στα 3200 αστω εκεί τότε ΟΛΑ ΕΞΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΑ..  το ότι πλήρωσα πχ μια Φερράρι να πηγαίνω με 300 ενώ ο δρόμος έχει όριο 140 δν φταιει η εταιρία .. κάπως έτσι είναι .. το ότι πλήρωσες για 3600 αλλά δν αντέχει το πισι είναι λογικό όταν σου λέει 3200 

3 ώρες πριν, kostas_anes είπε

ι φάση και εμένα το 1 DIMM χαιρέτησε πριν κάτι εβδομάδες ενώ το άλλο ήταν κομπλέ. Flare-X και εγώ.

δν ξερω, οταν χαλασανε και εψαχνα ειδα οτι αρκετοι ειχανε θεμα , οτι χαλασε το 1 απο τα 2.. και βαση τις τιμης του συγκεκριμενου κιτ (λογο οτι εινια cas 14) φανταζομαι δν τα αγορασανε αρκετοι οποτε σε 5-6 ατομα που ειδα ειναι καλος αριθμος.. δν ξερω τι φαση.. εγινε rma αλλα αργησε 3 μηνες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

δν ξερω, οταν χαλασανε και εψαχνα ειδα οτι αρκετοι ειχανε θεμα , οτι χαλασε το 1 απο τα 2.. και βαση τις τιμης του συγκεκριμενου κιτ (λογο οτι εινια cas 14) φανταζομαι δν τα αγορασανε αρκετοι οποτε σε 5-6 ατομα που ειδα ειναι καλος αριθμος.. δν ξερω τι φαση.. εγινε rma αλλα αργησε 3 μηνες 

Τετοια λεγε μου γιατι το εχω στειλει ηδη ενα μηνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Τετοια λεγε μου γιατι το εχω στειλει ηδη ενα μηνα :)

ε νταξι, πως θα τυχη εινια. εγω επεσα και μεσα στον ιο.. τις εστειλα 15 απριλιου και παρελαβα 10 ιουλιου... δεν μπορουσανε να βρουνε να μου στειλουνε αλλες. μου ειπανε να μου δωσουν ενα υπολοιπο οσο κανανε να παρω αλλες αλλα επειδη εγω οταν χαλσανε πηρε μετα απο αλλο μαγαζι ετοιμοπαραδωτες τις ιδιες δν γινοτανε να παρω μετα αλλες οποτε αναγκαστηκα ειπα να γινουν αντικαταστασει στις ιδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

Ρε αγορίνα μου .. τι 3600 sweet spoy αφού λέμε είναι απόλυτος φυσιολογικό να μην παίζει στα 3600 όταν σου λέει η εταιρία 3200 . Το ότι έκατσε σε έναν 3600 επειδή έτυχε καλύτερο cpuλογο υλικού δν πάει να πει είναι έτσι ... Τσάμπα το χρόνο και κόπο χαλάς που το πήρες σε τεχνικό .. εάν εισια οκ στα 3200 αστω εκεί τότε ΟΛΑ ΕΞΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΑ..  το ότι πλήρωσα πχ μια Φερράρι να πηγαίνω με 300 ενώ ο δρόμος έχει όριο 140 δν φταιει η εταιρία .. κάπως έτσι είναι .. το ότι πλήρωσες για 3600 αλλά δν αντέχει το πισι είναι λογικό όταν σου λέει 3200 

 

Φάση ο 3700Χ μου πάει τουλάχιστον 4733MHz, και το 99.5% των Ryzen 3ης γενιάς τα 3600 τα έχουν χωρίς κανένα θέμα. Το έκατσε σε έναν δεν το λες όταν έχει κάτσει σε όλους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν τις εστελνες μονος στην ταιβαν , κατευθειαν στο εργοστασιο θα εκαναν περιπου 1 μηνα.. την πατησα ειπα και καλα να μην μπλεξω 

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε
 

Φάση ο 3700Χ μου πάει τουλάχιστον 4733MHz, και το 99.5% των Ryzen 3ης γενιάς τα 3600 τα έχουν χωρίς κανένα θέμα. Το έκατσε σε έναν δεν το λες όταν έχει κάτσει σε όλους :P

μαγκες λετε απλα νουμερα , χωρις να συγκρινετε μητρικες , ραμ κλπ απλα η καθε εταιρια για να εχει τον κ@@@ο της καθαρο βαζει μεχρι π ειναι σιγουρη .. ακομα και το 99,99999% να παει πανω απο 3200 εινια οκ νομικα και για το 0,00001% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

εαν τις εστελνες μονος στην ταιβαν , κατευθειαν στο εργοστασιο θα εκαναν περιπου 1 μηνα.. την πατησα ειπα και καλα να μην μπλεξω 

μαγκες λετε απλα νουμερα , χωρις να συγκρινετε μητρικες , ραμ κλπ απλα η καθε εταιρια για να εχει τον κ@@@ο της καθαρο βαζει μεχρι π ειναι σιγουρη .. ακομα και το 99,99999% να παει πανω απο 3200 εινια οκ νομικα και για το 0,00001% 

Δεν διαφωνώ για το νομικό κομμάτι, αλλά το θέμα είναι πως ακόμα και η πιο άθλια B350/Χ370 έχει τουλάχιστον τα 3533.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Δεν διαφωνώ για το νομικό κομμάτι, αλλά το θέμα είναι πως ακόμα και η πιο άθλια B350/Χ370 έχει τουλάχιστον τα 3533.

η cpu δινει τα νουμερα οχι η μοβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pasxaliskar είπε

η cpu δινει τα νουμερα οχι η μοβο

Δεν κατάλαβες, εννοώ πόσα μπορεί να πιάσει με 3ης γενιάς CPU. Στο λέω από εμπειρία :P
Ξέρει ο @malakudi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεν κατάλαβες, εννοώ πόσα μπορεί να πιάσει με 3ης γενιάς CPU. Στο λέω από εμπειρία :P
Ξέρει ο @malakudi

ναι , αυτος που λεει 3200.. απο εκει και περα σου λεει πως θα τυχη η εταιρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Shadowsavvas είπε

Κύριοι το άφησα σε τεχνικό μετά από 3 μήνες δεν άντεξα άλλο 😂 και επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να βρω αλλού hardware για δοκιμές. Από βδομάδα θα έχω νέα και θα σας ενημερώσω ελπίζοντας ότι θα μας λυθεί όλους η απορία 

Αναμένουμε νέα σου φίλε μου....πραγματικά είμαι περίεργος τι θα σου πει και ο τεχνικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Αναμένουμε νέα σου φίλε μου....πραγματικά είμαι περίεργος τι θα σου πει και ο τεχνικός.

ε τι θα τιου πει.. θα δει το μανουαλ της μιτρικης οτι δινει πολυ λιγοτερα Μhz ..θα δει το sitee ths amd οτι δινει 3200 θα του πει νορμαλ εινια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αν στα 3200 ήσουν οκ τσάμπα το έστειλες για τσεκ... Λίγο τα timings να σκαλισεις έκλεισε η διαφορά 3600 xmp με 3200mhz tuned ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...