Προς το περιεχόμενο

Βενζίνη Shell V-Power


iSAD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 258
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, iSAD είπε

Μεσα στο βιβλιαρακι μου λεει 95 αρα αλλα και 93 να βαλω δεν πειραζει η 100. Επισης απο την opel που το πηρα ενας μηχανηκος με ενημερωσε πως καλα ειναι οταν κανω καποιο ταξιδι ανα 2-3 μηνες ας βαζω και μια 100αρα κανει καλο ( καθαριζει τον κινητηρα κατι ειχε πει θα σε γελασω) , για αυτο ρωτουσα την 98αρα μηπως αξιζει γιατι στην τιμη ειναι σαν την 95

Έχω το opel vectra του 2005  και το κοντέρ μου λέει 305.000 χιλιόμετρα.Το μοτεράκι άψογο δεν καίει καθόλου λαδάκια από αλλαγή σε αλλαγή.

Από τα 128.000 χιλιόμετρα έχω κάνει και μετατροπή σε υγραέριο.Βενζίνη πάντα 95άρα που λέει ο κατασκευαστής ούτε πυράκια χτυπάνε ούτε προβλήματα έχω.Άκουγα και εγώ τα παραπάνω παραμύθια για vpower και καθαριστικά και τρίχες κατσαρές  και πριν από κανά χρόνο λέω ας βάλω.Έβαλα δύο φορές vpower  και ένα καθαριστικό και πήρα την αντλία βενζίνης στο χέρι. Μπορεί να είχε έρθει και η ώρα της αλλά κανείς δεν μπορεί να το πει με σιγουριά.Ξηλώθηκα για καινούργια και πλέον δεν ρισκάρω ούτε ακούω τι λένε διάφοροι.95άρα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Βάλε τη βενζινούλα που λέει ο κατασκευαστής σου γιατί σε περίπτωση προβλήματος κανένας δεν θα σου πει ότι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Γενικά το diesel πιάνει και γι αυτό υπάρχουν και τα καθαριστικά.

Το diesel που παίζει στα πρατήρια έχει μέσα βιοντίζελ σε ποσοστό μάξιμουμ στο 7%.

Δεν υπάρχει καθαρό diesel πλέον, τουλάχιστον που να μπορείς να προμηθευτείς από πρατήριο.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Thanos1972 είπε

Στο άλλο που έχει 10.5 συμπίεση βαζωντας την vpower δεν έχω πυρακια.βαζωντας απλή 95αρα έχω.οποτε κάτι κάνει αλλά όχι σε αυτοκίνητα που δεν την χρειάζονται.

Άλλαξε πρατήριο μέχρι να βρεις 95αρα να μη χτυπά πυρακια , μετά ψάξε για 98/100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, djcat είπε

Το diesel που παίζει στα πρατήρια έχει μέσα βιοντίζελ σε ποσοστό μάξιμουμ στο 7%.

Δεν υπάρχει καθαρό diesel πλέον, τουλάχιστον που να μπορείς να προμηθευτείς από πρατήριο.

Δεν κόβουν το βιοντίζελ απο το μίγμα κάθε καλοκαίρι  όπως έκαναν παλιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οκτάνια είναι καθαρά και μόνο για τα "πυρακια". Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να ανέβεις σε οκτάνια αν δεν το προτείνει ο κατασκευαστής. Ούτε διάφορα σε απόδοση θα δείς ούτε παραπάνω χιλιόμετρα θα κάνεις. 

Ωστόσο η V-power διαφημίζεται και για τα καθαριστικά που υποτίθεται πως έχει, και λέω υποτίθεται , καθώς όλες έχουν , κάποιες περισσότερα κάποιες λιγότερα.

Δέχομαι ωστόσο πως κάτι τις παραπάνω θα έχει , οπότε την προτιμώ όταν είναι να κάνω ταξίδι ( την 98, η 100 είναι πεταμένα λεφτά για το αυτοκίνητο μου).

Κατά τα άλλα γενικές συμβουλές είναι πρατήριο που εμπιστεύεσαι και βγάζει χιλιόμετρα η βενζίνη, από πρατήριο σε πρατήριο έχω παρατηρήσει διάφορα.

Και επίσης να είναι το πρατήριο καινούργιο. Έχω την εντύπωση πως ποτέ δεν καθαρίζουν τις αντλίες τους και τις δεξαμενές τους, άρα νοιώθω πιο σιγουριά σε ένα το οποίο έχει ανοίξει πρόσφατα. Μπορεί να είναι και ψυχολογικό αυτό δεν ξέρω.

Opel Astra 1.4L ατμόσφαιρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manos08 είπε

Τα οκτάνια είναι καθαρά και μόνο για τα "πυρακια". Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να ανέβεις σε οκτάνια αν δεν το προτείνει ο κατασκευαστής. Ούτε διάφορα σε απόδοση θα δείς ούτε παραπάνω χιλιόμετρα θα κάνεις. 

Ωστόσο η V-power διαφημίζεται και για τα καθαριστικά που υποτίθεται πως έχει, και λέω υποτίθεται , καθώς όλες έχουν , κάποιες περισσότερα κάποιες λιγότερα.

Δέχομαι ωστόσο πως κάτι τις παραπάνω θα έχει , οπότε την προτιμώ όταν είναι να κάνω ταξίδι ( την 98, η 100 είναι πεταμένα λεφτά για το αυτοκίνητο μου).

Κατά τα άλλα γενικές συμβουλές είναι πρατήριο που εμπιστεύεσαι και βγάζει χιλιόμετρα η βενζίνη, από πρατήριο σε πρατήριο έχω παρατηρήσει διάφορα.

Και επίσης να είναι το πρατήριο καινούργιο. Έχω την εντύπωση πως ποτέ δεν καθαρίζουν τις αντλίες τους και τις δεξαμενές τους, άρα νοιώθω πιο σιγουριά σε ένα το οποίο έχει ανοίξει πρόσφατα. Μπορεί να είναι και ψυχολογικό αυτό δεν ξέρω.

Opel Astra 1.4L ατμόσφαιρα

Υπάρχουν φίλτρα στις αντλίες αλλά και οι δεξαμενές καθαρίζονται κάθε τόσο.Και καινουργιο πρατήριο δεν σημαίνει και κανούργιες δεξαμενές.Το ότι αλλάζουν οι αντλίες δεν σημαίνει ότι αλλάζουν και κάτι κάτω απο το έδαφος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαζα για χρόνια Έκο απλή, το γύρισα σε shell vpower.  Ειδα διάφορα και στο τράβηγμα και στην κατανάλωση. Ακόμα μεγαλύτερη διαφορά παρατηρισα στην μοτοσυκλέτα (tdm 900), εξαφανίστηκαν τα πυρακια. Φύγανε μπουκώματα στο άνοιγμα του γκαζιού από ρελαντί. Δεν ξέρω εάν φταίει γενικά η Έκο ή το βενζινάδικο που έβαζα στην Καισαριανή. 

Ακόμα είμαι στην φάση που πειραματίζομαι για το αν αξίζει η διαφορά από απλή σελ ή 98 σελ γιατί δεν τυχαίνει να ξεμείνεις τις τρίτες πάντα.

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Άλλαξε πρατήριο μέχρι να βρεις 95αρα να μη χτυπά πυρακια , μετά ψάξε για 98/100

Βάζω από 4 πρατήρια.δυο Έκο ένα avin και ένα shell που λέμε.

Όλα τους έχουν καλή βενζίνη.

Πυρακια λέγοντας ,όχι σε νορμάλ οδήγηση αλλά σε ανηφόρα με μη ενδεδειγμένη ταχύτητα στο κιβώτιο.το έκανα καθαρά για να δω και εγώ εάν κάνει διάφορα η vpower στο ίδιο αυτοκίνητο στις ίδιες συνθήκες και πραγματι έκανε και το πείραμα το έχω κάνει αρκετές φορες..αλλά ξαναλέω στο καθημερινό καμία διαφορα.

Αλλά μαζεύεις yellows από την shell και πόντους στην κάρτα όπου όλο και κάτι θα πάρεις δώρο.οποτε την προτιμώ προσωπικά.αλλα όχι αμάν και πως μόνο shell....

Επεξ/σία από Thanos1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2020 ακούω  πυράκια και βγάζω σπυράκια.:P

Πυράκια χτυπούσαν τα αυτοκίνητα πριν  25-30 και 40 χρόνια. Θυμάμαι το πρώτο μου πριν πολλά πολλά χρόνια ένα fiat 128 που όταν ζοριζόταν άρχισε να χτυπάει πυράκια και έπρεπε να κατεβάσεις ταχύτητα.Ε τότε η τεχνολογία ήταν πολύ πίσω και δικαιολογημένα.

Το opel που έχω τώρα και με τετάρτη να ρίξω σε ανηφορούλα τις στροφές 1500 και κάτω και πάλι δεν χτυπάνε πυράκια.Αν τις αφήσω να πέσουν πολύ κάτω  απλά αρχίζει να σκοτσάρει αλλά επειδή γνωρίζω τον ήχο πυράκια δεν έχω ακούσει ποτέ μου.Απορώ ποια σημερινά αυτοκίνητα χτυπάνε πυράκια ;;;;

4 ώρες πριν, korakios είπε

Άλλαξε πρατήριο μέχρι να βρεις 95αρα να μη χτυπά πυρακια , μετά ψάξε για 98/100

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Papoys προσωπικά μιλάω για αυτοκίνητο 50 χρόνων.αλλα εκεί φαίνεται εάν είναι καλή η βενζίνη η όχι.στα σύγχρονα (injection και εγκέφαλο ουσιαστικά ) απορώ και εγώ ο ίδιος ποιος ακούει πυρακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thanos1972 είπε

Papoys προσωπικά μιλάω για αυτοκίνητο 50 χρόνων.αλλα εκεί φαίνεται εάν είναι καλή η βενζίνη η όχι.στα σύγχρονα (injection και εγκέφαλο ουσιαστικά ) απορώ και εγώ ο ίδιος ποιος ακούει πυρακια.

Το αυτοκίνητο των 50 χρόνων Θάνο αν είναι και κακοσυντηρημένο όχι 100άρα αλλά και καθαρή κηροζίνη αεροπλάνων να του βάλεις στην ανηφόρα αν αφήσεις τις στροφές να πέσουν θα χτυπήσει πυράκια. Τα έχει η γεννιά του. Και εμένα  βασιλικό πολτό να με ταίζεις κάθε μέρα,  αν ανέβω τρεις τέσσερις ορόφους από τη σκάλα θα λαχανιάσω.:D

Προσωπικά και επειδή δεν έχω λεφτά για καινούργιο και στην ίδια τιμή να μου έλεγαν βάλε 100άρα πάλι 95άρα θα έβαζα γιατί φοβάμαι μην πάρω το μοτέρ στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε.το αυτοκίνητο 50 χρόνων το αναφέρω επειδή δεν έχει ηλεκτρονικά συστήματα να ρυθμιζεται και εάν είναι σωστά συντηρημένο πάει οκ.εαν τώρα έχει χαμηλή συμπίεση συγχωρεί αρκετα στο θέμα της ποιότητας της βενζίνης όσων αφορά τα πυρακια.εαν όμως έχει λίγο πιο υψηλή πχ εκεί γύρω στο 10 ενώ το εργοστασιακό του είναι 8.5 και το έχεις ρυθμισμένο για 8.5 τότε καταλαβαίνεις τα πυρακια και κυρίως στις ανηφόρες εάν πχ πας να ανέβεις με 4η αντί για 3η.ετσι η ποιότητα της βενζίνης κάνει αμέσως αισθητή την παρουσία της.αλλα τεσπά άλλα λόγια να αγαπιόμαστε είναι αυτή η συζητηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...