Προς το περιεχόμενο

Δεν βρίσκω σπίτι με ενοίκιο κάτω από 650 ευρώ!


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Pintsie είπε

Παντού ψάχνω. Και Σπάτα ψάχνω και παντού. Έχω πει και σε γνωστούς μου από το μαγαζί αν βρουν κάτι γύρω από τη δουλειά που να πηγαίνω με τα πόδια, να μου πουν. Τουλάχιστον δεν θα έχω συνέχεια τις βενζίνες και ίσως μένει κάτι. Αλλά κακά τα ψέματα, δεν γίνεται να είναι ο βασικός μισθός 650 μεικτά(!) και να ζητάνε 400 και 500 για νοίκι. Κάτι πάει λάθος, δεν ξέρω... 

Να κάνεις άλλη δουλειά μήπως; Να δουλέψεις περισσότερο μήπως; Όπως οι αλβανίδες που κάνουν δυο δουλειές, και τώρα αγοράζουν σπίτια και σπουδάζουν και παιδιά;

Κατάργηση ΟΛΩΝ των επιδομάτων, ιδίως της ανεργίας, και επιστροφή των Ελλήνων στη χειρωνακτική εργασία, μεροκάματο στην οικοδομή, καλλιέργεια στα χωράφια κλπ., αυτή είναι η λύση. Να μην τεμπελιάζεις, άμα θες καλύτερο σπίτι. Αλλιώς μείνε στην τρώγλη.

Όλοι οι αλβανοί αγοράζουν σπίτια μέσα στην κρίση, αυτοί πως το καταφέρνουν; Εγώ ξέρω βέβαια, καιρός να μάθετε κι εσείς.

  • Like 3
  • Confused 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, notist είπε

Δεν θέλω να μπλεκω σε προσωπικά αλλά σε αυτό το σπίτι γιατί δεν κάθεσαι? Θα μείνει ο πρώην η μόνη σου σου φαίνονται πολλά?

Δεν φεύγει... Ενώ είναι στο δικό μου όνομα και εγώ πλήρωνα τόσα χρόνια το ενοίκιο και τους λογαριασμούς, εκείνος αρνείται πεισματικά να φύγει... Έχουν γίνει πολύ άσχημα τα πράγματα. Άλλος άνθρωπος από αυτόν που γνώρισα και -νόμιζα ότι- είχα τόσα χρόνια... 
Μόνη μου μπορώ να τα βγάλω πέρα με αυτό το ενοίκιο, γιατί και η δουλειά είναι κοντά (η βενζίνη βγαίνει στα 40-50 ευρώ/μήνα), ούτε βγαίνω βόλτες ούτε τίποτα ιδιαίτερο. Για πιο μακριά θα έχω θέμα και το ξέρω. 😕  Αλλά αρνείται να φύγει και με έχει κάνει σκουπίδι όλο αυτό. 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RTW4ever είπε

Να κάνεις άλλη δουλειά μήπως; Να δουλέψεις περισσότερο μήπως; Όπως οι αλβανίδες που κάνουν δυο δουλειές, και τώρα αγοράζουν σπίτια και σπουδάζουν και παιδιά;

Κατάργηση ΟΛΩΝ των επιδομάτων, ιδίως της ανεργίας, και επιστροφή των Ελλήνων στη χειρωνακτική εργασία, μεροκάματο στην οικοδομή, καλλιέργεια στα χωράφια κλπ., αυτή είναι η λύση. Να μην τεμπελιάζεις, άμα θες καλύτερο σπίτι. Αλλιώς μείνε στην τρώγλη.

Όλοι οι αλβανοί αγοράζουν σπίτια μέσα στην κρίση, αυτοί πως το καταφέρνουν; Εγώ ξέρω βέβαια, καιρός να μάθετε κι εσείς.

Τιποτα δεν ξερεις. Οι αλβανοι που εργάζονται νομιμα ψαχνουν και εκεινοι σπιτι και εχουν τα ιδια προβληματα με εμας. Εσυ μαλλον λες τους αλλους και εγω ξερω πως τα βγαζουν τα λεφτα, καιρος να μαθεις και εσυ. 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Pintsie είπε

Δεν φεύγει... Ενώ είναι στο δικό μου όνομα και εγώ πλήρωνα τόσα χρόνια το ενοίκιο και τους λογαριασμούς, εκείνος αρνείται πεισματικά να φύγει... Έχουν γίνει πολύ άσχημα τα πράγματα. Άλλος άνθρωπος από αυτόν που γνώρισα και -νόμιζα ότι- είχα τόσα χρόνια... 
Μόνη μου μπορώ να τα βγάλω πέρα με αυτό το ενοίκιο, γιατί και η δουλειά είναι κοντά (η βενζίνη βγαίνει στα 40-50 ευρώ/μήνα), ούτε βγαίνω βόλτες ούτε τίποτα ιδιαίτερο. Για πιο μακριά θα έχω θέμα και το ξέρω. 😕  Αλλά αρνείται να φύγει και με έχει κάνει σκουπίδι όλο αυτό. 

Συγνώμη, αλλά αφού είναι στο όνομά σου και εσύ φεύγεις πώς θα μείνει εκείνος?

Θα πρέπει να κάνει νέο συμβόλαιο στο όνομά του ή θα το αφήσεις να είναι στο δικό σου?

Αφού είναι στο όνομά σου, φωνάζεις κλειδαρά, αλλάζεις κλειδαριά και βγάζεις τα πράγματά του έξω να τα πάρει!

Εκτός αν σε έχει εσένα να τρέχεις στη δουλειά κι αυτός αραχτός στο σπίτι όλη μέρα να το παίζει κανονικά!

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

Τιποτα δεν ξερεις. Οι αλβανοι που εργάζονται νομιμα ψαχνουν και εκεινοι σπιτι και εχουν τα ιδια προβληματα με εμας. Εσυ μαλλον λες τους αλλους και εγω ξερω πως τα βγαζουν τα λεφτα, καιρος να μαθεις και εσυ. 

Μια χαρά τα λες ρε αδελφέ..

Αλλά μην ασχολείσαι με τον κάθε κακομοίρη.... Μην του δίνεις αξία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδη εσυ μας λες οτι καποιος νοικιάζει ενα σπιτι για να πληρωνει το ενφια και τις ζημιες.

Εντάξει οκ το ακούσαμε και αυτο

Η ενοικίαση για καποιους ειναι βιοποριστικό και επάγγελμα, αυτό μας έλλειπε.

Δεν το είπα εγώ. Έχω παραθέσει και σχολιάσει το post συμforumίτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pintsie είπε

Δεν φεύγει... Ενώ είναι στο δικό μου όνομα και εγώ πλήρωνα τόσα χρόνια το ενοίκιο και τους λογαριασμούς, εκείνος αρνείται πεισματικά να φύγει... Έχουν γίνει πολύ άσχημα τα πράγματα. Άλλος άνθρωπος από αυτόν που γνώρισα και -νόμιζα ότι- είχα τόσα χρόνια... 
Μόνη μου μπορώ να τα βγάλω πέρα με αυτό το ενοίκιο, γιατί και η δουλειά είναι κοντά (η βενζίνη βγαίνει στα 40-50 ευρώ/μήνα), ούτε βγαίνω βόλτες ούτε τίποτα ιδιαίτερο. Για πιο μακριά θα έχω θέμα και το ξέρω. 😕  Αλλά αρνείται να φύγει και με έχει κάνει σκουπίδι όλο αυτό. 

ζητω συγνωμη εκ των προτέρων για την ερώτηση..μα ουτε μεσω νομου μπορεις να τον βγαλεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

Τιποτα δεν ξερεις. Οι αλβανοι που εργάζονται νομιμα ψαχνουν και εκεινοι σπιτι και εχουν τα ιδια προβληματα με εμας. Εσυ μαλλον λες τους αλλους και εγω ξερω πως τα βγαζουν τα λεφτα, καιρος να μαθεις και εσυ. 

Τίποτα δεν ξέρεις εσύ. Για πάνε ρώτα εργάτες σε οικοδομή, ηλεκτρολόγους, πάσης φύσεως μάστορες, καθαρίστριες σε σπίτια και πολυκατοικίες, αγροτοκαλλιεργητές και ξαναέλα. Έλληνες εργάτες και εργάτριες ούτε για δείγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Συγνώμη, αλλά αφού είναι στο όνομά σου και εσύ φεύγεις πώς θα μείνει εκείνος?

Θα πρέπει να κάνει νέο συμβόλαιο στο όνομά του ή θα το αφήσεις να είναι στο δικό σου?

Θα κάνει συμβόλαιο. Αλλά ακόμα προσπαθώ να τον κάνω να φύγει εκείνος. 

 

2 λεπτά πριν, eri77 είπε

ζητω συγνωμη εκ των προτέρων για την ερώτηση..μα ουτε μεσω νομου μπορεις να τον βγαλεις??

Αυτό  κοιτάω. Μου είπε μία δικηγόρος για εξώδικο. Του το είπα, έγινε έξαλλος. Τέλος πάντων. Ας ελπίσουμε ότι θα βρεθεί λύση. Έκοψα και την άδεια οπότε θα τον βλέπω λιγότερο μέχρι να δω τι θα γίνει. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dskoul είπε

Μια χαρά τα λες ρε αδελφέ..

Αλλά μην ασχολείσαι με τον κάθε κακομοίρη.... Μην του δίνεις αξία...

Καθίστε τότε στην κακομοιριά σας, κακομοίριδες! Άντε γεια!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pintsie είπε

Θα κάνει συμβόλαιο. Αλλά ακόμα προσπαθώ να τον κάνω να φύγει εκείνος. 

Μίλησες με τον ιδιοκτήτη και σου είπε ότι προτιμάει να κάνει συμβόλαιο με αυτόν παρά να συνεχίσει με σένα?

Είναι σίγουρος ο ιδιοκτήτης ότι θα παίρνει το ενοίκιο κανονικά όπως το έπαιρνε από σένα, όταν αυτός τόσα χρόνια δεν πλήρωσε τίποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

15% φορος στα 6000 συν 50% προκαταβολη φορου συν 300ε ενφια εχουμε 4350 το ετος καθαρα χωρις ζημιες,επι τρια ετη 13050 ,αρα ξερεις που να βαλεις την ανακαινιση των 15000 τωρα...

50% προκαταβολή φόρου ενοικίων? Μήπως μιλάς για προκαταβολή φόρου ελεύθερων επαγγελματιών? Το οποίο ουσιαστικά το πληρώνεις την πρώτη φορά και τέλος κάθε χρόνου επιστρέφεται? Και που δεν έχει καμία σχέση με το φόρο ενοικίων? 

Άρα, κράτα μόνο τα 900 € το χρόνο.. ή 2.700 € στη τριετία, μαζι με τα 900 € ενφια τριετίας, 3.600 € σύνολο απο τα 18.000 €.

Αν εσύ έχεις τα ενοίκια για να πληρώνεις τους φόρους του ελεύθερου επαγγέλματός σου, τι να πω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Μίλησες με τον ιδιοκτήτη και σου είπε ότι προτιμάει να κάνει συμβόλαιο με αυτόν παρά να συνεχίσει με σένα?

Είναι σίγουρος ο ιδιοκτήτης ότι θα παίρνει το ενοίκιο κανονικά όπως το έπαιρνε από σένα, όταν αυτός τόσα χρόνια δεν πλήρωσε τίποτε?

δεν εχει σχεση αν και ποιον προτιμά ο ιδιοκτήτης.η κυρια εχει ενα συμβολαιο.αν έχει πάρει διαζύγιο ο αλλος επρεπε να ειχε φυγει ηδη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, merkon είπε

Τραγικη η κατασταση με τα ενοικια και τους μισθους στην Ελλαδα.
Να πρεπει να δωσεις 600 ευρω για να εχεις ενα σπιτι της προκοπης ειναι μεγαλη κοροιδια οταν ο μισθος ειναι 600-700-800 αντε 1000 να πουμε στην καλυτερη;

Γνωστη μου προχθες μου ελεγε οτι νοικιασε στην Κοκκινια (Νικαια) δυαρι κατασκευης του 60 στα 450 ευρω - φυσικα δε ξερω κατασταση σπιτιου κλπ, σιγουρα ομως δεν εχει παρκινγκ κλπ.
Και η συγκεκριμενη με τον φιλο της βγαζουν δε βγαζουν 1100 μαζι συνολο.
Δυσκολα πολυ τα πραγματα δυστυχως, σαν ελληνας του εξωτερικου πλεον που ισως επεστρεφε Ελλαδα κατω απο τις καταλληλες συνθηκες και προυποθεσεις, με αυτα που βλεπω μου φαινεται απλα αδυνατη η επιστροφη.

ε αυτο ηθελαν οι πολιτικοι και οι "φιλοι" μας!να μεταναστευσεις και να μην μπορεις να κανεις οικογενεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...