Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να 'χουμε ψύξη από fan coils, δε πρέπει η Α/Θ να είναι χαμηλών θερμοκρασιών; Νομίζω ότι αν έχει μπει υψηλών δε γίνεται και ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Haldol είπε

Για να 'χουμε ψύξη από fan coils, δε πρέπει η Α/Θ να είναι χαμηλών θερμοκρασιών; Νομίζω ότι αν έχει μπει υψηλών δε γίνεται και ψύξη.

Συνήθως οι χαμηλών και μεσαίων θερμοκρασιών αντλίες κάνουν και για ψύξη. Αλλά υπάρχουν και υψηλών θερμοκρασιών αντλίες και για ψύξη πχ. oι αντλίες της Vaillant που φτάνουν τους 75 βαθμούς.

Επεξ/σία από purif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, purif είπε

Ναι, θα έχεις και θέρμανση και ψύξη. Αλλά...δεν είναι τόσο απλή η αλλαγή των σωμάτων με fan coils. Πρέπει να τραβήξεις παροχές ρεύματος για κάθε fan coil, καλώδια για θερμοστάτες/χειρισμό των fan coils (αν επιλέξεις δαπέδου, κάποια έχουν πάνω τους), πέρασμα σωλήνων αποχέτευσης για τα fan coils κλπ... Είναι αρκετή και κοστοβόρα εργασία.

Κατάλαβα φίλε μου. Για αυτό όταν ρώτησα τον μηχανικό που τα κάναμε μου είπε ότι είναι δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχ αυτές οι αντλίες θερμότητας...μεγάλη ιστορία και μεγάλη σπαζοκεφαλια...Είχα ψάχνει και εγώ πολύ για μια καινούργια μεζονέτα, αλλά κανένας μηχανικός δε μπορούσε να μου εγγυηθεί ότι στα δύσκολα δε θα κλωτσούσε... Τελικά κατέληξα σε λέβητα πετρελαίου Buderus και να σας πω δε το μετάνιωσα...έστω αυτά τα χρόνια που οι τιμές ήταν καπως νορμάλ...δεν έκαιγε τίποτα...Γενικά μετά από πολλούς και έμπειρους μηχανικούς που ρώτησα η απάντηση ήταν η διπλή θέρμανση με καυστήρα πετρελαίου και με αντλία θερμότητας...το ένα να συμπληρώνει το αλλο...είναι το πιο σωστό...μου έλεγαν...όταν η αντλία θερμότητας ζορίζεται, να παίρνει τη σκυτάλη το βαρύ πυροβολικό...

ΥΓ. Τα fan coils δεν έχουν καλή θέρμανση, είναι σαν air condition και το βασικότερο κάνουν ΘΟΡΥΒΟ

Επεξ/σία από Christian82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Κατάλαβα φίλε μου. Για αυτό όταν ρώτησα τον μηχανικό που τα κάναμε μου είπε ότι είναι δύσκολο. 

Και σε εμένα τα ίδια έλεγε. Δύσκολο δεν είναι, απλά δε θέλουν να ασχοληθούν γιατί δε τους συμφέρει οικονομικά και από θέμα χρόνου. Σου λένε ¨βάλε 2-3 aircondition και καθάρισες¨ Αλλά δεν πάει έτσι...Αλλά ότι ανεβάζει (σημαντικά) το κόστος, αυτό είναι αλήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Christian82 είπε

Αχ αυτές οι αντλίες θερμότητας...μεγάλη ιστορία και μεγάλη σπαζοκεφαλια...Είχα ψάχνει και εγώ πολύ για μια καινούργια μεζονέτα, αλλά κανένας μηχανικός δε μπορούσε να μου εγγυηθεί ότι στα δύσκολα δε θα κλωτσούσε... Τελικά κατέληξα σε λέβητα πετρελαίου Buderus και να σας πω δε το μετάνιωσα...έστω αυτά τα χρόνια που οι τιμές ήταν καπως νορμάλ...δεν έκαιγε τίποτα...Γενικά μετά από πολλούς και έμπειρους μηχανικούς που ρώτησα η απάντηση ήταν η διπλή θέρμανση με καυστήρα πετρελαίου και με αντλία θερμότητας...το ένα να συμπληρώνει το αλλο...είναι το πιο σωστό...μου έλεγαν...όταν η αντλία θερμότητας ζορίζεται, να παίρνει τη σκυτάλη το βαρύ πυροβολικό...

ΥΓ. Τα fan coils δεν έχουν καλή θέρμανση, είναι σαν air condition και το βασικότερο κάνουν ΘΟΡΥΒΟ

Ναι αυτό ισχύει. Στα πολύ κρύα πέφτει και η απόδοση τους όπως και τα κλιματιστικά. Υποτίθεται η LG που έβαλα εγώ μπορεί να λειτουργήσει έως και -25. Ελπίζω να μην χρειαστεί να το διαπιστώσουμε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Να ρωτήσω και εγώ μια χαζομάρα. Εγώ που έχω αντλία θερμότητας και συνδέεται στα σώματα του καλοριφέρ τύπου πάνελ (όχι ενδοδαπέδια δηλαδή) αν αλλάξω τα σώματα σε fan coils θα μπορεί η αντλία να κάνει και ψύξη; Ή χρειάζεται να έχει γίνει και κάτι άλλο στην εγκατάσταση;

Οχι δεν φαίνεται, εκτος αν εχουν προβλεφθεί και οι αντίστοιχες σωληνώσεις και αποχετεύσεις των φανκοιλς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2022 στις 2:35 ΜΜ, fredd0 είπε

πχ αν εχει προυπολογισει μονοσωληνιο τουμποραμα και τουρκικα σωματα, προφανως η διαφορα θα ειναι μεγαλυτερη.

Εμ τι θα έχει υπολογίσει...
Επίσης στην ενδοδαπέδια καλό θα είναι να μπει μετά μεμβράνη αποσύμπλεξης και ειδικές κόλλες ελαστικές, για να μην αρχίσουν τα πλακάκια να πετάνε! Οπότε θα έχει μια μικρή επιβάρυνση κόστους, και εκεί!
Αλλά από θέμα αίσθησης και κόστους χρήσης, αξίζει την όποια διαφορά, φουλ!

22 ώρες πριν, chrisgav είπε

Οποτε αν εγω χρησιμοποιω την αντλια και για ζεστο νερο χρησης, γινεται να δουλεψουν παραλληλα με την ψυξη το καλοκαιρι? Ή ερχεται απο διαφορετικες σωληνωσεις το ζεστο νερο?

Σαφώς και γίνεται. Μπαίνει 3οδη, κόβει την παροχή από την ψύξη για λίγο, γυρίζει στην θέρμανση, θερμαίνει το νερό που στέλνει στην σερπατίνα του δοχείου ΖΝΧ, και όταν ζεστάνει ξαναγυρνάει στην ψύξη.
Πρακτικά για καλοκαίρι Ελλάδα δεν θα το χρειαστείς. Απλά να ξέρεις ότι γίνεται.

1 ώρα πριν, Christian82 είπε

Αχ αυτές οι αντλίες θερμότητας...μεγάλη ιστορία και μεγάλη σπαζοκεφαλια...Είχα ψάχνει και εγώ πολύ για μια καινούργια μεζονέτα, αλλά κανένας μηχανικός δε μπορούσε να μου εγγυηθεί ότι στα δύσκολα δε θα κλωτσούσε... Τελικά κατέληξα σε λέβητα πετρελαίου Buderus και να σας πω δε το μετάνιωσα...έστω αυτά τα χρόνια που οι τιμές ήταν καπως νορμάλ...δεν έκαιγε τίποτα...Γενικά μετά από πολλούς και έμπειρους μηχανικούς που ρώτησα η απάντηση ήταν η διπλή θέρμανση με καυστήρα πετρελαίου και με αντλία θερμότητας...το ένα να συμπληρώνει το αλλο...είναι το πιο σωστό...μου έλεγαν...όταν η αντλία θερμότητας ζορίζεται, να παίρνει τη σκυτάλη το βαρύ πυροβολικό...

ΥΓ. Τα fan coils δεν έχουν καλή θέρμανση, είναι σαν air condition και το βασικότερο κάνουν ΘΟΡΥΒΟ

Εξαρτάται την περιοχή, και πόσο συχνά κατεβαίνει η θερμοκρασία κάτω από τους 0!
Όσο για τα fan coils, ό,τι πληρώσεις, παίρνεις! Και σε ποιότητα, και σε διαστασιολόγηση! Γιατί οι περισσότεροι διαστασιολογούν με την μεγάλη σκάλα και σου λένε "fan coil 4kw" ενώ στην μικρή που είναι αθόρυβη, βγάζει 1!!!
Πως να μην σου  πάρει τα αφτιά, μετά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christian82 είπε

Θυμάμαι οι LG ήταν από τις πιο προσιτές ειδικά σε μεγάλα KW...πόσο σου κόστισε;

Γύρω στα 6.000 νομίζω. Ήταν με το εξοικονομώ και έγιναν και άλλες δουλειές μαζί οπότε δεν θυμάμαι ακριβώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!!

Για ρετιρέ, οροφοδιαμέρισμα,105 m2, πανταχόθεν ελεύθερο με αυτόνομη θέρμανση (πετρέλαιο) έχετε να προτείνετε κάποια αντλία? Ή έστω περίπου τα KW για να έχει το διαμέρισμα επαρκή θέρμανση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαριεσαι να πληρωνεις μηχανολογο (που κανονικα πρεπει) πηγαινε τουλαχιστον σε κανενα σοβαρο καταστημα να σου διαστασιολογησει την αντλια. Να δει μονωσεις, κουφωματα, απωλειες, συστημα θερμανσης (δηλαδη τι θερμιδες βγαζουν τα σωματα που υποθετω οτι εχεις, σε τι θερμοκρασιες). Και μετα να σου προτεινει αντλια. Οποιος σου προτεινει αντλια (ειτε εδω ειτε σε καταστημα) με στοιχεια ρετιρε 105τμ φυγε τρεχοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostas314 είπε

Αθηνα περιπου ενα kw ανα τετραγωνικο θελει με μια στοιχειωδη μονωση. Lg therma εβαλα πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις νυχτερινο ρευμα.

οτι ναναι ftw. καλα ειπα πιο πανω, οποιος σου προτεινει απο εδω, φυγε τρεχοντας.

κατα το quoted για τα 105 τμ σου θες αντλια 105 kw ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...