Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες μέρες μερικά άτομα έγραψαν ότι δε μπορούσαν να υποβάλλουν αίτημα στη ΡΑΕ. Εκτός απ'το adblock που πρέπει να κλείσετε (για να ανεβάσετε το αρχείο), φροντίστε ο 11ψήφιος αριθμός παροχής να είναι γραμμένος χωρίς παύλες. Αν έχετε παύλες δε μπορείτε να πατήσετε το κουμπί υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Προς το παρόν με τους ελλιπείς υπολογισμούς μου, μου βγαίνει πιο οικονομικά το Γ1

...μην ξεχνάς πάντως ότι οι υπολογισμοί που κάνεις γίνονται με τρέχουσες (υποθέτω) τιμές ΟΤΣ.

Αυτό που μπιπ "την όλη εξίσωση" είναι η πιθανότητα ν' ανέβει ΚΙ ΑΛΛΟ....Το οποίο στην τελική σημαίνει ότι όποιος πάει (πλέον) σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα, πρωτίστως σκέφτεται ότι εξασφαλίζει τουλάχιστον σιγουριά και δεν είναι πλέον "απλά μαθηματικά" που τα βάζεις κάτω και συγκρίνεις...

Γι' αυτό εξ' αρχής σου πρότεινα "να το σκεφτείς" (μέρες), για να νιώσεις σιγουριά για την επιλογή σου. Όποια θα είναι κι αυτή (που μέσες-άκρες είναι φάση "να τζογάρω,,,ή να μην τζογάρω"). Στο λέω κι ας μην σε ξέρω, επειδή αυτό βίωσα εγώ τις πρώτες μέρες : κάθε λίγο "έβλεπα και κάτι άλλο" κι άλλαζα απόφαση και γενικά αυτό ΔΕΝ μου άρεζε...

Επίσης μην ξεχνάς και την περίπτωση αποχώρησης από τα σταθερά της ΔΕΗ, που δεν είναι τόσο δεσμευτικά όσο των "εναλλακτικών" (κι από άποψη χρόνου, αλλά όχι μόνο). Και αν όντως το πας έτσι, στην χειρότερη ξανακαταλήγεις στο Γ1 (αν δεν κάνω λάθος, έχει επωθεί πχ ότι μπορείς να το ενεργοποιήσεις με πάγια εντολή ή κάρτα, κι αν στραβώσεις, δεν αφήνεις λεφτά στον λογαριασμό να τραβήξει κι έτσι σε πετάει αυτόματα πίσω στο Γ1, όπου ούτως ή άλλως έχεις ελευθερία κινήσεων...Επιβεβαίωσέ το όμως αν ισχύει. Επίσης δεν ξέρω αν το έχει προβλέψει αυτό η ΔΕΗ κι έχει κάνει ή έχει σκοπό να κάνει για να το "φρενάρει").

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τις τελευταίες μέρες μερικά άτομα έγραψαν ότι δε μπορούσαν να υποβάλλουν αίτημα στη ΡΑΕ. Εκτός απ'το adblock που πρέπει να κλείσετε (για να ανεβάσετε το αρχείο), φροντίστε ο 11ψήφιος αριθμός παροχής να είναι γραμμένος χωρίς παύλες. Αν έχετε παύλες δε μπορείτε να πατήσετε το κουμπί υποβολής.

...επειδή σε έχω πετύχει, αρκετές νομίζω φορές, να γράφεις το ίδιο, δείτε την περίπτωση να κάνει κάποιος ένα sticky με τέτοια "στανταράκια" (είναι ΠΑΡΑ πολλά), το οποίο θα το ενημερώνει... Και για εσάς που τα λέτε θα είναι καλό, αλλά και τον κοσμάκη που θα βρίσκει πολλά μαζεμένα (δεν εννοώ ΜΟΝΟ για την φάση της ΡΑΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τις τελευταίες μέρες μερικά άτομα έγραψαν ότι δε μπορούσαν να υποβάλλουν αίτημα στη ΡΑΕ. Εκτός απ'το adblock που πρέπει να κλείσετε (για να ανεβάσετε το αρχείο), φροντίστε ο 11ψήφιος αριθμός παροχής να είναι γραμμένος χωρίς παύλες. Αν έχετε παύλες δε μπορείτε να πατήσετε το κουμπί υποβολής.

εγω ακομα και χωρις adblock δεν μπορεσα με την καμία να ανεβασω pdf αρχειο παντως(το δοκιμασα σε 2υπολογιστες )...ουτε καν αλλο αρχειο κατω απο 3.5μβ ...εκανα το αιτημα και εστειλα μεσω εμαιλ στο rae το pdf αναφεροντας τον αριθμο αιτηματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το excel του korakiou δεν έχει κάποιο λάθος, στα 2 σενάρια που έτρεξα (400 εως και 1200 κιλοβατώρες ανα 4μηνο) συμφέρει ακόμα και το νέο τιμολόγιο του Enter έναντι του Γ1, εφόσον παραμείνουν ίδιες οι επιβαρύνσεις ή χειροτερέψουν. 

Προσωπικά το υπέγραψα τελευταία στιγμή (30/11) με τους όρους για 24μηνη παραμονή, αλλά επειδη μεσολαβεί η διαδικασία αλλαγής ονόματος (πλήρωνα Γ1Ν σε όνομα προηγουμενου ενοικιαστή), είμαι σε αναμονή να δω πως θα αντιμετωπίσει το θέμα η ΔΕΗ (αίτηση vs ενεργοποίηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gponiris είπε

εγω ακομα και χωρις adblock δεν μπορεσα με την καμία να ανεβασω pdf αρχειο παντως(το δοκιμασα σε 2υπολογιστες )...ουτε καν αλλο αρχειο κατω απο 3.5μβ ...εκανα το αιτημα και εστειλα μεσω εμαιλ στο rae το pdf αναφεροντας τον αριθμο αιτηματος..

Αυτό είναι πρόβλημα γιατί χωρίς αποδεικτικά και χωρίς ταυτότητα (αν τη ζητήσει ο πάροχος) μπορεί να μη προχωρήσει η διαδικασία.

Mπορεί ο browser που έχετε να μπλοκάρει το ανέβασμα... ένας άλλος είχε πρόβλημα με διάφορους browsers σε iphone. Ή μπορεί κάποιο internet security. Eγώ σε win7 με firefox ή opera δεν είχα θέμα.

Κάντε μια δοκιμαστική νέα αίτηση... στην επιλογή παρόχου έχει μια επιλογή για "δοκιμαστικό πάροχο" και δοκιμάστε να ανεβάσετε αρχείο. Εγώ ό,τι κι αν ανέβασα ήταν κάτω από 3mb, δε ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο. Μόλις πατάω ανέβασμα αρχείου, μετά από λίγο φαίνεται κάτω σαν συννημένο.

Αν και πάλι δε μπορείτε, υπάρχει και η λύση του googledrive. Ανεβάζετε, κάνετε copy-past το σύνδεσμο και το αλλάζετε να είναι ορατό σε όποιον έχει το link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dith είπε

Αν το excel του korakiou δεν έχει κάποιο λάθος, στα 2 σενάρια που έτρεξα (400 εως και 1200 κιλοβατώρες ανα 4μηνο) συμφέρει ακόμα και το νέο τιμολόγιο του Enter έναντι του Γ1, εφόσον παραμείνουν ίδιες οι επιβαρύνσεις ή χειροτερέψουν. 

υπόψιν το excel δεν περιέχει την επιδότηση 0,02€/kw <300kw/μήνα για τα σταθερά προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

υπόψιν το excel δεν περιέχει την επιδότηση 0,02€/kw <300kw/μήνα για τα σταθερά προγράμματα

που σημαίνει οτι αν αφαίρεθεί αυτό το 0,02 στις πρώτες 300kWh, κάνει το νέο Enter των 0,18/kWh ακόμα πιο φτηνό έναντι του τρέχοντος κυμαινόμενου Γ1

Σε περίπτωση που ηρεμήσουν οι εξάρσεις των τιμών του Φ.Α. (μάλλον απίθανο αν συνυπολογίσουμε τη γεωπολιτική φασαρία που ψηνεται Ουκρανία μεριά), υπάρχει κάποιο άλλο πέναλτι πλήν των ποσών που αναφέρονται στο πινακάκι αποδεσμευσης; Γιατί αν ειναι μόνο αυτο, το κόστος για να γυρίσει κάποιος στο Γ1 ειναι 40€ και κάτω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dith είπε

που σημαίνει οτι αν αφαιρεθεί αυτό το 0,02 στις πρώτες 300kWh, κάνει το νέο Enter των 0,18/kWh ακόμα πιο φτηνό έναντι του τρέχοντος κυμαινόμενου Γ1

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58956846

θέλει αρκετή σκέψη , είναι πολλά τα "αν" , ήταν που ήταν τα κυμαινόμενα μεταβλητά , τώρα μπήκε και ο παράγοντας επιδότηση που ούτε ξέρει κάποιος πόσο θα είναι και για πόσο

5 λεπτά πριν, dith είπε

υπάρχει κάποιο άλλο πέναλτι πλήν των ποσών που αναφέρονται στο πινακάκι αποδεσμευσης; Γιατί αν ειναι μόνο αυτο, το κόστος για να γυρίσει κάποιος στο Γ1 ειναι 40€ και κάτω

αν πέσει η χοντρική αφήνεις και μπουρμπουάρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

θέλει αρκετή σκέψη , είναι πολλά τα "αν" , ήταν που ήταν τα κυμαινόμενα μεταβλητά , τώρα μπήκε και ο παράγοντας επιδότηση που ούτε ξέρει κάποιος πόσο θα είναι και για πόσο

είναι τόσοι πολλοί οι αστάθμητοι παράγοντες στη ζωή μας το τελευταίο (μεγάλο) διάστημα, που η καθημερινότητά μας είναι σκέτος τζόγος σε όλα τα επίπεδα.

Ευχάριστο να ξέρεις οτι ακόμα και με το 0,18 κερδίζεις έστω και λίγο, και υπάρχει και η επιλογή με ~40 ευρουλάκια να κάνεις την κατάλληλη επιλογή στο προσεχές μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

τα σταθερά παίρνουν 0,02 επιδότηση . Αν νομίζεις η χοντρική θα πέσει σύντομα , ή η ΔΕΗ απορροφά μέρος της ρήτρας , ή η επιδότηση σε καλύπτει και θα παραμείνει τόσο ,μένεις σε κυμαινόμενο

οκ ,αναφέρομαι σε νέους πελάτες που κάνανε αίτηση για online ηλεκτρονικά

Έχουμε μέχρι στιγμής οτι δηλώνατε κάρτα στην αίτηση

Το 2ο που θέλω να μάθω είναι αν τυχών υπήρχε η κάρτα περασμένη σε όσους κάνανε ebill (πρώτη φορά)

εγώ με αίτηση μέσω econtract για το online, από άλλο πάροχο:

κατά την αίτηση ζητήθηκε και πέρασα κάρτα για πληρωμή.

στο ebill που δημιουργήθηκε δεν είχε περασμένη την πάγια εντολή μέσω κάρτας, την οποία πέρασα ξανά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση...παλιοι πελατες Γ1/γ1ν της ΔΕΗ μπορουν να κανουν καταγγελια στη ΡΑΕ για την εφαρμογη χρεωσης αναπροσαρμογης ως παρανομη καθως δεν υπηρχε ποτε τετοιος ορος σε συμβαση και να ζητησουν επιστροφη του ποσου?στεκει νομικα?το εχει μελετησει κανεις διεξοδικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gponiris είπε

ερωτηση...παλιοι πελατες Γ1/γ1ν της ΔΕΗ μπορουν να κανουν καταγγελια στη ΡΑΕ για την εφαρμογη χρεωσης αναπροσαρμογης ως παρανομη καθως δεν υπηρχε ποτε τετοιος ορος σε συμβαση και να ζητησουν επιστροφη του ποσου?στεκει νομικα?το εχει μελετησει κανεις διεξοδικα?

έγινε ειδοποίηση οτι απο 5/8 θα μπαίνει ρήτρα .αλλά δεν έγινε ειδοποίηση 60 ημερών

διεκδικείς εφαρμογή της 60 μέρες μετά την πρώτη ειδοποίηση στο λογαριασμό σου

συνέχεια εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους..Ωραία θα ξεκινήσει η εβδομάδα μου. 
Λοιπον αίτηση για αλλαγη παρόχου και ονόματος μέσω econtract ειχα κάνει στον αδερφό μου ο οποίος νοίκιασε σπίτι όπου ο προηγούμενος δεν είχε κάνει διακοπή, δηλαδή το ακίνητο είχε ρεύμα και ήταν και σε ιδιωτικό πάροχο. 
Κανω λοιπόν την αίτηση στις 8/11

Στις 18/11 έχουν παραλάβει όλα τα δικαιολογητικά από εμένα. (υπόψιν το συμβόλαιο πάνω δεξιά έλεγε home online και όχι Γ1)
25/11 δίνουν εντολή στον Δεδδηε. 
27/11 μ έρχονται κωδικοί Ebill όπου την ίδια μέρα μπαίνω. Είναι επιλεγμένο το home online υπό εξέταση, μηνιαίος λογαριασμός κανονικά όλα. Περνάω μόνο την κάρτα στην πάγια εντολή και την δέχεται κανονικά. 2/11 Μου έρχεται sms από δεδδηε που αναφέρει ότι το αίτημα για την παροχή τάδε ολοκληρώθηκε κ να καταθεσω εντός 6μηνου ΥΔΕ. Όλα καλά. Μέχρι τότε στο ebill καμία μετατροπή και το home online έλεγε είναι υπό εξέταση. Έχω κρατήσει και τα σχετικά screenshot. 
Έμπαινα καθημερινά 2-3 φορές την ημέρα. Καμία αλλαγή μέχρι σήμερα. 

Κάνω login τώρα Δευτέρα 6/12. Έχει κρατήσει μόνο την κάρτα για την πάγια εντολή κ μ έχει να επιλέξω πρόγραμμα. Φυσικά δεν πάτησα τπτ απλά κράτησα πάλι screenshot απ όλα και περιμένω μήπως αργότερα ενεργοποιηθεί κάτι και να είναι λάθος στο σύστημα. Οι αλλαγές δείχνουν να έγιναν εχθές Κυριακή 23:30 περίπου. 
 

Πως να κινηθώ; Τι προτείνεται;

ΥΓ Είχα αποστείλει αίτημα την Πέμπτη ή την Παρασκευή δεν θυμάμαι που τους ανέφερα την καθυστέρηση που έχει τραβήξει το όλο θέμα κι ακόμα αναφέρει ότι το αίτημα είναι υπό εξέταση. Απάντηση δεν έχω λάβει έπεσε και Σαβ/ακο.

https://imgur.com/RmLqK16
https://imgur.com/5reDEvd
https://imgur.com/Ms94UKN
https://imgur.com/Cs86bqb

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Καλημέρα σε όλους..Ωραία θα ξεκινήσει η εβδομάδα μου. 
Λοιπον αίτηση για αλλαγη παρόχου και ονόματος μέσω econtract ειχα κάνει στον αδερφό μου ο οποίος νοίκιασε σπίτι όπου ο προηγούμενος δεν είχε κάνει διακοπή, δηλαδή το ακίνητο είχε ρεύμα και ήταν και σε ιδιωτικό πάροχο. 
Κανω λοιπόν την αίτηση στις 8/11

Στις 18/11 έχουν παραλάβει όλα τα δικαιολογητικά από εμένα. (υπόψιν το συμβόλαιο πάνω δεξιά έλεγε home online και όχι Γ1)
25/11 δίνουν εντολή στον Δεδδηε. 
27/11 μ έρχονται κωδικοί Ebill όπου την ίδια μέρα μπαίνω. Είναι επιλεγμένο το home online υπό εξέταση, μηνιαίος λογαριασμός κανονικά όλα. Περνάω μόνο την κάρτα στην πάγια εντολή και την δέχεται κανονικά. 2/11 Μου έρχεται sms από δεδδηε που αναφέρει ότι το αίτημα για την παροχή τάδε ολοκληρώθηκε κ να καταθεσω εντός 6μηνου ΥΔΕ. Όλα καλά. Μέχρι τότε στο ebill καμία μετατροπή και το home online έλεγε είναι υπό εξέταση. Έχω κρατήσει και τα σχετικά screenshot. 
Έμπαινα καθημερινά 2-3 φορές την ημέρα. Καμία αλλαγή μέχρι σήμερα. 

Κάνω login τώρα Δευτέρα 6/12. Έχει κρατήσει μόνο την κάρτα για την πάγια εντολή κ μ έχει να επιλέξω πρόγραμμα. Φυσικά δεν πάτησα τπτ απλά κράτησα πάλι screenshot απ όλα και περιμένω μήπως αργότερα ενεργοποιηθεί κάτι και να είναι λάθος στο σύστημα. Οι αλλαγές δείχνουν να έγιναν εχθές Κυριακή 23:30 περίπου. 
 

Πως να κινηθώ; Τι προτείνεται;

ΥΓ Είχα αποστείλει αίτημα την Πέμπτη ή την Παρασκευή δεν θυμάμαι που τους ανέφερα την καθυστέρηση που έχει τραβήξει το όλο θέμα κι ακόμα αναφέρει ότι το αίτημα είναι υπό εξέταση. Απάντηση δεν έχω λάβει έπεσε και Σαβ/ακο.

https://imgur.com/RmLqK16
https://imgur.com/5reDEvd
https://imgur.com/Ms94UKN
https://imgur.com/Cs86bqb

Στα ίδια κι εγώ. Δεν έχω αλλάξει τίποτε κλικάροντας πάλι. Αναμένω την απάντηση τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Στα ίδια κι εγώ. Δεν έχω αλλάξει τίποτε κλικάροντας πάλι. Αναμένω την απάντηση τους

Μίλησα τηλεφωνικά, έκανα κι εγώ αίτημα. Τους είπα ότι έχω κρατήσει και αποδεικτικά ότι έλεγε σε εξέλιξη κ τέτοια…Για να δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...