Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λιγότερο δεν έχει από το toshiba;

Εκτιμώ ότι έχουν φιλοσοφία daikin, δλδ "κρατάω χαμηλά θερμοκρασίες, φυσάω αλλά έτσι αποδίδω".

Αυτό είναι το τίμημα της απόδοσης και των χαμηλών watts , ειδικά στο klca με το μικρό μέγεθος  = υψηλές στροφές  = μεγάλη ταχύτητα αέρα , υπάρχει επίπτωση στη θερμική άνεση. Ευτυχώς το kmta απέχει πολύ από αυτό αλλά και σε αυτό, όταν πέφτει στα 170W, ο αέρας βγαίνει με 30-31C .

Προτιμότερο να κάνει off εκείνη την στιγμή αντί να συνεχίσει συντήρηση με 30C ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, George_cy είπε

Προτιμότερο να κάνει off εκείνη την στιγμή αντί να συνεχίσει συντήρηση με 30C ;

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα προτίμησης. Έτσι είναι προγραμματισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά αν μπορείτε να με συμβουλεύεστε, ώστε να μεταφέρω αντίστοιχα..

Ηλικιωμένος γνωστός, έχει για θέρμανση 12αρι on off κλιματιστικό με R410 ψυκτικό..

Αν πχ επιλέξει θερμοκρασία 22 βαθμούς, σε ποια ρύθμιση έκτος του Auto, για τον ανεμιστήρα θα αποδώσει/ζεστάνει καλύτερα το χώρο;

Δεδομένου πως αν το έχει στο αυτόματο, λίγα λεπτά αφού ξεκινήσει να δουλεύει χαμηλώνει ο ανεμιστήρας και αργεί να ζεστάνει, ενώ αν το έχει στο high (το συγκεκριμένο έχει Low-Mid-High-Turbo) ζεσταίνει πολύ πιο ομοιόμορφα και γρήγορα...

Φυσικά μου είπε πως δεν τον απασχολεί τυχόν θόρυβος αρκεί να ζεσταίνει ικανοποιητικά..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα προτίμησης. Έτσι είναι προγραμματισμένο.

Το ξέρω, ήταν ερώτηση προσωπικής άποψης. Αν αλλάξεις την θέση της περσίδος προς τα πάνω η και να μειώσεις χειροκίνητα τον ανεμιστήρα στο Low ή quiet όταν είναι σε αυτή την πολύ χαμηλή φάση συντήρησης να βοηθούσε με τα κρύα ρεύματα. Δεν δοκίμασα το Asyg09kgtb σε θέρμανση ακόμα αλλά από ότι είδα η περσιδα του πάει εντελώς κάθετα για να δίνει όλο το ζεστό αέρα προς το πάτωμα.

Και κάτι λίγο εκτός θέματος, όταν το δούλευα σε ψύξη της καλοκαιρινές νύχτες με 26-27 εξωτερική και ζήτηση 23-24 το έπιανα να κάνει αρκετές φορές off, μετά όταν έβαλα τον ανεμιστήρα χειροκίνητα στο quiet βοήθησε αρκετά και είχε πιο ομαλή λειτουργία. Περίμενα την αυτόματη ρύθμιση του ανεμιστήρα να επέλεγε και το quiet εκεί όπου ένας χώρος πραγματικά το απαιτεί αλλά αντί αυτού προτιμούν να μην πηγαίνει κάτω από low και να κάνει off τον συμπιεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, George_cy είπε

Το ξέρω, ήταν ερώτηση προσωπικής άποψης. Αν αλλάξεις την θέση της περσίδος προς τα πάνω η και να μειώσεις χειροκίνητα τον ανεμιστήρα στο Low ή quiet όταν είναι σε αυτή την πολύ χαμηλή φάση συντήρησης να βοηθούσε με τα κρύα ρεύματα. Δεν δοκίμασα το Asyg09kgtb σε θέρμανση ακόμα αλλά από ότι είδα η περσιδα του πάει εντελώς κάθετα για να δίνει όλο το ζεστό αέρα προς το πάτωμα.

Και κάτι λίγο εκτός θέματος, όταν το δούλευα σε ψύξη της καλοκαιρινές νύχτες με 26-27 εξωτερική και ζήτηση 23-24 το έπιανα να κάνει αρκετές φορές off, μετά όταν έβαλα τον ανεμιστήρα χειροκίνητα στο quiet βοήθησε αρκετά και είχε πιο ομαλή λειτουργία. Περίμενα την αυτόματη ρύθμιση του ανεμιστήρα να επέλεγε και το quiet εκεί όπου ένας χώρος πραγματικά το απαιτεί αλλά αντί αυτού προτιμούν να μην πηγαίνει κάτω από low και να κάνει off τον συμπιεστή.

Δεν έχω πρόβλημα με το asyg24kmta. Σε αντίθεση με το asyg24klca, είναι αθόρυβο και έχει καλή θερμική άνεση.

Δεν ξέρω τι κάνουν τα μικρά Fujitsu. Feedback αξιόλογο από ότι θυμάμαι δεν έχουμε.

13 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Παιδιά αν μπορείτε να με συμβουλεύεστε, ώστε να μεταφέρω αντίστοιχα..

Ηλικιωμένος γνωστός, έχει για θέρμανση 12αρι on off κλιματιστικό με R410 ψυκτικό..

Αν πχ επιλέξει θερμοκρασία 22 βαθμούς, σε ποια ρύθμιση έκτος του Auto, για τον ανεμιστήρα θα αποδώσει/ζεστάνει καλύτερα το χώρο;

Δεδομένου πως αν το έχει στο αυτόματο, λίγα λεπτά αφού ξεκινήσει να δουλεύει χαμηλώνει ο ανεμιστήρας και αργεί να ζεστάνει, ενώ αν το έχει στο high (το συγκεκριμένο έχει Low-Mid-High-Turbo) ζεσταίνει πολύ πιο ομοιόμορφα και γρήγορα...

Φυσικά μου είπε πως δεν τον απασχολεί τυχόν θόρυβος αρκεί να ζεσταίνει ικανοποιητικά..

Ε τότε ας το βάζει στο high.

ΥΓ Σίγουρα είναι on-off; Το R410 είναι αρκετά σύγχρονο φρεον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Δεδομένου πως αν το έχει στο αυτόματο, λίγα λεπτά αφού ξεκινήσει να δουλεύει χαμηλώνει ο ανεμιστήρας

Έχουν τα on off τέτοια δυνατότητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έχω τσεκάρει πως είναι on-off, δεν πρέπει να είναι παλιό 6-7 χρόνια νομίζω το έχει.., μάρκα-μοντέλο δυστυχώς δεν θυμάμαι..

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχουν τα on off τέτοια δυνατότητα ?

Εννοείται πως έχουν.., δεν έχω δει on-off split να μην μπορείς να ρυθμίσεις εσωτερικό ανεμιστήρα.., ακόμα και 30 χρονών να είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχουν τα on off τέτοια δυνατότητα ?

Ναι. Απλώς χαμηλώνει ο εσωτερικός ανεμιστήρας της μονάδας , ο συμπιεστής θα δουλεύει κανονικά on-off 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Εννοείται πως έχουν.., δεν έχω δει on-off split να μην μπορείς να ρυθμίσεις εσωτερικό ανεμιστήρα.., ακόμα και 30 χρονών να είναι.

Άλλο πράγμα να ρυθμίσεις τον ανεμιστηρα  και άλλο πράγμα να χαμηλώνει από μόνος του ο ανεμιστήρας όπως γράφεις πιο πάνω 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Άλλο πράγμα να ρυθμίσεις τον ανεμιστηρα  και άλλο πράγμα να χαμηλώνει από μόνος του ο ανεμιστήρας όπως γράφεις πιο πάνω 

Αφού έχει επιλογή Auto (να ρυθμίζεται μόνος του), αλλά και 4 ξεχωριστές ταχύτητες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αφού έχει επιλογή Auto (να ρυθμίζεται μόνος του), αλλά και 4 ξεχωριστές ταχύτητες..

Ειχα την εντύπωση ότι η κατά το δοκούν αυξομείωση είνσι χαρακτηριστικο ινβερτερ μοτέρ και μου έκανε παράξενο να είναι το κλιματιστικό on off αλλά να έχει μοτέρ ινβερτερ για τον ανεμιστηρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...