Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. 

Σήμερα λήγει ο λογαριασμός και είναι να τραβήξει μέσω πάγιας εντολής. 

Μέχρι στιγμής δεν τραβηξε τπτ από την κάρτα. 

Υπάρχει συγκεκριμένη ώρα που τραβανε τα χρήματα? 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα παιδιά. 

Σήμερα λήγει ο λογαριασμός και είναι να τραβήξει μέσω πάγιας εντολής. 

Μέχρι στιγμής δεν τραβηξε τπτ από την κάρτα. 

Υπάρχει συγκεκριμένη ώρα που τραβανε τα χρήματα? 

Κυριακές και αργίες δε νομίζω να τραβάνε λεφτά, μάλλον αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, ειχα κάνει αίτηση για το onlinbe και ήρθε το email στα junk και η γυναίκα δεν το είδε μέχρι σήμερα,

η σύμβαση εχει σαν ημερομηνία 2/12 να το προχωρήσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Καλημέρα σε όλους..Ωραία θα ξεκινήσει η εβδομάδα μου. 
Λοιπον αίτηση για αλλαγη παρόχου και ονόματος μέσω econtract ειχα κάνει στον αδερφό μου ο οποίος νοίκιασε σπίτι όπου ο προηγούμενος δεν είχε κάνει διακοπή, δηλαδή το ακίνητο είχε ρεύμα και ήταν και σε ιδιωτικό πάροχο. 
Κανω λοιπόν την αίτηση στις 8/11

Στις 18/11 έχουν παραλάβει όλα τα δικαιολογητικά από εμένα. (υπόψιν το συμβόλαιο πάνω δεξιά έλεγε home online και όχι Γ1)
25/11 δίνουν εντολή στον Δεδδηε. 
27/11 μ έρχονται κωδικοί Ebill όπου την ίδια μέρα μπαίνω. Είναι επιλεγμένο το home online υπό εξέταση, μηνιαίος λογαριασμός κανονικά όλα. Περνάω μόνο την κάρτα στην πάγια εντολή και την δέχεται κανονικά. 2/11 Μου έρχεται sms από δεδδηε που αναφέρει ότι το αίτημα για την παροχή τάδε ολοκληρώθηκε κ να καταθεσω εντός 6μηνου ΥΔΕ. Όλα καλά. Μέχρι τότε στο ebill καμία μετατροπή και το home online έλεγε είναι υπό εξέταση. Έχω κρατήσει και τα σχετικά screenshot. 
Έμπαινα καθημερινά 2-3 φορές την ημέρα. Καμία αλλαγή μέχρι σήμερα. 

Κάνω login τώρα Δευτέρα 6/12. Έχει κρατήσει μόνο την κάρτα για την πάγια εντολή κ μ έχει να επιλέξω πρόγραμμα. Φυσικά δεν πάτησα τπτ απλά κράτησα πάλι screenshot απ όλα και περιμένω μήπως αργότερα ενεργοποιηθεί κάτι και να είναι λάθος στο σύστημα. Οι αλλαγές δείχνουν να έγιναν εχθές Κυριακή 23:30 περίπου. 
 

Πως να κινηθώ; Τι προτείνεται;

ΥΓ Είχα αποστείλει αίτημα την Πέμπτη ή την Παρασκευή δεν θυμάμαι που τους ανέφερα την καθυστέρηση που έχει τραβήξει το όλο θέμα κι ακόμα αναφέρει ότι το αίτημα είναι υπό εξέταση. Απάντηση δεν έχω λάβει έπεσε και Σαβ/ακο.

https://imgur.com/RmLqK16
https://imgur.com/5reDEvd
https://imgur.com/Ms94UKN
https://imgur.com/Cs86bqb

 

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Στα ίδια κι εγώ. Δεν έχω αλλάξει τίποτε κλικάροντας πάλι. Αναμένω την απάντηση τους

Το έχουμε γράψει πολλές φορές, το πρόγραμμα δυστυχώς δεν ενεργοποιείται αυτόματα. Πρέπει να πατήσετε χειροκίνητα την ενεργοποίηση του ηλεκτρονικού λογαριασμού, μηνιαίου λογαριασμού, πάγιας εντολής και προγράμματος.  Στη φώτο του ppmarkos βλέπω πολλά ότι είναι απενεργοποιημένα. Βέβαια τώρα με τις αλλαγές τιμών είναι πρόβλημα να ενεργοποιείσετε χειροκίνητα το Online και να περιμένετε να βρείτε το δίκιο σας για να χρεωθείτε με τις παλιές τιμές. Το να περιμένετε όμως με το Online απενεργοποιημένο και να χρεώνεστε με Γ1 μέχρι να βγει άκρη, ίσως είναι χειρότερο... δε ξέρω τι να πω.

Το γεγονόνος ότι ο ppmarkos έχει σύμβαση που αναγράφει myhomeonline είναι θετικό, θα βοηθούσε βέβαια να έχεις κρατήσει αντίγραφο και από το ιστορικό επιλογών πριν την ενεργοποίηση της παροχής απ'τον ΔΕΔΔΗΕ όπου φαινόταν πως η ΔΕΗ είχε ενεργοποίησει τα πάντα αυτόματα. Τώρα αυτές οι επιλογές έχουν χαθεί, κι όπως είπα χρειάζονται χειροκίνητη ενεργοποίηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, korakios είπε

διαθέσιμο σε όλους είναι , στην υπογραφή μου , αν δε το βλέπεις το κατεβάζεις απο το λινκ

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε)

ψάξε στο άλλο θέμα για καταγγελία στο ΔΕΔΔΗΕ

@korakios καλημέρα.

Αρχικά σε ευχαριστώ. Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο. Κατέβασα το XL σου. Βλέπω πως για Οικιακα χωρίς ρήτρα το τελικο ποσό που θα πληρώσω ειναι το άθροισμα Τελικής ΤΙμης (με ΦΠΑ) + Ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Σωστά;

Αντίστοιχα για Οικιακά με ρήτρα (Γ1) το ποσό που θα πληρώνω καταγράφεται στο κελί "Με επιδότηση και ΦΠΑ" σωστά; (Επίσης, εδώ περιλαμβάνεις τη ρήτρα κάπου για το μέλλον;)

Έτσι όπως και να το κανω, πάντα τα χωρίς ρήτρα προγράμματα είναι πιο ακριβά. 

ΥΓ Εχεις κανει τρομερή δουλειά

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Telumetar είπε

@korakios καλημέρα.

Αρχικά σε ευχαριστώ. Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο. Κατέβασα το XL σου. Βλέπω πως για Οικιακα χωρίς ρήτρα το τελικο ποσό που θα πληρώσω ειναι το άθροισμα Τελικής ΤΙμης (με ΦΠΑ) + Ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Σωστά;

Αντίστοιχα για Οικιακά με ρήτρα (Γ1) το ποσό που θα πληρώνω καταγράφεται στο κελί "Με επιδότηση και ΦΠΑ" σωστά; 

Έτσι όπως και να το κανω, πάντα τα χωρίς ρήτρα προγράμματα είναι πιο ακριβά. 

Πρεπει και στο "Οικιακά με ρήτρα" να προσθεσεις τις "Ρυθμιζόμενες χρεώσεις"

Οποτε με αλλα λογια κοιτας μονο στηλη H  (χωρις ρητρα) με στηλη H (με ρητρα) εχοντας περασει τις σωστες KWh (μερα και νυχτα)

Επεξ/σία από fragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

 

Το έχουμε γράψει πολλές φορές, το πρόγραμμα δυστυχώς δεν ενεργοποιείται αυτόματα. Πρέπει να πατήσετε χειροκίνητα την ενεργοποίηση του ηλεκτρονικού λογαριασμού, μηνιαίου λογαριασμού, πάγιας εντολής και προγράμματος.  Στη φώτο του ppmarkos βλέπω πολλά ότι είναι απενεργοποιημένα. Βέβαια τώρα με τις αλλαγές τιμών είναι πρόβλημα να ενεργοποιείσετε χειροκίνητα το Online και να περιμένετε να βρείτε το δίκιο σας για να χρεωθείτε με τις παλιές τιμές. Το να περιμένετε όμως με το Online απενεργοποιημένο και να χρεώνεστε με Γ1 μέχρι να βγει άκρη, ίσως είναι χειρότερο... δε ξέρω τι να πω.

Το γεγονόνος ότι ο ppmarkos έχει σύμβαση που αναγράφει myhomeonline είναι θετικό, θα βοηθούσε βέβαια να έχεις κρατήσει αντίγραφο και από το ιστορικό επιλογών πριν την ενεργοποίηση της παροχής απ'τον ΔΕΔΔΗΕ όπου φαινόταν πως η ΔΕΗ είχε ενεργοποίησει τα πάντα αυτόματα. Τώρα αυτές οι επιλογές έχουν χαθεί, κι όπως είπα χρειάζονται χειροκίνητη ενεργοποίηση.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως είπα τα έχω κρατήσει όλα. 
Επισυνάπτω το τι ήταν ενεργοποιημένο μέχρι κι εχθές το απόγευμα και την σύμβαση που υπέγραψα με ημερομηνία υπογραφής. 
 


https://imgur.com/bqY2L2N


https://imgur.com/WfoP4Bw


https://imgur.com/jIUHF9P


https://imgur.com/Q8ncxwz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Γιατί σήμερα είναι αργία? 

Αα καλά μη μου δίνεις σημασία, νόμιζα πως έγραψες ότι δε τράβηξε λεφτά χτες Κυριακή, και σου είπα ότι θα τραβήξει Δευτέρα σήμερα. 😆

edit: Νωρίς είναι ακόμα... μέχρι τις 15:00 λογικά θα τραβήξει. Γι'αυτό εγώ δε κάθομαι να αγχωθώ με τη πάγια, πληρωμή τουλάχιστον 10 μέρες νωρίτερα με κάρτα να μηδενίζει το υπόλοιπο για να μη τραβάει λεφτά η πάγια.

5 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως είπα τα έχω κρατήσει όλα. 
Επισυνάπτω το τι ήταν ενεργοποιημένο μέχρι κι εχθές το απόγευμα και την σύμβαση που υπέγραψα με ημερομηνία υπογραφής. 
 


https://imgur.com/bqY2L2N


https://imgur.com/WfoP4Bw


https://imgur.com/jIUHF9P


https://imgur.com/Q8ncxwz

Το πρόβλημα είναι σε αυτά που λέει επιλογή από ΣΥΣΤΗΜΑ. Ενεργοποιούνται αυτόματα αν είσαι ήδη πελάτης ΔΕΗ. Αν είσαι από άλλο πάροχο δε ξέρω τι μαλακία γίνεται, εξαφανίζονται και πρέπει να τα ενεργοποιήσεις μόνος σου χειροκίνητα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αα καλά μη μου δίνεις σημασία, νόμιζα πως έγραψες ότι δε τράβηξε λεφτά χτες Κυριακή, και σου είπα ότι θα τραβήξει Δευτέρα σήμερα. 😆

edit: Νωρίς είναι ακόμα... μέχρι τις 15:00 λογικά θα τραβήξει. Γι'αυτό εγώ δε κάθομαι να αγχωθώ με τη πάγια, πληρωμή τουλάχιστον 10 μέρες νωρίτερα με κάρτα να μηδενίζει το υπόλοιπο για να μη τραβάει λεφτά η πάγια.

Το πρόβλημα είναι σε αυτά που λέει επιλογή από ΣΥΣΤΗΜΑ. Ενεργοποιούνται αυτόματα αν είσαι ήδη πελάτης ΔΕΗ. Αν είσαι από άλλο πάροχο δε ξέρω τι μαλακία γίνεται, εξαφανίζονται και πρέπει να τα ενεργοποιήσεις μόνος σου χειροκίνητα.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορούσα να κάνω οποιαδήποτε αλλαγή μέχρι και σήμερα. Βλέπεις ότι είναι όλα προεπιλεγμένα. Κάρτα πέρασα μόνο για την πάγια εντολή και την ειδοποίηση με sms. 
Αν κάνω τώρα ενεργοποίηση του προγράμματος αυτοί θα επικαλεστούν ότι ξεκινάει από σήμερα. Επίσης δεν μπορεί να γράφει το αίτημα σας είναι υπό επεξεργασία. Αν υπήρχε θέμα μεταφοράς από τον άλλο πάροχο ας μην είχε τπτ επιλεγμένο και να μην μου έδινε και την δυνατότητα να επιλέξω. Ήμαρτον αυτός ο εκσυγχρονισμός της ΔΕΗ. 
 

Επισης από το στιγμή που υπέγραψα για home online πρέπει να με έχει ενεργοοοιημενο σε αυτό όπως με είχε από το σύστημα. Σήμερα που πήγε να γίνει μάλλον η ενεργοποίηση του προγράμματος έπαθε κοκομπλοκο. Το θέμα είναι πως δεν θα το αφήσω έτσι γιατί και την Πέμπτη που άφησα αίτημα με το τι γίνεται και λέει ακόμα υπό εξέταση ενώ πέρασε ο δεδδηε, η κοπέλα μ έλεγε σας βλέπω στο Γ1…

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, fragos είπε

Πρεπει και στο "Οικιακά με ρήτρα" να προσθεσεις τις "Ρυθμιζόμενες χρεώσεις"

Οποτε με αλλα λογια κοιτας μονο στηλη H  (χωρις ρητρα) με στηλη H (με ρητρα) εχοντας περασει τις σωστες KWh (μερα και νυχτα)

Αρχηγέ, για να ειμαι ειλικρινής η 2η παράγραφος σου με μπέρδεψε στο τι κοιτάω. Κοιταω και στις δυο περιπτώσεις την στήλη Η και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις ισχυούν και στα δυο. Αυτό εννοείς; 

Έτσι όπως το λες συμφέρει το Myhome ακόμα (1800 ευρώ) έναντι του Γ1 (2400), αφού και στις δυο περιπτώσεις επιβαρύνομαι τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (+960ευρω)

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

 

Το έχουμε γράψει πολλές φορές, το πρόγραμμα δυστυχώς δεν ενεργοποιείται αυτόματα. Πρέπει να πατήσετε χειροκίνητα την ενεργοποίηση του ηλεκτρονικού λογαριασμού, μηνιαίου λογαριασμού, πάγιας εντολής και προγράμματος.  Στη φώτο του ppmarkos βλέπω πολλά ότι είναι απενεργοποιημένα. Βέβαια τώρα με τις αλλαγές τιμών είναι πρόβλημα να ενεργοποιείσετε χειροκίνητα το Online και να περιμένετε να βρείτε το δίκιο σας για να χρεωθείτε με τις παλιές τιμές. Το να περιμένετε όμως με το Online απενεργοποιημένο και να χρεώνεστε με Γ1 μέχρι να βγει άκρη, ίσως είναι χειρότερο... δε ξέρω τι να πω.

Το γεγονόνος ότι ο ppmarkos έχει σύμβαση που αναγράφει myhomeonline είναι θετικό, θα βοηθούσε βέβαια να έχεις κρατήσει αντίγραφο και από το ιστορικό επιλογών πριν την ενεργοποίηση της παροχής απ'τον ΔΕΔΔΗΕ όπου φαινόταν πως η ΔΕΗ είχε ενεργοποίησει τα πάντα αυτόματα. Τώρα αυτές οι επιλογές έχουν χαθεί, κι όπως είπα χρειάζονται χειροκίνητη ενεργοποίηση.

 

Γενικά συμφωνώ, αλλά ό,τι ήταν να ενεργοποιηθεί ενεργοποιήθηκε κάνοντας κλικ όταν έπρεπε, και με τις προυποθέσεις (οικονομικές κλπ) που προβλεπόταν πριν την 2/12/21 (υπάρχουν αντίγραφα, screen shots κλπ).

Κάνοντας εκ νέου κλικ, κανείς δε ξέρει πως το "σύστημα" και οι διαχειριστές του θα μεταφράσουν την ενέργεια μας. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει με βάση την αρχική, ορθή από εμάς ενεργοποίηση που το "σύστημα" για κάποιους λόγους δεν κατοχύρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Γενικά συμφωνώ, αλλά ό,τι ήταν να ενεργοποιηθεί ενεργοποιήθηκε κάνοντας κλικ όταν έπρεπε, και με τις προυποθέσεις (οικονομικές κλπ) που προβλεπόταν πριν την 2/12/21 (υπάρχουν αντίγραφα, screen shots κλπ).

Κάνοντας εκ νέου κλικ, κανείς δε ξέρει πως το "σύστημα" και οι διαχειριστές του θα μεταφράσουν την ενέργεια μας. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει με βάση την αρχική, ορθή από εμάς ενεργοποίηση που το "σύστημα" για κάποιους λόγους δεν κατοχύρωσε.

Το ίδιο πέρασα με τις εξαφανισμένες καταχωρήσεις και τη χειροκίνητη ενεργοποίηση... και τελικώς ενεργοποιήθηκε με τη παλιά ημερομηνία 15/10

ebill.jpg.ddf840d74f856a45dccf016f39aa690d.jpgebill2.jpg.0a9725bbc9bd51676e31d51a115ff339.jpg1951489846_myhomeonline.jpg.8798541c07fd73f8f070a35573734ddc.jpg

Βέβαια τώρα με τις νέες τιμές είναι επίφοβο.

 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά σήμερα το ebill μου βγαζει το παρακάτω ούτε υπό εξέταση ούτε ενεργό εως τι θέλει να πει ο ποιητής?

https://ibb.co/G789Djq    

 

Τι να κάνω να ξαναρχίσω τα τηλέφωνα? υπογεγραμμένο συμβόλαιο online από 18/11  πελάτης δεη από 29/11 και για 10 ημέρες τουλάχιστον μέχρι χθές υπο εξέταση καί σήμερα αυτό που βλέπετε,  ολα τσεκαρισμενα πάγια μηνιαίος κτλ και το online Screenshot

Επεξ/σία από leotzian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...