Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εγώ πριν 1 μήνα το πήρα 18...με δάγκωσε!

18 από τον ΚΑΥΚΑ?  Μέχρι προχτές τα είχεΚαλοκαίρι είχα πάρει 3 τέτοια μπριζάκια με 13 περίπου € το ένα, από τον ΚΑΥΚΑ. Καλή τιμή μετά και τις τελευταίες αναβαθμίσεις που έκαναν στο λογισμικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ, εγώ κοίταγα για αυτό επειδή έχει καλύτερο scoop 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, plasTOST είπε

18 από τον ΚΑΥΚΑ?  Μέχρι προχτές τα είχεΚαλοκαίρι είχα πάρει 3 τέτοια μπριζάκια με 13 περίπου € το ένα, από τον ΚΑΥΚΑ. Καλή τιμή μετά και τις τελευταίες αναβαθμίσεις που έκαναν στο λογισμικό τους.

Ναι!!! Το είχε προσφορά στα 14.90 και την έχασα και το πήρα 17.90 κάτι τέτοιο, είχε και το P100 στα 11κάτι... Τώρα πρέπει να το έχει σε προσφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

18 από τον ΚΑΥΚΑ?  Μέχρι προχτές τα είχεΚαλοκαίρι είχα πάρει 3 τέτοια μπριζάκια με 13 περίπου € το ένα, από τον ΚΑΥΚΑ. Καλή τιμή μετά και τις τελευταίες αναβαθμίσεις που έκαναν στο λογισμικό τους.

11,90 το πηρα σημερα στον Καυκα  στο φυσικο καταστημα! Στην αρχη μου λεει 9,90 κατα λαθος πηγε να μου δωσει το P100 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Έχω ενημερώσει παραπάνω. Συγνώμη εαν γίνομαι κουραστικός για κάποιους που δεν τους ενδιαφέρει το θέμα.
Μίλησα με eurobank και όπως και 2 φορές που μίλησα με public έτσι και αυτοί ενώ στην αρχή μου είπαν πως συμμετέχουν όλα τα προϊόντα με αγορές απο 199 και πάνω αρκεί να είναι διαθέσιμα όπως αναφέρουν οι όροι, αφού επέμεινα να επιβεβαιώσουν και μίλησαν με κάποιον υπεύθυνο κάλεσαν πίσω και μου είπαν συγνώμη για την αναστάτωση έχετε δίκιο δεν συμμετέχουν όλα τα προϊόντα, έχουμε κάνει λάθος διατύπωση στις σελίδες μας και στους όρους όπου θα έπρεπε να γράφουμε για την σήμανση.
Περιμένω αύριο πάλι τηλέφωνο απο την Eurobank και ύστερα καλώ τον συνήγορο του καταναλωτή.

Μίλησα σήμερα κοντά στα 40 λεπτά και  η περίληψη είναι η εξης και εμένα μου είπαν στην αρχή ότι δεν το παίρνω η κοπελα που μιλούσα όπως και με κάποιον άλλο που μίλησε την είπε οπου εχει το ταμπελακι κλείσαμε  και μετα με πηρέ πισω η ιδια κοπέλα και μου είπε μίλησε με κάποιον ανώτερο και μου είπε ότι από την στιγμή που η πληρωμή εγινε με καρτα που συμμετέχει στο πρόγραμμα θα γίνει κανονικά η επιστροφή  ότι αναγράφεται στους ορους δηλαδή και την ξαναρώτησα για το μπάχαλο για τα ταμπελάκια  αλλά και αυτή δεν ήξερε το κοιτάνε μου είπε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεράστιο μπάχαλο με τo public/ eurobank, εγώ έχω παραλάβει daikin 12αρι και ελπίζω μέχρι 23/12 να έχω κανονικά την επιστροφή όπως και μου είπαν ότι θα έχω. Αναμένω τον εγκατάστατη με τον οποίο έκλεισα ραντεβού και ζήτησα αντλία κενού και 3 μέτρα χαλκοσωλήνα από πριν να είμαστε ξεκάθαροι. 

Να ευχαριστήσω πολύ κάθε έναν ξεχωριστά που βοήθησε για την επιλογή αλλά και τις γνώσεις για το τι να ζητήσουμε στην εγκατάστατη είναι φοβερή η δουλειά που γίνεται σε αυτό το θέμα του φόρουμ!

 

20221116_162721.jpg.38a3a6453fe19ee8ab964c15e7cf26ba.jpg

Επεξ/σία από summit1_1
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αντικατάσταση αερίου με αντλία κενού σε 12άρι με 940gr R410Α τι κόστος πάμε στο περίπου με ή χωρίς ΦΠΑ;

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Μίλησα σήμερα κοντά στα 40 λεπτά και  η περίληψη είναι η εξης και εμένα μου είπαν στην αρχή ότι δεν το παίρνω η κοπελα που μιλούσα όπως και με κάποιον άλλο που μίλησε την είπε οπου εχει το ταμπελακι κλείσαμε  και μετα με πηρέ πισω η ιδια κοπέλα και μου είπε μίλησε με κάποιον ανώτερο και μου είπε ότι από την στιγμή που η πληρωμή εγινε με καρτα που συμμετέχει στο πρόγραμμα θα γίνει κανονικά η επιστροφή  ότι αναγράφεται στους ορους δηλαδή και την ξαναρώτησα για το μπάχαλο για τα ταμπελάκια  αλλά και αυτή δεν ήξερε το κοιτάνε μου είπε 

εσύ έχεις αγοράσει κλιματιστικό χωρίς ταμπελάκι?

22 λεπτά πριν, summit1_1 είπε

Τεράστιο μπάχαλο με την eurobank, εγώ έχω παραλάβει daikin 12αρι και ελπίζω μέχρι 23/12 να έχω κανονικά την επιστροφή όπως και μου είπαν ότι θα έχω. Αναμένω τον εγκατάστατη με τον οποίο έκλεισα ραντεβού και ζήτησα αντλία κενού και 3 μέτρα χαλκοσωλήνα από πριν να είμαστε ξεκάθαροι. 

Να ευχαριστήσω πολύ κάθε έναν ξεχωριστά που βοήθησε για την επιλογή αλλά και τις γνώσεις για το τι να ζητήσουμε στην εγκατάστατη είναι φοβερή η δουλειά που γίνεται σε αυτό το θέμα του φόρουμ!

 

 

Σήμερα δεν έχουν καλέσει απο eurobank ακόμα όπως μου είπαν για να διευκρινίσουν τι συμβαίνει τελικά. Έχω πάρει ακριβώς σαν το δικό σου και έχει έρθει στην Courier και περιμένω τηλέφωνο για παραλαβή μάλλον αύριο. Δεν ξέρω τι να κάνω. Να το πάρω ή να κάνω άρνηση παραλαβής για να μου επιστραφούν τα χρήματα? 619 μαζί με εγκατάσταση δεν είναι άσχημη τιμή αλλά εαν το παραλάβω θα έχω αποδεχτεί ότι μου είπαν στην τελευταία ενημέρωση το Public και η Eurobank. Ότι δηλαδή δεν συμμετέχει στο πρόγραμμα γιατί δεν είχε ταμπελάκι 20% επιστροφή. Το Practiker το έχει ακριβώς στην ίδια τιμή μαζί με εγκατάσταση. Να μην παραλάβω απο Public και να πάρω απο Praktiker? Και πότε θα επιστραφούν τα χρήματά μου στην κάρτα? Και εαν όντως συμμετέχει το κλιματιστικό και μου έλεγαν μπούρδες και πάρω επιστροφή? Είμαι πραγματικά πολύ μπερδεμένος και δεν έχω και λεφτά και για πέταμα αλλά ούτε χρόνο να ασχολούμαι με βλακείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν έχω δουλέψει toshiba, haier , tcl, mitsubishi, fujitsu σε υπνοδωμάτιο. Διαισθητικά και μόνο θα έλεγα ότι την καλύτερη/ανώτερη αίσθηση θέρμανσης θα την έχεις από toshiba/mitsubishi.

Τα Fujitsu δεν δίνουν καλή αίσθηση θέρμανσης ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

εσύ έχεις αγοράσει κλιματιστικό χωρίς ταμπελάκι?

 

Ναι ένα daikin και δεν θα εδινα σημασία αν δεν διάβαζα το σχόλιο σου 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-9000-btu-aa/1680404

είδα την προσφορά στην αρχική,το ειχα  και στα αγαπημένα όταν μπήκα στην σελίδα του κλιματιστικού είχε και την λεζάντα  που υπάρχει ακόμη για 20% επιστροφή και το πηρα αφού διάβασα και τους ορους και ειδα οτι δεν αποκλείει το συγκεκριμενο για κάποιο λογο,οπως έγραψα και πριν  με διαβεβαίωσαν ότι  αν η αγορά εγινε σύμφωνα με τους ορους θα παρω την επιστροφή και οτι δεν εχει σχεση το ταμπλελακι αλλά χωρίς να ξερει για ποιο λογο εγινε αυτό η απλα δεν ήθελε να πει επειδή ήταν λάθος τους,αυτό μου είπαν τώρα τι θα συμβεί δεν ξερω να σου πω με σιγουρια 

Επεξ/σία από tollisth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, George_cy είπε

Τα Fujitsu δεν δίνουν καλή αίσθηση θέρμανσης ? 

Μιλωντας προσωπικα για klca θα ελεγα οτι σε καλα μονωμένους χώρους η αίσθηση θέρμανσης είναι ότι χειρότερο με πολύ δυνατή ροή αέρα και κρυα ρεύματα. Σε σύγκριση με άλλα 2 edge που έχω η διαφορά είναι τεράστια.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Λιγότερο δεν έχει από το toshiba;

39 λεπτά πριν, George_cy είπε

Τα Fujitsu δεν δίνουν καλή αίσθηση θέρμανσης ? 

Εκτιμώ ότι έχουν φιλοσοφία daikin, δλδ "κρατάω χαμηλά θερμοκρασίες, φυσάω αλλά έτσι αποδίδω".

16 λεπτά πριν, rodin002 είπε

Μιλωντας προσωπικα για klca θα ελεγα οτι σε καλα μονωμένους χώρους η αίσθηση θέρμανσης είναι ότι χειρότερο με πολύ δυνατή ροή αέρα και κρυα ρεύματα. Σε σύγκριση με άλλα 2 edge που έχω η διαφορά είναι τεράστια.. 

Αυτό είναι το τίμημα της απόδοσης και των χαμηλών watts , ειδικά στο klca με το μικρό μέγεθος  = υψηλές στροφές  = μεγάλη ταχύτητα αέρα , υπάρχει επίπτωση στη θερμική άνεση. Ευτυχώς το kmta απέχει πολύ από αυτό αλλά και σε αυτό, όταν πέφτει στα 170W, ο αέρας βγαίνει με 30-31C .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...