Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με το απολύτως καλύτερο seer της αγοράς για 24άρι, τι θα ήθελες να κάνει;

Από θόρυβο πως σου φαίνεται;

Απο θόρυβο για εμένα είναι τέλειο. Τα 30 db που πιάνει το auto ουτε τα ακούω όταν παίζει η τηλεόραση απο κάτω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 hours ago, Dannie said:

Παιδια σε αυτη την τιμη περιπου υπαρχει κατι καλυτερο απο το  Fujitsu(24αρι)?

Εχω δυο 12αρια inventer καλα ειναι αλλα κανουν θορυβο(ειδικα οταν εχουν σταματησει και ξεκινουν το ακουω στον υπνο μου και δεν εχω την καλυτερη ακουη).https://www.skroutz.gr/s/12271328/Fujitsu-ASYG12LLCE.html

Αν δεν θες θόρυβο, μη πας στο fujitsu.

Δεν ξέρω αν με ακουστικά ακούσεις κάποια από τα παρακάτω και καταλάβεις κάτι :

https://www.youtube.com/playlist?list=PLbGH0LLZCeOgNOjSXq2iId5MCxc8bILUS

41 minutes ago, Toshiba_suckz said:

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, geo555 είπε

ποια ειναι η γνωμη σας για juro-pro κλιματιστικα? προφανως φασον απο κινεζικο.

εχουν ομως καλες κριτικες στο σκρουτζ.

Φασόν όπως το λες (midea).

Για τα λεφτά τους καλά θα είναι, αλλά όταν στα ίδια λεφτά αγοράζεις πχ TCL που και καλές κριτικές έχουν και 10 χρόνια εγγύηση, γέρνει αλλού η πλάστιγγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

ναι το είχα τρέξει και έβγαζε 4.7. μετά έκανα κάτι αλλαγές και έβγαλε 5.2. Νομίζω οτι λογικά πρέπει να είμαι κάπου στα 5.5 

Οπότε το link δουλεύει κοντά στη πραγματικότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δε καταλαβαίνω τι εννοείς 

Το σπίτι του έχει απώλειες και μάλιστα δεν προλαβαίνει να σιάξει μιας και όλα ανοιγοκλείνουν.

Το κλιματιστικό θα κάψει τόσο όσο να καλύψει τα πράγματα.

Το συγκεκριμένο είναι αντικειμενικά αυτό που θα έκαιγε το λιγότερο από οτιδήποτε άλλο ήταν στη θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το σπίτι του έχει απώλειες και μάλιστα δεν προλαβαίνει να σιάξει μιας και όλα ανοιγοκλείνουν.

Το κλιματιστικό θα κάψει τόσο όσο να καλύψει τα πράγματα.

Το συγκεκριμένο είναι αντικειμενικά αυτό που θα έκαιγε το λιγότερο από οτιδήποτε άλλο ήταν στη θέση του.

Εγώ δε κρίνω το κλιματιστικό ούτε την κατανάλωση ,κοιτάω εάν οι απώλειες που δίνει το link που χρησιμοποιούμε  είναι κοντά στην πραγματικότητα γιατί ήμουν από τους πρώτους αν όχι ο πρώτος που το έβαλε εδώ στο φόρουμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Εγώ δε κρίνω το κλιματιστικό ούτε την κατανάλωση ,κοιτάω εάν οι απώλειες που δίνει το link που χρησιμοποιούμε  είναι κοντά στην πραγματικότητα γιατί ήμουν από τους πρώτους αν όχι ο πρώτος που το έβαλε εδώ στο φόρουμ 

Ναι λογικά κοντά στην πραγματικότητα είναι. Εγώ βέβαια επειδή δεν είναι δικό μου σπίτι δεν έχω όλες τις πληροφορίες για μονώσεις κλπ. οπότε δεν ήμουν σίγουρος για τις τιμές που είχα πάρει.

 

Θα κλείσω το tp link και θα το ξανανοίξω για να μπορούμε να δούμε καλύτερα τις χαμηλές. Τώρα επειδή φαίνονται ακόμα τα powerfull στο διάγραμμα είναι όλα στρυμωγμένα κάτω απο τα 500 και δεν φαίνεται καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Ναι λογικά κοντά στην πραγματικότητα είναι. Εγώ βέβαια επειδή δεν είναι δικό μου σπίτι δεν έχω όλες τις πληροφορίες για μονώσεις κλπ. οπότε δεν ήμουν σίγουρος για τις τιμές που είχα πάρει.

Θα κλείσω το tp link και θα το ξανανοίξω για να μπορούμε να δούμε καλύτερα τις χαμηλές. Τώρα επειδή φαίνονται ακόμα τα powerfull στο διάγραμμα είναι όλα στρυμωγμένα κάτω απο τα 500 και δεν φαίνεται καλά.

Θα πρέπει να διαγράψεις το json για να σβήσει το διάγραμμα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ δε κρίνω το κλιματιστικό ούτε την κατανάλωση ,κοιτάω εάν οι απώλειες που δίνει το link που χρησιμοποιούμε  είναι κοντά στην πραγματικότητα γιατί ήμουν από τους πρώτους αν όχι ο πρώτος που το έβαλε εδώ στο φόρουμ 

Δεν είναι απαραίτητα  γιατί στο δικό μου σπίτι βγάζει 7.5KW , δλδ 2KW πάνω , αλλά είναι δροσερό το καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν οριζεις σταθερη ταχυτητα αερα πως πρεπει να λειτουργει ενα ινβερτερ;

στο αυτοματο θα αυξομειωνει ταχυτητα αερα μαζι με αυξομειωση watt για να βρει αυτα που συντηρουν τη θερμοκρασια του χωρου. Στο σεναριο μεγαλης ροης αερα, υποθετω οτι θα παιζει στα ορια του να σβησει ή τελικα θα σβηνει. Στο σεναριο μικρης ροης αερα,υποθετω οτι θα δουλευει σε πιο πολλα watt απο τα ελαχιστα. Ισχυει το σκεπτικο ή ειναι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Οταν οριζεις σταθερη ταχυτητα αερα πως πρεπει να λειτουργει ενα ινβερτερ;

στο αυτοματο θα αυξομειωνει ταχυτητα αερα μαζι με αυξομειωση watt για να βρει αυτα που συντηρουν τη θερμοκρασια του χωρου. Στο σεναριο μεγαλης ροης αερα, υποθετω οτι θα παιζει στα ορια του να σβησει ή τελικα θα σβηνει. Στο σεναριο μικρης ροης αερα,υποθετω οτι θα δουλευει σε πιο πολλα watt απο τα ελαχιστα. Ισχυει το σκεπτικο ή ειναι λαθος;

Στο asyg24 klca, όσο αυξάνεις ροή αυξάνουν τα Watt του συμπιεστή και όσο μειώνεις μειωνονται και αυτά. 

Η λειτουργία auto επιτυγχάνει την καλύτερη οικονομία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Στο asyg24 klca, όσο αυξάνεις ροή αυξάνουν τα Watt του συμπιεστή και όσο μειώνεις μειωνονται και αυτά. . 

Δεν μοιαζει και πολυ λογικο αυτο.. πως το καταλαβαινεις; Αν βλεπεις μετρητη ρευματος, πρεπει να λαβεις υποψιν οτι η μεγαλυτερη ροη αερα θα λειτουργει με περισσοτερα watt που προερχονται απο τον ανεμιστηρα. Η τυπικη καταναλωση του ανεμιστηρα οταν δουλευει σε off κατασταση ειναι περιπου 10w η χαμηλη ροη μεχρι περιπου 50w η υψηλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Δεν μοιαζει και πολυ λογικο αυτο.. πως το καταλαβαινεις; Αν βλεπεις μετρητη ρευματος, πρεπει να λαβεις υποψιν οτι η μεγαλυτερη ροη αερα θα λειτουργει με περισσοτερα watt που προερχονται απο τον ανεμιστηρα. Η τυπικη καταναλωση του ανεμιστηρα οταν δουλευει σε off κατασταση ειναι περιπου 10w η χαμηλη ροη μεχρι περιπου 50w η υψηλη.

Η αύξηση της ισχύος είναι μεγαλύτερη από την διαφορά των 50w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...