Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Το κλιματιστικό αυτό, είναι 40% πιο αποδοτικό σε θέρμανση απ'το φασόν midea με follow me που έχω στο διπλανό δωμάτιο, οπότε , κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις.

 

Υποθετικα αν η ζητηση του χωρου σου ηταν τετοια που δεν επετρεπε στο daikin να πεφτει κατω απο 300w (οπως συμβαινει με το carrier) τοτε γιατι θα ηταν πιο αποδοτικο;

1 ώρα πριν, dr_papas είπε

Πάντως τον χώρο μια χαρά τον έκανε άνετο και ζεστό 

24 ειναι πολυ, γι αυτο και σου εκαψε τοσο ενας λογος αυτος, μια καλη σχεση θερμικης ανεσης με οικονομια ειναι 21 max 22..Tι μαρκα ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, dispi είπε

Η δωρεάν εγκατάσταση του Κωτσόβολου περιλαμβάνει και την απεγκατάσταση του παλιού στο πρόγραμμα ανακυκλώνω ή υπάρχει έξτρα χρέωση; Στο mediamarkt και public για παράδειγμα αναφέρεται ξεκάθαρα ότι περιλαμβάνεται.

Πριν 2 χρόνια που έβαλα τα δικά μου περιλαμβάνονται όλα στην τιμή, με την ανακύκλωση του παλιού λάμβανα δωροεπιταγη ανακύκλωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spocky είπε

Τους ειπα απλα να μην υπογραψουν για την εγκατασταση.Τωρα τι εγινε δεν ξερω αν το τοποθετησαν καθως ειμαι δουλεια...

Φαντασου εγω που εβαλα σπιτι 3 aircondition δεν εχω ιδεα αν χρησιμοποίησαν κενο διοτι πρωτον δεν ηξερα τι ειναι η αντλια κενου ωστε να την ζητησω και δευτερον δεν ημουν παρον. Καλα για τα 3 μετρα ουτε λογος. Ουτε 2 δεν ειναι οι χαλκοσωληνες και στα 3 aircondition. Αραγε αυτα διορθώνονται μετα?

Πρακτικα δε χρειάζεται η αντλία κενού, τα περισσότερα κλιματιστικα δουλευουν μια χαρα χωρις άσε τι λεει η θεωρία η πραξη μετράει.

Ειναι μεγαλο χασιμο χρονου οταν εχουν τοσες δουλειες οι ψυκτικοι ποσο μαλλον για τα χρηματα που παιρνουν απο praktiker κτλ.

Μετα δε διοθρωνεται , για την ακριβεια διορθωνεται αλλα ειναι τοσο ακριβο να γινει σωστα που δεν αξιζει. Δηλαδη ανακτηση του ψυκτικου υγρου που θα εχει υγρασία και αερα και να γινει κενο και να μπει πανακριβο νεο ψυκτικο υγρο ζυγισμενο κτλ.

Μου εχει συμβει περιστατικο που παρεξηγηθηκαν πολυ ασχημα οι ψυκτικοι οταν τους ζητηθηκε αντλια κτλ που επεσαν καντηλια κτλ καθως μπορει να ειναι βαρια προσβολη οτι δε ξερουν τη δουλεια τους ή οτι το παιζεις εξυπνος ενω εχουν βαλει ισως χιλιαδες κλιματιστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πρακτικα δε χρειάζεται η αντλία κενού, τα περισσότερα κλιματιστικα δουλευουν μια χαρα χωρις άσε τι λεει η θεωρία η πραξη μετράει.

Ειναι μεγαλο χασιμο χρονου οταν εχουν τοσες δουλειες οι ψυκτικοι ποσο μαλλον για τα χρηματα που παιρνουν απο praktiker κτλ.

Μετα δε διοθρωνεται , για την ακριβεια διορθωνεται αλλα ειναι τοσο ακριβο να γινει σωστα που δεν αξιζει. Δηλαδη ανακτηση του ψυκτικου υγρου που θα εχει υγρασία και αερα και να γινει κενο και να μπει πανακριβο νεο ψυκτικο υγρο ζυγισμενο κτλ.

Μου εχει συμβει περιστατικο που παρεξηγηθηκαν πολυ ασχημα οι ψυκτικοι οταν τους ζητηθηκε αντλια κτλ που επεσαν καντηλια κτλ καθως μπορει να ειναι βαρια προσβολη οτι δε ξερουν τη δουλεια τους ή οτι το παιζεις εξυπνος ενω εχουν βαλει ισως χιλιαδες κλιματιστικα

Μέχρι να συνδέσουν ηλεκτρολογικά και να μαζέψουν εργαλεία, τυχόν μερεματακια κτλ, έχουν τελειώσει. 4 φορές μου έχουν εγκαταστήσει κλιματιστικό, η διαδικασία του κενού έχει γίνει όπως σου είπα με μηδενική τελική καθυστέρηση για αυτούς. Απλά βαριούνται. Εκδίωξη και γεια σας. Όποιος δεν θέλει, ο επόμενος.

17 λεπτά πριν, energy52 είπε

Υποθετικα αν η ζητηση του χωρου σου ηταν τετοια που δεν επετρεπε στο daikin να πεφτει κατω απο 300w (οπως συμβαινει με το carrier) τοτε γιατι θα ηταν πιο αποδοτικο;

Γιατί απλά είναι. Έχω μετρήσεις σε όλες τις συνθήκες με το grafana.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, energy52 είπε

Υποθετικα αν η ζητηση του χωρου σου ηταν τετοια που δεν επετρεπε στο daikin να πεφτει κατω απο 300w (οπως συμβαινει με το carrier) τοτε γιατι θα ηταν πιο αποδοτικο;

24 ειναι πολυ, γι αυτο και σου εκαψε τοσο ενας λογος αυτος, μια καλη σχεση θερμικης ανεσης με οικονομια ειναι 21 max 22..Tι μαρκα ειναι;

Morris 50160

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dr_papas είπε

Morris 50160

Μην περιμένεις θαύματα από αυτό. Τυπική απόδοση. Tcl φασονάκι οπότε από την άλλη θα πρέπει να συμπεριφέρεται σχετικά καλά σε θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, για οποιαδήποτε δουλειά, στη συγκεκριμένη περίπτωση τοποθέτηση κλιματιστικού, αφού δω τι οδηγίες δίνει ο κατασκευαστής, πάντα μιλάω με τον/τους τεχνικούς, συνεννοούμαστε και συμφωνούμε από πριν πού θα μπει τι, τι υλικά θα χρησιμοποιηθούν, κενό 10 λεπτά στις σωληνώσεις κλπ κλπ.. Φυσικά είμαι παρόν και πάνω από το κεφάλι τους, γιατί αλλιώς δε θα κοιμάμαι τη νύχτα..

Αυτός που θα κάνει σωστά τη δουλειά του δεν έχει να φοβηθεί σε τίποτα, αλλά ούτε και να σου γκρινιάξει..

ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ για να κάνουν μια δουλειά σωστά..., αν αρχίσουν τα μα μου σου του (που δεν μου έχει τύχει ποτέ), ειδικά αν αρχίσουν τα κομπλεξικά, ας τα μαζέψουν και ας πάνε στην ευχή του Θεού..

Στην τελική αν χρειαστεί να κάνουν 10-15 λεπτά παραπάνω εργασία, ας μου ζητήσουν 10€ παραπάνω (ή όσο είναι), να τους τα δώσω ρε αδερφέ από το να σκάω/σκέφτομαι μετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε !!

Ένα μικρό unboxing 

Αιντε να έρθουν και για την τοποθέτηση να πλακωθώ για τις αντλίες κενού  τώρα που έχω όρεξη 😛

84172AAB-4BF7-4D0E-8778-953848B90E10.jpeg

776409C3-DE6C-42D1-AB2A-D3E10D386029.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πρακτικα δε χρειάζεται η αντλία κενού, τα περισσότερα κλιματιστικα δουλευουν μια χαρα χωρις άσε τι λεει η θεωρία η πραξη μετράει.

Ειναι μεγαλο χασιμο χρονου οταν εχουν τοσες δουλειες οι ψυκτικοι ποσο μαλλον για τα χρηματα που παιρνουν απο praktiker κτλ.

Μετα δε διοθρωνεται , για την ακριβεια διορθωνεται αλλα ειναι τοσο ακριβο να γινει σωστα που δεν αξιζει. Δηλαδη ανακτηση του ψυκτικου υγρου που θα εχει υγρασία και αερα και να γινει κενο και να μπει πανακριβο νεο ψυκτικο υγρο ζυγισμενο κτλ.

Μου εχει συμβει περιστατικο που παρεξηγηθηκαν πολυ ασχημα οι ψυκτικοι οταν τους ζητηθηκε αντλια κτλ που επεσαν καντηλια κτλ καθως μπορει να ειναι βαρια προσβολη οτι δε ξερουν τη δουλεια τους ή οτι το παιζεις εξυπνος ενω εχουν βαλει ισως χιλιαδες κλιματιστικα

Δηλαδη στην τυχη αν θα δουλεψει σωστα επειδη δεν πληρωνονται καλα. Τοτε να μην κανει κανενα επαγγελμα σωστα την δουλεια του, επειδη πιστευει οτι δεν πληρωνεται καλα. Και οταν θα γινει καποιο προβλημα θα ψαχνομαστε πελατης και αντιπροσωπεια μαζι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πρακτικα δε χρειάζεται η αντλία κενού, τα περισσότερα κλιματιστικα δουλευουν μια χαρα χωρις άσε τι λεει η θεωρία η πραξη μετράει.

Ειναι μεγαλο χασιμο χρονου οταν εχουν τοσες δουλειες οι ψυκτικοι ποσο μαλλον για τα χρηματα που παιρνουν απο praktiker κτλ.

Μετα δε διοθρωνεται , για την ακριβεια διορθωνεται αλλα ειναι τοσο ακριβο να γινει σωστα που δεν αξιζει. Δηλαδη ανακτηση του ψυκτικου υγρου που θα εχει υγρασία και αερα και να γινει κενο και να μπει πανακριβο νεο ψυκτικο υγρο ζυγισμενο κτλ.

Μου εχει συμβει περιστατικο που παρεξηγηθηκαν πολυ ασχημα οι ψυκτικοι οταν τους ζητηθηκε αντλια κτλ που επεσαν καντηλια κτλ καθως μπορει να ειναι βαρια προσβολη οτι δε ξερουν τη δουλεια τους ή οτι το παιζεις εξυπνος ενω εχουν βαλει ισως χιλιαδες κλιματιστικα

Ναι σιγά τους εγκαταστάτες και όχι Ψυκτικούς που θα κάνουν και τσαμπουκάδες, για μία τυρόπιτα δουλεύουν γιαυτό και δεν κάνουν τα προβλεπόμενα,  μη χρήση αντλίας κενού είναι η λιγότερη μλκια που κάνουν απλά αυτό ξέρουν εδώ στο φόρουμ αυτό λένε. Επίσης έχουν αντλίες κενού αρχαίες, ασυντήρητες που μόνο κενό δεν κάνουν.... είναι και βαριές άλλης εποχής και όλα αυτά για μην επενδύσουν σε μία καινούρια ελαφριά που κάνει 200-300 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, spocky είπε

Δηλαδη στην τυχη αν θα δουλεψει σωστα επειδη δεν πληρωνονται καλα. Τοτε να μην κανει κανενα επαγγελμα σωστα την δουλεια του, επειδη πιστευει οτι δεν πληρωνεται καλα. Και οταν θα γινει καποιο προβλημα θα ψαχνομαστε πελατης και αντιπροσωπεια μαζι.

Γενικα στην οικοδομη/τεχνικα δεν γινονται πολλες φορες οπως πρεπει τα πραγματα αλλα it just works. Αν υπαρξει προβλημα ευκαιρια να κινηθει η αγορα καθως θα αγορασεις καινουργιο. Εξαλλου πολλοι μαστορες μου εχουν πει αν τα καναμε οπως πρεπει δε θα μας ειχες αναγκη

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

Ναι σιγά τους εγκαταστάτες και όχι Ψυκτικούς που θα κάνουν και τσαμπουκάδες, για μία τυρόπιτα δουλεύουν γιαυτό και δεν κάνουν τα προβλεπόμενα,  μη χρήση αντλίας κενού είναι η λιγότερη μλκια που κάνουν απλά αυτό ξέρουν εδώ στο φόρουμ αυτό λένε. Επίσης έχουν αντλίες κενού αρχαίες, ασυντήρητες που μόνο κενό δεν κάνουν.... είναι και βαριές άλλης εποχής και όλα αυτά για μην επενδύσουν σε μία καινούρια ελαφριά που κάνει 200-300 ευρώ.

Για αυτο λεω πως εχει νοημα. Πολλοι εδω λενε πως αρκει αντλια και οτι δε χρειαζεται κενομετρο, ή αλλαγη στο λαδι της αντλιας, χωρια που δε ξερεις αν δουλευει.  Λιγοι δουλευουν για λιγα οι περισσότεροι δεν εχουν αναγκη και ειναι κλεισμενοι για εβδομαδες. Ο δικος μου θελει μηνες πριν να τον κλεισεις και δεν εξυπηρετει νεους πελατες μονο δικους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Γενικα στην οικοδομη/τεχνικα δεν γινονται πολλες φορες οπως πρεπει τα πραγματα αλλα it just works. Αν υπαρξει προβλημα ευκαιρια να κινηθει η αγορα καθως θα αγορασεις καινουργιο. Εξαλλου πολλοι μαστορες μου εχουν πει αν τα καναμε οπως πρεπει δε θα μας ειχες αναγκη

Ελπιζω να επιβιωνουν στο τελος οι σωστοι επαγγελματιες και αυτους να τους τρωει η μαρμαγκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πρακτικα δε χρειάζεται η αντλία κενού, τα περισσότερα κλιματιστικα δουλευουν μια χαρα χωρις άσε τι λεει η θεωρία η πραξη μετράει.

υπό ποια ιδιότητα το λες αυτό ? Γιατί από το 1972 που ξεκίνησα ψυκτικός το πρώτο πράγμα που μου έμαθαν - επέβαλαν ήταν η δημιουργία κενού στην εγκατάσταση όταν δεν είχε πίεση Και λόγο του ότι δεν υπήρχαν τότε αντλίες χρησιμοποιούσαμε συμπιεστές κλειστού τύπου

 

34 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ειναι μεγαλο χασιμο χρονου οταν εχουν τοσες δουλειες οι ψυκτικοι ποσο μαλλον για τα χρηματα που παιρνουν απο praktiker κτλ

με αυτό το σκεπτικό ο χειρούργος επειδή έχει 2-3 ακόμα να χαρακώσει αν ξεχάσει κάνα ψαλίδι μέσα στον άλλο δεν τρέχει τίποτα Οταν πληρώνεσαι γι αυτά που κάνεις οφείλεις να το κάνεις σωστά

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Πολύ σωστά τα λες @hp8.

Αφού εσύ κοστολογείς τη δουλειά σου σε κάποιο ποσό, σημαίνει πως πρέπει να γίνουν τα προβλεπόμενα, άλλωστε ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ

Τώρα βέβαια, αν η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, από τη μεριά του πελάτη σου αρχίσει τα παζάρια, ή θες τόσα για μια ώρα δουλειά κλπ πες του απλά ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ και σήκω φύγε..

@ΠάρηςΓ φίλε με κάθε σεβασμό, αλλά αν ο δικός σου θέλει να τον κλήσεις ΜΗΝΕΣ πριν για μια τοποθέτηση συντήρηση κλπ, ή είναι ο καλύτερος τεχνικός στην περιοχή σου ή μήπως σου λέει παπάτζες;

Ειδικά αν μας μεταφέρεις πως δεν έχει θέμα να μην γίνουν 1-2 πραγματάκια που αναφέρουν όλοι οι κατασκευαστές αλλά "ξέρει" αυτός, μηχανήματα είναι χαλάνε ταχαμ και να κινείται η αγορά.. μάλλον το 2ο..

Αυτά τα λέω με σεβασμό σε κάθε επάγγελμα.., όπως πρέπει να σέβεται ο επαγγελματίας τον πελάτη, να μην τον κοιτάει μόνο στις τσέπες, έτσι και ο πελάτης τον επαγγελματία..

Για αυτό όπως αναφέρω και πάνω, ΠΑΝΤΑ συνεννοείστε πριν από οποιαδήποτε εργασία..

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...