Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, rhtoras είπε

τα ψέμματα για τις rolling διανομές εδώ τελειώνουν

Γιατί αποφάσισες να σταματήσεις να τα λες; Υπάρχει και ο φόβος της βιομηχανικής κατασκοπίας ξέρεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, Oxygene είπε

Γιατί βάζεις πλαίσια στο ελεύθερο λογισμικό; Υπάρχει κάποιος/κάτι που θα μου απαγορεύσει να το χρησιμοποιώ όπως ακριβώς θέλω εγώ;

Ε η αστυνομία linux που εχει βγάλει τα κουτάκια:

είσαι νεος ? mint γιατί είσαι βλάκας και δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλες διανομές

είσαι παλιος ? fedora γιατί έχει systemd ή ubuntu γιατί έδωσε το wsl

έχεις nonsystemd ? μέσα στο τμήμα...

εσύ φίλε μου καλά τα λες αλλά μπαίνει ο καθείς και λέει οτι αν δεν είναι kiss δεν είναι arch και

1 λεπτό πριν, asfodelus είπε

Γιατί αποφάσισες να σταματήσεις να τα λες; Υπάρχει και ο φόβος της βιομηχανικής κατασκοπίας ξέρεις :-)

για μπόλικα ψέμματα μπορώ να διαβάσω ένα άρθρο που λέει πόσο υπερφοβερό είναι το systemd

αν έλεγε οτι: αν δεν το είχαμε εφεύρει θα έπρεπε να το εφεύρουμε έγω το πήγαινα για pulitzer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rhtoras είπε

τα είπες μια, δυο, δεκα αλλά είναι GNU (ΓΚΝΟΥ not unix) Linux και η fedora παραλίγο να μπαναριστεί

ω θεε μου με πιανει συγκινηση. Σημερα θα διδαξει ο ρητορας τι εστι GNU !! χαχα :) Ειναι η νεα λεξουλα που εμαθες σημερα και ειπες να την πεταξεις ετσι για να δεις τι θα γινει ? χαχα
 

17 λεπτά πριν, rhtoras είπε

ρε αδερφέ αφου ουτε linux χρησιμοποιείς και μόνο με win ασχολείσαι δεν πας στο εκεί forum να ασχολείσαι με τα bugs στα δεκάρια

οχι δεν παω. Δεν εχει τρολς εκει ή ανιδεους με επικινδυνες αποψεις. Για αυτο λεω να μεινω εδω. Μου δινεις την αδεια σου ? χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, rhtoras said:

τα ειπα τα ξαναείπα

Το πρόβλημα δεν είναι ότι τα λες. Το πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνεις ούτε τι λες ούτε τι λεν οι άλλοι...

Σε post όπου υποστηρίζω ρητά ότι το Arch ΑΠΑΙΤΕΙ να ξέρεις τι κάνεις (άρα δεν κάνει για αρχάριους) πας και κάνεις like...

Τι να λέμε τώρα...

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Oxygene είπε

Πιστεύω πως είναι μύθος ότι το Arch θέλει τακτική συντήρηση

Aυτό είναι μεγάλη αλήθεια.

 

14 ώρες πριν, Oxygene είπε

Από τότε που βγήκαν τα 10, τα Windows είναι πλέον και αυτά rolling release

Όταν το είχα πει άλλη φορά έπεσαν να με φάνε με τα δεν είναι έτσι, δεν ισχύει κ.λ.π Τα windows έκλεψαν το μοντέλο rolling από το linux, για να μην πω από το archlinux και φάω πέσιμο.

 

14 ώρες πριν, Oxygene είπε

Πιστεύω η όλη rolling φιλοσοφία ήρθε εδώ για να μείνει, στον κόσμο του Linux όλο και περισσότερες διανομες βασίζονται σε αυτό το μοντέλο.

Αυτό ακριβώς! Το μοντέλο είναι άκρως επιτυχημένο και μάλιστα το αντιγράφουν πολλοί. Εδώ ολόκληρο centos βγήκε σε rolling.

 

14 ώρες πριν, Oxygene είπε

Γιατί επαγγελματίας σημαινεί "χειρίζομαι επαγγελματικά τα εργαλεία μου", ένα εκ των οποίων είναι και το λειτουργικό.

Αυτό ακριβώς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνετε νέα threads τουλάχιστον για rolling release και systemd εφόσον αρκετοί από εσάς έχετε γνώσεις και εμπειρία να μεταφέρετε; Είναι κρίμα να χάνονται μέσα στο χάος που έχει καταλήξει το παρόν thread, τη στιγμή που μπορεί κάποιος να μάθει κάτι από αυτά που γράφετε.

Το παρόν thread δε δημιουργήθηκε καν για συζήτηση: δημιουργήθηκε για να έχει μόνιμο έδαφος ο ρήτορας για τη σταυροφορία του, και όταν επιχειρήσαμε να κάνουμε συζήτηση πάνω σε αυτό, όλοι είδαμε πόσο καλά πήγε.

Δεν έχω πρόθεση να κάνω mini-modding, απλώς προσπαθώ να μάθω από αυτά που γράφετε, και είναι πιο δύσκολο όταν 2-3 φορές ανά σελίδα το θέμα γυρνάει στο ρήτορα επειδή συνεχίζει να λέει τα δικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snowflake99 είπε

Γιατί δεν κάνετε νέα threads τουλάχιστον για rolling release και systemd εφόσον αρκετοί από εσάς έχετε γνώσεις και εμπειρία να μεταφέρετε; Είναι κρίμα να χάνονται μέσα στο χάος που έχει καταλήξει το παρόν thread, τη στιγμή που μπορεί κάποιος να μάθει κάτι από αυτά που γράφετε.

Γιατί τι σε κάνει να πιστεύεις πως δεν θα έρθει και εκεί ο Ρήτωρ να τα κάνει σαν τα μούτρα του; Το κακό με κάθε συζήτηση που έχει την λέξη systemd μέσα είναι πως θα πλακώσουν οι γνήσιοι σταυροφόροι του ΓΝΟΥ" και θα τα κάνουν μπάχαλο έλλειψη άλλων επιχειρημάτων.

Δεν είδες το πόσο ωραία ήταν η συζήτηση χθες για το Arch με ανταλλαγές επιχειρημάτων και με ωραίες διαφωνίες και που βοηθούσε τον καθένα να σχηματίσει άποψη, μέχρι που ξαναγίναμε πάλι τσίρκο σήμερα; Μάλλον έχει γίνει προφανές πως το παρόν μέσο δεν επιθυμεί την συζήτηση αλλά το να παίζει τζερτζελές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

προσπαθώ να μάθω από αυτά που γράφετε

αυτό είναι καλό

 

2 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Το παρόν thread δε δημιουργήθηκε καν για συζήτηση

όχι φίλε το θέμα δημιουργήθηκε για συζήτηση αλλά κάποιοι δεν επιθυμουν αυτό...

ο φίλος oxygene τα λέει πολύ ωραία και κάποιοι πάλι τουν έπεσαν, όπως και στον kebap

αν έρθουν και άλλοι κανονικοί linuxάδες πραγματικά θα μάθεις αν θέλεις να μάθεις αλλιώς μένεις mint και κάνεις τη δουλειά σου όπως την έκανες

λες εγώ που δεν είμαι και guru να τα βγάζω από το κεφάλι μου  αυτά περι rolling ?

Όσο για το θέμα είναι εντός θέματος (έτσι που το κάνατε τα υπόλοιπα). Archbased = rolling btw

1 λεπτό πριν, asfodelus είπε

θα τα κάνουν μπάχαλο έλλειψη άλλων επιχειρημάτων

θα τα κάνουν μπάχαλο έλλειψη δόλιων κινήτρων

Αν ειπωθεί η αλήθεια ο κοσμος θα αποφασίσει πιο έντιμα και πιο καθαρά!

Παντως αυτό που κάνετε εγώ δεν το έκανα και δε θα σας το έκανα ποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Γιατί τι σε κάνει να πιστεύεις πως δεν θα έρθει και εκεί ο Ρήτωρ να τα κάνει σαν τα μούτρα του;

Μόνος του δε μπορεί, κάποιος πρέπει να τον ταΐσει.

12 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Δεν είδες το πόσο ωραία ήταν η συζήτηση χθες για το Arch με ανταλλαγές επιχειρημάτων και με ωραίες διαφωνίες και που βοηθούσε τον καθένα να σχηματίσει άποψη, μέχρι που ξαναγίναμε πάλι τσίρκο σήμερα; Μάλλον έχει γίνει προφανές πως το παρόν μέσο δεν επιθυμεί την συζήτηση αλλά το να παίζει τζερτζελές.

Επειδή είδα το λέω. Να στο θέσω αλλιώς: αυτό το thread έγινε για να ακουστεί μια συγκεκριμένη άποψη η οποία μετά συζητήθηκε μέχρι αηδίας, και μάταια. Αυτό και μόνο είναι λόγος για μένα να αφήσει ο κόσμος το thread να πεθάνει.

Επίσης, το θέμα εξαρχής δεν είχε καν να κάνει με systemd. Το γεγονός ότι κατέληξε εκεί είναι μια απόδειξη παραπάνω ότι μιλάμε για σταυροφορία.

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

όχι φίλε το θέμα δημιουργήθηκε για συζήτηση αλλά κάποιοι δεν επιθυμουν αυτό...

Καλά, ντάξει.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Δεν είδες το πόσο ωραία ήταν η συζήτηση χθες για το Arch με ανταλλαγές επιχειρημάτων και με ωραίες διαφωνίες και που βοηθούσε τον καθένα να σχηματίσει άποψη

Ηταν ωραία διότι ειπώθηκε η αλήθεια και η άλλη πλευρά δεν μπορούσε να πει κάτι άλλο. Αλλά δεν είχε και προκατάληψη απέναντι στο φίλο όπως με εμένα. Και θα βοηθήσουμε να γίνει η συζήτηση στη σωστή της βάση. Ήδη οτι σπανε οι "stable" ειπώθηκε. Συνεχίζουμε...

Πρέπει να ακουστεί και η αλλη άποψη.

Αυτά τα έμεις συζητάμε ωραία αλλά ο rhtoras δεν ξέρει είναι πράσσειν άλογα. ΔΗΛΑΔΗ πως χάλασα τη συζήτηση σήμερα ? Επειδή σύμφώνησα με τον oxygene 101% ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνούσες μαζί μου Ρήτορα, ακόμα κι αν έγραφα ότι χρησιμοποιώ systemd και ότι το pure Arch δεν είναι διανομή που μπορεί να εγκατασταθεί από έναν αρχάριο; 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rhtoras είπε

ο φίλος oxygene τα λέει πολύ ωραία και κάποιοι πάλι τουν έπεσαν

Κανεις δεν του την επεσε του @Oxygene . Eξεφρασε μια αποψη , εξεφρασα μια αποψη , εξεφρασαν αλλοι μια αποψη. Οι αποψεις δεν ειναι απαραιτητο να συμπιπτουν. Ο καθενας λεει την δικη του , την αξιολογει και οταν καθεται μονος του στο δωματιο του βγαζει τα συμπερασματα του. Κανεις δεν περιμενει απο τον αλλον να του πει "δικιο ειχες ρε , αλλαξα αποψη". Δεν με ενδιαφερει εμενα να το ακουσω αυτο. Εμενα με ενδιαφερει να εκφρασω μια αποψη που ισως βοηθησει καποιον αλλον να σχηματισει την δικη του αποψη χωρις να παρω εγω τα ευσημα. Το θεμα ειναι να μοιραζεται η οποια γνωση εχει ο καθενας ... και αν ειναι μιση , λειψη , λαθος με τις γνωμες επι γνωμεων να καταληγουμε σε κατι που ειναι οσο το δυνατον πιο σωστο.

Εσυ απλα δεν καταλαβαινεις τι ακους , τι διαβαζεις , θες να το παιξεις γκουρου και αρχισες τις επαναστασεις περι rolling releases , διαβολικο systemd και δεν ακους τι σου λενε οι αλλοι οσο σωστα ή λαθος ειναι. Τιποτα λεμε..μπενακης βγενακης...

Καλο θα ηταν να κλειδωθει το παρον θεμα και ας ανοιξει καποιος αλλα νεα θεματα με συγκεκριμενη θεματολογια που πιθανως τον ενδιαφερει και ας υλοποιησει το σαιτ καποια ρυθμιση του στυλ "hidden from rhtoras" , να την τικαρουμε να μην μπορει να τα δει τα θεματα αυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αλλά δεν είχε και προκατάληψη απέναντι στο φίλο όπως με εμένα.

Και το χωριό είχε προκατάληψη απέναντι στον ψεύτη βοσκό, και ήταν φανερό ότι ο βοσκός έφταιγε.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Oxygene είπε

Θα συμφωνούσες μαζί μου Ρήτορα, ακόμα κι αν έγραφα ότι χρησιμοποιώ systemd και ότι το pure Arch δεν είναι διανομή που μπορεί να εγκατασταθεί από έναν αρχάριο; 😛

Σε όσα λες βάζω το φίλτρο μου. Αν συμφωνώ σε όλα ή όχι είναι μεγάλο θέμα. Είχα πριν λίγο καιρό arch linux αλλά πια δεν έχω. Απόλαυσα τα επιχειρήματα σου και συμφωνώ με αυτά που είπες. Αν πάμε στο systemd  οκ εκει μπορεί να διαφωνήσουμε. Αλλά γιατί νομίζεις έχω artix ? Γιατί το arch είναι παρα πολύ βολικό. Επίσης ΝΑΙ το base install είναι δύσκολο για αρχάριο χρήστη. Αλλά εγώ μιλάω για installers όπως ο Calamares ή ο zen installer. ΌΛΟΙ με τα + ή τα -. Ναι να γίνει μια συζήτηση για αυτά όλοι (σχεδόν όλοι οκ) θέλουμε να την κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, rhtoras είπε

λες εγώ που δεν είμαι και guru να τα βγάζω από το κεφάλι μου  αυτά περι rolling ?

Όλα όσα έχεις γράψει εδώ μέσα είναι βγαλμένα απ' το κεφάλι σου.

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αλλά γιατί νομίζεις έχω artix ? Γιατί το arch είναι παρα πολύ βολικό.

Είδες που τα μπλέκεις μόνος σου; Έχεις Artix, τελεία. Το Arch είναι μια διαφορετική διανομή, με διαφορετικούς στόχους, διαφορετική φιλοσοφία, διαφορετική ανάπτυξη.

@όλοι: Θέλετε να τα πιάσουμε απ' την αρχή; Ας μας γράψει ο @rhtoras μόνο τα επιχειρήματά του γιατί μια Arch-based διανομή είναι κατάλληλη για αρχάριους, για να μπορούμε μετά να τα αποδομήσουμε καθαρά. Και στη συνέχεια μπορούμε να πάμε στα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...