Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Φυσικά και είχε υπολογιστεί για το μισό σπίτι με τις παρακάτω απώλειες (45τμ)

Δηλωνεις ευθαρσως πως το υπολογισμενο για το μισο σπιτι, σου καλυπτει και το αλλο μισο (με υποχωρησεις) και βγαζεις συμπερασμα οτι να προσεχουν οσοι λενε για μικροτερα μηχανηματα??? (που δεν λεμε για μικροτερα , για ακριβως οτι χρειαζεται λεμε αλλα τσπ)

Αυτο δεν ειναι αλμα λογικης που λεει κι ο liakjim αλλα αλμα στο κενο...

19 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Κάνε μια ερώτηση εδώ αν δέχονται το κουπόνι.

ναι αλλα με κοστοβορα και δυσκολη διαδικασια που δεν αξιζει στο τελος...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Οχι, για να μην χαλαμε την σταθεροτητα των πειραματων, ολες οι τεντες κατεβασμενες! συνεχως...

Αν και αυτο προσφερει καποια προστασια στο κλιματιστικο μιας και δεν το εκθετει σε ανεμους (που δεν εχουμε ποτε!) και γενικα παιρνω τις τιμες εξωτερικης θερμοκρασιας απο καταγραφικο 2μ διπλα απο το εξωτερικο του κλιματιστικου.

Αν η μέτρηση εξωτερικής λαμβάνεται κοντά στο κλιματιστικό με κατεβασμένες τέντες, "παίζει" να είναι λίγο χαμηλότερη από την πραγματική, καθώς ψύχεται από την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού σου.

Αναφορά σε κείμενο

Στο δια ταυτα, αν ειναι τοσες οι απωλειες εχω αποκλιση τοση που τζαμπα εκανα "κατατμηση" λεπτομερη του χωρου για να το τρεξω το υπολογιστικο απωλειων, οσο πιο αναλυτικα και με ακριβεια γινεται...

Δεν εχουμε πληροφορια επισημα νομιζω αν το εργαλειο που τρεχουμε ειναι για 0 η τυχον κατι αλλο, οποτε αυθαδιαζουμε και θεωρουμε δεδομενο οτι ετσι ειναι.

Βοηθαει καθολου το διαγραμμα?

απο τοτε που βαζανε λεβητες με 100.000 θερμιδες για οτιδηποτε, για ναναι σιγουροι και μην πει κανεις οτι δεν φτανει

Καλά ας μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα... "θα φανεί στο χειροκρότημα", όπου χειροκρότημα η ισχύς που θα τραβήξει όταν αρχίσει να πλησιάζει η εξωτερική τους 0 βαθμούς (αν φτάσει ποτέ φέτος όπως πάει ο χειμώνας).

Απαξ και δεις να αγγίζει τα 1000watt η κατανάλωση, ξέρεις πλέον πως έφτασες το bivalent point για τον συνδυασμό αντλίας - χώρου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Καλά είναι να δουλεύει ρελαντί και να κάνει οικονομία αλλά αν θέλει 1 ώρα να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος στο πρώτο ξεκίνημα άστα να πάνε (παντόφλα) 🤣 

Η παντοφλα δεν θα χρειαστει αν δουλευει το σωστο μηχανημα 24/7 ... και δεν την γλιτωνεις αν το δουλευεις μονο οταν κρεμεται πανω απο το κεφαλι σου, δηλαδη τσίπη και σκρο'υτζ μακ ντακ διασταυρωση, γιατι τοτε χρειαζεσαι παραπανω κι απο 24ρι για αμεσοτητα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, c-max είπε

Εμενα το srk63 εχει μουλαρωσει στα 160 w ζητηση 21 και 8 εξωτερικη. Επεζε την νυχτα με 4 εξωτερικη στα 160w με 20 ζητηση και 20 θερμοκρασια χωρου. Το πρωι ανεβασα 1 βαθμο ζητηση στους 21 και τωρα εχω 21+ . Φαινετε στο διαγραμμα η αλλαγη ζητησης σε 21 και ποσο χαλαρα εδωσε τον 1 βαθμο στον χωρο, ωσπου αρχισε και τα ον οφ. Φαινετε και ενα σπαικ στις 5,30 που ανοιξα για αερισμο του χωρου .Ποσες απωλειες εχω τελικα; 

 

σρκ63.png

σίγουρα πολύ λιγότερες από εμένα, αλλά και πάλι με τη λειτουργία που σου περιγράφω προσπαθεί να καλύψει σχεδόν 100τμ, όχι τα 45 για τα οποία υπολογίστηκε.., σίγουρα αν κλείσω τις μεσοπορτες θα πέσει χαμηλότερα (λογικά) αλλά δεν θέλω να ανάψουμε τα 2 9αρια on off των υπνοδωματίων,  σίγουρα θα βοηθήσουν το SRK63,  αλλά οι καταναλώσεις θα πάνε στο Θεό.., οπότε άμα δω τα σκούρα σιγοντάρει λίγο η κεντρική το SRK63 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Αν η μέτρηση εξωτερικής λαμβάνεται κοντά στο κλιματιστικό με κατεβασμένες τέντες, "παίζει" να είναι λίγο χαμηλότερη από την πραγματική, καθώς ψύχεται από την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού σου.

οχι, εχω αλλο θερμομετρο στην ρουφηχτρα του κλιματιστικου γιαυττο το λογο , αλλα δεν το παιρνω υποψιν και οι τενετες εχουν 10 μετρα διαδρομη...

 

5 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Απαξ και δεις να αγγίζει τα 1000watt η κατανάλωση, ξέρεις πλέον πως έφτασες το bivalent point για τον συνδυασμό αντλίας - χώρου σου

αυτο περιμενω κι εγω...(ας μην το κανω βουκινο οτι την αντλια μου , την εχω φορτωσει τοσο οικονομικη που ειναι , με ανοιγμα και αλλων χωρων...και ακομη παλευει αψογα και το μονο που θελει ειναι ανεβασμα ζητουμενης λογω διαχυσης σε μεγαλυτερο χωρο , για να κραταει σταθερη την θερμοκρασια τοιχου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dal_kos είπε

Απαξ και δεις να αγγίζει τα 1000watt η κατανάλωση, ξέρεις πλέον πως έφτασες το bivalent point για τον συνδυασμό αντλίας - χώρου σου

Λίγο παραπάνω ανάλυση/εξήγηση σε αυτό αν μπορείς πλιζ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λίγο παραπάνω ανάλυση/εξήγηση σε αυτό αν μπορείς πλιζ.

μισο...να ανεβασω το πινακαι μου να μην παιδευεται ο δασκαλος @dal_kos

οτι προαιρεισθε δασκαλε...

949606478_12202382617.jpg.9e1a2c111d77029dd8e72d6509b33650.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα εκτιμούσα την βοήθεια σας για να αντικαταστήσω ένα κλιματιστικό.

Ποσό που διαθέτουμε : Αν υπάρχει κάποιο που πραγματικά αξίζει τα χρήματα του και καλύπτει όλες τις απαιτήσεις, δεν έχω πρόβλημα. 
Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Αντικατάσταση Samsung 9000 BTU χωρίς inverter >=10ετιας , Επαρκές
Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο.
Χρήση κλιματιστικού: Και τα δυο Θ50/Ψ50, όταν κάποια στιγμή επανέλθει το φυσικό αέριο σε φυσιολογικά επίπεδα η χρήση του θα είναι Θ10/Ψ90
Συχνότητα χρήσης: Κυρίως Ψύξη, θέρμανση για όσο διαρκέσουν οι υψηλές τιμές του αερίου.

Χώρος που θα τοποθετηθεί :Υπνοδωμάτιο 14 τετραγωνικά 
Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Νέο ηράκλειο 

Απαραίτητα / επιθυμητά Χαρακτηριστικά: Απαραίτητα :Αθόρυβο, Μεγάλη Εγγύηση,WiFi,Ιονιστής,Χαμηλή Κατανάλωση  Επιθυμητά:επιπλέον δυνατότητες  διασποράς του αέρα,Integration με Home automation π.χ Home Assistant
Πληροφορίες περί μονώσεων: Κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή, βόρειος προσανατολισμός, μεζονέτα κατασκευή 2006. Έντονη Ηλιοφάνεια.

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ:
3340.77 Watt
2873.06 KCal/h
238.63  Watt/m2
205.22  KCal/h/m2
για 22c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lab.panag είπε

Βασικά η χρήση είναι περισσοτερο για καλοκαίρι. Χειμώνα το 18αρι δουλεύει 1-2 ώρες το πρωί μόνο πριν φύγουμε από το σπίτι και όχι κάθε μέρα. Το καλοκαίρι δουλεύουν 8-10 ωρες καθημερινά. 

Το 9αρι θα μπει σε παιδικό δωμάτιο οπότε και αυτό ανοίγει πολύ αραιά και που μόνο το καλοκαίρι. 

Οπότε να μην τα διαγραψω αυτά που ανεφερα; 

 

Έχεις eurobank;

6 λεπτά πριν, jf15 είπε

Καλησπέρα, θα εκτιμούσα την βοήθεια σας για να αντικαταστήσω ένα κλιματιστικό.

Ποσό που διαθέτουμε : Αν υπάρχει κάποιο που πραγματικά αξίζει τα χρήματα του και καλύπτει όλες τις απαιτήσεις, δεν έχω πρόβλημα. 
Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Αντικατάσταση Samsung 9000 BTU χωρίς inverter >=10ετιας , Επαρκές
Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο.
Χρήση κλιματιστικού: Και τα δυο Θ50/Ψ50, όταν κάποια στιγμή επανέλθει το φυσικό αέριο σε φυσιολογικά επίπεδα η χρήση του θα είναι Θ10/Ψ90
Συχνότητα χρήσης: Κυρίως Ψύξη, θέρμανση για όσο διαρκέσουν οι υψηλές τιμές του αερίου.

Χώρος που θα τοποθετηθεί :Υπνοδωμάτιο 14 τετραγωνικά 
Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα Νέο ηράκλειο 

Απαραίτητα / επιθυμητά Χαρακτηριστικά: Απαραίτητα :Αθόρυβο, Μεγάλη Εγγύηση,WiFi,Ιονιστής,Χαμηλή Κατανάλωση  Επιθυμητά:επιπλέον δυνατότητες  διασποράς του αέρα,Integration με Home automation π.χ Home Assistant
Πληροφορίες περί μονώσεων: Κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή, βόρειος προσανατολισμός, μεζονέτα κατασκευή 2006. Έντονη Ηλιοφάνεια.

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ:
3340.77 Watt
2873.06 KCal/h
238.63  Watt/m2
205.22  KCal/h/m2
για 22c

Έχεις eurobank;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λίγο παραπάνω ανάλυση/εξήγηση σε αυτό αν μπορείς πλιζ.

Θα παραθέσω το παρακάτω διάγραμμα που το δείχνει αρκετά περιγραφικά

image.png.8317b856baabe11c943d679f03ea4d27.png

[πηγη: http://www.gorenje.com/heating-systems/en/heat-pumps/heat-pumps-aerogor/bivalent-systems]

 

Ουσιαστικά όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία, πέφτει και η απόδοση των αντλιών θερμότητας, ενώ παράλληλα οι απώλειες του χώρου ανεβαίνουν. Το Bivalent Point είναι το σημείο όπου η απόδοση της αντλίας θερμότητας (αέρος/αέρος - air condition στην περίπτωση μας) πλέον δεν αρκεί για να καλύψει τις απώλειες του χώρου και θα θέλαμε συνεισφορά από κάποια άλλη πλεον πηγή θερμότητας (Καυστήρα, Ηλεκτρική θέρμανση, Αντιστάσεις (αν ηταν αέρα/νερου)).

Ιδανικά θέλουμε το σημείο αυτό να είναι κοντά αλλά ΚΑΤΩ από την θερμοκρασία σχεδιασμού, ώστε να έχουμε Monovalent operation, δηλαδή να μην χρειαζόμαστε δεύτερη πηγή. (Αλλιώς γκρινιάζει ο χρήστης και πέφτει παντόφλα)

*εκτός αν έχουμε και άλλη πηγη θέρμανσης "για τα κρύα"

 

Επεξ/σία από dal_kos
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Η παντοφλα δεν θα χρειαστει αν δουλευει το σωστο μηχανημα 24/7 ... και δεν την γλιτωνεις αν το δουλευεις μονο οταν κρεμεται πανω απο το κεφαλι σου, δηλαδη τσίπη και σκρο'υτζ μακ ντακ διασταυρωση, γιατι τοτε χρειαζεσαι παραπανω κι απο 24ρι για αμεσοτητα!

Σε σπίτια που υπάρχουν καπνιστές δεν υπάρχει 24/7, το AC / καλοριφέρ ανάβει από τις 6 και μετά όταν έχει πολύ κρύο, μέχρι τότε υπάρχει σπαστό παράθυρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

μισο...να ανεβασω το πινακαι μου να μην παιδευεται ο δασκαλος @dal_kos

οτι προαιρεισθε δασκαλε...

949606478_12202382617.jpg.9e1a2c111d77029dd8e72d6509b33650.jpg

Το TBivalent εδώ είναι η θερμοκρασία μέχρι την οποία θεωρεί το Eurovent ότι θα χρησιμοποιηθεί η αντλία για θέρμανση (2C για θερμό κλίμα)

Ουσιαστικά ο λόγος είναι ότι τα SCOP υπολογίζονται με συγκεκριμένες ώρες (στατιστική συχνότητα) λειτουργίας σε κάποιες θερμοκρασίας. Αυτή η κατανομή θερμοκρασιών φτάνει μέχρι τους 2C για θερμό, και μέχρι -7C για μέσο κλίμα.

Και μετά πάμε στην άλλη ενδιαφέρουσα συζήτηση, που είναι η δηλωμένη ισχύς στην εκάστοτε TBivalent. Αυτή είναι μια μεγάλη συζήτηση, αλλά για Ελλάδα Αθήνα και περιοχές με ελάχιστες γύρω από το 0, είναι καλύτερα κανείς να έβλεπε την απόδοση στο 100% στις αντίστοιχες θερμοκρασίες παρά την ισχύ που έχει δηλωθεί στο ενεργειακό καρτελάκι για 2C (είναι η ίδια ισχύς που φαίνεται στο καρτελάκι για Θερμό κλίμα)

Επεξ/σία από dal_kos
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχεις eurobank;

Έχεις eurobank;

Ναι έχω, γιαυτό κοιτάω πλαίσιο μέχρι 900 που έχω όριο και για τα δύο. Μήπως πάρω και την επιστροφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...