Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, tollisth είπε

Πήρα και εγώ ένα 9αρι daikin δεν είχε το ταμπελακι αλλά ακριβώς από κάτω είχε 2 πορτοκαλί λεζάντες η πρώτη ήταν για την δωρεάν εγκατάσταση ή όποια μπήκε απευθείας στο καλάθι και ακριβώς από κάτω για το 20% έγραφε 

20% €πιστροφή, στην αγορά μεγάλων & μικρών οικιακών συσκευών και κλιματιστικών συνολικής αξίας 199€ και άνω) 

επίσης μπήκα για να δω τους όρους δεν έγραφε κάτι για ταμπελακι θα πάρω αύριο τηλέφωνο να δω τι παίζει 

 

Πότε το πηρες; να υποθεσω στο ξεκινημα της προσφορας και μετα εξαφανιστηκε; Παντως με την ωρα αλλαζουν τις τιμες τους, απιστευτο και το να μη βαζουν ταμπελακι απο πανω σε καποια κομματια ενω ισχυει το 20% και να προσπαθεις να καταλαβεις τι γινεται με ξεπερνα...

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Beorn είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : <=350€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 14τμ, κρεβατοκαμαρα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Νεα Φιλάδελφεια, -1 το χειμωνα και 42 το καλοκαιρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθορυβο οσο γινεται
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Ισογειο διαμερισμα, ψηλοταβανο, αλουμινενια κουφωματα <10ετων,  βόρειος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι. Δεν το χτυπα συχνα ο ηλιος
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    2645.01KCal/h
    3075.60Watt
    219.69Watt/m2
    188.93KCal/h/m2

          για 23C

 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-omnys-wnx-12r22-12000-btu-aa/1680077

αυτο μας κανει?
Υπολογιζω και ενα 20% κατω στην τιμη απο το προγραμμα €πιστροφη

 

 

 

 

 

 

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.txt 3.89 kB · 1 download

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-me-wi-fi-134459

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό έχει διαφορά; Έχει στο τέλος ένα k  https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253028-a-c-in24btu-mitsubishi-msz-hr71k

1 ώρα πριν, liakjim είπε

https://www.skroutz.gr/s/23733657/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-HR71VF-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Αν δουλέψεις και λέβητα, θα μπορούσες να πας στο hr60vf.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Πήρα και εγώ ένα 9αρι daikin δεν είχε το ταμπελακι αλλά ακριβώς από κάτω είχε 2 πορτοκαλί λεζάντες η πρώτη ήταν για την δωρεάν εγκατάσταση ή όποια μπήκε απευθείας στο καλάθι και ακριβώς από κάτω για το 20% έγραφε 

20% €πιστροφή, στην αγορά μεγάλων & μικρών οικιακών συσκευών και κλιματιστικών συνολικής αξίας 199€ και άνω) 

επίσης μπήκα για να δω τους όρους δεν έγραφε κάτι για ταμπελακι θα πάρω αύριο τηλέφωνο να δω τι παίζει 

 

Και εγώ γι'αυτό έκανα την αγορά. Γιατί είδα αυτή την παραπλανητική λεζάντα που λες και ύστερα διάβασα και τους όρους. Ύστερα μπήκα και στο site της eurobank εδώ για να βεβαιωθώ και γράφει πως συμμετέχουν ΟΛΑ τα κλιματιστικά. Δες και εσύ, το γράφει με μεγάλα γράμματα. Και δεν αναφέρει πουθενά στους όρους για κάποια σήμανση: https://www.eurobank.gr/el/epistrofi/prosfores-gia-esas/prosfora-public

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Πότε το πηρες; να υποθεσω στο ξεκινημα της προσφορας και μετα εξαφανιστηκε; Παντως με την ωρα αλλαζουν τις τιμες τους, απιστευτο και το να μη βαζουν ταμπελακι απο πανω σε καποια κομματια ενω ισχυει το 20% και να προσπαθεις να καταλαβεις τι γινεται με ξεπερνα...

Το κλιματιστικό που πήρα το είχαν σε πολύ καλή προσφορά με 20% επιστροφή. Για το λόγο αυτό αλλά επειδή το ανέφερα εδώ μέσα μάλλον κάποιος έκανε αγορά και έτσι ήταν διαθέσιμο μόνο ένα. Το ζήτημα είναι πως δεν ισχύει η προσφορά για όσα δεν έχουν ταμπελάκι όπως λέει και η Eurobank. Αύριο μου είπαν να περιμένω τηλέφωνο απο κάποιον υπεύθυνο στην Eurobank γιατί το θέμα είναι πολύ σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

ειναι περιπου στην διπλασια τιμη απο το μπατζετ μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Τελικα με τα public και 20% σε κλιματιστικα που δεν αναγραφουν 20% τι ισχυει;

Έχω ενημερώσει παραπάνω. Συγνώμη εαν γίνομαι κουραστικός για κάποιους που δεν τους ενδιαφέρει το θέμα.
Μίλησα με eurobank και όπως και 2 φορές που μίλησα με public έτσι και αυτοί ενώ στην αρχή μου είπαν πως συμμετέχουν όλα τα προϊόντα με αγορές απο 199 και πάνω αρκεί να είναι διαθέσιμα όπως αναφέρουν οι όροι, αφού επέμεινα να επιβεβαιώσουν και μίλησαν με κάποιον υπεύθυνο κάλεσαν πίσω και μου είπαν συγνώμη για την αναστάτωση έχετε δίκιο δεν συμμετέχουν όλα τα προϊόντα, έχουμε κάνει λάθος διατύπωση στις σελίδες μας και στους όρους όπου θα έπρεπε να γράφουμε για την σήμανση.
Περιμένω αύριο πάλι τηλέφωνο απο την Eurobank και ύστερα καλώ τον συνήγορο του καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, energy52 είπε

Πότε το πηρες; να υποθεσω στο ξεκινημα της προσφορας και μετα εξαφανιστηκε; Παντως με την ωρα αλλαζουν τις τιμες τους, απιστευτο και το να μη βαζουν ταμπελακι απο πανω σε καποια κομματια ενω ισχυει το 20% και να προσπαθεις να καταλαβεις τι γινεται με ξεπερνα...

Στο ξεκίνημα το πήρα,όχι είναι ακόμη εκεί η λεζάντα και η τιμή του συγκεκριμένου δεν έχει αλλάξει γενικά δεν άλλαξαν κάτι στο συγκεκριμένο 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-9000-btu-aa-me-wi-fi/1680404

Επεξ/σία από tollisth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Και ο kafkas 11,90 με 4€ μεταφορικά εκτός αν το πάρεις από κατάστημα. Καλή τιμή όντως και από την Msystems! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Beorn είπε

ειναι περιπου στην διπλασια τιμη απο το μπατζετ μου....

Δύσκολη φάση η κρεβατοκάμαρα.

Όλοι θέλουμε αθόρυβο (και εγώ μαζί). Σε αυτόν τον τομέα με έχει προβληματίζει το κινεζάκι φασόν midea που έχω (carrier). Τρίζει και ξεφυσάει ενώ καίει και τα βατάκια του. Ίσως να έχεις τα ίδια από το κινεζάκι που στοχεύεις, ειδικά χωρίς follow me λογικά θα γίνεται μακελειό.

Το daikin στο παιδικό δεν κάνει κιχ, αλλά ανοιγοκλείνει συνέχεια, φυσάει έντονο ρεύμα χλιαρού αέρα και ακούω το φρέον να κυκλοφορεί που και που. Ανώτερη πάντως εμπειρία από το midea.

Δυστυχώς δεν έχω δουλέψει toshiba, haier , tcl, mitsubishi, fujitsu σε υπνοδωμάτιο. Διαισθητικά και μόνο θα έλεγα ότι την καλύτερη/ανώτερη αίσθηση θέρμανσης θα την έχεις από toshiba/mitsubishi.

Συγγνώμη που δεν μπορώ να έχω καλύτερη πρόταση.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ίσως να έχεις τα ίδια από το κινεζάκι που στοχεύεις, ειδικά χωρίς follow me λογικά θα γίνεται μακελειό.

Όχι εαν πάει σε haier η φασόν αυτού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν το ξέρω. Έχεις Haier; @Specs τι λες;

Έχω 12 αρι στα πεθερικά μου σε υπνοδωμάτιο ,ούτε τριξιματα ούτε μακελειό σε καταναλώσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω 12 αρι στα πεθερικά μου σε υπνοδωμάτιο ,ούτε τριξιματα ούτε μακελειό σε καταναλώσεις 

Ωραία, άρα @Beorn, αυτό είναι φασόν haier https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-s-ac-7-in-s-ac-7-out-9000-btuh-82367424

και υπάρχουν και τα original https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-haier-tide-green-plus-9000-btuh-84347536

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as25thmhra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...