Προς το περιεχόμενο

Βενζίνη Shell V-Power


iSAD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, djcat είπε

Αν μπεις στη γνωστή σελίδα με τα πρατήρια βλέπεις ιδιοκτήτη. Αν είναι ΕΡΜΗΣ όπως είπε ο φίλος πιο πάνω είναι εταιρικό.

Στην ΕΚΟ και BP εταιρικά είναι αυτά με το όνομα ΕΚΟ-ΚΑΛΥΨΩ.

Να ξέρεις πως η Shell στην Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση με τη γνωστή παγκόσμια εταιρεία. Απλά το σηματάκι έχουν αγοράσει - η εταιρεία έιναι η Coral.

EKO - BP προμηθεύονται με καύσιμα από τα ΕΛ.ΠΕ.

και AVIN και Shell από του Βαρδινογιάννη.

Στις υπόλοιπες μάρκες φαντάζομαι πως οι περισσότεροι παίρνουν από τα ΕΛ.ΠΕ. λόγω μεγαλύτερης παραγωγής.

Η νοθεία στα καύσιμα γίνεται μετά. Από τα διϋλιστήρια τα καύσιμα φεύγουν καθαρά και ελεγμένα.

Γιατί μπερδεύτηκα με όλα αυτά , shell Ερμής είναι πιο αξιόπιστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 258
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

100αρα από εταιρικά βενζινάδικα, μην ασχολείστε με την απλή, vpower είναι η απλή τις Γερμανίας, το ίδιο και για diesel κινητήρες εάν δεν θέλετε να σας ανάβει το check engine!!! Σε εταιρικό diesel βάζω από την αρχή dforce τις Aegean (λόγο κάρτας καυσίμων) οι συνάδελφοι στα δικά τους βάζουν το απλό, είναι συνέχεια με το check engine !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Το ίδιο αμάξι έχουμε.

Το manual σου λέει συνιστώμενη 95αρα, άμα θες παίζει και με παραπάνω. Εγώ προσωπικά από shell, αλλά σε τούρμπο, έχω δει λαμπάκια ενώ BP ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Ποτέ δεν είχα τα παραπάνω χιλιόμετρα που διαφημίζουν,ούτε είδα διαφορά στην δύναμη του κινητήρα, αν και σαν να ακούω άλλο ήχο.

Βρες BP εταιρικό και βάζε από εκεί 95αρα

Με cyclon ποτέ δεν είχα θέμα και τα χιλιόμετρα που κάνω είναι αρκετά , με 35€ περίπου κάνω 450 χιλιόμετρα.

Απλά ήθελα να δοκιμάσω και αυτή την V-Power

2 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

100αρα από εταιρικά βενζινάδικα, μην ασχολείστε με την απλή, vpower είναι η απλή τις Γερμανίας, το ίδιο και για diesel κινητήρες εάν δεν θέλετε να σας ανάβει το check engine!!! Σε εταιρικό diesel βάζω από την αρχή dforce τις Aegean (λόγο κάρτας καυσίμων) οι συνάδελφοι στα δικά τους βάζουν το απλό, είναι συνέχεια με το check engine !!!!!

Επομένως καλύτερα μια απλή 95αρα παρά την V-Power?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iSAD είπε

Γιατί μπερδεύτηκα με όλα αυτά , shell Ερμής είναι πιο αξιόπιστα?

Πιο αξιόπιστο από τι; Από τα μη εταιρικά ή από τις άλλες εταιρείες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mpentenis είπε

Golf 5αρι 140 αλογατα, στο καπάκι γράφει 95, αρχικά έβαζα μόνο 100αρα. Κάποια στιγμή το γυρισα σε 95 και είδα διαφορά στην απόδοση καθώς και χτυπηματα σε ανήφορο. Ρωτάω στην καρέντα, βαζε μου λένε μόνο 100αρα γιατί η 95αρα της Γερμανίας δεν έχει καμία σχέση με την εδω. Πράγματι μετά από τόσα χρόνια που πλέον ξερω την απόδοση του κινητήρα, μπορώ εύκολα να δω την διαφορά των δύο. Εάν δεν κάνω χιλιομετρα βαζω απλη γιατί μπορεί να μείνει μέσα 2 μήνες. Εάν κάνω χιλιομετρα (ταξιδι) μονο 100αρα.

Γιατί η 95αρα της Γερμανίας είναι καλύτερη από της Ελλάδας? Έχει να κάνει με την παραγωγή στα διυλιστήρια ή πέφτει περισσότερο νοθεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Candela είπε

Γιατί η 95αρα της Γερμανίας είναι καλύτερη από της Ελλάδας? Έχει να κάνει με την παραγωγή στα διυλιστήρια ή πέφτει περισσότερο νοθεία?

Νοθεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όση διαφορά έχει το νερό της Ελλάδας από το νερό της Γερμανίας, τόση είναι και η διαφορά στην ποιότητα της βενζίνης. Θα ήθελα να έβλεπα στα μάτια τον κύριο της Καρέντα που πέταξε την εξυπνάδα. Όποια αντιπροσωπία σας κατηγορήσει την όποια "βενζίνη" να ζητήσετε και την αντίστοιχη απόδειξη, δηλαδή το έγγραφό υπογεγραμμένο από πιστοποιημένο χημικό εργαστήριο για κάθε νόμιμη χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iSAD είπε

Aπο τα μη εταιρικά.

Ποτέ δεν ξέρεις... Και γω εταιρικά εμπιστεύομαι - κυρίως ΕΚΟ και BP βάζω - αλλά δεν είμαι σίγουρος. Απλά μου έχει κάτσει πως είναι καλύτερα.

Δε νομίζω οτι μπορεί κανείς να είναι σίγουρος 100%.

Προς το παρόν δεν είχα θέμα. Είναι μέχρι να σου κάτσει η στραβή. Μετά βρίζεις και εταιρεία κλπ.

Με cyclon ας πούμε από συγκεκριμένο πρατήριο που ήταν πολύ φτηνότερο από άλλα της περιοχής είχα θέματα παλιότερα. Αλλά δε θα κατηγορήσω τη cyclon για αυτό. Να εσύ ας πούμε τη θεωρείς καλή γιατί προφανώς το πρατήριο που πας είναι καλό. Είναι θέμα πρατηρίου και όχι εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iSAD είπε

Μετά από τόση πληροφορία ακόμα δεν κατάλαβα αν πρέπει να φύγω από την cyclon και να πάω στην V-Power!

Αν είσαι ευχαριστημένος μην αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, djcat είπε

Ποτέ δεν ξέρεις... Και γω εταιρικά εμπιστεύομαι - κυρίως ΕΚΟ και BP βάζω - αλλά δεν είμαι σίγουρος. Απλά μου έχει κάτσει πως είναι καλύτερα.

Δε νομίζω οτι μπορεί κανείς να είναι σίγουρος 100%.

Προς το παρόν δεν είχα θέμα. Είναι μέχρι να σου κάτσει η στραβή. Μετά βρίζεις και εταιρεία κλπ.

Με cyclon ας πούμε από συγκεκριμένο πρατήριο που ήταν πολύ φτηνότερο από άλλα της περιοχής είχα θέματα παλιότερα. Αλλά δε θα κατηγορήσω τη cyclon για αυτό. Να εσύ ας πούμε τη θεωρείς καλή γιατί προφανώς το πρατήριο που πας είναι καλό. Είναι θέμα πρατηρίου και όχι εταιρείας.

Νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο, θα προσπαθήσω να τα δοκιμάσω όλα και ελπίζω να μπορέσω να καταλάβω διάφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Προσωπικά θεωρώ ότι ο "τυχάρπαστος" βενζινάς έχει μικρότερες τεχνικές δυνατότητες να κάνει κάτι τέτοιο ακόμη και αν το θέλει.

Επιπλέον, το εταιρικό πρατήριο δεν θέλει να βγάλει το κάτι παραπάνω?

Με το τυχάρπαστος δεν αναφέρομαι στον πρώτο άκυρο που θα ανοίξει βενζινάδικο.. και θα προσπαθήσει να κάνει νοθεία .

Μιλάμε για βενζινά ( Shell ) ο οποίος είναι στην περιοχή 30 χρόνια , πριν ακόμα ξεκινήσουν οι πιστοποιήσεις και οι τακτικοί ποιοτικοι έλεγχοι ... Μπορεί να είναι μπαρουφα η ανάμιξη βενζινας με νερού κτλπ .. αλλά την καλή βενζινα και την "καλή" βενζινα ξέρει που την βάζει .

Ωστόσο προτιμάω να δώσω το κάτι παραπάνω στο εταιρικό πρατήριο αλλά να ξέρω ότι αυτό πού βάζω στο αμάξι μου μέσα είναι καλό.

 

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Τα παραπάνω οκτάνια 95+ βοηθάνε όταν είσαι φορτωμένος, σε μεγάλα ταξίδια, και σε υψόμετρο. Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες.

Σε υψόμετρο γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, iSAD είπε

Μετά από τόση πληροφορία ακόμα δεν κατάλαβα αν πρέπει να φύγω από την cyclon και να πάω στην V-Power!

Κάτσε στα αυγά σου .Και μην σκας τόσο πολύ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...