Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Από site έλα μια βόλτα στο unchained-gnu.gr με έλληνες dev's και κόσμο που ασχολείται χρόνια με το linux.

Εισαι τραγικος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Από site έλα μια βόλτα στο unchained-gnu.gr με έλληνες dev's και κόσμο που ασχολείται χρόνια με το linux.

 

Να του πείτε, τι; Να βγάλει το systemd και να βάλει άλλο init?

cartoon-illustration-of-three-funny-alie

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Από site έλα μια βόλτα στο unchained-gnu.gr με έλληνες dev's και κόσμο που ασχολείται χρόνια με το linux.

Από βιβλία ένα που διάβασα και το βρήκα εύκολο είναι το  που το είχα βρει σε ηλεκτρονική μορφή στο libgen.

51lOO3ee8EL._SX397_BO1,204,203,200_.jpg

Thanks για την πρόταση θα το ψάξω το συγκεκριμένο βιβλίο. 

Γενικά έχω μπει και στο φόρουμ που λες αλλά νομίζω ασχολείται με άλλα πράγματα και διανομές από ότι με ενδιαφέρει (ας το πω έτσι εμένα). Εγώ είμαι stableάκιας, δεν θέλω πολλές αναβαθμίσεις, μία major μια στο τόσο θα ήταν το ιδανικό. Κάθε μέρα που βλέπω τα updates στην δική μου διανομή "αγχώνομαι".

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν σε ενδιαφερει που γινεται εγκατασταση  γιατι :
1. Αναλαμβανει ο package manager να τα βαλει εκει που πρεπει , τα εκτελεσιμα στον φακελο που πρεπει , τα configurations εκει που πρεπει , τα εικονιδια του προγραμματος εκει που πρεπει κ.ο.κ και ο package manager ειναι αυτος που οφειλει να ξερει που βρισκονται .. και ξερει :)
2. Δεν προκειται να ασχοληθεις με τα αρχεια του deb .. συνηθως . 
3. Αν το καλοσκεφτεις και στα windows δεν υπαρχει λογος να ξερεις που εβαλε τι η καθε εγκατασταση , εκτος και αν πρεπει να πας να ριξεις κανα crack στον φακελο του προγραμματος ;)
Οκ θα μου πεις , στα windows ισως να υπαρχει λογος , να θες να βαλεις καποιο προγραμμα σε αλλο δισκο κλπ...σε custom folder δηλ .. στο λινουξ δεν υπαρχει τετοιο σεναριο γιατι τα αρχεια ενος εγκατεστημενου προγραμματος πρεπει να μπουν σε συγκεκριμενους φακελους του συστηματος διασπαρτα..οπως περιγραφω στο (1) ...

Τελος , ετσι για την φαση , αν θες να δεις ιδιοις ομμασι που μπαινουν τα αρχεια ενος deb , κατεβασε ενα τετοιο πακετο και ανοιξε το με καποιο προγραμμα τυπου winrar , ειτε απο λινουξ ειτε απο windows. Ενα zip αρχειο ειναι στην ουσια που περιλαμβανει τα αρχεια του προγραμματος (με την καταλληλη δομη φακελων) σε τετοιο φορματ ωστε ο package manager να τα ανοιγει και να τα ριχνει εκει που πρεπει διαβαζοντας την δομη φακελων που βρισκει μεσα στο αρχειο αυτο.
Σαν να μαζεψες/συμπιεσες ενα αρχειο απο το folder1 , ενα αλλο απο το folder2 , 3 αλλα απο το folder3 κ.ο.κ. εκανες ενα αρχειο (deb) και οταν τα αποσυμπιεζεις ολα αυτα πανε και μπαινουν στους φακελους τους...

Αν μιλαμε για snaps/flatpaks/appimages , ισχυουν διαφορετικα πραγματα αλλα και παλι ισχυει το οτι δεν σε ενδιαφερει ιδιαιτερα τι κανουν ...

Σε γινικές γραμμές και εσύ και τα άλλα τα παιδιά που το έγραψαν δίκο έχετε, αλλά για παράδειγμα υπάρχουν games τα οποία για να τρέξουν κάποια packs/mods κτλ πρέπει να πας να τα πετάξεις μέσα σε κάποιον φάκελο της εγκατάστασης. Είτε τα εγκαθιστάς ενώ είναι διαθέσιμα για λινουν είτε μέσω wine/lutris κτλ. ΟΚ, σταγόνα στον ωκεανό το συγκεκριμένο παράδειγμα, μπορεί και να μην το χρειαστείς ποτέ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Γενικά έχω μπει και στο φόρουμ που λες αλλά νομίζω ασχολείται με άλλα πράγματα και διανομές από ότι με ενδιαφέρει (ας το πω έτσι εμένα). Εγώ είμαι stableάκιας

Όχι ασχολείται και με stable διανομές. Θα γράφονται άρθρα συνεχώς. Αφου θες να μάθεις μπορείς να δεις το άρθρο για το posix και να μάθεις γιατί είναι GNU/Linux και όχι σκέτο Linux. Ότι θες ρωτάς και θα σου απαντήσουν. Είναι όλοι καλά παιδιά με πολλά χιλιόμετρα σαν dev's και πρόλαβαν το linux στις αρχές του (early 90's). To βιβλίο που σου εδειξα είναι αρκετά απλό.

'Οσο για το άλλο που λες: ήμουν stableάκιας και αν θες σου δείχνω το screenshot από το linux mint. Αλλά όταν πήγα να κάνω το upgrade μια μέρα δεινοπάθησα. Είναι τίποτα λίγο λίγο να κάνεις τα update σου? Δε λέω κάθε μέρα, αλλά έστω κάθε Παρασκευή με το καφεδάκι σου και αν κάτι πάει στραβά το διορθώνεις. Εγώ έβαλα και τον lts πυρήνα για όταν κάτι πάει πολύυυ στραβά. Κάνεις και ένα fs trim το σκληρό σου δίσκο και είσαι ήσυχος. Ο φόβος δημιουργείται από κάποιους για χ, ψ λόγους. Μην τον αφήσεις να σε πάει πίσω 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Hawk_K Θα σε συμβουλευα με το χερι στην καρδια να μην δινεις σημασια σε οσα γραφει ο ρητορας. Ειλικρινα αν εγραφε κατι που στεκει θα το ελεγα δεν εχω τετοια κομπλεξ.

Το οτι του σπαει η αναβαθμιση του linux mint ( ή και του ubuntu) ειναι στην σφαιρα της φαντασιας του. Εχω κανει στις προαναφερθεισες διανομες , απο major version σε major version αναβαθμιση πολλες φορες στην ζωη μου και ποτε δεν εγινε τιποτα. Ποτε ομως. Αλλα στον ρητορα σπασανε και για αυτο πηγε στην πιο ευκολη διανομη που δεν σπαει ποτε ... το Artix. Γελαει και το debian stable με αυτα που γραφει.
Στην συνεχεια αναφερει για το fstrim που πλεον κανεις δεν ασχολειται με αυτην την διαδικασια , γιατι ολες οι ΣΟΒΑΡΕΣ διανομες κατα την εγκατασταση ανιχνευουν την υπαρξη ssd και ενεργοποιουν τα αναλογα services και κανουν το "trimming" αυτοματα ανα βδομαδα οπως γινεται και στα windows. Εποχες που επρεπε να πειραζεις αρχεια και ρυθμισεις για να γινουν αυτα εχουν περασει ανεπιστρεπτι.
Ακομα και στις πιο "χειροκινητες" διανομες που σεβονται τον εαυτο τους (χρησιμοποιουν systemd) η παραπανω διαδικασια ειναι μια εντολη ( sudo systemctl enable fstrim.timer ) που ενεργοποιει το εβδομαδιαιο trimming. Στις διανομες που χρησιμοποιει o rhtoras με runit και ιστοριες δεν ξερω τι μανουρα ειναι ... παρολα αυτα μιλαμε για user friendly διανομη ! :)

Τελος σε καθε ευκαιρια προσπαθει να προωθησει το unchained-gnu.gr μπας και μαζεψει μελη , για να καθονται γυρω απο την φωτια και να μιλανε για συνομωσιολογιες , για το κακο systemd , τις καλες rolling διανομες και το μελλον της Ανθρωποτητας..

Κανε χαρη στον εαυτο σου και προσπαθησε να διαβαζεις τα λεγομενα του σε επιπεδο ανεκδοτων :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Από site έλα μια βόλτα στο unchained-gnu.gr με έλληνες dev's και κόσμο που ασχολείται χρόνια με το linux.

kk.png.5cdddd68cc7e34a3cc9547c4e986e29d.png

πολυ κοσμο βλεπω, στωραιοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

kk.png.5cdddd68cc7e34a3cc9547c4e986e29d.png

πολυ κοσμο βλεπω, στωραιοι.

Άλλη φορά θα σε ρωτάμε πριν φτιάξουμε sites.

Αλλα μια και τώρα δεν προλάβαμε, μήπως ξέρεις κανένα τρόπο με το που το φτιάξουμε να έρθουν σε 1 μήνα χιλιάδες μέλη?

Πέρα από τις ειρωνίες καλό θα ήταν όσοι δε με συμπαθείτε ή όποιον έχει άλλες απόψεις να μην έρχεστε να κάνετε μπάχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

ξέρεις κανένα τρόπο με το που το φτιάξουμε να έρθουν σε 1 μήνα χιλιάδες μέλη?

να το διαφημιζεις ολη μερα στο ινσομνια?

oh wait...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

 ...και αν κάτι πάει στραβά το διορθώνεις...

Το θεμα ειναι να μην παει κατι στραβα. Ειδικά για αρχαριο που δεν θα ξερει τι να κάνει, αλλα και ο επαγγελματιας που δε θελει να χανει πολυτιμο χρονο με τα στραβα μιας rolling διανομης. Ακομη και ενας εμπειρος user, δεν θελει να χανει χρονο με στραβα και αναποδα, θελει να κανει τι δουλεια του γρηγορα, απλα και ωραια. Το χρονο π.χ. θα προτιμουσα να τον φαω με γκομενες, ή οικογενεια/παιδια (αν ειχα), ή να παω μια βολτα ρε φιλε να πιω τον καφε μου και να βλεφαριασω τις ομορφες κοπελιες.

Οποτε τις rolling κλπ. διανομες τις αφηνω σε εσενα και τους υπολοιπους.

Αυτα απο ενα απλο user. Γιατι το θεμα που το μαμησατε εσυ και οι υπολοιποι και αφορουσε τον απλο χρηστη, κανενας απλος χρηστης δεν μιλησε. Σας αφηνω στις ανουσιες για τους απλους users, συνομιλιες σας.

Σημειωση: Ειναι προφανες οτι με τετοιες συμπεριφορες διωχνετε κοσμο απο το linux.

Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

Σε γινικές γραμμές και εσύ και τα άλλα τα παιδιά που το έγραψαν δίκο έχετε, αλλά για παράδειγμα υπάρχουν games τα οποία για να τρέξουν κάποια packs/mods κτλ πρέπει να πας να τα πετάξεις μέσα σε κάποιον φάκελο της εγκατάστασης. Είτε τα εγκαθιστάς ενώ είναι διαθέσιμα για λινουν είτε μέσω wine/lutris κτλ

Εδώ όμως φεύγουμε από την δομή των apt και έχουμε μια τυπική εγκατάσταση μιας εφαρμογής Windows απλά μέσα σε άλλο περιβάλλον. Η μεγαλύτερη δυσκολία εδώ είναι να βρεις τον σωστό φάκελο είτε στο lutris είτα στο steam. Αλλά είναι δυνατόν με λίγο ψάξιμο, πχ παίζω lotro και μια χαρά προσθέτω η αναβαθμίζω πρόσθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, rhtoras είπε

μήπως ξέρεις κανένα τρόπο με το που το φτιάξουμε να έρθουν σε 1 μήνα χιλιάδες μέλη?

Ξερω . Να ενεργοποιησετε το δεξι κλικ !! χαχα λες και εχετε απορρητα μυστικα του λινουξ και φοβαστε το copy/paste. Τι τραγικοι.
Ξερω και αλλο τροπο. Να σταματησετε να ειστε ενα σαιτ που γραφετε ασυναρτησιες και θεματα με στυλακι ειμαστε-ψαγμενοι-γκουρου-ξερουμε-τα-πιο-κρυφα-μυστικα-του-λινουξ.
Α , ξερω και αλλον τροπο. Σταματηστε να ειστε πορωμενοι με καποια στοιχεια του λινουξ και να βγαζετε χολη για καποια αλλα. Ενα αντικειμενικο σαιτ τραβαει κοσμο.
Α , ξερω και εναν τελευταιο τροπο. Να σου ριξουν μονιμο ban εκει περα. Αμα γινει δηλωνω δημοσιως οτι θα κανω εγγραφη στο σαιτ αυτο. Και θα πληρωσω 2 εξεχοντα μελη του ινσομνια-λινουξ-υποφορουμ να κανουν το ιδιο.

ΥΓ : Παρεπιπτοντως ειστε στους 2 μηνες λειτουργιες σε μια βδομαδα. 
Ημερομηνία Κατοχύρωσης:02-08-2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

και να μάθεις γιατί είναι GNU/Linux και όχι σκέτο Linux

Τελειώνει το 2020 και ακόμα κάποιοι συνεχίζετε αυτή τη χαζομάρα; Όχι @rhtoras, δεν είναι «GNU/Linux» και ποτέ δεν ήταν. Αυτή είναι μια μπαρούφα που εισήγαγε ο Stallman προσπαθώντας να ρίξει λίγη από τη δημοσιότητα του Linux στο GNU. Ένα προς ένα, όλα τα «επιχειρήματα» που χρησιμοποιούνται για να πείσουν ότι πρέπει να λέμε «GNU/Linux» ισχύουν εξίσου ή και περισσότερο για το systemd, τον Xorg, οποιοδήποτε DE, το PulseAudio και ό, τι άλλο μπορείς να σκεφτείς. Αλλά δε λες για παράδειγμα «Debian GNU/systemd/PulseAudio/NetworkManager/GNOME/Linux», παρότι όλα αυτά τα έργα και άλλα τόσα έχουν εξίσου σημαντική συνεισφορά.

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Ξερω . Να ενεργοποιησετε το δεξι κλικ !!

Δεν το έμαθες από εμένα αλλά Shift+Right click για να κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Δεν το έμαθες από εμένα αλλά Shift+Right click για να κάνεις τη δουλειά σου.

Δεν δουλεψε. Ειναι ψαγμενοι εκει περα ρε. Δεν τους χακευεις με τιποτα ;)

Shift + left click = ανοιγει νεο browser παραθυρο..λιγο τραγικο για να δουλεψεις ομως ετσι...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, iusegentoobtw είπε

Τελειώνει το 2020 και ακόμα κάποιοι συνεχίζετε αυτή τη χαζομάρα; Όχι @rhtoras, δεν είναι «GNU/Linux» και ποτέ δεν ήταν. Αυτή είναι μια μπαρούφα που εισήγαγε ο Stallman προσπαθώντας να ρίξει λίγη από τη δημοσιότητα του Linux στο GNU. Ένα προς ένα, όλα τα «επιχειρήματα» που χρησιμοποιούνται για να πείσουν ότι πρέπει να λέμε «GNU/Linux» ισχύουν εξίσου ή και περισσότερο για το systemd, τον Xorg, οποιοδήποτε DE, το PulseAudio και ό, τι άλλο μπορείς να σκεφτείς. Αλλά δε λες για παράδειγμα «Debian GNU/systemd/PulseAudio/NetworkManager/GNOME/Linux», παρότι όλα αυτά τα έργα και άλλα τόσα έχουν εξίσου σημαντική συνεισφορά.

Ναι εν τω μεταξύ κάποτε μου είχε πει κάποιος : Ρε Πάνο, τι θα ήταν το Linux θα υπήρχε σήμερα, χωρίς το Gnu. Η απάντησή μου ήταν: Android

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάποια στατιστικά. Σε δυο μήνες λειτουργίας μάζεψε ένα(1) νέο μέλος, υπήρχε μια (1) απόπειρα κάποιου για παροχή βοήθειας που δεν έλαβε, γιατί τα θέλουν όλα στο πιάτο αυτοί οι χρήστες. Αλλά ας φανούμε επιεικείς και ας διπλασιάσουμε τον αριθμό και έχουμε μια αύξηση του ενός ατόμου τον μήνα! Για να πάμε στα 1000 μέλη θέλουμε 992 μήνες ή 82 έτη και 8 μήνες. Δηλαδή το έτος 2102. Κάπου το έτος 2049 θα έχει εγκαταλειφθεί το systemd για κάτι άλλο και θα έχει δικαιωθεί ο αγώνας τους. 14 χρόνια μετά θα αποφασίσουν πως το SMF  είναι παλιά τεχνολογία και θα κάνουν αναβάθμιση. Έχουν πρόγραμμα.

ΥΓ: Ενεργοποιείς το carret mode και επιλέγεις το κείμενο κανονικά γατάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...