Προς το περιεχόμενο

Νοίκιασα σπίτι χωρίς συμβόλαιο!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Δεν είμαι τύπος που θα "πιστολιασω" απλά με νοιάζει αν μπορεί να μου κάνει κάτι από την στιγμή που δεν θα της δώσει παραπάνω από όσα δικαιούται. Επίσης να σημειώσω ότι δεν είμαι εξοργισμένος για τα επιδόματα που έχασα και δεν με ενοχλεί το ακίνητο στο οποίο διαμένο. Με εξόργισε η στάση της κυρίας που με κουτοπονηρια χρησιμοποιεί την έλλειψη συμβολαίου ενώ ξέρει ότι αν την καταγγείλω στην εφορία θα πληρώσει πολλά παραπάνω από όσα προσπαθεί να πάρει περνώντας με για χαζό και ότι θα της τα δώσω απλόχερα.. 

Ρε φίλε, χωρίς συμβόλαιο τι περίμενες; Μόνο με συμβόλαιο καλύπτεσαι από αναποδιές. Με το να την καταγγείλεις στην εφορία ή οπουδήποτε αλλού δεν θα καταφέρεις τίποτα ακριβώς γιατί δεν έχεις συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Δεν είμαι τύπος που θα "πιστολιασω" απλά με νοιάζει αν μπορεί να μου κάνει κάτι από την στιγμή που δεν θα της δώσει παραπάνω από όσα δικαιούται. Επίσης να σημειώσω ότι δεν είμαι εξοργισμένος για τα επιδόματα που έχασα και δεν με ενοχλεί το ακίνητο στο οποίο διαμένο. Με εξόργισε η στάση της κυρίας που με κουτοπονηρια χρησιμοποιεί την έλλειψη συμβολαίου ενώ ξέρει ότι αν την καταγγείλω στην εφορία θα πληρώσει πολλά παραπάνω από όσα προσπαθεί να πάρει περνώντας με για χαζό και ότι θα της τα δώσω απλόχερα.. 

Η λογική της "πιάτσας" λέει ... πόσα πιστεύεις προσωπικά ότι έπρεπε να σου κόψει; 100-200-300; Τόσα πιστολιάζεις φεύγοντας.
Η λογική της "πιάτσας" λέει ... πόσο πιστεύεις ότι θα σε εκδικηθεί αυτή μετά με κάποιο άλλο τρόπο; Και με ποιόν; Τόσα, περισσότερα, λιγότερα;
Κρίνεις μόνος σου τι αξίζει και τι όχι.

Και επειδή στο insomnia όλοι έχουμε την τάση να κρίνουμε εύκολα τα λάθη των άλλων, ας πούμε ότι αυτή η περιπέτεια θα είναι ένα "λάθος μάθημα" για σένα για το επόμενο σπίτι. Όλοι κάποια στιγμή κάνουν λάθη. Ας ελπίσουμε στο επόμενο σπίτι να μην μπλέξεις έτσι.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Προσπαθεί ο ένας κλέφτης (εσύ) να εκβιάσει τον άλλο κλέφτη (αυτήν) για να έχει όφελος που δεν είχαν συμφωνήσει ενώ η ίδια είναι 100% τυπική στη κοινή κομπίνα σας.

Ποιος κλέφτης ρε φίλε καταλαβαίνεις τι σου γράφω; πέρα του ότι αναγκάστηκα να μην έχω συμβόλαιο πλήρωνα και πληρώνω κανονικά την σπιτο νοικοκυρά και ούτε θέλω να κλέψω κανένα(αν σε νοιάζει τόσο πολύ το κράτος αυτό είναι άλλη κουβέντα να βάλουμε της εργασιακές σχέσεις μέσα την έλλειψη εστιών και παροχών του κράτους κοκ) το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ και δεν θέλω να της πληρωσω 600 ευρώ για τρεις μήνες αλλά 360 οσα δικαιούται. Πανδημία είχαμε δεν τρεξαν τα λεφτά από τα μπατζάκια ούτε έχω γονείς από πίσω να στηρίζουν μόνος μου παλεύω.. Για να το μαζεύω ούτε κλέφτης είμαι ούτε θα γίνω η ερώτηση μου αποσκοπεί ξεκάθαρα στο αν μπορεί να μου κάνει κάτι πάνω στο ότι θέλω να της δώσω 360 αντί για 600 τους 3 συγκεκριμένους μήνες.. Και για εσάς που θα συνεχίσετε να βγάζετε χολή δεν της χρωστάω τίποτα άλλο πέραν από αυτούς τους 3 μήνες συν τον Ιούλιο που θα τον πάρει κανονικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Ποιος κλέφτης ρε φίλε καταλαβαίνεις τι σου γράφω; πέρα του ότι αναγκάστηκα να μην έχω συμβόλαιο πλήρωνα και πληρώνω κανονικά την σπιτο νοικοκυρά και ούτε θέλω να κλέψω κανένα(αν σε νοιάζει τόσο πολύ το κράτος αυτό είναι άλλη κουβέντα να βάλουμε της εργασιακές σχέσεις μέσα την έλλειψη εστιών και παροχών του κράτους κοκ) το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ και δεν θέλω να της πληρωσω 600 ευρώ για τρεις μήνες αλλά 360 οσα δικαιούται. Πανδημία είχαμε δεν τρεξαν τα λεφτά από τα μπατζάκια ούτε έχω γονείς από πίσω να στηρίζουν μόνος μου παλεύω.. Για να το μαζεύω ούτε κλέφτης είμαι ούτε θα γίνω η ερώτηση μου αποσκοπεί ξεκάθαρα στο αν μπορεί να μου κάνει κάτι πάνω στο ότι θέλω να της δώσω 360 αντί για 600 τους 3 συγκεκριμένους μήνες.. Και για εσάς που θα συνεχίσετε να βγάζετε χολή δεν της χρωστάω τίποτα άλλο πέραν από αυτούς τους 3 μήνες συν τον Ιούλιο που θα τον πάρει κανονικά... 

Ο τρόπος που προσεγγίζεις το θέμα "θέλω να μου κάνει μείωση γιατί θα την καταγγείλω" όταν μαζί τα φάγατε είναι ακριβώς ο ίδιος με τον "θέλω να μου κάνει μείωση γιατί θα της σπάσω τα πόδια".

Ουσιαστικά δηλαδή μας ρωτάς αν πρέπει να της πουλήσεις προστασία.

Όλα τα άλλα που λες είναι να χαμε να λέγαμε

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, dimisxarpa said:

το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ και δεν θέλω να της πληρωσω 600 ευρώ για τρεις μήνες αλλά 360 οσα δικαιούται

Το καταλαβαίνεις ότι χωρίς συμβόλαιο δεν προβλέπεται η μείωση, αλλά ακόμα κι αν το δεχόταν αυτή, δεν θα μπορεί να έχει φοροαπαλλαγή εκείνη λόγω της μείωσης, επειδή δεν θα μπορεί να αποδείξει ότι στην έκανε (ελλείψει συμβολαίου)? 

Κι όχι χειρόγραφο "ετεροχρονισμένο" δεν προβλέπεται, θέλει να είναι δηλωμένο ηλεκτρονικά στην εφορία, πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις να  φαίνεται ότι υπήρχε πριν το lockdown.

Τώρα αν δεν σε νοιάζει που δεν θα πάρει την φοροαπαλλαγή λόγω της έκπτωσης, αλλά τόσο κι εκείνη τη νοιάζει που δεν θα πάρεις εσύ την έκπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, DrLo είπε

 

Εγώ και ο παπανδρεου... Μάλιστα να φανταστώ όλοι εσείς που γράφεται μεταξύ κατεργαρεων και κλέψιες κλπ κλπ πάτα στο περίπτερο και ζητάτε απόδειξη για τις τσίχλες...Ανθρωποι να είστε και να δίνετε συμβουλές όχι να κατακρινετε τον άλλον.. Ευχαριστώ τους 2-3 που απάντησαν με σεβασμό και χωρίς προσβολές. Την επόμενη φορά θα φροντίσω να εφαρμόσω της συμβουλές. Οι υπόλοιποι να πάρετε omeprazol γιατί τόσο τοξική χολή θα τρυπήσει το στομάχι σας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimisxarpa είπε

Εγώ και ο παπανδρεου... Μάλιστα να φανταστώ όλοι εσείς που γράφεται μεταξύ κατεργαρεων και κλέψιες κλπ κλπ πάτα στο περίπτερο και ζητάτε απόδειξη για τις τσίχλες...Ανθρωποι να είστε και να δίνετε συμβουλές όχι να κατακρινετε τον άλλον.. Ευχαριστώ τους 2-3 που απάντησαν με σεβασμό και χωρίς προσβολές. Την επόμενη φορά θα φροντίσω να εφαρμόσω της συμβουλές. Οι υπόλοιποι να πάρετε omeprazol γιατί τόσο τοξική χολή θα τρυπήσει το στομάχι σας... 

μην δωσεις τιποτα σηκω και φυγε.. δεν μπορει να σε κανει τιποτα!! αστους να λενε μετα το ταμειο ουδεν λαθος για τους παντες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Thresh είπε

Το καταλαβαίνεις ότι χωρίς συμβόλαιο δεν προβλέπεται η μείωση, αλλά ακόμα κι αν το δεχόταν αυτή, δεν θα μπορεί να έχει φοροαπαλλαγή εκείνη λόγω της μείωσης, επειδή δεν θα μπορεί να αποδείξει ότι στην έκανε ελλείψει συμβολαίου? 

Αυτό θέλω να πω φίλε δεν χρειάζεται καν την φοροαπαλαγη για λεφτά που δεν φαίνονται ότι παίρνει.. Δεν την έχει ανάγκη όλα αφορολόγητα είναι.. Απλά πόνταρα ότι θα δείξει ανθρωπιά σε μια δύσκολη περίοδο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οτι αντι να κραζουμε τον ιδιοκτητη που τον εβαλε χωρις συμβολαιο κραζουμε τον 23χρονο φοιτητη που ζητησε μια ελαφρυνση.. οτι νανε !! 

σηκω και φυγε μαν .. και εαν θελει !! τια θσε κανε καταγγελια? για πιο λογο 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος του dimisxarpa που ακριβώς είναι; Έπρεπε να μείνει χωρίς σπίτι μέχρι και αν έβρισκε σπίτι με συμβόλαιο;

Το ηθικό από την μεριά της ιδιοκτήτριας είναι να συμφωνήσει να παίρνει τα 60%, άντε να υπολογίσει και την έκπτωση του φόρου που χάνει αν και αυτά τα έχει γλυτώσει από την φοροδιαφυγή που έκανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Ποιος κλέφτης ρε φίλε καταλαβαίνεις τι σου γράφω; πέρα του ότι αναγκάστηκα να μην έχω συμβόλαιο πλήρωνα και πληρώνω κανονικά την σπιτο νοικοκυρά και ούτε θέλω να κλέψω κανένα(αν σε νοιάζει τόσο πολύ το κράτος αυτό είναι άλλη κουβέντα να βάλουμε της εργασιακές σχέσεις μέσα την έλλειψη εστιών και παροχών του κράτους κοκ) το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ και δεν θέλω να της πληρωσω 600 ευρώ για τρεις μήνες αλλά 360 οσα δικαιούται. Πανδημία είχαμε δεν τρεξαν τα λεφτά από τα μπατζάκια ούτε έχω γονείς από πίσω να στηρίζουν μόνος μου παλεύω.. Για να το μαζεύω ούτε κλέφτης είμαι ούτε θα γίνω η ερώτηση μου αποσκοπεί ξεκάθαρα στο αν μπορεί να μου κάνει κάτι πάνω στο ότι θέλω να της δώσω 360 αντί για 600 τους 3 συγκεκριμένους μήνες.. Και για εσάς που θα συνεχίσετε να βγάζετε χολή δεν της χρωστάω τίποτα άλλο πέραν από αυτούς τους 3 μήνες συν τον Ιούλιο που θα τον πάρει κανονικά... 

Αντικειμενικά πάντα, κλέβεις το κράτος. Δεν δικαιούσαι μείωση ενοικίου γιατί τόσο καιρό το κράτος δεν έχει εισπράξει cent από εσένα. Θες όλα τα δικαιώματα, αλλά ξεχνάς τις υποχρεώσεις.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimisxarpa είπε

Αυτό θέλω να πω φίλε δεν χρειάζεται καν την φοροαπαλαγη για λεφτά που δεν φαίνονται ότι παίρνει.. Δεν την έχει ανάγκη όλα αφορολόγητα είναι.. Απλά πόνταρα ότι θα δείξει ανθρωπιά σε μια δύσκολη περίοδο.. 

Το ενφια θα το πληρώσει όμως όπως και να έχει. Αλλά που να ξέρεις εσύ τι πληρώνει ένας ιδιοκτήτης. 

Παρεμπιπτόντως, δεν έχασες κανένα επίδομα. Χωρίς συμβόλαιο, 200 ευρώ. Με συμβόλαιο θα μπορούσε να στο δώσει 350 (και άρα 150 από το επίδομα σου πάλι 200).

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μαζέψεις ένα βράδυ τα πράγματα σου και το κλειδί έξω από την πόρτα 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...