Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω ολους.

Θα ηθελα την γνωμη σας για μια αγορα που ειμαι ετοιμος να κανω

Απο οσο παρακολουθησα το θεμα ειδα οτι εχετε οι περισοτεροι σε εκτιμηση τα μηχανακια τις daikin

Οποτε αναμεσα σε https://www.skroutz.gr/s/15310104/Daikin-FTXF35A-RXF35A.html  και 

https://www.skroutz.gr/s/23188494/Inventor-Dark-DRVI32-12WF-DRVO32-12.html που το inventor δειχνει πολυ καλυτερο στα χαρτια και ειναι και ακριβωτερο ποιο θα προτεινατε 

Αν υπαρχει και καμια καλυτερη προταση σε 12000 btu με τιμη ταβανι 800 ευρω θα εκτιμουσα την προταση σας ( μενδιαφερει η αποδοση του και για χειμωνα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
24 minutes ago, Doubt said:

Τι θα γίνει με τα botakia διαφημιστές κάθε τρεις και λίγο;

Ένας είναι και με την περίπτωσή του ασχολούνται οι ειδικοί... Έχουν ενημερωθεί και το άλλο τοπικ που "συμμετέχει" ώστε να ξέρουν τι τους περιμένει. 

Μην ανησυχείτε, για μας είναι απλά ένα κουμπάκι. Σε αυτόν παίρνει περισσότερη ώρα να γραφτεί κάθε φορά. Αγνοείστε τα μηνύματα, μην κάνετε quote και πατήστε απλά την αναφορά. Ανάλογα με το φόρτο εργασίας τα μηνύματά του ίσως παραμείνουν για λίγο online αλλά στο τέλος θα εξαφανιστούν, οπότε μην ασχολείστε. :) 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gmouzo είπε

Χαιρετω ολους.

Θα ηθελα την γνωμη σας για μια αγορα που ειμαι ετοιμος να κανω

Απο οσο παρακολουθησα το θεμα ειδα οτι εχετε οι περισοτεροι σε εκτιμηση τα μηχανακια τις daikin

Οποτε αναμεσα σε https://www.skroutz.gr/s/15310104/Daikin-FTXF35A-RXF35A.html  και 

https://www.skroutz.gr/s/23188494/Inventor-Dark-DRVI32-12WF-DRVO32-12.html που το inventor δειχνει πολυ καλυτερο στα χαρτια και ειναι και ακριβωτερο ποιο θα προτεινατε 

Αν υπαρχει και καμια καλυτερη προταση σε 12000 btu με τιμη ταβανι 800 ευρω θα εκτιμουσα την προταση σας ( μενδιαφερει η αποδοση του και για χειμωνα)

Καλύτερα δες το παρακάτω

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-13000-btu-ras-13j2avsg-e-ras-b13j2kvsg-e

Αν θες οπωσδήποτε Daikin, δες αυτό

https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9.html?from=catspan

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gmouzo είπε

Χαιρετω ολους.

Θα ηθελα την γνωμη σας για μια αγορα που ειμαι ετοιμος να κανω

Απο οσο παρακολουθησα το θεμα ειδα οτι εχετε οι περισοτεροι σε εκτιμηση τα μηχανακια τις daikin

Οποτε αναμεσα σε https://www.skroutz.gr/s/15310104/Daikin-FTXF35A-RXF35A.html  και 

https://www.skroutz.gr/s/23188494/Inventor-Dark-DRVI32-12WF-DRVO32-12.html που το inventor δειχνει πολυ καλυτερο στα χαρτια και ειναι και ακριβωτερο ποιο θα προτεινατε 

Αν υπαρχει και καμια καλυτερη προταση σε 12000 btu με τιμη ταβανι 800 ευρω θα εκτιμουσα την προταση σας ( μενδιαφερει η αποδοση του και για χειμωνα)

Αν θες ρίξε μια ματιά στο sticky post πάνω ψηλά.

Μετά θα βοηθούσε να χρησιμοποιηθεί το ερωτηματολόγιο για προτάσεις

https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=58056080

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2020 στις 4:46 ΜΜ, Padaz Bloody είπε

Έχω ένα  μεγάλο aircondition FUJITSU GENERAL LTD. KAWASAKI JAPAN. εδώ και 15 χρόνια. Ψύχει σαλονοτραπεζαρία + κουζίνα. Πρόκειται για έναν ενιαίο χώρο δηλαδή.

Επειδή τον τελευταίο καιρό βγάζει σκέτο αέρα και δεν ψύχει καθόλου στην λειτουργία cool, σκέφτομαι πριν προχωρήσω στην επισκευή του, μήπως να κοίταγα για αγορά ενός μικρότερου 9000 Btu/hr μικρότερης κατανάλωσης ενέργειας.

Είναι επαρκή τα παρακάτω στοιχεία για να υπολογίσω πόση ενέργεια καταναλώνει;

Στην ετικέτα του αναγράφονται τα παρακάτω.

ΕΤΙΚΕΤΑ εσωτερικής μονάδας:

220-240V ~ 50Hz 1PHASE

COOLING

   CAPACITY 6.70-6.80 kW

   CURRENT 12.0-12.3 A

   INPUT POWER 2.52-2.60 kW

HEATING

   CAPACITY 7.60-7.70 kW

   CURRENT 11.5-12.0 A

   INPUT POWER 2.41-2.50 kW

ΕΤΙΚΕΤΑ εξωτερικής μονάδας:  

REFRIGERANT R22 2070 g (73.00Z)

MAX. PRESSURE 3040kPa

IPX4

Τι προτείνετε; Να μείνω όπως είμαι και να καλέσω να γίνει service για την επισκευή; Ή να προχωρήσω σε άλλη αγορά μικρότερου κλιματιστικού;

Τελικά τι έγινε με το fujitsu; Φρέον ήθελε ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά την απογευματινή βροχή στην Αθήνα άναψα το ένα  fujitsu στο μικρό σαλόνι με κλειστές τις πόρτες. Η εσωτερική ήταν 31.1 με υγρασία στο 50%, αυτό κάνει την αισθητη θερμοκρασία υψηλότερη και σε συνδυασμό με την εφίδρωση την ώρα του γεύματος δεν παλεύεται. 

Η ρυθμιζόμενη θερμοκρασία είναι 28 βαθμοί, η ισχύς είναι γύρω από τα 165 w με μέγιστο τα 540w στην αρχή. Ο χώρος 34τμ με 4μ ύψος. Η επιλογή ηταν στο auto, τώρα έβαλα την εσωτερική στους 27 να δω την ισχύ. 

Edit: Ήταν 230 τώρα 310w, να δούμε που θα κάτσει η μπίλια, τελικα 380 peak στους 27.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι η ζέστη γίνεται δύσκολη με την υγρασία. Παρόλο που έχει 26 εδώ , έχει ταυτόχρονα 75% υγρασία , οπότε τα κλιματιστικά ανοιχτά.

Για μια ακόμη φορά το asyg24klca το κάνει το θαύμα κρατώντας 60τμ με 26 ζήτηση σε χαμηλότερα watts ισορροπίας από το daikin atxc25b που ισορροπεί 15τμ σε 27C:

image.png.1c99a519049a9aae23929db8e288383b.png

Τα 2 κλιματιστικά μπήκαν σχεδόν ταυτόχρονα μπροστά όταν μπήκαμε σπίτι (διαφορά 8 λεπτά) .

Το 24άρι fujitsu είναι η μπλε γραμμή με ζήτηση 26 και το 9άρι daikin η πορτοκαλί με ζήτηση 27.

28945891_Annotation2020-08-07235319.jpg.c24c5c833a1aab4f0976ec806a29bda4.jpg

Απλά δεν υπάρχει!

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω να δηλώσω ότι από την απόδοση του Omnia eco 9k σε ψύξη, φέτος έχω προβληματιστεί.

Ομολογουμένως δεν το εχω αφήσει 4-5 μέρες συνεχόμενες να ισορροπήσει κτλ. όμως θαθελα λίγο να μοιραστώ μαζί σας τα εξής.

α. σενάριο Εχει ας πούμε έξω 25 το βράδυ. Εσωτ. στο δωμάτιο 28. Ζητώ 27 δε παιρνει μπρος, πρέπει να το βάλω 26, ρίχνει στους 25(θερμόμετρο) και δεν κόβει,  κρυώνω. (ifeel ενεργοποιημένο) 

β. σενάριο. εχει έξω 32,  μέσα 28, ζητώ 27, μου το φέρνει, πέφτει σε ανεμιστήρα και δουλεύει εκεί ας ανέβει ξανά η θερμοκρασία στους 28, πρέπει να ζητήσω 26 για να νιώσει πάλι.

Θερμική άνεση κουκουρουκου δηλαδη.

Τι κάνω λάθος ή τι μπορώ να κάνω για να φτιάξει λίγο η κατάσταση? 

(όλα με κλειστή πόρτα γιατί αν ανοίξω το τογιοτόμι του σαλονιού που βγάζει 6 βαθμους κρύο αέρα τα σκεπάζει όλα και τα μικρά τεμπελιάζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leo066 είπε

Έχει κανείς πρόβλημα με την εφαρμογή invmate ii? Δεν κάνει login 

Ναι και εδώ το ίδιο (με Midea app και με carrier app).

9 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

εχω να δηλώσω ότι από την απόδοση του Omnia eco 9k σε ψύξη, φέτος έχω προβληματιστεί.

Ομολογουμένως δεν το εχω αφήσει 4-5 μέρες συνεχόμενες να ισορροπήσει κτλ. όμως θαθελα λίγο να μοιραστώ μαζί σας τα εξής.

α. σενάριο Εχει ας πούμε έξω 25 το βράδυ. Εσωτ. στο δωμάτιο 28. Ζητώ 27 δε παιρνει μπρος, πρέπει να το βάλω 26, ρίχνει στους 25(θερμόμετρο) και δεν κόβει,  κρυώνω. (ifeel ενεργοποιημένο) 

β. σενάριο. εχει έξω 32,  μέσα 28, ζητώ 27, μου το φέρνει, πέφτει σε ανεμιστήρα και δουλεύει εκεί ας ανέβει ξανά η θερμοκρασία στους 28, πρέπει να ζητήσω 26 για να νιώσει πάλι.

Θερμική άνεση κουκουρουκου δηλαδη.

Τι κάνω λάθος ή τι μπορώ να κάνω για να φτιάξει λίγο η κατάσταση? 

(όλα με κλειστή πόρτα γιατί αν ανοίξω το τογιοτόμι του σαλονιού που βγάζει 6 βαθμους κρύο αέρα τα σκεπάζει όλα και τα μικρά τεμπελιάζουν)

Θα πρέπει να πειραματιστείς με τη θέση του τηλεχειριστηρίου (επίσης θυμήσου να σημαδεύει το κλιματιστικό).

Στο carrier το έχω πετύχει γκανιάν. Βάζω 26 ζήτηση , πάει 26 και σβήνει. Μετά 26.5 ξανα παίρνει. Πρέπει να βάλω καταγραφικό μια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kstgr είπε

Το αριστον πώς τα πάει;

Ανοίγει ελάχιστα (12kwh όλο τον Ιούλη) οπότε δεν ξέρω. Είναι και σε Sonoff πριζάκι και είναι λίγο ασταθές με το grafana. Χάνεται σαν ένδειξη, δεν ξέρω ακόμα γιατί. Πάντως όταν παίρνει μπροστά το ακούω να μουγκρίζει ακόμα και με κλειστές μπαλκονόπορτες και ενώ το μπαλκόνι που είναι,  είναι στα 8 μέτρα....😒

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

εχω να δηλώσω ότι από την απόδοση του Omnia eco 9k σε ψύξη, φέτος έχω προβληματιστεί.

Ομολογουμένως δεν το εχω αφήσει 4-5 μέρες συνεχόμενες να ισορροπήσει κτλ. όμως θαθελα λίγο να μοιραστώ μαζί σας τα εξής.

α. σενάριο Εχει ας πούμε έξω 25 το βράδυ. Εσωτ. στο δωμάτιο 28. Ζητώ 27 δε παιρνει μπρος, πρέπει να το βάλω 26, ρίχνει στους 25(θερμόμετρο) και δεν κόβει,  κρυώνω. (ifeel ενεργοποιημένο) 

β. σενάριο. εχει έξω 32,  μέσα 28, ζητώ 27, μου το φέρνει, πέφτει σε ανεμιστήρα και δουλεύει εκεί ας ανέβει ξανά η θερμοκρασία στους 28, πρέπει να ζητήσω 26 για να νιώσει πάλι.

Θερμική άνεση κουκουρουκου δηλαδη.

Τι κάνω λάθος ή τι μπορώ να κάνω για να φτιάξει λίγο η κατάσταση? 

(όλα με κλειστή πόρτα γιατί αν ανοίξω το τογιοτόμι του σαλονιού που βγάζει 6 βαθμους κρύο αέρα τα σκεπάζει όλα και τα μικρά τεμπελιάζουν)

Δυστυχως ετσι ειναι προγραμματισμενο να δουλευει..στο λεω γιατι καπως ετσι δουλευει και το δικο μου inventor life pro αλλα επειδη εχω σχεδον παντα ανοιχτη πορτα δεν ειναι τοσο χαλια οπως αυτο που περιγραφεις..και δεν ξερω αν μπορεις να πετυχεις κατι καλυτερο με ifeel, ισως παραλληλα με μετρητη καταναλωσης να το παρακολουθεις σε ποια ρυθμιση ινβερταρει καλυτερα...μηπως εχεις τοιχο απεναντι κοντα και μπερδευει τον αισθητηρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.. Όπως εω πει. Έχω σε ένα χώρο του σπιτιού μου το toyotomi htn htg 17iv από το οποίο είμαι ευχαριστημένος. 

Απο εναν φίλο μου, σήμερα, έχω στην κατοχή μου και το toshiba ras-167sav-e5. 

 

Λέτε να αξίζει η αλλαγή ή να μείνω με το toyotomi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...