Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναζήτηση για 1x 18.000 + 1x 9.000 (?)

Κύριος χώρος 45: Θερμικές Απώλειες @ 20 ℃:
7314.08 Watt
6290.11 KCal/h
162.54 Watt/
139.78 KCal/h/m² 

+ 1 υπνο-δωμάτιο περίπου 15

Θερμικές Απώλειες Θερμικές Απώλειες @ 20 ℃:
2994.05 Watt
2574.89 KCal/h
199.60 Watt/
171.66 KCal/h/m² 

(οι τιμές ισως και λίγο πιο κάτω και στα 2)

 

Προβλεπόμενη χρήση: Θέρμανση 90% - Ψύξη 10%

Αυτόνομη θερμανση πετρέλαιο, τα κλιματιστικά επικουρικά ή/και αποκλειστικά ανάλογα με την εποχή, μέρα και ώρα.

Υπολογισμένα κατα κάποιο τρόπο στο περίπου ως ένα 18αρι και ένα 9αρι αντίστοιχα.

Τιμές 1000-1200 το πολύ και τα 2 (700-800 -> 18αρι, 350-450 -> 9αρι), συν οι εγκαταστάσεις τους. Υπάρχει παλιό κλιματιστικό του δεκαετίας 90 panasonic με ενσύρματο τηλ./ριο (!).

Με μικρή μελέτη του φόρουμ και διαγώνια διαβάσματα βρίσκω ενδιαφέρουσες προτάσεις σε Heier, Inventor και TCL (?), δεν πάμε στα κορυφαία (toshiba, fujitsu, κλπ.) λόγω κόστους αλλά μάλλον ούτε και στις "οικονομικότερες" σειρές των μεγάλλων κατασκευαστών, αλλά σε κάτι αξιοπρεπές σε επιδόσεις και αξιόπιστο στα υποσυστήματά του. Η εγγυηση/αξιοπιστία είναι σηματικό κριτήριο. Wifi όχι απαραίτητο, αλλά εαν υπάρχει θα χρησιμοποιηθεί. Ιονιστής, αδιάφορο. Καλό θα ήταν και τα 2 να ανήκουν  στην ίδια  σειρά αλλά δεν είναι απαραίτητο. Όσο πιο αθόρυβο, επίσης στα πλεονεκτήματα. 

Οποιαδήποτε πρόταση θα εκτιμηθεί... 

ευχαριστώ!

 

Επεξ/σία από istinnjazz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Κλιμαστιστικό 24άρι toyotomi ακούει όλες τις υπόλοιπες εντολές από το χειριστήριο εκτός από τις λειτουργίες της ψύξης και της αφύγρανσης. Δείχνει ότι η ένδειξη αλλάζει αλλά στις συγκεκριμένες λειτουργίες απλά δουλεύει ο ανεμιστήρας σε οποιαδήποτε θερμοκρασία.

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει αξιόπιστο συνεργείο/μάστορα για τυχόν επισκευή που να μη μας γδάρει;

Πάντως, 3 φορές διάβασα αυτά που γράφεις και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θες να πεις.

3 λεπτά πριν, istinnjazz είπε

Αναζήτηση για 1x 18.000 + 1x 9.000 (?)

Κύριος χώρος 45: Θερμικές Απώλειες @ 20 ℃:
7314.08 Watt
6290.11 KCal/h
162.54 Watt/
139.78 KCal/h/m² 

+ 1 υπνο-δωμάτιο περίπου 15

Θερμικές Απώλειες Θερμικές Απώλειες @ 20 ℃:
2994.05 Watt
2574.89 KCal/h
199.60 Watt/
171.66 KCal/h/m² 

(οι τιμές ισως και λίγο πιο κάτω και στα 2)

Προβλεπόμενη χρήση: Θέρμανση 90% - Ψύξη 10%

Αυτόνομη θερμανση πετρέλαιο, τα κλιματιστικά επικουρικά ή/και αποκλειστικά ανάλογα με την εποχή, μέρα και ώρα.

Υπολογισμένα κατα κάποιο τρόπο στο περίπου ως ένα 18αρι και ένα 9αρι αντίστοιχα.

Τιμές 1000-1200 το πολύ και τα 2 (700-800 -> 18αρι, 350-450 -> 9αρι), συν οι εγκαταστάσεις τους. Υπάρχει παλιό κλιματιστικό του δεκαετίας 90 panasonic με ενσύρματο τηλ./ριο (!).

Με μικρή μελέτη του φόρουμ και διαγώνια διαβάσματα βρίσκω ενδιαφέρουσες προτάσεις σε Heier, Inventor και TCL (?), δεν πάμε στα κορυφαία (toshiba, fujitsu, κλπ.) λόγω κόστους αλλά μάλλον ούτε και στις "οικονομικότερες" σειρές των μεγάλλων κατασκευαστών, αλλά σε κάτι αξιοπρεπές σε επιδόσεις και αξιόπιστο στα υποσυστήματά του. Η εγγυηση/αξιοπιστία είναι σηματικό κριτήριο. Wifi όχι απαραίτητο, αλλά εαν υπάρχει θα χρησιμοποιηθεί. Ιονιστής, αδιάφορο. Καλό θα ήταν και τα 2 να ανήκουν  στην ίδια  σειρά αλλά δεν είναι απαραίτητο. Όσο πιο αθόρυβο, επίσης στα πλεονεκτήματα. 

Οποιαδήποτε πρόταση θα εκτιμηθεί... 

ευχαριστώ!

24άρι και 9άρι. Ο μεγάλος χώρος έχει αρκετές απώλειες.

Δεν μας είπες που μένεις.

11 λεπτά πριν, istinnjazz είπε

Αναζήτηση για 1x 18.000 + 1x 9.000 (?)

Κύριος χώρος 45: Θερμικές Απώλειες @ 20 ℃:
7314.08 Watt
6290.11 KCal/h
162.54 Watt/
139.78 KCal/h/m² 

+ 1 υπνο-δωμάτιο περίπου 15

Θερμικές Απώλειες Θερμικές Απώλειες @ 20 ℃:
2994.05 Watt
2574.89 KCal/h
199.60 Watt/
171.66 KCal/h/m² 

(οι τιμές ισως και λίγο πιο κάτω και στα 2)

Προβλεπόμενη χρήση: Θέρμανση 90% - Ψύξη 10%

Αυτόνομη θερμανση πετρέλαιο, τα κλιματιστικά επικουρικά ή/και αποκλειστικά ανάλογα με την εποχή, μέρα και ώρα.

Υπολογισμένα κατα κάποιο τρόπο στο περίπου ως ένα 18αρι και ένα 9αρι αντίστοιχα.

Τιμές 1000-1200 το πολύ και τα 2 (700-800 -> 18αρι, 350-450 -> 9αρι), συν οι εγκαταστάσεις τους. Υπάρχει παλιό κλιματιστικό του δεκαετίας 90 panasonic με ενσύρματο τηλ./ριο (!).

Με μικρή μελέτη του φόρουμ και διαγώνια διαβάσματα βρίσκω ενδιαφέρουσες προτάσεις σε Heier, Inventor και TCL (?), δεν πάμε στα κορυφαία (toshiba, fujitsu, κλπ.) λόγω κόστους αλλά μάλλον ούτε και στις "οικονομικότερες" σειρές των μεγάλλων κατασκευαστών, αλλά σε κάτι αξιοπρεπές σε επιδόσεις και αξιόπιστο στα υποσυστήματά του. Η εγγυηση/αξιοπιστία είναι σηματικό κριτήριο. Wifi όχι απαραίτητο, αλλά εαν υπάρχει θα χρησιμοποιηθεί. Ιονιστής, αδιάφορο. Καλό θα ήταν και τα 2 να ανήκουν  στην ίδια  σειρά αλλά δεν είναι απαραίτητο. Όσο πιο αθόρυβο, επίσης στα πλεονεκτήματα. 

Οποιαδήποτε πρόταση θα εκτιμηθεί... 

ευχαριστώ!

9άρι -> στα 362€ https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/daikin-sensira-9-atxc25b-arxc25b/1471162

24άρι -> https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198529-general-electric-ges-nmg70-prime

839€ εγκατεστημένο και 100€ δωροεπιταγή με την ανακύκλωση του παλιού.

 

Για το daikin θα προτιμούσα το ftxc25b μιας και έχει 5χρόνια εγγύηση αντί για 3 του atx. Ίδια μηχανήματα.

https://www.skroutz.gr/s/18329674/Daikin-FTXC25B-RXC25B.html?o=ftxc25b

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πάντως, 3 φορές διάβασα αυτά που γράφεις και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θες να πεις.

Εννοεί ότι στην ψύξη και την αφυγρανση όταν ορίζει από την χειριστήριο να εκτελέσει το κλιματιστικό αυτές τις λειτουργίες, το κλιματιστικό δεν λειτουργεί και απλα δουλευει ο ανεμιστήρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, μου έκανε εντύπωση και έμαθα πάρα πολλά πράγματα από αυτό το thread. Ευχαριστούμε πολύ όσους μοιράζονται τις γνώσεις τους.

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει, μέσω προσωπικού μηνύματος, κάποιον μάστορα ο οποίος να είναι τυπικός, να ακολουθεί την ενδεδειγμένη διαδικασία εγκατάστασης κλιματιστικού (να χρησιμοποιεί αντλία κενού, σωστό μήκος σωλήνα κλπ) δηλαδή σύμφωνα με τις ακριβείς προδιαγραφές των κατασκευαστών, στην Αθήνα.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από z_dimitris
Συμμόρφωση σε οδηγία διαχειριστών
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, z_dimitris said:

Καλησπέρα παιδιά, μου έκανε εντύπωση και έμαθα πάρα πολλά πράγματα από αυτό το thread. Ευχαριστούμε πολύ όσους μοιράζονται τις γνώσεις τους.

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιον μάστορα ο οποίος να είναι τυπικός, να ακολουθεί την ενδεδειγμένη διαδικασία εγκατάστασης κλιματιστικού (να χρησιμοποιεί αντλία κενού, σωστό μήκος σωλήνα κλπ) δηλαδή σύμφωνα με τις ακριβείς προδιαγραφές των κατασκευαστών, στην Αθήνα.

Αν όχι εδώ, μέσω pm. 
Ευχαριστώ

Αυτά καλό είναι να γίνονται μόνο μέσω PM και όχι public ώστε να μη γίνει το τοπικ χώρος με αγγελίες για παροχή υπηρεσιών κλπ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

είμαι ήδη κάτοχος ενός Fujitsu ASYG24KLCA και ενός Mitsubishi Heavy SRK/SRC-25ZS, τα οποία και χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για ψύξη. Δεν έχω κάποιο παράπονο από το fuji που βρίσκεται στο μεγάλο χώρο, σε αντίθεση με το Mitsubishi από το οποίο δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος. Έχασε μία φορά φρέον ( ο τεχνικός τα έριξε στον κατασκευαστή και τούμπαλιν ), ενώ έχουμε θέματα και με την διατήρηση επιθυμητής θερμοκρασίας (νομίζω μία λειτουργία follow me θα είχε βοηθήσει την κατάσταση) και ρεύματα αέρα.  Γενικά πάντως είναι αθόρυβο και οικονομικό. Δυστυχώς δεν μπορώ να προσθέσω καταναλώσεις καθώς και τα 2 είναι τοποθετημένα απευθείας πάνω σε γραμμή. 

Η βασική μου απορία, είναι εάν έχει κάποιος τοποθετήσει ή εάν έχει δει σε λειτουργία το midea breezeless. Σκεφτόμαστε την αγορα ακόμα ενός κλιματιστικού 9άρι για το παιδικό υπνοδωμάτιο και είμαστε ανάμεσα στο breezeless και το Fuji KM series που βρίσκονται πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία τιμής. Από το fuji δεν περιμένω εκπλήξεις, αλλά το midea είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό. Ψάχνοντας και σε ξένα φόρουμ (νομίζω Σερβία! fun fact και εκεί είχαν αντίστοιχη κουβέντα για τους συμπιεστές που χρησιμοποιεί η toshiba!), μόνο έναν βρήκα που να το έχει εγκαταστήσει χωρίς όμως να προσφέρει καμία ουσιαστική πληροφορία!

Θενκς!

Επεξ/σία από Blacky4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Blacky4 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

είμαι ήδη κάτοχος ενός Fujitsu ASYG24KLCA και ενός Mitsubishi Heavy SRK/SRC-25ZS, τα οποία και χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για ψύξη. Δεν έχω κάποιο παράπονο από το fuji που βρίσκεται στο μεγάλο χώρο, σε αντίθεση με το Mitsubishi από το οποίο δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος. Έχασε μία φορά φρέον ( ο τεχνικός τα έριξε στον κατασκευαστή και τούμπαλιν ), ενώ έχουμε θέματα και με την διατήρηση επιθυμητής θερμοκρασίας (νομίζω μία λειτουργία follow me θα είχε βοηθήσει την κατάσταση) και ρεύματα αέρα.  Γενικά πάντως είναι αθόρυβο και οικονομικό. Δυστυχώς δεν μπορώ να προσθέσω καταναλώσεις καθώς και τα 2 είναι τοποθετημένα απευθείας πάνω σε γραμμή. 

Η βασική μου απορία, είναι εάν έχει κάποιος τοποθετήσει ή εάν έχει δει σε λειτουργία το midea breezeless. Σκεφτόμαστε την αγορα ακόμα ενός κλιματιστικού 9άρι για το παιδικό υπνοδωμάτιο και είμαστε ανάμεσα στο breezeless και το Fuji KM series που βρίσκονται πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία τιμής. Από το fuji δεν περιμένω εκπλήξεις, αλλά το midea είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό. Ψάχνοντας και σε ξένα φόρουμ (νομίζω Σερβία! fun fact και εκεί είχαν αντίστοιχη κουβέντα για τους συμπιεστές που χρησιμοποιεί η toshiba!), μόνο έναν βρήκα που να το έχει εγκαταστήσει χωρίς όμως να προσφέρει καμία ουσιαστική πληροφορία!

Θενκς!

Για το midea δεν ξέρω να σχολιάσω.

Μήπως θα μπορούσες να τρέξεις το παρακάτω για κάθε χώρο που έχεις το Fujitsu, το Mitsubishi και τον χώρο που θες να βάλεις το νέο ώστε να έχουμε μια αίσθηση;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Για το Fujitsu μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω feedback πχ απόδοση, θόρυβος κτλ;

Για το Mitsubishi αν έχασε φρεον και πλέον δεν χάνει , είναι λάθος του ψυκτικού που στο έβαλε.

Οι μικροί χώροι είναι όντως δύσκολο να διατηρηθούν τέλεια στη θερμοκρασία που θες ειδικά αν έχουν λίγες απώλειες. Το follow me έχω δει ότι βοηθάει.

Αν έχεις προβλήματα με το Mitsubishi, μπορεί να έχεις και με το Fujitsu kmta ή και όχι.  Έχεις δοκιμάσει να παίξεις με περσίδες και ταχύτητα ανεμιστήρα; Επίσης πως ξέρεις ότι είναι οικονομικό από τη στιγμή που δεν έχεις μετρητή;

Για καταναλώσεις αν πιάνουν τα χέρια σου ή με έναν ηλεκτρολόγο μπορείς να παρεμβαλεις τον μετρητή στο καλώδιο παροχής της εξωτερικής μονάδας είτε με κουτί αν βρέχεται είτε με πρίζα . Φυσικά ως καλύτερη πρόταση, προτείνεται ο tplink hs110. θα σου συνιστούσα να βάλεις μιας και με τα διαγράμματα κατανάλωσης που δημιουργεί, θα μπορέσεις να βελτιστοποιήσεις τις ρυθμίσεις. Προσωπικά κατάφερα με αυτό να ρυθμίσω το Daikin ώστε να μην κόβει ποτέ ή έστω ελάχιστα .

Κάπως έτσι

IMG_20200811_070655.jpg.edb254f2becc2f0977250dfab448b62e.jpg

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Το fujitsu έχει τοποθετηθεί σε χώρο με θερμικές απώλειες 4330 χιλιοθερμίδες σύμφωνα με το παραπάνω εργαλείο. Στην πράξη θα είναι κάτι παραπάνω γιατί η πόρτα που οδηγεί στην κουζίνα δεν κλείνει σωστά. Από θόρυβο και απόδοση λίγο πολύ επαληθεύω όσα έχουν ήδη ειπωθεί: προσωπικά στην χαμηλή σκάλα σχεδόν δεν το ακούω, αλλά στο πιο δυνατό κάνει λίγο σαν τουρμπίνα! Επίσης από απόδοση κανένα πρόβλημα παρά τις δυσκολίες του χώρου. 

Για το mitsu, είμαι σχεδόν σίγουρος πως είναι θέμα του τεχνικού, αλλά δυστυχώς δεν ήμουν σπίτι κατά την εγκατάσταση. Με διαβεβαίωσε έκανε κενό, αλλά δεν τον πολυπίστεψα από το υφάκι του. Η εταιρεία με παρέπεμψε σε προβληματική εγκατάσταση και όταν ήρθε να το ξαναδει είπε πως έχανε φρέον από ένα βαλβιδάκι και είπε πως αυτό δεν έπρεπε να συμβαίνει. Αναπλήρωσε υγρά και έσφιξε το βαλβιδάκι παραπάνω, από το οποίο επέμεινε δεν θα έπρεπε να υπάρχει διαρροή ( δυστυχώς δεν ήμουν πάλι στο σπίτι, οπότε ό,τι μου μετέφερε η σύζυγος). Αν σκεφτούμε πως δεν χρέωσε τα επιπλέον υγρά, θεώρησα πως είχε κάνει αυτός το λάθος και δεν επικοινώνησα ξανα με αντιπροσωπεία. Γενικά είναι τοποθετημένο σε χώρο (9τμ) με θερμικές απώλειες 2000 χιλιοθερμίδες και δεν είχα ποτέ πρόβλημε με τριγμούς ή θόρυβο. Στο θέμα της οικονομίας, έχεις δίκιο δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Αυτή είναι η αίσθηση μου καθώς υπήρχε στον χώρο 2 μήνες πριν το fuji και με αυξημένη καθημερινή χρήση του δεν είδα κάποια αισθητή αύξηση στην κατανάλωση. Για τα κρύα ρεύματα έπαιξα με όλες τις ρυθμίσεις: να φυσάω μόνο κάτω μόνο πάνω, αριστερά, δεξιά, στη μέση κτλ, αλλά χωρίς να βελτιωθεί ιδιαίτερα η κατάσταση - αντίστοιχα και με την διατήρηση της θερμοκρασίας στο επιθυμητό επίπεδο.

Ο χώρος για τον οποίο προορίζεται το KM είναι σχεδόν διπλάσιος σε μέγεθος, οπότε θεωρώ πως δεν θα είναι τόσο έντονο το πρόβλημα. Αλλά το φοβάμαι λίγο, εξού και η απορία με το breezeless, το οποίο μου φαίνεται λίγο too good to be true και το φοβάμαι να κάνω το πείραμα :)

Για τους μετρητές, είχα δει την κατασκευή σου από την άλλη φορά - όντως πολύ καλή ιδέα, αλλά θα χρεαστεί ηλεκτρολόγος και με το νέο μωρό να μας χτυπάει την πόρτα από μέρα σε μέρα, το βλέπω να αναβάλλεται για το επόμενο καλοκαίρι!!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!!

Επεξ/σία από Blacky4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας...

Ήθελα να αντικαταστήσω ένα παλιό Sanyo 9αρι που πια δεν αποδίδει και πήρα το παρακάτω από MediaMarkt.

HAIER SET AS25THMHRA/ 1U25YEMFRA-09 Tide Green

Ψάχνω ένα 12αρι για να γίνει μαζί με το 9αρι η εγκατάσταση και έχω δει στο skroutz το

Hisense Noble CA35YR01 - 12000 BTU

Έχετε κάποια γνώμη σχετικά; Να δω και κάποιο TCL/Tesla/HiSense μέχρι 350€;

Πχ TCL ELITE PREMIUM PRM-12CHSA/CI

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tomahawk είπε

Καλημέρα και από εμένα!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας...

Ήθελα να αντικαταστήσω ένα παλιό Sanyo 9αρι που πια δεν αποδίδει και πήρα το παρακάτω από MediaMarkt.

HAIER SET AS25THMHRA/ 1U25YEMFRA-09 Tide Green

Ψάχνω ένα 12αρι για να γίνει μαζί με το 9αρι η εγκατάσταση και έχω δει στο skroutz το

Hisense Noble CA35YR01 - 12000 BTU

Έχετε κάποια γνώμη σχετικά; Να δω και κάποιο TCL/Tesla/HiSense μέχρι 350€;

Πχ TCL ELITE PREMIUM PRM-12CHSA/CI

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δοκίμασε λίγο να χρησιμοποιήσεις το κάτωθι :

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Ποσό που διαθέτουμε :` 1100 πανω κατω μαζί με την εγκατάσταση
  •  
  • Αντικατασταση του παλιου κλιματιστικου 9000btu που είχα στο υπνοδωμάτιο
  • Δεν με νοιαζει απο ποιο κατάστημα θα αγοράσω
  • Θα δουλευει μόνο καλοκαιρι
  • Αποκλειστικη πηγη ψύξης
  • Ειναι ενιαιος χωρος  σχήμα Γ σαλόνι, διάδρομος,υπνοδωμάτιο 50τμ
  • Στην ΑΘΗΝΑ μενω ΜΕΤΣ 5ο όροφο
  • Θα ηθελα να εχει ιονιστη και αφυγραντήρα
  • H πολυκατοικια ειναι του 2006 εχει παλιου τυπου αλουμινια και το ταβάνι έχει ύψος 3,30 μ
  • Είδα τα εξής αλλά καθότι άσχετος θα ήθελα τη γνώμη σας

https://www.skroutz.gr/s/18449742/Inventor-Grande-GR1VI410-18WF-GR1VO410-18.html#reviews

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213812-inventor-drvi32-18wf-dark

https://www.skroutz.gr/s/19737690/Hisense-Mini-Apple-Pie-TG70BB00G-TG70BB00W.html

https://www.cheaptocheap.gr/product/inventor-aria-ar3vi32-24wf-ar3vo32-24-inverter-κλιματιστικό-τοίχου/

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/192474-toyotomi-tdn-tdg-8pa61vr?cmicc=skroutz

Παρακαλώ κάθε πρόταση δεκτή καθ' ότι άσχετος 

Εδώ φαίνονται οι θερμικές απώλειες 

https://prnt.sc/txs4o7

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από phantom der nacht
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, phantom der nacht είπε
  • Ποσό που διαθέτουμε :` 1100 πανω κατω μαζί με την εγκατάσταση
  •  
  • Αντικατασταση του παλιου κλιματιστικου 9000btu που είχα στο υπνοδωμάτιο
  • Δεν με νοιαζει απο ποιο κατάστημα θα αγοράσω
  • Θα δουλευει μόνο καλοκαιρι
  • Αποκλειστικη πηγη ψύξης
  • Ειναι ενιαιος χωρος  σχήμα Γ σαλόνι, διάδρομος,υπνοδωμάτιο 50τμ
  • Στην ΑΘΗΝΑ μενω ΜΕΤΣ 5ο όροφο
  • Θα ηθελα να εχει ιονιστη και αφυγραντήρα
  • H πολυκατοικια ειναι του 2006 εχει παλιου τυπου αλουμινια και το ταβάνι έχει ύψος 3,30 μ
  • Είδα τα εξής αλλά καθότι άσχετος θα ήθελα τη γνώμη σας

https://www.skroutz.gr/s/18449742/Inventor-Grande-GR1VI410-18WF-GR1VO410-18.html#reviews

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213812-inventor-drvi32-18wf-dark

https://www.skroutz.gr/s/19737690/Hisense-Mini-Apple-Pie-TG70BB00G-TG70BB00W.html

https://www.cheaptocheap.gr/product/inventor-aria-ar3vi32-24wf-ar3vo32-24-inverter-κλιματιστικό-τοίχου/

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/192474-toyotomi-tdn-tdg-8pa61vr?cmicc=skroutz

Παρακαλώ κάθε πρόταση δεκτή καθ' ότι άσχετος 

Εδώ φαίνονται οι θερμικές απώλειες 

https://prnt.sc/txs4o7

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#12183

Εάν δεν υπάρχει λάθος σε κάποια παραμετρο από τις μετρήσεις δε φτάνει ένα κλιματιστικό 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ομάδα. Ψάχνομαι να βάλω Α/C στο νέο σπίτι όπου μόλις μετακόμισα. Το χρειάζομαι αποκλειστικά για ψύξη. Ο χώρος είναι ενιαίος περίπου 45 τετραγωνικά με τα μοναδικά του ανοίγματα ανατολικά. Σκεφτόμουν για 18άρι αλλά δυστυχώς με περιορισμένο budget. Τι θα προτείνατε?

ΥΓ1: Έχω υποψία ότι με καλύπτει οριακά κι ένα καλό 12άρι. Τι λέτε;

ΥΓ2: Πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες στο νήμα. Καλή δουλειά.!!! 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 500-600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100% ψύξη / 0% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 45τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Μαγνησία με 37.2C το καλοκαίρι και +1C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, ανατολικός προσανατολισμός, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    2914.72 Watt

    2506.66 KCal/h

    72.87Watt/m^2

    62.67KCal/h/m^2

          για 24C

Επεξ/σία από biovaggoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...