Προς το περιεχόμενο

Νοίκιασα σπίτι χωρίς συμβόλαιο!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Γειά σε όλους! 

Νοίκιασα σπίτι σε επαρχιακή πόλη πέρυσι το Σεπτέμβριο και δεδομένου της πληρότητας αναγκάστηκα να συμφωνήσω στην μίσθωση ακινήτου χωρίς συμβόλαιο(χάνοντας όλα τα επιδόματα που δικαιούμαι) . Το ενοίκιο που συμφωνήσαμε είναι στα 200 ευρώ(30 τετραγωνικά διχωρη γκαρσονιέρα φούρνος το καλοκαίρι υγρασία και κρύο το χειμώνα) χωρίς να έχω ρεύμα και νερό στο όνομα μου. Όλα πήγαιναν μια χαρά χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ήμουν τυπικός στα ενοίκια σε επίπεδο να καλώ εγώ την σπιτονοικοκυρα για να της πληρώσω τα ενοίκια, μέχρι την στιγμή του κορωναιου. Έχοντας πληρωμένο και τον Φλεβάρη, έχασα επαφή μαζί της λόγο και την πανδημίας. Αγωνία με το τι θα γίνει μιας και μπήκα σε αναστολή εργασίας ακούω τα μέτρα στήριξης και το μειωμένο ενοίκιο για τους μήνες Μάρτιο Απρίλιο Μάιο και φροντίζω τα οικονομικά μου πιστεύοντας ότι θα μου κάνει την έκπτωση και όλα θα συνεχίσουν κανονικά. Μέγα λάθος.... Έπειτα από μη κανονισμένη συνάντηση στα τέλη Ιουλίου ήρθε σπίτι με αφορμή μια βλάβη στο υπόγειο να με ενημερώσει,ως ένδειξη τυπικότητας της δίνω 200 ευρώ όσα είχα στο σπίτι και της λέω τα άλλα τα έχω στην τράπεζα ποτέ θέλετε να σας τα δώσω.το νέο ραντεβού έμεινε στον αέρα και ευτυχώς την ρωτάω τι θα γίνει με τους μήνες που δικαιούμαι έκπτωση. Κάπου εδώ έπεσα από το ροζ συννεφάκι και ένιωσα τόσο αδικία όταν άκουσα με υφακι να μου λεει "ποια έκπτωση;εσύ δεν δικαιούσαι έκπτωση δεν έχουμε συμβόλαιο...".... Χωρίς να πω κουβέντα της δίνω το Χαρτι που μου γράφει πόσα πήρε ποτέ τα πήρε αν είναι ενοίκιο η αλλα έξοδα το υπογράφει όπως όλα τα προηγούμενα και φεύγει.. Είμαι τόσο εξοργισμένος που ενώ έχει τόσα λεφτά προσπαθεί να βγάλει λεφτά από εμένα που πέρασα 3 μήνες με 800 παλιό ευρώ. Σκέφτομαι άλλους γνωστούς που πήραν την έκπτωση γιατί οι σπιτονοικοκυριδες έχουν την φοροαπαλαγη γι αυτούς τους μήνες και η δικιά μου ενώ δεν πληρώνει ευρώ στην εφορία απαιτεί μέχρι και το τελευταίο ευρώ... Έχω βρει καινούργιο σπίτι που θα μπω πρώτη Αυγούστου και θέλω την γνώμη σας πως να κινηθώ. Δεν την έχω ενημερώσει ακόμα για τίποτα ούτε έχουμε ξαναμιλήσει από τότε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν καταλαβαίνω, γιατί να δικαιουσαι έκπτωση; Όπως πολύ σωστά σου είπε, δεν έχετε συμβόλαιο. 

Από εκεί και πέρα πολλά μπορείς να κάνεις από τη στιγμή που σκοπεύεις να φύγεις. Να μην πληρώσεις ενοίκιο, να μην πληρώσεις λογαριασμούς, μέχρι και καταγγελία μπορείς να της κάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ το μόνο που είμαι εξοργισμένος
ότι η φοροδιαφυγή θέλει δύο πλευρές που συναλάσσονται μαύρα

και όλα πάνε καλά, μέχρι τη στιγμή που κάτι στραβώνει...

εντελώς αντικειμενικά,
μπορείς να κάνεις τη λαμογιά που εννοείς, που έχεις σχεδιάσει ήδη και που θα σε συμβουλεύσουν παρακάτω/παραπάνω
αλλά εξοργισμένος που ανακάλυψες εσχάτως ότι το σπίτι δε σου κάνει, ότι έχεις πληρώσει μαύρα, ότι δε δικαιούσαι τα ευεργετήματα της νόμιμης συναλλαγής
λυπάμαι αλλά δε μπορείς να είσαι

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 20
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν καταλαβαίνω, γιατί να δικαιουσαι έκπτωση; 

Αυτό ακριβώς.

Το να λες "διακιούμαι" μείωση όταν δεν ακολουθείς τη νόμιμη διαδικασία (κλέβεις μαζί με τον ιδιοκτήτη το φόρο) αγγίζει τα όρια του θράσους. 

21 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Σκέφτομαι άλλους γνωστούς που πήραν την έκπτωση γιατί οι σπιτονοικοκυριδες έχουν την φοροαπαλαγη γι αυτούς τους μήνες και η δικιά μου ενώ δεν πληρώνει ευρώ στην εφορία απαιτεί μέχρι και το τελευταίο ευρώ...  

Αυτό είναι κουτοπονηριά.

Τη φοροδιαφυγή τη κάνετε ΜΑΖΙ και μοιράζεστε τα κλεμμένα ουσιαστικά. Όσο κλέφτης είναι ο σπιτονοικοκύρης σου είσαι και εσύ.

Δε λέω να μην είσαι κλέφτης αλλά ... μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν είμαι τύπος που θα "πιστολιασω" απλά με νοιάζει αν μπορεί να μου κάνει κάτι από την στιγμή που δεν θα της δώσει παραπάνω από όσα δικαιούται. Επίσης να σημειώσω ότι δεν είμαι εξοργισμένος για τα επιδόματα που έχασα και δεν με ενοχλεί το ακίνητο στο οποίο διαμένο. Με εξόργισε η στάση της κυρίας που με κουτοπονηρια χρησιμοποιεί την έλλειψη συμβολαίου ενώ ξέρει ότι αν την καταγγείλω στην εφορία θα πληρώσει πολλά παραπάνω από όσα προσπαθεί να πάρει περνώντας με για χαζό και ότι θα της τα δώσω απλόχερα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικό τίμιο thread-άκι στο insomnia :P. Λογικά θα ζήσει κάνα 3-4ώρο μέχρι να κλειδώσει. Ο φτωχός πλην τίμιος ενοικιαστής και ο φτωχός πλην τίμιος ιδιοκτήτης που συναλλάσονται μαύρα, ψάχνουν τώρα να πάρουν την έκπτωση ενοικίου και την κρατική στήριξη ιδιοκτητών του κράτους! Το ντε εξαιρετικό κράτος αποφάσισε με το έτσι θέλω έκπτωση ενοικίων (λες και αυτά είναι δικά του εισοδήματα) και μετά συμψηφισμό φόρων στους ιδιοκτήτες. Ελλαδάρα 2020.

Ακολουθούν flame posts για πιστόλια, κανόνια, πόσο κερατάδες είναι οι ιδιοκτήτες ακινήτων, πόσο κερατάδες οι τρις-κατάρατοι ενοικιαστές κτλ :D

  • Like 16
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Δεν είμαι τύπος που θα "πιστολιασω" απλά με νοιάζει αν μπορεί να μου κάνει κάτι από την στιγμή που δεν θα της δώσει παραπάνω από όσα δικαιούται. Επίσης να σημειώσω ότι δεν είμαι εξοργισμένος για τα επιδόματα που έχασα και δεν με ενοχλεί το ακίνητο στο οποίο διαμένο. Με εξόργισε η στάση της κυρίας που με κουτοπονηρια χρησιμοποιεί την έλλειψη συμβολαίου ενώ ξέρει ότι αν την καταγγείλω στην εφορία θα πληρώσει πολλά παραπάνω από όσα προσπαθεί να πάρει περνώντας με για χαζό και ότι θα της τα δώσω απλόχερα.. 

Ο εαυτός σου σε εξοργίζει;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Δεν είμαι τύπος που θα "πιστολιασω" απλά με νοιάζει αν μπορεί να μου κάνει κάτι από την στιγμή που δεν θα της δώσει παραπάνω από όσα δικαιούται. Επίσης να σημειώσω ότι δεν είμαι εξοργισμένος για τα επιδόματα που έχασα και δεν με ενοχλεί το ακίνητο στο οποίο διαμένο. Με εξόργισε η στάση της κυρίας που με κουτοπονηρια χρησιμοποιεί την έλλειψη συμβολαίου ενώ ξέρει ότι αν την καταγγείλω στην εφορία θα πληρώσει πολλά παραπάνω από όσα προσπαθεί να πάρει περνώντας με για χαζό και ότι θα της τα δώσω απλόχερα.. 

Στα λογια μου έρχεσαι.

Προσπαθεί ο ένας κλέφτης (εσύ) να εκβιάσει τον άλλο κλέφτη (αυτήν) για να έχει όφελος που δεν είχαν συμφωνήσει ενώ η ίδια είναι 100% τυπική στη κοινή κομπίνα σας.

Ουστιαστικά δηλαδή είσαι όχι μόνο κλέφτης αλλά και "rat" ... δεν αξίζεις το σεβασμό ούτε ανάμεσα στους κλέφτες/απατεώνες.

Αν θες τουλάχιστον να είσαι αξιοπρεπής κλέφτης, σύκω και φύγε.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά πάνω πανω γράφω ότι λόγω πληρότητας των ακινήτων ΑΝΑΓΚΆΣΤΗΚΑ να συμφωνήσω δεν ήταν επιλογή μου, χάνω 150 ευρώ επίδομα ενοικίου επίδομα θέρμανσης και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να δικαιούμαι από άποψη επιδομάτων. Φοιτητής και εργαζόμενος είμαι που προσπαθώ να βγάλω την σχολή μου στα 23 μου χρόνια. Δεν είμαι ο πασαρης η κανένας φοροφυγας.. Παραπάνω ενημέρωσα ότι βρήκα καινούργιο σπίτι (με συμβόλαιο) και απλά ρωτάω για να δω τι θα αντιμετωπίσω αν μπορεί να μου κάνει κάτι κλπ. Αν κάποιοι ενοχλείστε από το περιστατικό μου η αυτά που νιώθω δεν χρειάζεται να γίνεστε επικριτές. Βοήθεια ζήτησα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς η επιλογή να μην έχεις συμβόλαιο ήταν και δική σου και οπως ειδες γύρισε μπούμερανγκ τώρα.

Και ο ιδιοκτητης και ο ενοικιαστής οφείλουν νομικα να έχουν συμβόλαιο. Και γιατί με αυτό τον τρόπο θα πληρωθεί η σωστή φορολογία για τον χώρο στο κράτος αλλα και γιατι μονο έτσι είσαι προστατευμένος νομικα, και εσυ κ ο ιδιοκτητης. Αυτός μπορεί αυριο να μπει μεσα να σου τα πετάξει όλα εξω κ να αλλαξει κ κλειδαρια αν θελει. κ εσυ μπορεις απλα να πιστολιάσεις. Δεν πρέπει να γίονται αυτά τα πράγματα παίδες. Η πονηριά ήταν ξεκάθαρα και από τις δύο πλευρές σε αυτή την περίπτωση. Και οποιαδήποτε καταγγελία θα έχει επιπτώσεις και στις δύο πλευρές γιατι και οι δύο ειναι παράνομες.

Οπότε ή κάνεις συμβόλαιο και μένεις, ή κάνεις συμβόλαιο αλλού και πας εκει. Να πάρεις επίδομα/εκπτωση για σπίτι "μαύρο", δε προκειται να γινει.

προσωπικα, αν μου ελεγε εμενα "χωρίς συμβόλαιο και αν σου αρέσει", θα την ειχα καταγγείλει. με εκνευρίζουν παρα πολύ αυτα τα κολπακια.

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gthe είπε

Κλασσικό τίμιο thread-άκι στο insomnia :P. Λογικά θα ζήσει κάνα 3-4ώρο μέχρι να κλειδώσει. Ο φτωχός πλην τίμιος ενοικιαστής και ο φτωχός πλην τίμιος ιδιοκτήτης που συναλλάσονται μαύρα, ψάχνουν τώρα να πάρουν την έκπτωση ενοικίου και την κρατική στήριξη ιδιοκτητών του κράτους! Το ντε εξαιρετικό κράτος αποφάσισε με το έτσι θέλω έκπτωση ενοικίων (λες και αυτά είναι δικά του εισοδήματα) και μετά συμψηφισμό φόρων στους ιδιοκτήτες. Ελλαδάρα 2020.

Ακολουθούν flame posts για πιστόλια, κανόνια, πόσο κερατάδες είναι οι ιδιοκτήτες ακινήτων, πόσο κερατάδες οι τρις-κατάρατοι ενοικιαστές κτλ :D

Ούτε καν αυτό.

Το κράτος απλά έβαλε χέρι στα λεφτά των ιδιοκτητών.

κανείς δεν τους έχει εγγυηθεί το κόκκινο. αντίθετα έχει λεχθεί ότι θα έχουν ΜΕΡΙΚΟ συμψηφισμό.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...