Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, chios είπε

Σε σπίτι με fancoil που έχω μπει δεν μου άρεσε καθόλου η ζέστη που είχε σε σχέση με ενδοδαπεδια που είναι απόλαυση.

χαιρω πολυ! εχε υποψιν σου ομως οτι εχω διαβασει καποια και με 2 ορθοπεδικους που εχω μιλησει, μου εχουν πει οτι δεν ειναι και η καλυτερη η ενδοδαπεδια για τις αρθρώσεις. Τωρα κατα ποσο εχουν δικιο ή αδικο δεν ξερω.

30 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εγώ έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τα fan coil στην θέρμανση, αλλά στην ψύξη έτσι κι έτσι, δεν θέλω να έχω ψύξη σε όλο το σπίτι αλλά πρέπει. Με 1 σπλίτ στο σαλόνι θα ήταν πιο οικονομική η ψύξη, το οποίο θα έκλεινα τη νύχτα και να άφηνα μόνο 1 στην κρεββατοκάμαρα, ξέρω 'γω, ανοιχτό (στην χειρότερη)...

πραγματι. Καιω 10kwh καθε βραδυ για ψυξη, για να ψυχω το σαλονι κουζινα και ολο το σπιτι, ενω στην πραξη χρειαζεται ενα κλιματιστικο 9αρι για το δωματιο μου.
Η γυναικα μου ουτε καν να βλεπει κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά έχω μία 3φασική 14αντλία και στον υποπίνακα έβαλα επιτηρητή τάσης αλλά βλέπω δεν έχω ρελέ διαρροής!

Μαζί στο πίνακα έχω και 2 ασφάλειες μία για φώτα υπόγειο και μία ακόμα ασφάλεια-γραμμή για ρεύμα στο παρκιν.

 

Πως μου ήρθε πήρα τον ηλεκτρολόγο και τον ρωτάω το ρελέ διαρροής στο κεντρικό πίνακα στο σπίτι μας καλύπτει; 

Όχι μου λέει έχει τραβηχτεί κατευθείαν γραμμή. Μου λέει δε χρειάζεται.

Είναι δυνατόν να μην έχω προστασία από βραχυκύκλωμα στην αντλία αλλά και στο παρκιν που κάνω εργασία πλένω αυτοκίνητο κλπ;

Μου είπε να έρθω να σου βάλω ένα μονοφασικό για τα φώτα - μπρίζες, την αντλία να την αφήσουμε έτσι...

 

Ποια η γνώμηα σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chios είπε

Σε σπίτι με fancoil που έχω μπει δεν μου άρεσε καθόλου η ζέστη που είχε σε σχέση με ενδοδαπεδια που είναι απόλαυση.

Το πρόβλημα είναι δεν έχω μπει σε σπίτι που να έχει όποτε δεν γνωρίζω την ποιότητα που μου αναφέρεις…

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Λοιπόνανες... αφήστε σε τί σπίτια με fan coil, έχετε μπει και έχετε βγει τρέχοντας. Αφού δεν ξέρουνε να τα δουλέψουνε και τα δουλεύουνε όπως δουλεύουν τα air condition. Με τα γνωστά αποτελέσματα. Επίσης, δεν τα διαστασιολογούν σωστά.

ΑΛΛΑ όντως η αίσθηση της ενδοδαπέδιας είναι ανώτερη. Τώρα εγώ προσωπικά από την προσωπική μου εμπειρία, θα έλεγα ενδοδαπέδια με αντλία για θέρμανση/δροσισμό, και ενίσχυση με 2-3 καλά split για ψύξη. Εγώ έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τα fan coil στην θέρμανση, αλλά στην ψύξη έτσι κι έτσι, δεν θέλω να έχω ψύξη σε όλο το σπίτι αλλά πρέπει. Με 1 σπλίτ στο σαλόνι θα ήταν πιο οικονομική η ψύξη, το οποίο θα έκλεινα τη νύχτα και να άφηνα μόνο 1 στην κρεββατοκάμαρα, ξέρω 'γω, ανοιχτό (στην χειρότερη)...

Τα split που αναφέρεις είναι τα fan coil τοίχου που λένε ;

Επεξ/σία από Moorer7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Τα split που αναφέρεις είναι τα fan coil τοίχου που λένε ;

τα split που λεει ειναι τα κλασσικα aircondition στον τοιχο που ξερεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωστόσο γενικότερα επικρατεί μια σύγχυση στην αγορά από τους προμηθευτές συστημάτων έχω πάρει 3 προσφορές ο ένας μου έβαλε αντλία δεκατέσσερα γιατί την δωδεκαρα την φοβήθηκε άλλος μου είπε δέκα αρκούν και άλλος μου λέει θα σου βάλω εννιάρα αλλά κανονικά και επτά να έβαζες πάλι μια χαρά θα ήσουν και το λέω σ έναν φίλο ηλεκτρολόγο και μου λέει τι 9 ρε φίλε προχθές έβαλε ο κουμπάρος μου σε 200τμ δέκα και εσυ στα μισά θα βάλεις εννιά, είναι να τρελενεσαι γενικά τι να πιστέψεις και τι όχι ….

Επεξ/σία από Moorer7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Ωστόσο γενικότερα επικρατεί μια σύγχυση στην αγορά από τους προμηθευτές συστημάτων έχω πάρει 3 προσφορές ο ένας μου έβαλε αντλία δεκατέσσερα γιατί την δωδεκαρα την φοβήθηκε άλλος μου είπε δέκα αρκούν και άλλος μου λέει θα σου βάλω εννιάρα αλλά κανονικά και επτά να έβαζες πάλι μια χαρά θα ήσουν και το λέω σ έναν φίλο ηλεκτρολόγο και μου λέει τι 9 ρε φίλε προχθές έβαλε ο κουμπάρος μου σε 200τμ δέκα και εσυ στα μισά θα βάλεις εννιά, είναι να τρελενεσαι γενικά τι να πιστέψεις και τι όχι ….

Η μελέτη του μηχανολόγου σου, τί λέει; Άσε τους προμηθευτές των συστημάτων, ο καθένας θα σου προτείνει ότι θέλει να πουλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Η μελέτη του μηχανολόγου σου, τί λέει; Άσε τους προμηθευτές των συστημάτων, ο καθένας θα σου προτείνει ότι θέλει να πουλήσει.

Δεν είχα πάει σε μηχανολόγο γιατί υποτίθεται  ότι αυτούς που ρώτησαν ήταν οι μηχανολόγοι μηχανικοί του εκάστοτε προμηθευτή….

Επεξ/σία από Moorer7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Δεν είχα πάει σε μηχανολόγο γιατί υποτίθεται  ότι αυτούς που ρώτησαν ήταν οι μηχανολόγοι μηχανικοί του εκάστοτε προμηθευτή….

Έχουμε γράψει και αναλύσει πολλές φορές εδώ, ότι αυτός είναι ο λάθος δρόμος. 

Πήγαινε σε μηχανολόγο, να σου κάνει μελέτη για την επιλογή και διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας και να τον ρωτήσεις για κάθε απορία που έχεις, οι μηχανολόγοι των προμηθευτών θα σου πουν ότι θέλουν οι προμηθευτές να πουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Έχουμε γράψει και αναλύσει πολλές φορές εδώ, ότι αυτός είναι ο λάθος δρόμος. 

Πήγαινε σε μηχανολόγο, να σου κάνει μελέτη για την επιλογή και διαστασιολόγηση αντλίας θερμότητας και να τον ρωτήσεις για κάθε απορία που έχεις, οι μηχανολόγοι των προμηθευτών θα σου πουν ότι θέλουν οι προμηθευτές να πουν.

Το γνωρίζω αυτό το θέμα είναι όμως ότι δεν είχα βρει κάποιον άξιο εμπιστοσύνης και με γνώσεις πάνω στο αντικείμενο μην σου πω ότι στο τελευταίο προμηθευτή έμαθα από τρίτους οτι και ο Μηχανολογος αλλά και ο εγκαταστατης  είναι από τους κορυφαίους στο νησί….

Επεξ/σία από Moorer7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να πω κάτι άλλο, πέραν αυτού που έχω πει και άλλες φορές, ποιος είναι ο σωστός δρόμος:

Ο μηχανολόγος σου, αφού συζητήσει μαζί σου και σου αναλύσει τις επιλογές, μελετά μια λύση που καλύπτει τις ανάγκες σου. Υπολογίζει τις απώλειες και διαστασιολογεί την αντλία σου.

Έχοντας την μελέτη του μηχανολόγου, πας στους προμηθευτές και ζητάς προσφορές για κάτι συγκεκριμένο, από όλους το ίδιο ώστε να πάρεις προσφορά για τα ίδια πράγματα... Και πλήρεις προσφορές, όχι με ελλείψεις. 

Επίσης ο μηχανολόγος σου  μπορεί να βοηθήσει και για την τήρηση της μελέτης από τους προμηθευτές/εγκαταστάτες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί υποστηρίζουν πως:

«Το άμεσο οικονομικό όφελος της μικρότερης αρχικής δαπάνης πολλές φορές το πληρώνεις πολλαπλάσια σε βάθος χρόνου.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, filipN είπε

Μερικοί υποστηρίζουν πως:

«Το άμεσο οικονομικό όφελος της μικρότερης αρχικής δαπάνης πολλές φορές το πληρώνεις πολλαπλάσια σε βάθος χρόνου.»

Έχει γραφτεί δίπλα στους θεμελιώδεις νόμους της θερμοδυναμικής που περιγράφουν τις αντλίες θερμότητας. 

 

3 ώρες πριν, Moorer7 είπε

Το γνωρίζω αυτό το θέμα είναι όμως ότι δεν είχα βρει κάποιον άξιο εμπιστοσύνης και με γνώσεις πάνω στο αντικείμενο μην σου πω ότι στο τελευταίο προμηθευτή έμαθα από τρίτους οτι και ο Μηχανολογος αλλά και ο εγκαταστατης  είναι από τους κορυφαίους στο νησί….

Ήρθε ο μηχανολόγος του προμηθευτή στο σπίτι σου να κάνει μετρήσεις, να ελέγξει τα κουφώματα, την μόνωση κλπ κλπ κλπ; Έκανε μελέτη θέρμανσης; Διαστασιολογησε τα σώματα, φαν κοιλ ή ότι άλλο σου πρότεινε να βάλεις;

Τα παραπάνω δεν θα σου τα κάνει κανένας δωρεάν γιατί απαιτούν χρόνο και ως γνωστόν ο χρόνος είναι χρήμα. Αν σου τα έκανε στο πλαίσιο εμπορικής πολιτικής του καταστήματος, να ξέρεις ότι είτε θα τα κρύψει στο κόστος είτε ότι απλά δεν έκανε τίποτα και σε κατευθύνει εκεί που θέλει το κατάστημα. 

Σόρρυ που είμαι απόλυτος, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι έχω γράψει παραπάνω 

11 ώρες πριν, mechpanos είπε

Τώρα εγώ προσωπικά από την προσωπική μου εμπειρία, θα έλεγα ενδοδαπέδια με αντλία για θέρμανση/δροσισμό, και ενίσχυση με 2-3 καλά split για ψύξη. Εγώ έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τα fan coil στην θέρμανση, αλλά στην ψύξη έτσι κι έτσι, δεν θέλω να έχω ψύξη σε όλο το σπίτι αλλά πρέπει

Η αίσθηση να περπατάς ξυπόλυτος σε δροσιζομενο πλακάκι ενδοδαπεδιας είναι αντιστρόφως ανάλογη της αντίστοιχης σε λειτουργία θέρμανσης. Χίλιες φορές τα σπλιτ για ψύξη που δίνουν ευελιξία (άλλες ανάγκες έχω εγώ, άλλες τα παιδιά στο διπλανά δωμάτια και άλλες στην κουζίνα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2024 στις 6:17 ΜΜ, Manefs23 είπε

Είμαι παντελώς άσχετος στο θέμα Αντλία Θερμότητας. Πριν 2-3 χρόνια δεν ήξερα καν ό,τι υπάρχουν!

Θα διαβάσω τις προηγούμενες συζητήσεις όλο και κάποια συμπεράσματα θα βγάλω. Αλλά κάποιες βασικές ερωτήσεις.

1) Άν έχω καταλάβει σωστά, υπάρχουν 3 τύποι Αντλιών Θερμότητας. Αυτές που βγάζουν (ι) μόνο θέρμανση, αυτές που βγάζουν (ιι) Ψύξη – Θέρμανση, και αυτές (ιιι) που είναι Ψύξη – Θέρμανση αλλά και ΖΝΧ .

2) Στις αντλίες χρησιμοποιούμε τα "κλασσικά" σώματα, που έχουμε για πετρέλαιο/φυσικό άεριο,  ή χρειάζονται άλλου τύπου;

3) Η βασική επιλογή είναι: Ηλιακός + Αντλία θερμότητας Ή σκέτη Αντλία θερμότητας με ΖΝΧ;

 

Θα πρέπει να δεις αν είναι υπερδιαστασιολογημένα τα σώματα και όχι σώματα τύπου φέτες άλλα πάνελ. Επίσης ένα πράγμα που λέω σε όλους όσου με ρωτάνε για αντλία, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΟΝΩΣΕΙΣ μην βάζετε αντλία. Δεν υπάρχει κανένα νόημα να επενδύσεις σε κάτι τόσο ακριβό αν δεν έχεις κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για να μειώσεις τις απώλειες σου. Έχω αντλία  μεσαίων θερμοκρασιών με σώματα κλασσικά πάνελ, την δουελεύω με αντιστάθμηση, σμαρτ θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε σώμα( εκτός της πετσετοκρεμάστρας στο μπάνιο) και ρελέ  (βασικά gateway θατο έλεγα)συνδεδεμένο με τις θερμοστατικές και την αντλία που κλείνει την αντλία όταν έχει πιάσει θερμοκρασία και η τελευταία κεφαλή. Ενδιάμεσα αντλίας και κολλεκτερ έχω 80λ buffer tank για να δίνει την ποσότητα νερού που χρειάζεται το δίκτυο για να δουλεύει σωστά ( το ζεσταίνει η αντλία σαν έξτρα σώμα και όταν χρειαστεί δίνει και το νερό έτοιμο ζεστό στα σώματα). Αν δεν έμπαινα στο εξοικονομώ να κάνω όλες τις μονώσεις (κουφώματα, θερμομόνωση υγρομόνωση ταράτσας, θερμοπρόσοψη κλπ) θα έβαζα ένα λέβητα υγραερίου με μπουκάλες (γιατί δεν περνάει φυσικό αέριο). Η αντλία αυτή τη στιγμή καίει 13 κιλοβατόρες τη μέρα (εντάξει δεν έχουμε και τρομερό κρύο στην Αθήνα) σε 100 τμ σπίτι μόνιμα οι θερμοστατικές στους 22. Μέρα νύχτα. Δεν υπάρχει στιγμή να έχω νιώσει κρύο μέσα στο σπίτι.  Πρώτα ελαχιστοποίησε τις απώλειες σου και μετά επένδυσε. (θα μπορούσα να καίω πετρέλαιο με λέβητα συμπήκνωσης με το 1/3 των χρημάτων της αντλίας και θα πλήρωνα λίγο παραπάνω σε πετρέλαιο. Προτίμησα την αντλία)

Επεξ/σία από Subzerog7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...