Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Aν όντως θα φτάνει να τραβάει ~200W/h ένα τέτοιο 9άρι για να έχει 22 βαθμούς στο δικό του σπίτι (το δικό σου πάντως πιθανώς να είναι ιδανικά μονωμένο ή ίσως και να είσαι σε όχι τόσο κρύα περιοχή, γιατί 200W παραείναι γενικώς λίγα) ο Grim Riper, ας τα βάλει κάτω και αν είναι ας επενδύσει σε ένα τέτοιας ποιότητας (500-600€ νομίζω) κλιματιστικό. Εγώ πάντως που θυμάμαι ένα 9άρι inverter που είχαμε προ 10ετίας με ονομαστική ισχύ 1.200 νομίζω, ήξερα πως έκανε περίπου ένα 30% οικονομία, γι' αυτό και του είπα αυτό που του είπα.

 ...το όριο εννοείς του ΚΟΤ; Αν ναι, μάλλον κάτι άλλο είδες - αν δεν κάνω λάθος το ανώτατο είναι 2.000. Με το νυχτερινό θα σωθείς βέβαια καθώς δύσκολα θα φτάνεις το όριο (αν τηρείς τα ωράρια).

Κι αν εννοείς ότι είσαστε πολλοί στο σπίτι, ναι η χρήση του θερμοσίφωνα είναι σίγουρα μεγάλη πληγή (αν πχ εννοείς ότι δουλεύει κα'να 2ωρο την ημέρα...).

γιαυτο εβαλα το link πιο πανω οποιος θελει να μπει να διαβασει το θεμα γιατι ειναι τεραστια η εξοικονόμηση σε σχεση με αλλα ειδη που χρησημοποιουνται για θερμανση , γιατι ενεργεια καταναλωνει ενα μονωμενο σπιτι ενεργεια καταναλωνει και ενα αμονωτο αρα αυτο που ψαχνουμε ειναι πιο ειναι πιο αποδοτικο και οικονομικο σε σχεση με την απαιτουμενη ενεργεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, washcloud είπε

Aυτή ήταν(/είναι) η "αρχική/βασική τιμή κιλοβατώρας" στο Γ1 που έχει στους όρους σύμβασής του την ρήτρα (=ειδκό όρο) που λέει (στο περίπου) "αν η τιμή χονδρικής ξεπεράσει το τάδε όριο, ο πελάτης θα την πληρώσει αναδρομικά". Από το καλοκαίρι που η μέση χονδρική (όπως και το όριο) ήταν περίπου στο 50, έχει φτάσει περίπου στο 250 (δηλαδή 0,25 επί της αρχικής τιμής κιλοβατώρας). Από εκεί και πέρα έχει κάνει και κάτι εκπτώσεις η ΔΕΗ, είναι και η κρατική επιδότηση από το φθινόπωρο, με αποτέλεσμα αν κάνεις τις προσθαφαιρέσεις να βγαίνει η κιλοβατώρα του Γ1 στα 0,17 περίπου (κι αυτό μέχρι τις πρώτες 300 κιλοβατώρες/μήνα που δίνεται η έκπτωση).

Όποιος λοιπόν δεν θέλει πρόγραμμα με τέτοιες διακυμάνσεις και να εξαρτάται από το εάν θα δίνει επιδότηση το κράτος ή όχι, και αν καταναλώνει περισσότερες από 300kwh/μήνα, πηγαίνει σε πρόγραμμα "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής της τιμής", δηλαδή πληρώνει όσα έχει αρχικά συμφωνήσει, είτε οι τιμές χονδρικής είναι ψηλά (άρα τον συμφέρει), είτε είναι χαμηλά (άρα "χάνει"). 

Ρήτρα = ρίσκο να κερδίσεις αν πέσουν οι τιμές

Σταθερό = εξασφάλιση ότι δεν θα πληρώσεις παραπάνω αν ανέβουν οι τιμές

 

 

Καλησπερα σε σχέση με την ελπεντισον πιστευεις οτι αυτο το προγράμμα της δεη  ειναι καλύτερο αν καποιος εχει περιπου 1000Kw τον μηνα ?  

Ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε δίλλημα, αλλάζω σπίτι και θα πρέπει να κάνω σύνδεση στην ΔΕΗ (κτλ). 

Σκέφτομαι να κάνω σύνδεση Γ1, γιατί εκτός από τον χειμώνα (~1800 Kwh / 4μηνο) τα άλλα τρία τετράμηνα κυμαίνομαι περίπου στις 150-200 KWh/μήνα. 

Και ο δεύτερος λόγος είναι ότι δεν θέλω να έχω πάγια εντολή να γίνει λάθος χρέωση και να τρέχω να βγάλω άκρη.

Νομίζω ότι έτσι είναι μονοδρομος το Γ1. Αν δεν το έχω καταλάβει σωστά σας ακούω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, darkman είπε

Καλησπερα σε σχέση με την ελπεντισον πιστευεις οτι αυτο το προγράμμα της δεη  ειναι καλύτερο αν καποιος εχει περιπου 1000Kw τον μηνα ?  

Ευχαριστω .

Στοιχεία σύγκρισης των προγραμμάτων θα βρεις στο excel κάτω από τις αναρτήσεις του Κοράκιου. Γιατί δεν ξέρω για ποιό πρόγραμμα μιλάς. Αλλά, για 1000 kwh το μήνα, είναι γενικός κανόνας ότι συμφέρουν πολύ τα Enter και online.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Σκέφτομαι να κάνω σύνδεση Γ1, γιατί εκτός από τον χειμώνα (~1800 Kwh / 4μηνο) τα άλλα τρία τετράμηνα κυμαίνομαι περίπου στις 150-200 KWh/μήνα. 

αφου την έφαγες το χειμώνα , κάτσε στο Γ1 και παρακολούθησε τις επιδοτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

40 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Και ο δεύτερος λόγος είναι ότι δεν θέλω να έχω πάγια εντολή να γίνει λάθος χρέωση και να τρέχω να βγάλω άκρη.

λάθος χρέωση σπάνιο (όχι απίθανο) , απλά πιο πιθανό είναι να απενεργοποιεί το σύστημα της ΔΕΗ κάρτες και μηνιαίο , επιλογές που είναι προϋπόθεση για το online

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, balogreg είπε

Τελικά μπορεί να μας πει κάποιος που το έχει,αν το my home online συνδυάζεται με ΚΟΤ ?

ο τιμοκαταλογος απο το προγραμμα μεσα εχει και χρεωση ΚΟΤ αν δεν ισχυει γιατι να υπαρχει η χρεωση ?

 

2022-01-27.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, balogreg είπε

Τελικά μπορεί να μας πει κάποιος που το έχει,αν το νέο my home online συνδυάζεται με ΚΟΤ ?

μόνο απο ΔΕΗ και μόνο γραπτώς (πάρε 3 απαντήσεις για σίγουρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήξερα ότι συνδυάζονται αλλά δεν μου ηρθε ακόμη λογαριασμός με έκπτωση λόγω ΚΟΤ Γιατί πρόσφατα έγινα δικαιούχος .Διαβαζω οπαραπανω ομως οτι μονο το my home enter συνδυάζεται με ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimostr είπε

ο τιμοκαταλογος απο το προγραμμα μεσα εχει και χρεωση ΚΟΤ αν δεν ισχυει γιατι να υπαρχει η χρεωση ?

γιατί είναι λάθος μιας και στο ΚΟΤ Α δε χρεώνονται οι μεταφοράς διανομής

επίσης απο το site της ΔΕΗ μην έχεις εμπιστοσύνη μιας και για το online έγραφαν χρέωση CO2 που είχε καταργηθεί

Επεξ/σία από korakios
μπέρδεμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, power_1 είπε

Σημερα μου ηρθε επιτελους μετα δυο+ μηνες ο πρωτος λογαργιασμος στο my home online 

Παρατηρησεις :

α)δεν εχει την εκπτωση των 30€ ενω ειναι ο πρωτος λογαργιασμος myhome online

Eνω περιλαμβανει την επιστροφη των 100€ απο την εγγυηση του Γ1 που ειχα για 4 μερες λογο αλλαγης ονοματος .

πριν την εκδοση τους ενημερωσα για την μη αφαιρεση των 30€ απο τον τελευταιο λογαργιασμο Γ1 ,κι μου ειπαν θα το κανουν στο 1ο κατι που δεν εκαναν .

Αρα αιτημα γραπτω κι βλεπουμε ξανα ????

β) ενω εστειλα μετρηση με 400κλβ το δημηνο πριν την εκδοση μου εστειλαν λογαριασμο για 200 κλβ το δημηνο ????Παλι δεν με ελαβαν υποψιν....Εδω κανω κατι ???

(αρε ΔΕΗ με τα ωραια σου) .

Τελικα ηταν ο δευτερος λογαργιασμος my home online

ο 1ος ) 6 ημερων που εχει αφαιρεση την εγγυησης των 100 € κι ειναι πιστωτικος κι ο 

2ος ) λογαργιασμος 57 ημερων με χρεωση εναντι 57 ημερων  επισης πιστωτικος χωρις κι αυτος να αφαιρει τα 30€ επιστροφη .

Η απαντηση της ΔΕΗ

Σε απάντηση της ηλεκτρονικής σας επιστολής, σας γνωρίζουμε πως για την παροχή με λογαριασμό συμβολαίου ************, ο λογαριασμός που εκδόθηκε στις 26/11/2021 στο πεδίο διάφορα υπάρχει η επιστροφή της εγγύησης σύμφωνα με τα προνόμια του προγράμματος για την επιστροφή της εγγύησης, συνεπώς στον επόμενο λογαριασμό ο οποίος ειναι ΕΝΑΝΤΙ δεν πραγματοποιήθηκε η επιστροφή των 30€ που ανήκει σε προνόμιο του προγράμματος σας επειδή ο λογαριασμός είναι ήδη πιστωτικός.

Ωστόσο, σας σημειώνουμε πως δεν θα χάσετε την επιστροφή των 30€ απλά θα πραγματοποιηθέι σε επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό.

 

Δεν θα επρεπε να γινει η επιστροφη και των 30€ στο πρωτο λογαργιασμο ?

 

myHome_online.png

Ψηφιακό, εύκολο, πράσινο για εσένα!
Απόκτησε το νέο προϊόν ηλεκτρικής ενέργειας της ΔΕΗ και όλα γίνονται ψηφιακά:

  • Ηλεκτρονικός και μηνιαίος λογαριασμός
  • αυτόματη πληρωμή μέσω κάρτας ή τραπεζικού λογαριασμού
  • 30€ έκπτωση στον 1ο λογαριασμό

Σε σας εγινε στο πρωτο λογαργιασμο

η πιστωση της εγγυησης+ η επιστροφη των 30 € =συνολο 130€ (-) 

Τι πρεπει να κανω ?

Να συνεχισω την επικοινωνια η να περιμενω?

Επεξ/σία από power_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, balogreg είπε

Εγώ ήξερα ότι συνδυάζονται αλλά δεν μου ηρθε ακόμη λογαριασμός με έκπτωση λόγω ΚΟΤ Γιατί πρόσφατα έγινα δικαιούχος .Διαβαζω οπαραπανω ομως οτι μονο το my home enter συνδυάζεται με ΚΟΤ

οκ, ενημέρωσέ μας στον πρώτο λογαριασμό που θα σου έρθει

αν δεν ισχύει , πας αυτόματα στο Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...