Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@liakjim Νομίζω εσύ έχεις το κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω. (Αναφέρομαι στο fujitsu ASYG24KLCA). Αν το έχεις μπορείς να ανεβάσεις εδώ κάποιες φώτο να το δω. Επίσης μπορεις να μου πεις την γνώμη σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Padaz Bloody είπε

Έχω ένα  μεγάλο aircondition FUJITSU GENERAL LTD. KAWASAKI JAPAN. εδώ και 15 χρόνια. Ψύχει σαλονοτραπεζαρία + κουζίνα. Πρόκειται για έναν ενιαίο χώρο δηλαδή.

Επειδή τον τελευταίο καιρό βγάζει σκέτο αέρα και δεν ψύχει καθόλου στην λειτουργία cool, σκέφτομαι πριν προχωρήσω στην επισκευή του, μήπως να κοίταγα για αγορά ενός μικρότερου 9000 Btu/hr μικρότερης κατανάλωσης ενέργειας.

Είναι επαρκή τα παρακάτω στοιχεία για να υπολογίσω πόση ενέργεια καταναλώνει;

Στην ετικέτα του αναγράφονται τα παρακάτω.

ΕΤΙΚΕΤΑ εσωτερικής μονάδας:

220-240V ~ 50Hz 1PHASE

COOLING

   CAPACITY 6.70-6.80 kW

   CURRENT 12.0-12.3 A

   INPUT POWER 2.52-2.60 kW

HEATING

   CAPACITY 7.60-7.70 kW

   CURRENT 11.5-12.0 A

   INPUT POWER 2.41-2.50 kW

ΕΤΙΚΕΤΑ εξωτερικής μονάδας:  

REFRIGERANT R22 2070 g (73.00Z)

MAX. PRESSURE 3040kPa

IPX4

Τι προτείνετε; Να μείνω όπως είμαι και να καλέσω να γίνει service για την επισκευή; Ή να προβώ σε άλλη αγορά μικρότερου κλιματιστικού;

Παλιό on-off 24άρι.

Μπορείς να πάρεις 9άρι στη θέση του αλλά θα ζεσταίνει όταν έξω έχει μέχρι 16C και θα ψύχει όταν έξω έχει μέχρι 28😛

Έχει χάσει το φρέον του λογικά. Μπορείς να το επαναπληρώσεις και αν δεν έχει τρύπα να το κρατήσεις. Αλλιώς το πετάς.

Γενικά ένα σύγχρονο 24άρι θα καίει ένα κλάσμα από ότι καίει αυτό, οπότε μπορείς απλά να το χρησιμοποιήσεις σε κάποια αλυσίδα πχ κωτσόβολο ή κάπου αλλού και σου δίνουν πίσω 100€ ως δωροεπιταγή. Είτε έχει τρύπα είτε όχι.

7 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

@liakjim Νομίζω εσύ έχεις το κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω. (Αναφέρομαι στο fujitsu ASYG24KLCA). Αν το έχεις μπορείς να ανεβάσεις εδώ κάποιες φώτο να το δω. Επίσης μπορεις να μου πεις την γνώμη σου; 

Έχω ανεβάζει video εδώ https://www.youtube.com/playlist?list=PLbGH0LLZCeOgNOjSXq2iId5MCxc8bILUS

Για κριτικές δες εδώ https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html#reviews

(υπάρχει και η δική μου)

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Τι εννοείς on-off 24άρι;

Σίγουρα είναι 20 χρονών μοντέλο, αλλά γενικότερα δεν έχει δουλέψει πάρα πολύ.

 

Ναι σκεφτόμουν τη δωροεπιταγή του Κωτσόβολου αλλά όχι για αγορά 24 BTU. Αυτά κοστίζουνε 1000€ και βάλε...😀

 

Θα κοιτάξω να το επισκευάσω και να το επαναπληρώσω με υγρά.

Δεν μπορεί το εξουσιοδοτημένο συνεργείο Fujitsu να κάνει έλεγχο για τυχόν διαρροή φρέον;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Padaz Bloody είπε

^ Τι εννοείς on-off 24άρι;

Σίγουρα είναι 20 χρονών μοντέλο, αλλά γενικότερα δεν έχει δουλέψει πάρα πολύ.

Ναι σκεφτόμουν τη δωροεπιταγή του Κωτσόβολου αλλά όχι για αγορά 24 BTU. Αυτά κοστίζουνε 1000€ και βάλε...😀

Θα κοιτάξω να το επισκευάσω και να το επαναπληρώσω με υγρά.

Δεν μπορεί το εξουσιοδοτημένο συνεργείο Fujitsu να κάνει έλεγχο για τυχόν διαρροή φρέον;

Δλδ όχι inverter.

Δεν μπορείς να βάλεις μικρότερο εκτός και αν ο χώρος σου καλύπτεται με 18αρι ή 22αρι.

Στην υπογραφή μου θα βρεις ένα ερωτηματολόγιο που θα σε κατευθύνει αν αποφασίσεις για αγορά.

Έλεγχο μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε ψυκτικός.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παλιό on-off 24άρι.

Μπορείς να πάρεις 9άρι στη θέση του αλλά θα ζεσταίνει όταν έξω έχει μέχρι 16C και θα ψύχει όταν έξω έχει μέχρι 28😛

Έχει χάσει το φρέον του λογικά. Μπορείς να το επαναπληρώσεις και αν δεν έχει τρύπα να το κρατήσεις. Αλλιώς το πετάς.

Γενικά ένα σύγχρονο 24άρι θα καίει ένα κλάσμα από ότι καίει αυτό, οπότε μπορείς απλά να το χρησιμοποιήσεις σε κάποια αλυσίδα πχ κωτσόβολο ή κάπου αλλού και σου δίνουν πίσω 100€ ως δωροεπιταγή. Είτε έχει τρύπα είτε όχι.

Έχω ανεβάζει video εδώ https://www.youtube.com/playlist?list=PLbGH0LLZCeOgNOjSXq2iId5MCxc8bILUS

Για κριτικές δες εδώ https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html#reviews

(υπάρχει και η δική μου)

Ευχαριστώ πολύ. Εσύ μου το προτείνεις; Θέλω να πω ότι μου το συνιστεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ευχαριστώ πολύ. Εσύ μου το προτείνεις; Θέλω να πω ότι μου το συνιστεις; 

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε κατευθύνω στο να κατανοήσεις τα προτερήματα και τα ελαττώματα του. Διαβάζοντας την κριτική μου αλλά και τις υπόλοιπες στο Σκρουτζ που γενικά συμφωνούν μεταξύ τους, θα καταλάβεις ότι είναι ένα αποδοτικότατο και πολύ δυνατό 24αρι , ποιοτική κατασκευή, με eurovent, με απίστευτα χαμηλά ελάχιστα btus ( μάλλον τα λιγότερα σε 24αρι), με μικρές διαστάσεις , αλλά με μέτρια εγγύηση, χωρίς κανένα έξτρα feature, θορυβώδη εσωτερική μονάδα και σε εμένα τουλάχιστον ( αλλά και σε άλλες περιπτώσεις εδώ μέσα) εμφάνιση ευπάθειας σε πάγο ( τα δύο τελευταία εξαιτίας των πολύ μικρών διαστάσεων ).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε κατευθύνω στο να κατανοήσεις τα προτερήματα και τα ελαττώματα του. Διαβάζοντας την κριτική μου αλλά και τις υπόλοιπες στο Σκρουτζ που γενικά συμφωνούν μεταξύ τους, θα καταλάβεις ότι είναι ένα αποδοτικότατο και πολύ δυνατό 24αρι , ποιοτική κατασκευή, με eurovent, με απίστευτα χαμηλά ελάχιστα btus ( μάλλον τα λιγότερα σε 24αρι), με μικρές διαστάσεις , αλλά με μέτρια εγγύηση, χωρίς κανένα έξτρα feature, θορυβώδη εσωτερική μονάδα και σε εμένα τουλάχιστον ( αλλά και σε άλλες περιπτώσεις εδώ μέσα) εμφάνιση ευπάθειας σε πάγο ( τα δύο τελευταία εξαιτίας των πολύ μικρών διαστάσεων ).

Ωραία ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

liakjim Δεν φαίνεται η υπογραφή σου πουθενά. Μήπως έχω πειράξει τις ρυθμίσεις του insomnia;

 

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Padaz Bloody είπε

liakjim Δεν φαίνεται η υπογραφή σου πουθενά. Μήπως έχω πειράξει τις ρυθμίσεις του insomnia;

Από κινητό δεν φαίνεται.

Ορίστε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο απορίες:

1)Για το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων π.χ. 3 μέτρα, εννοούμε ότι πρέπει να είναι 3 μέτρα ο κάθε ένας από τους δύο χαλκοσωλήνες ή συνολικά;

2)Επίσης, με μικρότερο μήκος σωληνώσεων μπορεί να υπάρχει πολύ αυξημένη κατανάλωση ή δεν παίζει ρόλο;

 

Γιατί μετά από δύο ώρες λειτουργίας το ln25 με seer 10,5 δείχνει κατανάλωση 385 watt ενώ το Daikin Perfera atxm25m με δείκτη seer 8,5 δείχνει κατανάλωση 117 watt. Και τα δύο με τον ανεμιστήρα στο αυτόματο και ζήτηση 26 το Mitsubishi και 26,5 το Daikin.

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, George! είπε

Δύο απορίες:

1)Για το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων π.χ. 3 μέτρα, εννοούμε ότι πρέπει να είναι 3 μέτρα ο κάθε ένας από τους δύο χαλκοσωλήνες ή συνολικά;

2)Επίσης, με μικρότερο μήκος σωληνώσεων μπορεί να υπάρχει πολύ αυξημένη κατανάλωση ή δεν παίζει ρόλο;

1. Ο καθένας.

2. Θα αυξηθεί η κατανάλωση μιας και ο συμπιεστής θα ζοριζεται περισσότερο. Μη με ρωτήσεις πόσο. Ούτε νομίζω πως μπορεί κάποιος να στο πει πχ αν έπρεπε 3 και σου έβαλαν 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

1. Ο καθένας.

2. Θα αυξηθεί η κατανάλωση μιας και ο συμπιεστής θα ζοριζεται περισσότερο. Μη με ρωτήσεις πόσο. Ούτε νομίζω πως μπορεί κάποιος να στο πει πχ αν έπρεπε 3 και σου έβαλαν 1.

Ευχαριστώ πολύ. Έχω κάνει edit το προηγούμενο μήνυμά μου και γράφω τι διαφορά έχει στην κατανάλωση το ln25 με το perfera και σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει με το μήκος των σωληνώσεων. Στο Mitsubishi μου έχουν βάλει περίπου 1,5 μετρό όπως το υπολογίζω ενώ στο Daikin 2,5 μέτρα(ήμουν μπροστά και το ζήτησα εγώ αλλιώς 1,5 θα έβαζαν και σε αυτό). Βέβαια δεν μπορώ να βρω πουθενά το ελάχιστο μήκος που απαιτεί το ln25 και το daiseikai 9 που δεν έχω τοποθετήσει ακόμα. Μόνο μέγιστο μήκος βρίσκω και στα δύο.

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O οδηγός "Περί κλιματιστικών" και το Ερωτηματολόγιο αγοράς πρέπει να γίνουν STICKY.

Πολύ ωραία δουλειά και σε ευχαριστούμε για το χρόνο που διέθεσες Δημήτρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...