Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, GR77-S είπε

αντί για δοχείο αδράνειας σε αυτή την περίπτωση; Προφανώς θα υπήρχε ένας ακόμη κυκλοφορητής μετά το διαχωριστή για να δίνει το μανομετρικό που χρειάζεται το δευτερεύον κύκλωμα

Μπαίνει αλλά καλύτερα είναι το δοχείο γιατί δουλεύει καλύτερα σε αντλίες ενώ ο διαχειριστής σε λέβητες αερίου. Η αντλία θέλει όγκο νερού για αυτό θέλει σωστές διατομές, δηλαδή ότι βγάζει η αντλία. Με το δοχείο θα μειωθεί τα πολλά  star stop της αντλίας και θα δουλεύει σε χαμηλές στροφές συντήρηση όταν φτάσει η επιθυμητή θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GR77-S είπε

Μου δίνεις πάσα για να ρωτήσω αυτό που προσπαθώ να ξεδιαλύνω αυτές τις ημέρες: θα μπορούσε να εγκατασταθεί ένας υδραυλικός διαχωριστής αντί για δοχείο αδράνειας σε αυτή την περίπτωση; Προφανώς θα υπήρχε ένας ακόμη κυκλοφορητής μετά το διαχωριστή για να δίνει το μανομετρικό που χρειάζεται το δευτερεύον κύκλωμα. 

Σωστά, στην ουσία το buffer επιτελεί την λειτουργία του διαχωριστή. Έχει το συν ότι δίνει και τα απαραίτητα λίτρα που πρέπει να βλέπει η αντλία και δεν βγάζει σφάλμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/02/2024 at 08:40, mechpanos said:

Καμία. Την έχεις ρυθμισμένη και δουλεύει σαν πετρελαιοκάζανο, όχι σαν αντλία. Αν είναι και inverter, ακόμα χειρότερα, πλήρωσες ένα μηχάνημα 4-5-6 χιλιάρικα και δεν το εκμεταλλεύεσαι όπως θα έπρεπε, λόγω λάθος ρυθμίσεων και χρήσης.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ όταν φτάσει στους 20 θα πρέπει να κόβει το inverter και να συνεχίζει να λειτουργεί διατηρώντας τα σώματα απλά χλιαρά. Αν έχεις απλό θερμοστάτη, βάλτον πιο ψηλά να μην κόβει και παίξε μπάλα με την αντιστάθμιση.

image.png.1bc27b31ffa976862e5245166b5bcf6c.png

 

Αυτη εδω υπαρχει στο σπιτι. Ενοικιαστης ειμαι, 3 χρονια, και εχουν σπασει τα νευρα μου καθε χειμωνα, ειδικα οποτε ειναι να γινει η συντηρηση. 70 ευρω και φετος 110, συν 40 ευρω επειδη ελειπε φρεον και καλα..

Απ'οτι καταλαβαινω η αντλια σταματαει να λειτουργει οταν πιανει θερμοκρασια, και μετα καθε φορα οταν ξεκιναει δουλευει στο φουλ, γιατι ξυπναει την γειτονια. Το ιδιο λειτουργουν και οι αντλιες στον 2ο και 3ο οροφο που υπαρχουν.

Αυτο με την αντισταθμιση δε το γνωριζω τι ειναι και πως γινεται..

Δε νομιζω να συμμετεχω στη συντηρηση του χρονου.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμη ερώτηση για το δοχείο αδράνειας: τα δύο κυκλώματα πρωτεύον και δευτερεύον είναι διαχωρισμένα (πχ με το πρωτεύον να ρέει μέσα σε σερπαντίνα) ;

Η το νερό από τα δύο κυκλώματα εντός του δοχείου αναμιγνύεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα, θα ήθελα την βοήθεια σας είμαστε στην διαδικασία ανακαίνισης ισογειας  κατοικίας (110 τ.μ.) στο Ηρακλειο Κρήτης όπου είναι προστατευμένη από βορά και νότο και στους εκτεθειμένους τοίχους θα γίνει θερμοπροσοψη 7αρα με αλλαγή των κουφωμάτων, και τίθεται το ερώτημα να βάλω αντλία με ενδοδαπεδια και fcu (μεγάλο κόστος 20Κ) να βάλω μόνο fcu δαπέδου ή να πάμε σε μια επιλογή κλιματιστικά με μονάδες multi;

Επεξ/σία από Moorer7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα, θα ήθελα την βοήθεια σας είμαστε στην διαδικασία ανακαίνισης ισογειας  κατοικίας (110 τ.μ.) στο Ηρακλειο Κρήτης όπου είναι προστατευμένη από βορά και νότο και στους εκτεθειμένους τοίχους θα γίνει θερμοπροσοψη 7αρα με αλλαγή των κουφωμάτων, και τίθεται το ερώτημα να βάλω αντλία με ενδοδαπεδια και fcu (μεγάλο κόστος 20Κ) να βάλω μόνο fcu δαπέδου ή να πάμε σε μια επιλογή κλιματιστικά με μονάδες multi;

Μονιμη κατοικια? μονοκατοικια?

Βαλε κλιματιστικα για το καλοκαιρι, και πετρελαιο για το καλοκαιρι και βρες να αγοραζεις "μάπα" :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Μονιμη κατοικια? μονοκατοικια?

Βαλε κλιματιστικα για το καλοκαιρι, και πετρελαιο για το καλοκαιρι και βρες να αγοραζεις "μάπα" :D

 

Μόνιμη κατοικία σε πολυκατοικία, η επιλογή της θέρμανσης ψύξης θα γίνεται μέσω ηλεκτρικής ενέργειας…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Μόνιμη κατοικία σε πολυκατοικία, η επιλογή της θέρμανσης ψύξης θα γίνεται μέσω ηλεκτρικής ενέργειας…

Βαλε fancoil. Πιο πολυ ψυξη θέλεις στο Ηρακλειο, παρά θέρμανση.
Εμενα η θερμανση του aircondition δεν μου αρεσει. Ποτε δεν ζεστάθηκα , ποτε δεν ένιωσα ωραία, και ποτέ δεν θα ζεστάνεις το μπάνιο σου. Και καλα ενα εξοχικο που δεν γαμιεται... αλλα μονιμη κατοικια να κρυωνεις μια ζωη στο μπανιο δεν παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Βαλε fancoil. Πιο πολυ ψυξη θέλεις στο Ηρακλειο, παρά θέρμανση.
Εμενα η θερμανση του aircondition δεν μου αρεσει. Ποτε δεν ζεστάθηκα , ποτε δεν ένιωσα ωραία, και ποτέ δεν θα ζεστάνεις το μπάνιο σου. Και καλα ενα εξοχικο που δεν γαμιεται... αλλα μονιμη κατοικια να κρυωνεις μια ζωη στο μπανιο δεν παιζει.

Στα μπάνια θα μπορούσε να μπει και πετσέτοκρεμάστρα αλλά δεν ξέρω κατά ποσο αρκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Στα μπάνια θα μπορούσε να μπει και πετσέτοκρεμάστρα αλλά δεν ξέρω κατά ποσο αρκεί 

Φυσικα και θα μπει, αν βαλεις αντλια θερμοτητας. Αν βαλεις aircondition, δεν θα μπει τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόνανες... αφήστε σε τί σπίτια με fan coil, έχετε μπει και έχετε βγει τρέχοντας. Αφού δεν ξέρουνε να τα δουλέψουνε και τα δουλεύουνε όπως δουλεύουν τα air condition. Με τα γνωστά αποτελέσματα. Επίσης, δεν τα διαστασιολογούν σωστά.

ΑΛΛΑ όντως η αίσθηση της ενδοδαπέδιας είναι ανώτερη. Τώρα εγώ προσωπικά από την προσωπική μου εμπειρία, θα έλεγα ενδοδαπέδια με αντλία για θέρμανση/δροσισμό, και ενίσχυση με 2-3 καλά split για ψύξη. Εγώ έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τα fan coil στην θέρμανση, αλλά στην ψύξη έτσι κι έτσι, δεν θέλω να έχω ψύξη σε όλο το σπίτι αλλά πρέπει. Με 1 σπλίτ στο σαλόνι θα ήταν πιο οικονομική η ψύξη, το οποίο θα έκλεινα τη νύχτα και να άφηνα μόνο 1 στην κρεββατοκάμαρα, ξέρω 'γω, ανοιχτό (στην χειρότερη)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...