Προς το περιεχόμενο

Νοίκιασα σπίτι χωρίς συμβόλαιο!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, ptwma είπε

Μην πληρώνεις τίποτα , βρες ένα σπίτι και φύγε. Έπαιξε και έχασε. Δε θα κάτσουμε να κλάψουμε για τους ιδιοκτήτες.

σωστος !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηδέν αυτή η χώρα. Όχι 9 χρόνια, ούτε 99 χρόνια μνημόνια δεν αρκούν να σβηστεί το ΣΑΠΙΟ DNA μας. 

Σίχαμα πια. Και ο ένας, και ο άλλος. 

Εσύ αρχικά δεν ντρέπεσαι να κλαίγεσαι για τη μείωση που δεν σου έκανε, ενώ πληρώνεις μαύρα και ήξερες πολύ καλά που βάζεις την υπογράφη σου (oh wait, δεν την έβαλες πουθενά). 200 ευρώ ενοίκιο ούτε σε παγκάκι, να λες και ευχαριστώ. Αλλά τώρα γύρισε ο τροχός και χαλάστηκες που δεν σου κάνει τη μείωση ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ αφού πρακτικά δε μένεις πουθενά. Η δε άλλη δεν (θα) ντρέπεται που θα λέει στον κόσμο είχα έναν αλήτη ενοικιαστή που με πιστόλιασε (αλλά τα μαύρα που έπαιρνε ήταν ωραία). 

Καλά να πάθετε και οι 2. Η ζωή συνεχίζεται...

Edit: και από κάτω οι γνωστοί τζαμπατζίδες ακαμάτηδες και απαίδευτοι σχολιαστές του insomnia να λένε "δε θα κάτσουμε να κλάψουμε για τους ιδιοκτήτες". ΜΗΔΕΝ απο ΜΗΔΕΝ, ΜΗΔΕΝ.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 12
  • Thanks 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ptwma είπε

Μην πληρώνεις τίποτα , βρες ένα σπίτι και φύγε. Έπαιξε και έχασε. Δε θα κάτσουμε να κλάψουμε για τους ιδιοκτήτες.

Ουτε και για τους νοικιαρηδες θα κλαψουμε ,αλλα βασικα αυτοι ολο κλαιγονται .

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μισθώνεται ένα διαμέρισμα χωρίς συμβόλαιο, εκείνος ο οποίος είναι πιο εκτεθειμένος από νομικής άποψης, είναι ο εκμισθωτής, δηλαδή ο ιδιοκτήτης του ακινήτου. Κι αυτό γιατί οι νόμιμες διαδικασίες για να σε βγάλει έξω (αν δεν πληρώνεις π.χ.) είναι πιο χρονοβόρες. Χρειάζεται αγωγή για προσβολή νομής. 

Αντιθέτως εαν υπάρχει μισθωτήριο, είναι περισσότερο καλυμμένος και μπορεί να σε βγάλει πολύ πιο γρήγορα στην περίπτωση που δεν πληρώνεις. 

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον πληρώνεις και είσαι κύριος στις υποχρεώσεις σου θα πρέπει να σου καταγγείλει τη μίσθωση σε προκαθορισμένες προθεσμίες προκειμένου να σε βγάλει (εφόσον έχεις μισθωτήριο). Επίσης μπορεί να κινήσει διαδικασίες για να εισπράξει όλα τα χρωστούμενα. 

Αυτά όλα, ΔΕΝ μπορεί να τα κάνει στην περίπτωση που ΔΕΝ υπάρχει μισθωτήριο. Σ αυτή τη περίπτωση, πληρώνεις ΌΤΙ και ΌΤΑΝ θέλεις και επίσης φεύγεις ΌΠΟΤΕ θέλεις και άστην να σε ψάχνει. 

Όλα τα ανωτέρω όπως καταλαβαίνεις, είναι γκρίζες ζώνες που απορρέουν από τη μαύρη συναλλαχτική/μισθωτική σχέση που έχετε με τον εκμισθωτή. 

Άρα για μένα ήταν προφανές ότι δεν θα σου έκανε καμία μείωση ενοικίου. Έχει αναλάβει του κινδύνους που απορρέουν από μια τέτοια έννομη σχέση και εσύ τους δικούς σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέση σου, θα προσπαθούσα να καταγράψω μια επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη πως "περιμένεις" τόσο καιρό να κάνεις συμβόλαιο και σε έχει στο "περίμενε" ή τουλάχιστον οτι φαινεται να το αρνείται.

Ισως αρκούν και κάποιοι μάρτυρες στην γειτονιά αν γνωρίζουν την υπόθεση (π.χ. διαχειριστής, ψιλικατζής κλπ)

Ετσι θεωρητικά θα μπορουσες να αποδείξεις πως σε είχε στο "περίμενε" ή σε είχε αδήλωτο στο συμβόλαιο σε περίπτωση που σε "κυνηγήσει".

Φυσικά απο την στιγμή που βρήκες άλλο σπίτι σηκώνεσαι και φευγεις.

Δυστυχώς, πρέπει να κάνεις την μετακόμιση "νύχτα" σαν τον κλέφτη και με ήσυχο τρόπο.

Φυσικά πριν φυγεις απο το σπίτι και όταν ειναι άδειο, τράβα ενα βίντεο-φωτογραφίες απο το σπίτι ώστε να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση που προκαλέσει επιπλέον φθορές για να σε κυνηγήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnys4u είπε

Στην θέση σου, θα προσπαθούσα να καταγράψω μια επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη πως "περιμένεις" τόσο καιρό να κάνεις συμβόλαιο και σε έχει στο "περίμενε" ή τουλάχιστον οτι φαινεται να το αρνείται.

Ισως αρκούν και κάποιοι μάρτυρες στην γειτονιά αν γνωρίζουν την υπόθεση (π.χ. διαχειριστής, ψιλικατζής κλπ)

Ετσι θεωρητικά θα μπορουσες να αποδείξεις πως σε είχε στο "περίμενε" ή σε είχε αδήλωτο στο συμβόλαιο σε περίπτωση που σε "κυνηγήσει".

Φυσικά απο την στιγμή που βρήκες άλλο σπίτι σηκώνεσαι και φευγεις.

Δυστυχώς, πρέπει να κάνεις την μετακόμιση "νύχτα" σαν τον κλέφτη και με ήσυχο τρόπο.

Φυσικά πριν φυγεις απο το σπίτι και όταν ειναι άδειο, τράβα ενα βίντεο-φωτογραφίες απο το σπίτι ώστε να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση που προκαλέσει επιπλέον φθορές για να σε κυνηγήσει.

Παράνομη η καταγραφή της οιαδήποτε συνομιλίας, χωρίς τη ρητή συναίνεση του άλλου. Είναι ποινικό αδίκημα ΚΑΙ δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πουθενά. 

Επίσης να διεκδικήσει τι; Την μείωση στο ενοίκιο που δεν δικαιούται; Την οποία επίσης μπορεί να την κάνει μόνος του στον εαυτό του (δίνοντας λιγότερα); Δεν μπορεί ο φίλος να διεκδικήσει κάτι νομικά, όπως ούτε και η εκμισθώτρια σε περίπτωση που δεν λάβει όλο το μίσθωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic: Πρέπει τέτοια νήματα να μην κλειδώνονται , έστω και επετειακά, μια φορά το μήνα!😂😂

On-topic: Αλλάζεις σπίτι κανείς τα συμβόλαια σου κι είσαι σε όλα εντάξει. Τώρα ότι έγινε έγινε, μαθαίνεις από τα λάθη έστω κι αν δεν οφείλονται σε σένα. 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasfil είπε

Παράνομη η καταγραφή της οιαδήποτε συνομιλίας, χωρίς τη ρητή συναίνεση του άλλου. Είναι ποινικό αδίκημα ΚΑΙ δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πουθενά. 

Επίσης να διεκδικήσει τι; Την μείωση στο ενοίκιο που δεν δικαιούται; Την οποία επίσης μπορεί να την κάνει μόνος του στον εαυτό του (δίνοντας λιγότερα); Δεν μπορεί ο φίλος να διεκδικήσει κάτι νομικά, όπως ούτε και η εκμισθώτρια σε περίπτωση που δεν λάβει όλο το μίσθωμα. 

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

Φυσικά και εννοω την νόμιμη καταγραφή επικοινωνίας.

Ενας τρόπος είναι να γίνει μπροστά σε μάρτυρες.

Αλλος τρόπος σε χώρο που υπάρχει καταγραφή απο κάμερες (π.χ. φούρνος). Ακόμα μπορεί να  τοποθετήσει κάμερα στο σπίτι του, να κολλήσει εμφανή πινακίδα στην είσοδο της οικίας, να δηλώσει στην αστυνομία οτι ο συγκεκριμένος χώρος καταγράφεται και να κάνει την καταγραφή της συνομιλίας επίσημη. Αν γίνει δήλωση στην αστυνομία, υπάρχει η πινακίδα, αρκεί η καταγραφή και απο ενα κινητό σε σταθερό σημείο.

Δεν αναφέρθηκα πουθενα στα λεφτά που "εχασε" απο το μειωμένο ενοίκιο.

Ανέφερα τρόπους για να μπορεί να είναι καλλυμένος στο ελάχιστο σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης προσπαθήσει να "κερδίσει" κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnnys4u είπε

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

Φυσικά και εννοω την νόμιμη καταγραφή επικοινωνίας.

Ενας τρόπος είναι να γίνει μπροστά σε μάρτυρες.

Αλλος τρόπος σε χώρο που υπάρχει καταγραφή απο κάμερες (π.χ. φούρνος). Ακόμα μπορεί να  τοποθετήσει κάμερα στο σπίτι του, να κολλήσει εμφανή πινακίδα στην είσοδο της οικίας, να δηλώσει στην αστυνομία οτι ο συγκεκριμένος χώρος καταγράφεται και να κάνει την καταγραφή της συνομιλίας επίσημη. Αν γίνει δήλωση στην αστυνομία, υπάρχει η πινακίδα, αρκεί η καταγραφή και απο ενα κινητό σε σταθερό σημείο.

Δεν αναφέρθηκα πουθενα στα λεφτά που "εχασε" απο το μειωμένο ενοίκιο.

Ανέφερα τρόπους για να μπορεί να είναι καλλυμένος στο ελάχιστο σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης προσπαθήσει να "κερδίσει" κάτι παραπάνω.

Μα και παλι δεν θα κερδισει κατι με ολα αυτα φιλε μου. Ολος ο λογος γινεται για μειωση ενοικιου την οποια εν τελει μπορει να την κανει μονος του, μην καταβαλλοντας ολοκληρο το ενοικιο. 

Στην αστυνομια πως θα δηλωσει οτι ο τοπος καταγραφεται χωρις μισθωτηριο συμβολαιο; Δεν γινονται αυτα τα πραγματα. Δεν μπορει να δικαιολογησει την παρουσια του εκει. 

Φευγει οποτε και οταν θελει και της δινει οτι νομιζει απο χρηματα ή δεν της δινει και τιποτα απολυτως. 

Καλο θα ειναι οντως να τραβηξει φωτογραφιες τον χωρο οτι τον αφησε σε καλη κατασταση, μη τυχον και παει η αλλη να του κανει μηνυση για φθορα ξενης ιδιοκτησιας (εαν ειναι τρελη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasfil είπε

Μα και παλι δεν θα κερδισει κατι με ολα αυτα φιλε μου. Ολος ο λογος γινεται για μειωση ενοικιου την οποια εν τελει μπορει να την κανει μονος του, μην καταβαλλοντας ολοκληρο το ενοικιο. 

Ο ιδιοκτήτης επέλεξε την "μαυρη" οδό για την τσέπη του, επειδή πιθανόν το έχει ξανακάνει και γνωρίζει απο αυτά.

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου μπορεί ο ιδιοκτήτης να "κυνηγήσει" τον ενοικιαστή και το κέρδος του θα είναι μεγαλυτερο.

π.χ. έχουν συμβεί σκηνικα να στείλει την αστυνομία ο ιδιοκτήτης, την ώρα που κάνει μετακόμιση ο ενοικιαστής χωρίς συμβόλαιο.

Ο TS δεν έχει συμβολαιο, δεν έχει αποδείξεις , δεν έχει τιποτα. Με μια μηνυση και αγωγή, ο ιδιοκτήτης μπορει να διεκδικήσει εώς και την πλήρη ανακαινιση του σπιτιού (π.χ. 10.000) . 
 

Το ξανασημειώνω, πως ανέφερα τρόπους για να είναι καλυμμένος ο ενοικιαστής στο ελάχιστο και με την οσο πιο νόμιμη οδο γίνεται απο την πλευρά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το όλο θέμα το βλέπω ώς εξής:

Ο φίλος μας δεν είχε να διαθέσει παραπάνω από 200€ τον μήνα για το ενοίκιο γιατί δεν έβγαινε οπότε βρήκε αυτήν την λύση. Καλή για αύτον και για τον ιδιοκτήτη, κακή για όσους είναι καθόλα νόμιμοι και τώρα με το δίκιο τους κατακρίνουν.  Εγώ θα πω ότι δεν έχω ζήσει αντίστοιχη κατάσταση οπότε και δεν μπορώ να πω πως αν θα έκανα το ίδιο ή όχι. Απλά δεν θεωρώ σωστό να ζητάει έκπτωση ντε και καλά γιατί μειώθηκαν τα εισοδήματα του εφόσον δεν είναι και ο ίδιος νόμιμος.

Μην τρελενέστε όμως μερικοί γιατί δεξιά και αριστερά σας θα δείτε ότι παίζει τρελή φοροδιαφυγή και μαύρα. Καταγγέλετε τα περιστατικά που πέφτουν στην αντίλυψη σας ή απλά κράζετε εδώ στο forum γιατί δεν μπορείτε να το κάνετε έξω και γιατί φοβάστε μην σας πουν ρουφιάνους; Και μένα με πνίγει το δίκιο μερικές φορές γιατί βλέπω γνωστούς ελεύθερους επαγγελματίες, γιατρούς να βγάζουν αρκετά χρήματα και να δηλώνουν ελάχιστα και να έχουν και διάφορες παροχές από το κράτος (μειωμένα τιμολόγια ΔΕΗ-παιδικούς σταθμούς-κατασκηνώσεις και άλλα) αλλά λέω άπο μέσα μου αυτό δεν αλλάζει και δεν καταγγέλω κανέναν. Αυτή κατά την γνώμη μου είναι δουλειά του κράτους την οποία την κάνει λάθος εδώ και δεκαετίες και λογικά δεν θα αλλάξει. Τι να κάνουμε είμαστε μισθωτοί και φαίνονται όλα. Με την κατάσταση που επικρατεί και βλέπω η αλήθεια είναι ότι αν ήμουν από την άλλη μεριά , δεν ξέρω αν θα ήμουν νόμιμος ή θα ακολουθούσα το κακό παράδειγμα των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnys4u είπε

Ο ιδιοκτήτης επέλεξε την "μαυρη" οδό για την τσέπη του, επειδή πιθανόν το έχει ξανακάνει και γνωρίζει απο αυτά.

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου μπορεί ο ιδιοκτήτης να "κυνηγήσει" τον ενοικιαστή και το κέρδος του θα είναι μεγαλυτερο.

π.χ. έχουν συμβεί σκηνικα να στείλει την αστυνομία ο ιδιοκτήτης, την ώρα που κάνει μετακόμιση ο ενοικιαστής χωρίς συμβόλαιο.

Ο TS δεν έχει συμβολαιο, δεν έχει αποδείξεις , δεν έχει τιποτα. Με μια μηνυση και αγωγή, ο ιδιοκτήτης μπορει να διεκδικήσει εώς και την πλήρη ανακαινιση του σπιτιού (π.χ. 10.000) . 
 

Το ξανασημειώνω, πως ανέφερα τρόπους για να είναι καλυμμένος ο ενοικιαστής στο ελάχιστο και με την οσο πιο νόμιμη οδο γίνεται απο την πλευρά του.

Δεν καταλαβαινω τι συζηταμε τοση ωρα.... 

Δεν επιδικαζουν τοσο ευκολα πλεον τα ελληνικά δικαστηρια τετοιες αποζημιωσεις. Περασαν οι εποχες των παχιων αγελαδων. 

Τεσπα, σε καθε περιπτωση μια φωτογραφια του χωρου σε καλη κατασταση ειναι καλο να την εχει ο φιλος για παν ενδεχομενο.

Απλα ολα τα αλλα περι ψιλικατζηδων, καμερων κλπ. νομιζω ηταν αχρειαστα. Προς τι; 

Αυτο σχολιασα.

Και ουτε ορεξη για αντιπαραθεσεις εχω. Αλλα οταν κατι μου φαινεται αχρειαστο (καταγραφες, καμερες κλπ.) το λεω. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnnys4u είπε

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

Φυσικά και εννοω την νόμιμη καταγραφή επικοινωνίας.

Ενας τρόπος είναι να γίνει μπροστά σε μάρτυρες.

Αλλος τρόπος σε χώρο που υπάρχει καταγραφή απο κάμερες (π.χ. φούρνος). Ακόμα μπορεί να  τοποθετήσει κάμερα στο σπίτι του, να κολλήσει εμφανή πινακίδα στην είσοδο της οικίας, να δηλώσει στην αστυνομία οτι ο συγκεκριμένος χώρος καταγράφεται και να κάνει την καταγραφή της συνομιλίας επίσημη. Αν γίνει δήλωση στην αστυνομία, υπάρχει η πινακίδα, αρκεί η καταγραφή και απο ενα κινητό σε σταθερό σημείο.

Δεν αναφέρθηκα πουθενα στα λεφτά που "εχασε" απο το μειωμένο ενοίκιο.

Ανέφερα τρόπους για να μπορεί να είναι καλλυμένος στο ελάχιστο σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης προσπαθήσει να "κερδίσει" κάτι παραπάνω.

Εσύ νομίζεις πως δεν φέρεις ευθύνη στην όλη φάση; Νομίζεις πως θα της κόψεις τον ποπό κι εσύ θα την βγάλεις λάδι; Κούνα το κεφάλι σου καλύτερα κι άρχισε να ψάχνεις για σπίτι.

Χωρίς συμβόλαιο, κάλλιστα θα μπορούσε να μπει σπίτι της, να πετάξει τα πράγματά σου έξω και ν' αλλάξει κλειδαριές. Αυτή μπορεί να πληρώσει κανα πρόστιμο, αλλά εσύ θα βρεθείς επιτόπου στον δρόμο.

Ζύγισε τα και δες τι συμφέρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 λεπτά πριν, kostasfil είπε

Φευγει οποτε και οταν θελει και της δινει οτι νομιζει απο χρηματα ή δεν της δινει και τιποτα απολυτως. 

Καλο θα ειναι οντως να τραβηξει φωτογραφιες τον χωρο οτι τον αφησε σε καλη κατασταση, μη τυχον και παει η αλλη να του κανει μηνυση για φθορα ξενης ιδιοκτησιας (εαν ειναι τρελη). 

Συμφωνώ απόλυτα. Το έγραψα παραπάνω και εγώ ... μπαίνει σε λογικές της "πιάτσας" (με την κακή έννοια, όχι την καλή ξηγημένη πιάτσα) η όλη φάση. Ο ενοικιαστής "τσατίζεται" και φεύγει με χρέος, ο ιδιοκτήτης "τσατίζεται" και βρίσκει αλλους τρόπους να το τραβήξει ... πιάσε γύρευε τώρα τι έχει ο καθένας στο μυαλό του. Για αυτό υπάρχουν συμβόλαια για να ρυθμίζονται οι ακραίες ενέργειες εύκολα.

Από εκεί και πέρα ... αυτά που διαβάζω στο insomnia συνέχεια δείχνουν ότι οι σχέσεις ιδιοκτητών/ενοικιαστών έχουν γίνει ***τα. Προσωπικά έχω υπάρξει ενοικιαστής σε 2 χώρες (ελλάδα και uk). Είμαι ιδιοκτήτης που νοικιάζω στην Ελλάδα. Ποτέ δεν υπήρχε κανένα θέμα, ποτέ δεν καθυστέρησα ενοίκιο σε καμία από τις 2 χώρες, ποτέ δεν καθυστέρησε ενοίκιο ο εκμισθωτής μου. Ποτέ δεν έκανα ζημιά σε σπίτι εγώ, ποτέ δεν μου έκαναν ζημιά στο σπιτι μου. Και ποτέ δεν έκανα έντονη αύξηση σε ενοίκιο απλά επειδή η αγορά τραβάει. Αν το ξενοικιάσω θα ανεβάσω την τιμή για τον επόμενο αν κρίνω ότι πρέπει να ανέβει σημαντικά. Και τώρα εν μέσω Covid ο άνθρωπος που νοικιάζει το σπίτι μου κατέθεσε 100% το ποσό ενοικίου και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ούτε καν μιλήσαμε.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...