Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, hgemwn είπε

Έτσι όπως το έγραψε έχεις δικιο …για 100 τμ θέλεις 10 kw περίπου 

Από που στον κόρακα προκύπτει αυτό!
Λοιπόν για να βγει διαστασιολόγηση αντλίας θες δεδομένα, δεν πάει με το τετραγωνικό! Περιοχή, ελάχιστες εξωτερικές θερμοκρασίες, είδος και πάχος μόνωσης, είδος κουφωμάτων και τζαμιών, διαστάσεις ανοιγμάτων και πλήθος, διαρροές από τις χαραμάδες. Έτσι άιντε άιντε στα κουτουρού 1kw ανά 10 τμ;
Τώρα για μια ένδειξη η οποία μπορεί να είναι αρκετά κοντά στο πραγματικό αποτέλεσμα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό εδώ το εργαλείο:
https://www.elith.gr/calc/index.php

Τώρα από τα kw που θα βρεις, θα έχεις μια ένδειξη τι απώλειες θα έχει η κατοικία.
Για να βρεις τώρα τι αντλία χρειάζεσαι, θα πρέπει να πας στο τεχνικό φυλλάδιο της αντλίας, και να δεις ότι η αντλία πιάνει αυτά τα kw, στην ελάχιστη θερμοκρασία της περιοχής σου! Θέλει μια προσοχή, γιατί οι κατασκευαστές δίνουν την ονομαστική ισχύ της αντλίας στους 7oC, όταν εμείς υπολογίζουμε απώλειες στους 0, όπου η απόδοση της αντλίας (και το COP, υπόψιν) πέφτει. Δηλαδή μια 10άρα αντλία, που αποδίδει τα 10kw στους 7οC, στους 0 μπορεί να αποδίδει 8kw. Επομένως αν εσύ βρεις λέμε τώρα 10.5kw, πρώτα απ' όλα ξεκινάμε με το ότι δεν σε καλύπτει η 10άρα, και πας και κοιτάζεις σε 12άρες το διάγραμμα ή πίνακα που δίνουν με τα kw σε διάφορες θερμοκρασίες - σημαντικό να ξέρεις και σε τι θερμοκρασία προσαγωγής θα λειτουργήσεις το κύκλωμα του καλοριφέρ, γιατί παίζει κι αυτό ρόλο! - αν στην θερμοκρασία των 0 που είναι υπολογισμένες οι απώλειες 10.5kw, η αντλία τα καλύπτει.
Τώρα θα μου πεις ρε Πάνο, πόσο σημαντικό είναι αυτό; Τόσο σημαντικό, όσο συχνά πέφτει κοντά στους 0 η θερμοκρασία στην περιοχή σου, και όσο δεν θες η αντλία να δουλεύει τσίτα 24ώρες το 24ωρο. Εγώ που είμαι στον Πύργο παράδειγμα, που η θερμοκρασία πέφτει στους 0 2-3 μέρες τον χρόνο και για 1-2 ώρες την φορά, δεν το θεωρώ πολύ σημαντικό.
Θα πήγαινα και με την ονομαστική. Αλλά από την άλλη, βάζεις ένα μηχάνημα να δουλέψει στα όριά του, για αρκετό διάστημα μέσα στον χρόνο, γιατί μηδέν μπορεί να μην έχεις συνέχεια αλλά ούτε και πάνω από 7 θα έχεις πολύ!
Αθήνα όμως που έχω ζήσει και ξέρω τι ψόφο κάνει το χειμώνα και κάνει και κάτι χιονιάδες που αποκλείονται ολόκληρες περιοχές ανά 2-3 χρόνια, δεν θα τολμούσα καν να υποδιαστασιολογήσω αντλία!
Υπόψη για Αθήνα θεωρώ απαραίτητες και τις αντιστάσεις, για τον ανωτέρω λόγο, όσο κάνει defrost η αντλία να μπορούν να βοηθήσουν και να υποστηρίξουν το σύστημα! <- Μιας και είπα αντιστάσεις, αν δεν είναι σωστά διαστασιολογημένη η αντλία θα κουμπώνει συχνά τις αντιστάσεις, που καίνε το διάολό τους, και πάνε περίπατο τα 5-6 χιλιάρικα που έδωσες για "οικονομική θέρμανση".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοειται ότι είσαι σωστός σε όλα που λες παραπάνω …αυτή ακριβώς είναι η διαδικασία απλά ήθελα να εξηγήσω πάνω κάτω πως σου λένε ότι πάει ανά τετραγωνικό η κιλοβατώρα …

Το πιο σημαντικό είναι η μόνωση ….

Επεξ/σία από hgemwn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι παιδια 1kw ανα 10 τμ στην Αθηνα (ενδιαμεσο διαμερισμα), εγω για 110 τμ εβαλα 12 kw.

Απο την εμπειρια μου το χειμωνα καλο ειναι να τη βαζετε μπροστα στο προγραμμα του νυχτερινου ωραριου γιατι στην αρχη τραβαει το πολυ ρευμα (εχει μια καμπυλη σχετικα)

δεν ειπα οτι κανει παντα ο κανονας αλλα αν θελει ο φιλος να κοιταει κατι ας κοιταει κατι σχετικο τουλαχιστον

Επεξ/σία από kostas314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα , εχω ιδιοκτησια 220μ2  με 4 δυαρακια και θελω να τα χρησιμοποιησω για ενοικιαση τυπου airbnb.Ειναι σπιτια μονωμενα , με αλουμινια με τριπλους υαλοπινακες στα ιωαννινα και εχω ενα λεβητα chappee sempra c70 μς 65,000 θερμιδες και για τον χειμωνα του 2021 με θερμοκρασια 20 κελσιου καψαμε 2000ε πετρελαιο με τιμη 1,00 εως 1,2ε το λιτρο.Θα ηθελα να σας ρωτησω εαν βαζοντας μια αντλια θερμοτητας 22kw  Midea h carrier  θα μπορεσουμε να εχουμε καποια οικονομια στο συγκροτημα.Ο λεβητας πετρελαιου θα συνεχισει να ειναι συνδεμενος για τις πολυ κρυες μερες του χειμωνα αλλα θελω να μου πειτε εαν η ανλτια θερμοτητας μπορει να δουλευει με το βρωπικο νερο του λεβητα.Εκτως απο μαγνητικο φιλτρο , χρειαζεται να βαλω και καποιο αλλο φιλτρο.Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AmiJIm είπε

Καλησπερα , εχω ιδιοκτησια 220μ2  με 4 δυαρακια και θελω να τα χρησιμοποιησω για ενοικιαση τυπου airbnb.Ειναι σπιτια μονωμενα , με αλουμινια με τριπλους υαλοπινακες στα ιωαννινα και εχω ενα λεβητα chappee sempra c70 μς 65,000 θερμιδες και για τον χειμωνα του 2021 με θερμοκρασια 20 κελσιου καψαμε 2000ε πετρελαιο με τιμη 1,00 εως 1,2ε το λιτρο.Θα ηθελα να σας ρωτησω εαν βαζοντας μια αντλια θερμοτητας 22kw  Midea h carrier  θα μπορεσουμε να εχουμε καποια οικονομια στο συγκροτημα.Ο λεβητας πετρελαιου θα συνεχισει να ειναι συνδεμενος για τις πολυ κρυες μερες του χειμωνα αλλα θελω να μου πειτε εαν η ανλτια θερμοτητας μπορει να δουλευει με το βρωπικο νερο του λεβητα.Εκτως απο μαγνητικο φιλτρο , χρειαζεται να βαλω και καποιο αλλο φιλτρο.Σας ευχαριστω.

Δεν ξερω αν θα σε ωφελήσει ή οχι η επένδυση που θελεις να κάνεις.

Αυτο που ξερω είναι ότι δεν υπαρχει απαντηση στο ερωτημα σου για τον χειμώνα.

Πριν λιγο ανακοίνωσαν 0,80 την kwh θεωρώ ότι δεν πρέπει να δαπανήσεις χρηματα αυτην την χρονικη περιοδο για τέτοια μετατροπή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, AmiJIm είπε

Καλησπερα , εχω ιδιοκτησια 220μ2  με 4 δυαρακια και θελω να τα χρησιμοποιησω για ενοικιαση τυπου airbnb.Ειναι σπιτια μονωμενα , με αλουμινια με τριπλους υαλοπινακες στα ιωαννινα και εχω ενα λεβητα chappee sempra c70 μς 65,000 θερμιδες και για τον χειμωνα του 2021 με θερμοκρασια 20 κελσιου καψαμε 2000ε πετρελαιο με τιμη 1,00 εως 1,2ε το λιτρο.Θα ηθελα να σας ρωτησω εαν βαζοντας μια αντλια θερμοτητας 22kw  Midea h carrier  θα μπορεσουμε να εχουμε καποια οικονομια στο συγκροτημα.Ο λεβητας πετρελαιου θα συνεχισει να ειναι συνδεμενος για τις πολυ κρυες μερες του χειμωνα αλλα θελω να μου πειτε εαν η ανλτια θερμοτητας μπορει να δουλευει με το βρωπικο νερο του λεβητα.Εκτως απο μαγνητικο φιλτρο , χρειαζεται να βαλω και καποιο αλλο φιλτρο.Σας ευχαριστω.

Καλημέρα! Πρώτον, το αν θα σε καλύψει η αντλία των 22 kw θα σε ενημερώσει ο μηχανολόγος σου, αφού σου κάνει μια διαστασιολόγηση. Έχω εξηγήσει το πώς γίνεται, και ειδικά για Γιάννενα πρέπει να γίνει σωστά, λόγω του ψυχρού κλίματος της περιοχής με συχνούς παγετούς. Θεωρώ ότι σίγουρα θα πρέπει να μπαίνει και ο λέβητας σε λειτουργία, στις ψυχρές θερμοκρασίες υπό το μηδέν! Καλύτερα πετρέλαιο, παρά αντιστάσεις, αν έχεις την επιλογή. Η αντλία πρέπει να έχει στο controller της λειτουργία, που να δίνει εντολή αυτόματα πότε να ανάψει ο λέβητας.
Για το αν μπορείς να κάνεις οικονομία, σαφώς και θα κάνεις, δεν το συζητάμε! Είχα κάνει ένα Excel, θα κοιτάξω να το ανεβάσω Google Drive, που σύγκρινε αντλία θερμότητας - πετρέλαιο. Τέλος πάντων στα πρόχειρα, έστω ότι πήρες πετρέλαιο θέρμανσης στο 1,00€ το λίτρο, με 2.000€ αγόρασες δηλαδή 2.000lt πετρέλαιο. 2.000 lt είναι περίπου 2.000*0,837 = 1675kg. Το πετρέλαιο έχει χονδρικά, θερμική αξία 11.5 kwh/kg, επομένως η θερμική αξία του πετρελαίου που έκαψες ήταν 19.250 kwh. Επειδή όμως, ο λέβητας καίει με μια απόδοση περίπου 85-90% (έστω 90), η θερμότητα που αποδόθηκε σε χρήση, ήταν περίπου 17.325 kwh.
Τώρα σκέφτεσαι ότι ανάλογα με τον COP της αντλίας, αυτές οι kwh σε ηλεκτρική ενέργεια, θα είναι περίπου 1/3: Ας πούμε χοντρικά 6.000 kwh ηλεκτρικές. Ε, τώρα θες μια μαγική σφαίρα εν μέσω τέτοιας κρίσης, για να δεις τι τιμή θα έχει η κιλοβατώρα για το νοικοκυριό και για πόσο καιρό θα μπαίνουν οι επιδοτήσεις... Με ένα θεωρητικό τελικό κόστος από 0,20 έως 0,25€, θα βγει από 1200 έως 1500€ τελικά, το κόστος της θέρμανσης, σε σχέση με τα 2.000 του πετρελαίου. Όσο πέφτει το κρύο και παγώνει ο καιρός και η αντλία δίνει εντολή να ανάψει ο λέβητας, η ψαλίδα αυτή θα κλείνει. Επίσης αυτό θα παίζει με τις αυξομειώσεις στις τιμές του πετρελαίου και του ρεύματος...
Για το θέμα νερών, δεν υπάρχει θέμα. Αν είναι παλιό το δίκτυο, το πολύ πολύ κάνεις έναν καθαρισμό να φύγει η μούργα, πριν την τοποθέτηση της αντλίας. Εκτός από το μαγνητικό φίλτρο, συνήθως μπαίνει και ένα απλό φίλτρο στην επιστροφή της αντλίας. Η Daikin το δίνει και το θεωρεί απαραίτητο, αλλιώς δεν ισχύει η εγγύηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Θέλω να ρωτήσω για το πατρικό μου. Είναι οροφοδιαμέρισμα. Μένουν Πεύκα -Ρετζικι. Οι θερμοκρασίες εδώ φτάνουν από -4 μέχρι και -12. Σκεφτόμαστε για αντλίες θερμότητες. Μόνο θέρμανση. Τι κοιτάμε χαμηλής ή υψηλής; Έχω κατά μπερδευτεί. Δεν με ενδιαφέρει η ψύξη καθόλου. Πήγαμε είδαμε σε δυο και αυτοί λένε για χαμηλής ότι θα μας αρκεί αλλά επειδή πριν χρόνια την πατήσαμε με σόμπα πελετ που δεν έφτανε να καλύψει το χώρο και τα σώματα ήταν πολύ χλιαρά, θέλω να μου προτείνετε κάτι που θα κρατάει το σπίτι ζεστό και όχι χλιαρό. Αυτές υψηλής έχουν τρομερά μεγαλύτερη κατανάλωση; Ένας μας είπε πως πάνε για κατάργηση οι υψηλών. Ευχαριστώ και συγγνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Καλησπέρα σας. Θέλω να ρωτήσω για το πατρικό μου. Είναι οροφοδιαμέρισμα. Μένουν Πεύκα -Ρετζικι. Οι θερμοκρασίες εδώ φτάνουν από -4 μέχρι και -12. Σκεφτόμαστε για αντλίες θερμότητες. Μόνο θέρμανση. Τι κοιτάμε χαμηλής ή υψηλής; Έχω κατά μπερδευτεί. Δεν με ενδιαφέρει η ψύξη καθόλου. Πήγαμε είδαμε σε δυο και αυτοί λένε για χαμηλής ότι θα μας αρκεί αλλά επειδή πριν χρόνια την πατήσαμε με σόμπα πελετ που δεν έφτανε να καλύψει το χώρο και τα σώματα ήταν πολύ χλιαρά, θέλω να μου προτείνετε κάτι που θα κρατάει το σπίτι ζεστό και όχι χλιαρό. Αυτές υψηλής έχουν τρομερά μεγαλύτερη κατανάλωση; Ένας μας είπε πως πάνε για κατάργηση οι υψηλών. Ευχαριστώ και συγγνωμη

Αν βρεις κάποιο καλό μηχανολόγο θα σου βρει λύση. Ίσως με τα λεφτά της αντλίας να βελτιώνες την μόνωση ότι μπαζει πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Καλησπέρα σας. Θέλω να ρωτήσω για το πατρικό μου. Είναι οροφοδιαμέρισμα. Μένουν Πεύκα -Ρετζικι. Οι θερμοκρασίες εδώ φτάνουν από -4 μέχρι και -12. Σκεφτόμαστε για αντλίες θερμότητες. Μόνο θέρμανση. Τι κοιτάμε χαμηλής ή υψηλής; Έχω κατά μπερδευτεί. Δεν με ενδιαφέρει η ψύξη καθόλου. Πήγαμε είδαμε σε δυο και αυτοί λένε για χαμηλής ότι θα μας αρκεί αλλά επειδή πριν χρόνια την πατήσαμε με σόμπα πελετ που δεν έφτανε να καλύψει το χώρο και τα σώματα ήταν πολύ χλιαρά, θέλω να μου προτείνετε κάτι που θα κρατάει το σπίτι ζεστό και όχι χλιαρό. Αυτές υψηλής έχουν τρομερά μεγαλύτερη κατανάλωση; Ένας μας είπε πως πάνε για κατάργηση οι υψηλών. Ευχαριστώ και συγγνωμη

το ειπα και το ξαναλεω. Αυτα τα πραγματα θελουν μηχανολογο να κανει μελετη θερμανσης. Να δει τι σωματα εχεις, να δει τις απωλειες σου, να δει τι μπορει να αλλαχτει για να καλυφθουν οι απωλειες σου οσο το δυνατον πιο οικονομικα. Μεχρι και οι διατομες στις σωληνωσεις σου παιζουν ρολο. Κατι γελοιοτητες εργολαβικες με φ15 τουμποραμα να ταιζει 3 σωματα, με ΑΘ, δε θα ζεσταθεις.

Και προφανως αν εχεις τεραστιες απωλειες να σου πει αντλια δε κανει για σενα. Λυσεις βαλε αυτη στο περιπου, στις αντλιες θερμοτητας, οδηγουν σε πεταμενα λεφτα. Η λογικη ποσο ζεστα ειναι τα σωματα στις αντλιες ειναι λαθος. Οικονομια θα κανεις θερμαινοντας τον χωρο με οσο το δυνατον χαμηλοτερες θερμοκρασιες, ειτε εχεις ΑΘ, ειτε λεβητα φα/πετρελαιου κοκ.

Και το ξαναλεω, η αντλια ειναι τελειως αλλη φιλοσοφια θερμανσης. Την ανοιγεις το φθινοπωρο, οριζεις θερμοκρασια ανεσης και μια χαμηλοτερη το βραδυ και την ξεχνας μεχρι το Μαιο. Δεν ειναι θερμανση ανοιξε μιση ωρα, κλεισε, ξανανοιξε στις 8  ξανακλεισε στις 9 κοκ. Η θερμανση πλεον εχει παει στη λογικη "φορτιζω" τα δομικα υλικα μου με οσο θερμικη μπορω, περιοριζω τις απωλειες και απλα συντηρω τηε θερμοκρασια, αναπληρωνω δηλαδη τις απωλειες. Η λογικη ΠΑΣΟΚ ανοιξε το καλοριφερ στους 90 βαθμους νερο να μπουμπουνιζουν τα σωματα πεθανε οταν το πετρελαιο επαψε να κανει 200 ευρω το χιλιολιτρο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Καλησπέρα σας. Θέλω να ρωτήσω για το πατρικό μου. Είναι οροφοδιαμέρισμα. Μένουν Πεύκα -Ρετζικι. Οι θερμοκρασίες εδώ φτάνουν από -4 μέχρι και -12. Σκεφτόμαστε για αντλίες θερμότητες. Μόνο θέρμανση. Τι κοιτάμε χαμηλής ή υψηλής; Έχω κατά μπερδευτεί. Δεν με ενδιαφέρει η ψύξη καθόλου. Πήγαμε είδαμε σε δυο και αυτοί λένε για χαμηλής ότι θα μας αρκεί αλλά επειδή πριν χρόνια την πατήσαμε με σόμπα πελετ που δεν έφτανε να καλύψει το χώρο και τα σώματα ήταν πολύ χλιαρά, θέλω να μου προτείνετε κάτι που θα κρατάει το σπίτι ζεστό και όχι χλιαρό. Αυτές υψηλής έχουν τρομερά μεγαλύτερη κατανάλωση; Ένας μας είπε πως πάνε για κατάργηση οι υψηλών. Ευχαριστώ και συγγνωμη

Το πιθανότερο είναι να έχει πρόβλημα η εγκατάστασή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια HITACHI αντλία θερμότητας συνδεδεμένη με τα σώματα καλοριφερ. Δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε απο την θέρμανση, ούτε απο την κατανάλωση. Μου είπαν ότι για να δουλέψει οικονομικά πρέπει να σεταριστεί σωστά το μηχάνημα, αλλά η αντιπροσωπία δεν έδειξε ενδιαφέρον να το κάνει.

Τι μπορώ να κάνω, μήπως να την αλλάξω σε ατομικό λέβητα πετρελαίου;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yiannakas είπε

έχω μια HITACHI αντλία θερμότητας συνδεδεμένη με τα σώματα καλοριφερ. Δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε απο την θέρμανση, ούτε απο την κατανάλωση. Μου είπαν ότι για να δουλέψει οικονομικά πρέπει να σεταριστεί σωστά το μηχάνημα, αλλά η αντιπροσωπία δεν έδειξε ενδιαφέρον να το κάνει.

Τι μπορώ να κάνω, μήπως να την αλλάξω σε ατομικό λέβητα πετρελαίου;

ευχαριστώ

δουλεια του εγκαταστατη ειναι να τη σεταρει, οχι της αντιπροσωπιας. Αν δεν εισαι ευχαριστημενος απο το εγκαταστατη σου βρες καποιον να τσεκαρει το συστημα και να δει γιατι δεν εισαι ευχαριστημενος. Η αντιπροσωπια τι να σου πει, αν δεν εχει βλαβη δεν εμπλεκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, yiannakas είπε

έχω μια HITACHI αντλία θερμότητας συνδεδεμένη με τα σώματα καλοριφερ. Δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε απο την θέρμανση, ούτε απο την κατανάλωση. Μου είπαν ότι για να δουλέψει οικονομικά πρέπει να σεταριστεί σωστά το μηχάνημα, αλλά η αντιπροσωπία δεν έδειξε ενδιαφέρον να το κάνει.

Τι μπορώ να κάνω, μήπως να την αλλάξω σε ατομικό λέβητα πετρελαίου;

ευχαριστώ

Αν το δεις ως επενδυση μπορει να ειναι καλυτερα αν βελτιωσεις τη μονωση αν δεν ειναι καλη και μπορει να σου φτανει μετα.Μπορει να παιζουν πολλα ρολο. Ισως αν παρεις καμια 30ρια τηλεφωνα να βρεις καποιον εγκαταστατη να ασχοληθει αν και χλωμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...