Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Μάλλον θα πρέπει να κάνεις λίγο οικονομία με την αντλία , βέβαια παίζουν πολλά ρόλο,  όπως η μόνωση κτλ και εγώ έχω αντλια και ψιλο προσεχω. Χθες έγινε καταμέτρηση για 62μερες περίπου έχω Η 914 και Ν 919, αναμένω να δω το κουστούμι.

Έβαλα την αντλία μαζί με μόνωση και και κουφώματα στο Εξ' οικονομω του 2020.

Τι να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, spinoza14 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Λυπάμαι που βρήκα αργά αυτό το θέμα σας για να είμαι πιο ενημερωμένος. Είχα κάνει μέσω econtract 11/10/21 αλλαγή παρόχου από protergia σε home online με τα 0.096 η kwh. Ηρθα στη ΔΕΗ στις 20/10/21 και μου είχαν πει μόνο να γραφτώ στο ebill όταν ενεργοποιηθεί. Δεν μου είχαν πει να πατήσω κάποιο κουμπί στο ebill για να ενεργοποιηθεί. Μέσω econtract ακόμα και στην αποστολή της αίτησης ανέφερε home online και είχα βάλει όλες τις προυποθέσεις και την πάγια εντολή. Περιμένοντας ήσυχος να βγει ο πρώτος λογαριασμός, διαπιστώνω στις 13/12/21 ότι έχω τιμολογηθεί με το Γ1. Παίρνοντας τηλ τη ΔΕΗ μου στο πρώτο τηλεφωνημα μου ανεφερε ο υπάλληλος ότι δεν έχω βάλει το μηνιαίο λογαριασμό. Οταν το βάλω στο ebill, στον επόμενο λογαριασμό θα τιμολογηθώ με τις σωστές χρεώσεις τις παλιές πριν την 2/12. Επειδή δεν τον είδα και πολύ σίγουρο, παίρνω καπάκι δεύτερο τηλ και η κυρία μου ανέφερε ότι δεν έχω πατήσει το κουμπί home online στο ebill και δεν γίνεται τώρα πια να μπω στο παλιό προγραμμα. Μπορώ να το πατήσω τώρα, απλά θα μπω στις καινούριες τιμές. Μετά από φωνές, έκανε αίτημα για διόρθωση και θα με έπαιρναν τηλ. Κανείς δεν με πήρε τηλ μέχρι τώρα. Ξαναπήρα τηλ και μου είπαν ότι θα κάνουν αίτημα για διόρθωση και θα το δώ στον επόμενο λογαριασμό. Κανείς πάλι δεν με ξαναπήρε, μέχρι που έφτασε πάλι ο νέος λογαριασμός 13/1/22 με το Γ1 κανονικότατα σαν να μην άλλαξε τίποτα. Μετά από τηλ στην ΔΕΗ, και μετά απο φωνές μου είπαν ότι η απάντηση στα αιτήματά μου ήταν αρνητική. Ότι δηλαδή δεν μπορεί να μπει το παλιό home online. Πρόλαβα και έκανα αναφορά στον συνήγορο του καταναλωτή στις 20/12/2021 και μου ήρθε απάντηση  ότι στις 24/1/22 θα παραδοθεί η αναφορά στην ΔΕΗ και θα έχει 10 μέρες να τους απαντήσει στο αίτημα. Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε άλλον χρήστη, αλλά ο τρόπος που κοίταζαν να αποφύγουν να σου πουν ότι πρέπει να πατήσεις το κουμπί, και με το δεδομένο ότι η αίτηση μου έγραφε home online είναι σίγουρα παραπλανητικό. Στην τελική στο μενου γράφουν ΄΄αν είσαι χρήστης τη ΔΕΗ, ενεργοποίησε το ebill και ενεργοποίησέ το. Αν έχεις ebill απλά ενεργοποίησέ το. Και αν δεν είσαι στην ΔΕΗ πάτα εδώ στην αλλαγή παρόχου. Δεν μου είπε κανείς να πατήσω το κουμπί, και στην τελική ήρθα στην ΔΕΗ για αυτό το πρόγραμμα, όχι για κάτι άλλο, αφού δεν θα συνέφερε. Κατά τη γνώμη σας υπάρχει ελπίδα να μου το δώσουν? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κινηθώ? Έχω όλα τα έγγραφα ηλεκτρονικά με το ιστορικό. Επίσης για αυτούς που έχουν ενεργοποιήσει το παλιό home online ισχύει κανονικά το 0.096 χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και καμία άλλη χρέωση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ ενεργοποίησα 29/11 το home online N και 18/12 μου ήρθε λογαριασμός με 0,096 και 0,076 χωρίς ρήτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Έβαλα την αντλία μαζί με μόνωση και και κουφώματα στο Εξ' οικονομω του 2020.

Τι να φταίει;

Δεν γνωρίζω από ανλίες κάτι άλλο εκτός του ότι γενικά είναι οικονομικές αν έχει γίνει σωστή μελέτη εγκατάσταση. Πόσα τετραγωνικά καλύπτει και τι ζήτηση έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Δεν γνωρίζω από ανλίες κάτι άλλο εκτός του ότι γενικά είναι οικονομικές αν έχει γίνει σωστή μελέτη εγκατάσταση. Πόσα τετραγωνικά καλύπτει και τι ζήτηση έχεις?

128τ.μ., τριφασικό ρεύμα.

Ο εγκαταστάτης κι ένας δικός μας ηλεκτρολόγος είπε ότι η αντλία δεν πρέπει να κλείνει ποτέ τους χειμερινούς μήνες που τη δουλεύουμε.

Απλώς να ρυθμίζεται η θερμοκρασία.

Έτσι, δουλεύει πιο σωστά και οικονομικά.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexcxvtr είπε

Καλησπέρα σας.

Πρώτος εκκαθαριστικός MyHomeEnter για κατανάλωση ενός μηνός.

Είναι και τα +100€ της εγγύησης μέσα.

Παρόλα αυτά, πολλά δεν είναι;

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Dei_myhomeenter_1.jpg.ebb0023e21dfd7856e67eba6bd18d6f3.jpgDei_myhomeenter_2.jpg.188f50f2c0e22efdc1bb77e2289f33c0.jpg

 

 

Ο Λογαριασμός είναι Σωστός. Για 30 μέρες έχει καταναλώσει 1549 kwh (Δηλ. 1549/30 = 51,63 kwh ανά ημέρα!) . *Για το  ρεύμα πληρώνεις: 149,81 € / 1549 kwh = 0,0967 € ..Τζάμπα είναι !! 

(Τις Υπόλοιπες χρεώσεις δεν θα τις αποφύγεις , όπου κι αν πάς σε οποιοδήποτε Πρόγραμμα , ή Πάροχο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

128τ.μ., τριφασικό ρεύμα.

Ο εγκαταστάτης κι ένας δικός μας ηλεκτρολόγος είπε ότι η αντλία δεν πρέπει να κλείνει ποτέ τους χειμερινούς μήνες που τη δουλεύουμε.

Απλώς να ρυθμίζεται η θερμοκρασία.

Έτσι, δουλεύει πιο σωστά και οικονομικά.

Γνωμη μου ειναι ή φερει τον ηλεκτρολόγο εχοντας μετρητη ρευματος, να σε ελενξει ζωντανα, τι καταναλωση κανει ποια συσκευή ή πεστου να σου βαλει εναν μετρητη ρευματος στον πινακα σου, ωστε να μπορεις μονος σου καθημερινα να ελενχεις την κατανάλωση, εχοντας υποψην στην μέτρηση να βλέπεις καιν τις κιλοβατωρες και την στιγμαια καταναλωση. 

 

Αν κάτι απο αυτα δεν μπορείς, μπορεις να πας για καποιες μερες συγκεκριμένη ωρα ανα 24ωρο στον μετρητή σου και να δεις ποσες κιλοβατωρες καις αν ημερα να να δεις τι παιζει. 

Οπως επισης υπαρχουν και ατομικοι μετρητες ρευματος σε μορφη πριζας, και να τις βαλεις σε οποιες συσκευές θες να ελενχεις. 

Εγω στο παλιο σπίτι ειχα βαλει εναν τετοιο μετρητή και ειχα βρει πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2022 στις 6:19 ΜΜ, Vagosman είπε

Απο ΓΝ1 αν γινει μεταφορα σε Myhome Online  δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν διατηρείς το νυχτερινο μεσα στη σύμβαση της ΔΕΗ.

Τι ισχύει;

Επίσης ποια η διαφορά Online με Enter;

Ευχαριστώ

Εδω γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

128τ.μ., τριφασικό ρεύμα.

Ο εγκαταστάτης κι ένας δικός μας ηλεκτρολόγος είπε ότι η αντλία δεν πρέπει να κλείνει ποτέ τους χειμερινούς μήνες που τη δουλεύουμε.

Απλώς να ρυθμίζεται η θερμοκρασία.

Έτσι, δουλεύει πιο σωστά και οικονομικά.

Η θεωρία αυτή είναι. Στην πράξη όμως υπάρχει πρόβλημα. Πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να δεις τι δεν πάει καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ ενεργοποίησα 29/11 το home online N και 18/12 μου ήρθε λογαριασμός με 0,096 και 0,076 χωρίς ρήτρα 

Είναι τα τυχερά φίλε μου, βέβαια αυτοί δεν χαρίζουν κάστανα....για να αλλάξουν τις τιμές τόσο άμεσα πριν τελειώσει ο χρόνος, καταλάβαιναν τί έρχεται. Θα έμπαιναν μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spinoza14 είπε

Είναι τα τυχερά φίλε μου, βέβαια αυτοί δεν χαρίζουν κάστανα....για να αλλάξουν τις τιμές τόσο άμεσα πριν τελειώσει ο χρόνος, καταλάβαιναν τί έρχεται. Θα έμπαιναν μέσα.

Ένα είναι σίγουρο ,θα κάνουμε πολλά χρόνια να δούμε τιμές μεγαβατώρας στα 50 ευρώ ώστε να μην εφαρμόζονται ρήτρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgemvg είπε

Εννοεις οτι η τελικη τιμη με ρητρα ειναι 0.3/kwh?

ναι

41 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Εδω γνωρίζει κανείς;

στο site τα έχει αναλυτικότατα enter λιγο πιο ακριβό , online μηνιαίο με πάγια εντολή και ebill made by DEH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   

Παιδιά καλησπέρα, μπορείτε να με κατευθύνετε;; Πήγα σε κατάστημα ζήτησα online και μου ενεργοποίησαν Myhome Enter για να μην μπλέξω με ρήτρα και μου είπαν μέσω ebill θα το γυρίσω σε online, επιμενοντας μάλιστα και ο υπάλληλος και η προισταμένη οτι γινεται και μάλιστα ατελώς. Τώρα έχει ενεργοποιηθεί λοιπόν το εντερ, πέρασα πάγια εντολή κάρτας, ενεργοποίησα μηνιαίο λογαριασμό αλλά δε μου δινει την επιλογή για το ονλαιν. Μιλησα στην εξυπηρετηση και μου λενε τωρα οτι δεν γίνεται να ενεργοποιηθεί. Τι πρέπει να κάνω για να βγάλω άκρη;;

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Επεξ/σία από vsaradopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...