Προς το περιεχόμενο

Νοίκιασα σπίτι χωρίς συμβόλαιο!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dimisxarpa είπε

Γειά σε όλους! 

Νοίκιασα σπίτι σε επαρχιακή πόλη πέρυσι το Σεπτέμβριο και δεδομένου της πληρότητας αναγκάστηκα να συμφωνήσω στην μίσθωση ακινήτου χωρίς συμβόλαιο(χάνοντας όλα τα επιδόματα που δικαιούμαι) . Το ενοίκιο που συμφωνήσαμε είναι στα 200 ευρώ(30 τετραγωνικά διχωρη γκαρσονιέρα φούρνος το καλοκαίρι υγρασία και κρύο το χειμώνα) χωρίς να έχω ρεύμα και νερό στο όνομα μου. Όλα πήγαιναν μια χαρά χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ήμουν τυπικός στα ενοίκια σε επίπεδο να καλώ εγώ την σπιτονοικοκυρα για να της πληρώσω τα ενοίκια, μέχρι την στιγμή του κορωναιου. Έχοντας πληρωμένο και τον Φλεβάρη, έχασα επαφή μαζί της λόγο και την πανδημίας. Αγωνία με το τι θα γίνει μιας και μπήκα σε αναστολή εργασίας ακούω τα μέτρα στήριξης και το μειωμένο ενοίκιο για τους μήνες Μάρτιο Απρίλιο Μάιο και φροντίζω τα οικονομικά μου πιστεύοντας ότι θα μου κάνει την έκπτωση και όλα θα συνεχίσουν κανονικά. Μέγα λάθος.... Έπειτα από μη κανονισμένη συνάντηση στα τέλη Ιουλίου ήρθε σπίτι με αφορμή μια βλάβη στο υπόγειο να με ενημερώσει,ως ένδειξη τυπικότητας της δίνω 200 ευρώ όσα είχα στο σπίτι και της λέω τα άλλα τα έχω στην τράπεζα ποτέ θέλετε να σας τα δώσω.το νέο ραντεβού έμεινε στον αέρα και ευτυχώς την ρωτάω τι θα γίνει με τους μήνες που δικαιούμαι έκπτωση. Κάπου εδώ έπεσα από το ροζ συννεφάκι και ένιωσα τόσο αδικία όταν άκουσα με υφακι να μου λεει "ποια έκπτωση;εσύ δεν δικαιούσαι έκπτωση δεν έχουμε συμβόλαιο...".... Χωρίς να πω κουβέντα της δίνω το Χαρτι που μου γράφει πόσα πήρε ποτέ τα πήρε αν είναι ενοίκιο η αλλα έξοδα το υπογράφει όπως όλα τα προηγούμενα και φεύγει.. Είμαι τόσο εξοργισμένος που ενώ έχει τόσα λεφτά προσπαθεί να βγάλει λεφτά από εμένα που πέρασα 3 μήνες με 800 παλιό ευρώ. Σκέφτομαι άλλους γνωστούς που πήραν την έκπτωση γιατί οι σπιτονοικοκυριδες έχουν την φοροαπαλαγη γι αυτούς τους μήνες και η δικιά μου ενώ δεν πληρώνει ευρώ στην εφορία απαιτεί μέχρι και το τελευταίο ευρώ... Έχω βρει καινούργιο σπίτι που θα μπω πρώτη Αυγούστου και θέλω την γνώμη σας πως να κινηθώ. Δεν την έχω ενημερώσει ακόμα για τίποτα ούτε έχουμε ξαναμιλήσει από τότε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Έλεος με κάποια τέτοια θέματα που ξεπηδούν σαν τα μανιτάρια καθε λίγο και λιγάκι. 

Πάμε να τα αναλύσουμε λοιπόν. 

1. Το αν έχει λεφτά η όχι η ιδιοκτήτρια δεν έχει καμία σημασία και είναι άσχετο με το θέμα. 

2. Συμβόλαιο έπρεπε να υπογράψεις και να δηλωθεί στο taxisnet. Με αυτόν τον τρόπο κατοχυρώνεστε σε διάφορα θέματα, παροχές δικαιώματα και λύνετε ευκολότερα κάποια άλλα προβλήματα αν προκύψουν. Τώρα η ιδιοκτήτρια τα παιρνει μαύρα και εσύ δεν δικαιούσαι επίδομα ενοίκιο η αλλα πράγματα. 

3. Έτσι όπως έχει η κατάσταση τώρα. Μπορείς να φύγεις να αφήσεις απλήρωτα τα πάντα και να με πολύ δυσκολία θα καταφέρει να διεκδικήσει πίσω χρήματα γιατί δεν μπορεί να το αποδείξει. Το αρνητικό είναι ότι αν θέλει να σε βγάλει σου κόβει το νερό και το ρεύμα αφού ειναι στο όνομα της, επισης αν δεν έχεις κανένα στοιχείο εσύ που να αποδεικνύει ότι μπήκες στο σπίτι κατόπιν προφορικής συμφωνίας πχ αποδεικτικά κατάθεσης ενοικίου σε τράπεζα ή κάποιος λογαριασμός στο όνομα σου, μπορεί να σου κάνει και μήνυση ότι της έκανες κατάληψη στο σπίτι της. 

Η γνώμη μου είναι να φύγεις και να πας σε νέο σπίτι και μην πληρώσεις τίποτε άλλο. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, polaki είπε

Μηδέν αυτή η χώρα. Όχι 9 χρόνια, ούτε 99 χρόνια μνημόνια δεν αρκούν να σβηστεί το ΣΑΠΙΟ DNA μας. 

Σίχαμα πια. Και ο ένας, και ο άλλος. 

Εσύ αρχικά δεν ντρέπεσαι να κλαίγεσαι για τη μείωση που δεν σου έκανε, ενώ πληρώνεις μαύρα και ήξερες πολύ καλά που βάζεις την υπογράφη σου (oh wait, δεν την έβαλες πουθενά). 200 ευρώ ενοίκιο ούτε σε παγκάκι, να λες και ευχαριστώ. Αλλά τώρα γύρισε ο τροχός και χαλάστηκες που δεν σου κάνει τη μείωση ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ αφού πρακτικά δε μένεις πουθενά. Η δε άλλη δεν (θα) ντρέπεται που θα λέει στον κόσμο είχα έναν αλήτη ενοικιαστή που με πιστόλιασε (αλλά τα μαύρα που έπαιρνε ήταν ωραία). 

Καλά να πάθετε και οι 2. Η ζωή συνεχίζεται...

Edit: και από κάτω οι γνωστοί τζαμπατζίδες ακαμάτηδες και απαίδευτοι σχολιαστές του insomnia να λένε "δε θα κάτσουμε να κλάψουμε για τους ιδιοκτήτες". ΜΗΔΕΝ απο ΜΗΔΕΝ, ΜΗΔΕΝ.

Κλαίω φίλε τους πετσόκοψες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο στον φίλο που είναι 23 χρονών, μένει μόνος του, σπουδάζει και εργάζεται.

Κακώς μένεις όμως σε μαύρο ενοίκιο. Είναι και παράνομο προς το κράτος μας, και μπορεί να σε βάλει σε μπελάδες (όπως είδες).

Στην περίπτωσή σου, δεν δικαιούσαι μείωση ενοικίου. Και η ιδιοκτήτρια δεν δικαιούται φοροαπαλλαγή. Κακώς θεωρείς πως δεν σου φέρθηκε καλά σε αυτό το θέμα, έχει δίκιο.

Να φύγεις κύριος, γιατί αυτό είναι το σωστό. Όχι πιστόλιασμα, όχι χρέη και εξαφανίσεις. Να βρεις σπίτι να νοικιάσεις, να της πληρώσεις και το τελευταίο νοίκι/λογαριασμό και μετά να φύγεις. Καταλαβαίνω πως μπορεί να σου φαίνεται άδικο λόγω της συμπεριφοράς της αλλά εσύ πρέπει να κάνεις το σωστό.

Το επόμενο σπίτι που θα νοικιάσεις να είναι με συμβόλαιο, όπως λες και όπως πρέπει. Και αυτό να σου γίνει μάθημα για το μέλλον.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimisxarpa είπε

Δεν είμαι τύπος που θα "πιστολιασω" απλά με νοιάζει αν μπορεί να μου κάνει κάτι από την στιγμή που δεν θα της δώσει παραπάνω από όσα δικαιούται. Επίσης να σημειώσω ότι δεν είμαι εξοργισμένος για τα επιδόματα που έχασα και δεν με ενοχλεί το ακίνητο στο οποίο διαμένο. Με εξόργισε η στάση της κυρίας που με κουτοπονηρια χρησιμοποιεί την έλλειψη συμβολαίου ενώ ξέρει ότι αν την καταγγείλω στην εφορία θα πληρώσει πολλά παραπάνω από όσα προσπαθεί να πάρει περνώντας με για χαζό και ότι θα της τα δώσω απλόχερα.. 

Μάλιστα. 

Με τι στοιχεία θα την καταγγείλεις; Είπες ότι τα ενοίκια τα παιρνει στο χέρι, λογαριασμοί στο όνομα της, τα λεφτά μπορεί να τα κρατάει στο σπίτι να μην τα βάζει στη τράπεζα. 

Δύσκολα μπορείς να κάνεις κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gthe είπε

Κλασσικό τίμιο thread-άκι στο insomnia :P. Λογικά θα ζήσει κάνα 3-4ώρο μέχρι να κλειδώσει. Ο φτωχός πλην τίμιος ενοικιαστής και ο φτωχός πλην τίμιος ιδιοκτήτης που συναλλάσονται μαύρα, ψάχνουν τώρα να πάρουν την έκπτωση ενοικίου και την κρατική στήριξη ιδιοκτητών του κράτους! Το ντε εξαιρετικό κράτος αποφάσισε με το έτσι θέλω έκπτωση ενοικίων (λες και αυτά είναι δικά του εισοδήματα) και μετά συμψηφισμό φόρων στους ιδιοκτήτες. Ελλαδάρα 2020.

Ακολουθούν flame posts για πιστόλια, κανόνια, πόσο κερατάδες είναι οι ιδιοκτήτες ακινήτων, πόσο κερατάδες οι τρις-κατάρατοι ενοικιαστές κτλ :D

Τους γραφικούς που ρητορεύουν ηθική ξέχασες.

Έχουν ήδη σκάσει μύτη από τα πρώτα posts.

Ψοφάνε για τέτοια νήματα και ποτέ δε χάνουν ευκαιρία να φανούν ανώτεροι.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Talepwros είπε

Φευγεις οποτε σου καπνισει.
Δεν πληρωνεις τιποτα και αντεεε γεια.
Το να μην εχεις συμβολαιο ειναι ρισκο και για τους δυο. Επαιξε και εχασε.

Ότι λέει ο Talepwros Και δεν μπορεί να σου κάνει ΤΙΠΟΤΑ κανονικά και με  το νόμο .... Εγώ σε μια παρομοια περίπτωση με τη δική σου έκανα το ίδιο κράτησα και τα κλειδιά δυο μήνες επιπλέον για να κάνω τη μετακόμιση με το πάσο μου και πήραν τα @@ μου ( ΟΎΤΕ ΡΕΎΜΑ ΟΎΤΕ ΝΕΡΌ ΤΊΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΛΉΡΩΣΑ  εφόσον το ήθελαν έτσι αδήλωτο και κρυφό )  .... Άντε στα διαλα με τον κάθε χλιμιτζουρα που έχει ένα κωλοσπιτο και πάει να βγάλει από τη μύγα ξίγκι ...  BTW Μάνο τα κλειδιά άφησα πάνω στην πόρτα και σε πληροφορώ ότι δεν κρύφτηκα στο τηλέφωνο που μου έκανε μόλις της είπα ότι θα το πάω νομικά για το συμβόλαιο ΔΕΝ με ξαναενόχλησε .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ptwma είπε

Δε θα κάτσουμε να κλάψουμε για τους ιδιοκτήτες.

Δεν φταίμε εμείς που έχουμε περιουσία επειδή μερικοί δεν μπορέσατε να διαχειριστείτε τα οικονομικά σας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gthe είπε

Ακολουθούν flame posts για πιστόλια, κανόνια, πόσο κερατάδες είναι οι ιδιοκτήτες ακινήτων, πόσο κερατάδες οι τρις-κατάρατοι ενοικιαστές κτλ :D

Έφτασαν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...