Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την ΔΕΗ μου είπαν πως μπορεί να γίνει αίτηση για το enter και τηλεφωνικά εκτός από κατάστημα της ΔΕΗ και το e contract. 

Να το κάνω λέτε τηλέφωνικα η είναι καλύτερο να κλείσω ραντεβού να πάω στην ΔΕΗ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορει να εχει απαντηθει αλλα μια ερωτηση να κανω.Μολις εκανα το home enter plus.Βασικα ηθελα το home enter αλλα εκει στην δεη με ειπαν προωθουν αυτο.Με ειπαν δεν εχει extra χρεωση απλως εχεις ασφαλιστρο μεχρι 100 ευρω ζημιες Ηθελα να ρωτησω ετσι ειναι η την πατησα και εχει τιποτα κρυφο σε σχεση με το enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iliast33 είπε

Από την ΔΕΗ μου είπαν πως μπορεί να γίνει αίτηση για το enter και τηλεφωνικά εκτός από κατάστημα της ΔΕΗ και το e contract. 

Να το κάνω λέτε τηλέφωνικα η είναι καλύτερο να κλείσω ραντεβού να πάω στην ΔΕΗ? 

επιτόπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ήρθε ο πρώτο λογαριασμός με ρήτρα. Δεν έχω enter/online κλπ. Απο την προηγουμενη μετρηση εκαψα 1900 kwh.

Κατι διαβασα για αμφισβητηση. Είμαι συνδρομητης από το 14. Διαβασα για παλιο online, για καινουριο, για λαθος τιμιλογηση...χαθηκα λιγο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, georgemvg είπε

Κατι διαβασα για αμφισβητηση.

η μόνη αμφισβήτηση είναι για να εφαρμοστεί η ρήτρα 60 μέρες μετά την ειδοποίηση και όχι απο 5/8/2021

3 λεπτά πριν, georgemvg είπε

Ήρθε ο πρώτο λογαριασμός με ρήτρα. Δεν έχω enter/online κλπ. Απο την προηγουμενη μετρηση εκαψα 1900 kwh.

απλές πράξεις, ότι δεν καταλαβαίνεις απο το παρακάτω ρώτα

Αναφορά σε κείμενο

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

 

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.

Πρώτος εκκαθαριστικός MyHomeEnter για κατανάλωση ενός μηνός.

Είναι και τα +100€ της εγγύησης μέσα.

Παρόλα αυτά, πολλά δεν είναι;

Spoiler

 

Dei_myhomeenter_1.jpg.ebb0023e21dfd7856e67eba6bd18d6f3.jpgDei_myhomeenter_2.jpg.188f50f2c0e22efdc1bb77e2289f33c0.jpg

 

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

Aν όντως θα φτάνει να τραβάει ~200W/h ένα τέτοιο 9άρι για να έχει 22 βαθμούς στο δικό του σπίτι (το δικό σου πάντως πιθανώς να είναι ιδανικά μονωμένο ή ίσως και να είσαι σε όχι τόσο κρύα περιοχή, γιατί 200W παραείναι γενικώς λίγα) ο Grim Riper, ας τα βάλει κάτω και αν είναι ας επενδύσει σε ένα τέτοιας ποιότητας (500-600€ νομίζω) κλιματιστικό. Εγώ πάντως που θυμάμαι ένα 9άρι inverter που είχαμε προ 10ετίας με ονομαστική ισχύ 1.200 νομίζω, ήξερα πως έκανε περίπου ένα 30% οικονομία, γι' αυτό και του είπα αυτό που του είπα.

Θα σου πω τι γίνεται. Τα παιδιά στο νήμα με τα κλιματιστικά το έχουν ανάγει σε επιστήμη (και μπράβο τους).

Η πλειοψηφία δε μπορεί να φτάσει σε αυτό το επίπεδο (λογικό) και άρα η πραγματικότητα για την πλειοψηφία μπορεί να είναι αρκετά διαφορετική από 150W και 200W/μονάδα.

Η πλειοψηφία έχει απλά κάποια κλιματιστικά στο σπίτι της, όπως να 'ναι επιλεγμένα, όπως να 'ναι τοποθετημένα, και τα λειτουργούν όπως να 'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

η μόνη αμφισβήτηση είναι για να εφαρμοστεί η ρήτρα 60 μέρες μετά την ειδοποίηση και όχι απο 5/8/2021

απλές πράξεις, ότι δεν καταλαβαίνεις απο το παρακάτω ρώτα

 

 

Εννοεις οτι η τελικη τιμη με ρητρα ειναι 0.3/kwh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Καλησπέρα σας.

Πρώτος εκκαθαριστικός MyHomeEnter για κατανάλωση ενός μηνός.

Είναι και τα +100€ της εγγύησης μέσα.

Παρόλα αυτά, πολλά δεν είναι;

Σου απαντήσαμε και στο άλλο νήμα. Δεν είναι πολλά. Έχεις πολύ μεγάλη κατανάλωση και αυτό ανεβάζει τις ρυθμιζόμενες άρα και το τελικό κόστος. 

Σε παρακαλώ λύσε μου μια απορία. γνωρίζεις πως προκύπτουν οι 1550 kwh σε 1 μήνα?

Πρέπει να δεις πως μπορείς να μειώσεις την κατανάλωση. Είναι υπερβολική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα delete στο άλλο νήμα.

Έχω συνέχεια ανοιχτά αντλία θερμότητας, 2 ψυγεία και υπολογιστή.

Κατά τα άλλα, οι υπόλοιπες συσκευές λειτουργούν κατ' ανάγκη.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω τι "καίει" πολύ;

Σίγουρα κάτι συμβαίνει.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα πρέπει να κάνεις λίγο οικονομία με την αντλία , βέβαια παίζουν πολλά ρόλο,  όπως η μόνωση κτλ και εγώ έχω αντλια και ψιλο προσεχω. Χθες έγινε καταμέτρηση για 62μερες περίπου έχω Η 914 και Ν 919, αναμένω να δω το κουστούμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Λυπάμαι που βρήκα αργά αυτό το θέμα σας για να είμαι πιο ενημερωμένος. Είχα κάνει μέσω econtract 11/10/21 αλλαγή παρόχου από protergia σε home online με τα 0.096 η kwh. Ηρθα στη ΔΕΗ στις 20/10/21 και μου είχαν πει μόνο να γραφτώ στο ebill όταν ενεργοποιηθεί. Δεν μου είχαν πει να πατήσω κάποιο κουμπί στο ebill για να ενεργοποιηθεί. Μέσω econtract ακόμα και στην αποστολή της αίτησης ανέφερε home online και είχα βάλει όλες τις προυποθέσεις και την πάγια εντολή. Περιμένοντας ήσυχος να βγει ο πρώτος λογαριασμός, διαπιστώνω στις 13/12/21 ότι έχω τιμολογηθεί με το Γ1. Παίρνοντας τηλ τη ΔΕΗ μου στο πρώτο τηλεφωνημα μου ανεφερε ο υπάλληλος ότι δεν έχω βάλει το μηνιαίο λογαριασμό. Οταν το βάλω στο ebill, στον επόμενο λογαριασμό θα τιμολογηθώ με τις σωστές χρεώσεις τις παλιές πριν την 2/12. Επειδή δεν τον είδα και πολύ σίγουρο, παίρνω καπάκι δεύτερο τηλ και η κυρία μου ανέφερε ότι δεν έχω πατήσει το κουμπί home online στο ebill και δεν γίνεται τώρα πια να μπω στο παλιό προγραμμα. Μπορώ να το πατήσω τώρα, απλά θα μπω στις καινούριες τιμές. Μετά από φωνές, έκανε αίτημα για διόρθωση και θα με έπαιρναν τηλ. Κανείς δεν με πήρε τηλ μέχρι τώρα. Ξαναπήρα τηλ και μου είπαν ότι θα κάνουν αίτημα για διόρθωση και θα το δώ στον επόμενο λογαριασμό. Κανείς πάλι δεν με ξαναπήρε, μέχρι που έφτασε πάλι ο νέος λογαριασμός 13/1/22 με το Γ1 κανονικότατα σαν να μην άλλαξε τίποτα. Μετά από τηλ στην ΔΕΗ, και μετά απο φωνές μου είπαν ότι η απάντηση στα αιτήματά μου ήταν αρνητική. Ότι δηλαδή δεν μπορεί να μπει το παλιό home online. Πρόλαβα και έκανα αναφορά στον συνήγορο του καταναλωτή στις 20/12/2021 και μου ήρθε απάντηση  ότι στις 24/1/22 θα παραδοθεί η αναφορά στην ΔΕΗ και θα έχει 10 μέρες να τους απαντήσει στο αίτημα. Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε άλλον χρήστη, αλλά ο τρόπος που κοίταζαν να αποφύγουν να σου πουν ότι πρέπει να πατήσεις το κουμπί, και με το δεδομένο ότι η αίτηση μου έγραφε home online είναι σίγουρα παραπλανητικό. Στην τελική στο μενου γράφουν ΄΄αν είσαι χρήστης τη ΔΕΗ, ενεργοποίησε το ebill και ενεργοποίησέ το. Αν έχεις ebill απλά ενεργοποίησέ το. Και αν δεν είσαι στην ΔΕΗ πάτα εδώ στην αλλαγή παρόχου. Δεν μου είπε κανείς να πατήσω το κουμπί, και στην τελική ήρθα στην ΔΕΗ για αυτό το πρόγραμμα, όχι για κάτι άλλο, αφού δεν θα συνέφερε. Κατά τη γνώμη σας υπάρχει ελπίδα να μου το δώσουν? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κινηθώ? Έχω όλα τα έγγραφα ηλεκτρονικά με το ιστορικό. Επίσης για αυτούς που έχουν ενεργοποιήσει το παλιό home online ισχύει κανονικά το 0.096 χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και καμία άλλη χρέωση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...