Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Iakovos1967 είπε

Καλησπέρα σε όλους, πρίν από περίπου δύο μήνες εγκατάστησα μια αντλία θερμότητας Hyundai 10kw. Έβγαλα τον λέβητα πετρελαίου πού είχα και συνδεσα την αντλία στα σώματα. Μετά από δύο μηνών λειτουργία παρατήρησα ότι όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι γύρω στους 16 με 18 βαθμούς όλα δουλεύουν ρολόι, η αντλία κρατά την θερμοκρασία του σπιτιού κοντά στους 20 με 21 βαθμούς κανονικά. όταν πέφτει η θερμοκρασία κοντά στους 14 βαθμούς τότε η αντλία μου βγάζει σφάλμα (ε8) ροή νερού. Μετά από έλεγχο σε valve , φίλτρα ( όλα καθαρά), την ξαναβάζω μπροστά, δουλεύει για ένα 8ωρο και ξανά βγάζει σφάλμα (ε8) ροή νερού. Υποψην μετά από τρεις φορές το ε8 βγάζει σφάλμα ε0 καί σταματάει τέλειος. Υποψιάζομαι πρόβλημα στον κυκλοφορητή ή στον σενσορα ροής. Έχετε καμιά ιδέα γι'αυτό το πρόβλημα? 

Αυτός που τη πέρασε ήρθε να τη δει ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, giannnis122 είπε

Έχεις μήπως μποιλερ ζεστού νερού με τρίποδη βαλβίδα;

Όχι τίποτα 

16 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Αυτός που τη πέρασε ήρθε να τη δει ; 

 

Ναι έρχεται όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα αλλά και αυτός δεν ξέρει πού οφείλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Iakovos1967 είπε

Όχι τίποτα 

Ναι έρχεται όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα αλλά και αυτός δεν ξέρει πού οφείλεται.

έχεις ενεργοποιημένο το ζνχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Iakovos1967 είπε

Όχι τίποτα 

Ναι έρχεται όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα αλλά και αυτός δεν ξέρει πού οφείλεται.

Πιθανό κάτι να γίνεται με τη συνδεσμολογία σου, και το κύκλωμα σου. Όταν θέλει να σηκώσει υψηλή παροχή η αντλία, να μην το καταφέρνει και να σηκώνει πίεση και να βγάζει σφάλμα ροής. Φέρε έμπειρο υδραυλικό να το δεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τα βίντεο με τον ψηλό που τα λέει για τις αντλίες, θα ήθελα να εκφράσω μια απορια: έστω στην δικιά μου περίπτωση που το ηλεκτρομποιλερ είναι συνδεδεμένο κατευθείαν σαν σώμα πάνω στην αντλία( και λόγο του ότι δεν έχω μεγάλο όγκο νερού και με βολεύει να είναι έτσι, λόγο κανονικών σωμάτων φέτες χωρίς δοχείο αδράνειας)…. Πως μπορεί να γίνεται η απολύμανση από λέγεωνέλλα σε αυτή την περίπτωση;;; Έχω και ηλιακό αλλά καμία 10 φορές χρειάστηκε να τον ανάψω! Πόση ώρα πρέπει να είναι αναμμένο το μπόιλερ για να πιάσει 60 βαθμούς και να γίνει αππολυμανση ξέρει κανείς να απαντήσει;( επειδή έρχεται μωρό και θα ήθελα να είναι όλα λίγο περισσότερο αποστειρωμένα και χωρίς μικρόβια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

επειδή έρχεται μωρό και θα ήθελα να είναι όλα λίγο περισσότερο αποστειρωμένα και χωρίς μικρόβια)

εμενα παντως ο δικος μου, εχει πιει απειρο νερο απο το κοινοχρηστο μποιλερ της πολυκατοικιας, το οποιο εχει θερμοστατη στους 45βαθμους και πολλες φορες μυριζει σκουριά.
Δεν επαθε τιποτα! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Πιθανό κάτι να γίνεται με τη συνδεσμολογία σου, και το κύκλωμα σου. Όταν θέλει να σηκώσει υψηλή παροχή η αντλία, να μην το καταφέρνει και να σηκώνει πίεση και να βγάζει σφάλμα ροής. Φέρε έμπειρο υδραυλικό να το δεί.

Σε ευχαριστώ για το μνμ σου. Ο υδραυλικός μου είναι πολύ καλός και έμπειρος. Απλά το πρόβλημα δεν ξέρεις πότε θα εμφανιστεί για να είσαι πάνω στην αντλία. Σήμερα δούλεψε για περίπου 8 με 9 ώρες καί έβγαλε το σφάλμα. Πριν λίγο πήγα καί την είδα, δούλευε κανονικά και μόλις μπήκα στο σπίτι και είδα την λειτουργία της από την εφαρμογή στο τηλέφωνο είχε βγάλει σφάλμα, παράξενα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Iakovos1967 said:

Σε ευχαριστώ για το μνμ σου. Ο υδραυλικός μου είναι πολύ καλός και έμπειρος. Απλά το πρόβλημα δεν ξέρεις πότε θα εμφανιστεί για να είσαι πάνω στην αντλία. Σήμερα δούλεψε για περίπου 8 με 9 ώρες καί έβγαλε το σφάλμα. Πριν λίγο πήγα καί την είδα, δούλευε κανονικά και μόλις μπήκα στο σπίτι και είδα την λειτουργία της από την εφαρμογή στο τηλέφωνο είχε βγάλει σφάλμα, παράξενα πράγματα.

τι νούμερο έχεις στο water flow στο control?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Iakovos1967 said:

Δεν είναι σταθερό, παίζει από 1,0 μέχρι 2,5 

Νομιζω οτι δε πρεπει να πεφτει κατω απο 1.5

Εαν ισχύει αυτο το 1.5,  αν πέφτει στο 1 θα βγαλει ε8,στις 3ς φορες που θα βγαλει ε8 θα βγάλει ε0 κ σταματαει κ με ρεσταρτ ρεσεταρει το ερρορ

Απο το εγχειρίδιο λεει το μινιμoυμ;

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Iakovos1967 είπε

Δεν είναι σταθερό, παίζει από 1,0 μέχρι 2,5

Πολύ απλοϊκά μου φαίνεται ότι το μανομετρικό της εγκατάστασης είναι εκτός του πεδίου λειτουργίας του κυκλοφορητή της αντλίας. Όταν είναι χαμηλές οι θερμοκρασίες η αντλία ζητάει χαμηλή ροή και ο κυκλοφορητής τα καταφέρνει. Όταν η θερμοκρασία πέσει και ζητηθεί υψηλή ροή, αυξάνονται οι αντιστάσεις και το μανομετρικό και ο κυκλοφορητής δεν μπορεί να κρατήσει την ροή, και η αντλία βγάζει σφάλμα ροής. Η πιο πιθανή εξήγηση είναι αυτή. Σε αυτή την περίπτωση μια λύση θα ήταν η χρήση buffer και ο διαχωρισμός των κυκλωμάτων σε πρωτεύον και 2ον, η αντλία θα στέλνει ότι ροή θέλει στο buffer και το buffer θα στέλνει με έναν δυνατό κυκλοφορητή στα σώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sndev είπε

Νομιζω οτι δε πρεπει να πεφτει κατω απο 1.5

Εαν ισχύει αυτο το 1.5,  αν πέφτει στο 1 θα βγαλει ε8,στις 3ς φορες που θα βγαλει ε8 θα βγάλει ε0 κ σταματαει κ με ρεσταρτ ρεσεταρει το ερρορ

Απο το εγχειρίδιο λεει το μινιμoυμ;

Απ'ότι βλέπω πρέπει να είναι>1bar 

22 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πολύ απλοϊκά μου φαίνεται ότι το μανομετρικό της εγκατάστασης είναι εκτός του πεδίου λειτουργίας του κυκλοφορητή της αντλίας. Όταν είναι χαμηλές οι θερμοκρασίες η αντλία ζητάει χαμηλή ροή και ο κυκλοφορητής τα καταφέρνει. Όταν η θερμοκρασία πέσει και ζητηθεί υψηλή ροή, αυξάνονται οι αντιστάσεις και το μανομετρικό και ο κυκλοφορητής δεν μπορεί να κρατήσει την ροή, και η αντλία βγάζει σφάλμα ροής. Η πιο πιθανή εξήγηση είναι αυτή. Σε αυτή την περίπτωση μια λύση θα ήταν η χρήση buffer και ο διαχωρισμός των κυκλωμάτων σε πρωτεύον και 2ον, η αντλία θα στέλνει ότι ροή θέλει στο buffer και το buffer θα στέλνει με έναν δυνατό κυκλοφορητή στα σώματα.

Εχουμε βάλει buffet για αυτό το λόγο και έχουν δευτερεύων κύκλωμα με κυκλοφορητή στα σώματα

24 λεπτά πριν, Iakovos1967 είπε

Απ'ότι βλέπω πρέπει να είναι 0.40 με 2.10 , αν διαβάζω σωστά 

 

25 λεπτά πριν, Iakovos1967 είπε

Απ'ότι βλέπω πρέπει να είναι>1bar 

Λάθος αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πολύ απλοϊκά μου φαίνεται ότι το μανομετρικό της εγκατάστασης είναι εκτός του πεδίου λειτουργίας του κυκλοφορητή της αντλίας. Όταν είναι χαμηλές οι θερμοκρασίες η αντλία ζητάει χαμηλή ροή και ο κυκλοφορητής τα καταφέρνει. Όταν η θερμοκρασία πέσει και ζητηθεί υψηλή ροή, αυξάνονται οι αντιστάσεις και το μανομετρικό και ο κυκλοφορητής δεν μπορεί να κρατήσει την ροή, και η αντλία βγάζει σφάλμα ροής. Η πιο πιθανή εξήγηση είναι αυτή. Σε αυτή την περίπτωση μια λύση θα ήταν η χρήση buffer και ο διαχωρισμός των κυκλωμάτων σε πρωτεύον και 2ον, η αντλία θα στέλνει ότι ροή θέλει στο buffer και το buffer θα στέλνει με έναν δυνατό κυκλοφορητή στα σώματα.

Μου δίνεις πάσα για να ρωτήσω αυτό που προσπαθώ να ξεδιαλύνω αυτές τις ημέρες: θα μπορούσε να εγκατασταθεί ένας υδραυλικός διαχωριστής αντί για δοχείο αδράνειας σε αυτή την περίπτωση; Προφανώς θα υπήρχε ένας ακόμη κυκλοφορητής μετά το διαχωριστή για να δίνει το μανομετρικό που χρειάζεται το δευτερεύον κύκλωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...