Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Specs είπε

το θεμα ειναι λυμενο αν εχει ρελαντι 200w δηλαδη ???

Καλά είναι να δουλεύει ρελαντί και να κάνει οικονομία αλλά αν θέλει 1 ώρα να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος στο πρώτο ξεκίνημα άστα να πάνε (παντόφλα) 🤣 

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Βασικά εγώ είμαι υπέρ στο να μην το ανάβω καθόλου αλλά τσακώνομαι με τη γυναίκα πέφτει τακουνιά και βάζω θέρμανση.... 

Στο θέμα ψύξης, δεν είναι όπως η θέρμανση γιατί δεν είναι μόνο το ΔΤ, είναι και τα φορτία ακτινοβολίας μέσα από τα παράθυρα και τα φορτία από την δραστηριότητα μέσα φωτισμοί, κουζίνες, άτομα κλπ... επομένως θες λίγο πιο δυνατό μηχάνημα...+υγρασίες.... Άλλη φάση η μελέτη ψύξης!

Και μόλις έγραφα για παντόφλες χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από πότε λέμε υπερδιαστασιολογημενο το μηχάνημα που θα μας κρατήσει το σπίτι ζεστό ακόμη και στα κρύα;

Ποτέ. 

Εμείς που θέλουμε υποδιαστασιολογημένο να μας βγάλει και στα κρύα, πώς θα το λέμε; 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, emiliosk είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : Ιδανικά εώς 800 με εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Όχι
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50-50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Συνδιασμός με κεντρική θέρμανση για τον χειμώνα Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι
  6. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα, 0 - 44
  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:Όχι
  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Παλαιά κουφώματα αλουμινίου, τελευταίος όροφος, μεσαίο ταβάνι
  9. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

3254.19
Watt
2798.60
KCal/h
87.95
Watt/m2
75.64
KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:
19 ℃

 

Καλησπέρα σε όλους, Ψάχνω για κλιματιστικό για το σαλόνι το οποίο ειναι 37τμ. Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί και για θέρμανση αλλά και για ψύξη το καλοκαίρι. Αυτή την στιγμή θερμαίνετια μόνο με καλοριφέρ (κεντρική θέρμαναση) που κάποιες μέρες είναι αρκετό ενώ άλλες δεν επαρκεί. 

Π.χ Χθες μέσα στην ημέρα η θερμοκρασία στο σαλόνι ήταν γυρω στους 17 βαθμούς και με το καλοριφέρ έφθασε στους 19.2. (Μπορώ να παραθέσω και διαγράμματα απο τις μετρήσεις του εσωτερικού και του εξωτερικού θερμόμετρου).

Καθώς το budget ειναι περιορισμένο, με βλέπω να πηγαίνω προς καποιο φασον tcl 18άρι αλλά θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη των πιο ειδικών για μοντέλα κλιματιστικών μεγέθη κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b16e2kvg-e-ras-16e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-16000btu-me-wi-fi-134460

2 ώρες πριν, apan@samos είπε

Σας παρακολουθώ εδώ και μήνες. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια να μας "ξεβλαχέψετε".

Καθώς είμαι δικαιούχος του προγράμματος "Αλλάζω Συσκευή" και καθώς επιθυμώ να αλλάξω ένα κλιματιστικό Hitachi 50PPB το οποίο με κουβάλησε επί 8ετία ως αποκλειστικό μέσο θέρμανσης σε χώρο με 7000-8000 W απώλειες (ζητούμενη 21C, 40τ.μ. σαλοκουζίνα εκτεθειμένη με πυλωτή από κάτω, 2 συρόμενες μπ/πορτες, 1 συρόμενο παράθυρο, κατασκευή 2003!) . Δυστυχώς όταν ήρθαν τα δύσκολα τους δύο τελευταίους χειμώνες (ΒΠ Αθήνας), έδειξε έντονη υποδιαστασιολόγηση, την οποία επιβεβαίωσα εν τοις πράγμασι με χρήση του εξαιρετικού εργαλείου που έχετε εδώ. Όταν το αγόρασα, όλα συνηγορούσαν υπέρ της αγοράς για 18αρι (κλασσικά έρευνα σε forum και χρήση έτοιμων εργαλείων υπολογισμού "παλαιότερης γενιάς"). 

Δυστυχώς, δε μπορώ να εντοπίσω πουθενά το Toshiba Edge 24αρι που θα ήταν η πρώτη μου επιλογή, καθώς το έχω στο πατρικό μου και έχω δοκιμάσει και την εγγύησή τoυ καθώς εμφάνισε το γνωστό (?) πρόβλημα με τον "έλικα" της εξ. μονάδας. Ανταπόκριση και επίλυση του θέματος σε 3-5 εργάσιμες, στην επαρχία, τον Αύγουστο που μας πέρασε. 

Έχω καταλήξει ως επικρατέστερη επιλογή μου στο DAIKIN FTXM-R71 και γλυκοκοίταζα το Mitsu Heavy SRK62. Εχω καλώδιο 3x2,5mm και 16Α σε αποκλειστική γραμμή για το A/C και νομίζω τα μεγαλύτερα SRK θα έβγαιναν εκτός των περιορισμών του κατασκευαστή που αναφέρει 20Α ως ελάχιστη απαίτηση. 

Δυστυχώς η λύση blue dealer για την 5ετή εγγύηση δείχνει εκτός "ακτίνας δράσης" καθώς δεν έχω εντοπίσει κάποιον που να δέχεται επιταγές "Αλλάζω συσκευή" και να έχει ως 18/24 άτοκες. Έχετε εντοπίσει κάποιον; Υπάρχει δυνατότητα αν το αγοράσω από άλλο κατάστημα που κάνει και εγκαταστάσεις να πάρω την 5ετή; (δύσκολο)

Είμαι ανοιχτός σε όποιο σχολιασμό σας, αν και μάλλον έχω εξαντλήσει την έρευνα με τους όποιους περιορισμούς έχω θέσει. Καλή συνέχεια.

 

https://www.praktiker.gr/c/oikiaka-klimatistika-inverter-800/MAPKA-TOSHIBA/Ονομαστική-απόδοση-24000-Btu?criteria=93e3faabfd03c482&lf=5637173341

1 ώρα πριν, lab.panag είπε

Καλησπέρα στη παρέα.

Ως δικαιούχος του ανακυκλώνω ψαχνω και εγω να βρω ενα 18αρι και ένα 9αρι για αντικατασταση των αντιστοιχων.

Και σε καθε καταστημα που πάω ακουω και χιλια δυο διαφορετικα πραγματα. 

Το ένα κανει φασαρια η εξωτερικη μοναδα το άλλο κανει φασαρία η εσωτερικη μοναδα το τριτο βγαζει προβληματα το τεταρτο κοβει στην θερμανση και παγωνει ο χωρος και παει λέγοντας.

Τέλος πάντων έχω κάποια στο μυαλό μου και θα ήθελα τη γνωμη-εμπειρια σας.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-neo-nuvi-09wf-nuvo-09-klimatistiko-9-000-btu-h_3996506?qId=10320c7f8f8a386352b335b181ace519&qIx=products

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-umi-utn-09ap-utg-09ap-klimatistiko-9-000-btu-h_3775348?qId=cfd337ce87f027cfb6a012dd7d9aeb47&qIx=products

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/pitsos-ioli-premium-p1zai0982w-p1zao0982w-klimatistiko-9-000-btu-h_3062252

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/bosch-series-4-asi09dw30-aso09dw30-klimatistiko-9-000-btu-h_3961575

Τα ίδια μοντέλα και σε 18αρι.

Σκέφτομαι πιο πολύ προς το Pitsos γιατι έχω ενα ινβερτερ του 2017 και ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-18e2kvg-e-ras-18e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-18000btu-me-wi-fi-134461

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Έχει ifeel αλλά είναι σαν να μην λειτουργεί. Βάζω το κοντρόλ δίπλα από θερμόμετρο  το θερμόμετρο δείχνει 22 και το κλιματιστικό στο 20 και λειτουργεί στο φουλ.

αυτό να κοιτάξεις βασικά , παίζει να μη δουλεύει και το ifeel θα βοηθούσε αρκετά , δοκίμασε να ζεστάνεις το τηλεκοντρόλ με πιστολάκι (μην το κάψεις 😛) , να δεις τι παίζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Αυτό είναι το θέμα, να μπορεί να πέσει στο 10% χωρίς on off...
+ To οικονομικό, βέβαια...Αν το 99% του χρόνου σε καλύπτει ένα 12άρι, γιατί να πας σε 18άρι για το 1%... 
(βέβαια είναι και η ψύξη, που είναι λίγο πιο ζόρικα τα φορτία, αλλά δεν κουβεντιάζουμε αυτό!) 

Σχετικά με αυτό , μονοκατοικία με συνολικές απώλειες ΚΕΝΑΚ 9570w θα ήταν σωστή επιλογή Α/θ 10 kw ;

Στην ψύξη οι απώλειες πάνε κοντά στα 12kw λόγω μιας σοφίτας που έχει μεγάλο άνοιγμα στο νότο.

Θα μου πεις βάλε 12αρα για να σαι μέσα .

Έλα που έχουμε 1500€ διαφορά η 10kw με τη 12kw..

συγνώμη για την εισβολή στο θέμα ,αλλά και τα κλιματιστικά Αντλίες θερμότητας είναι..😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, lab.panag είπε

Δυστυχώς το μπάτζετ μου δεν μου επιτρέπει να φτάσω τόσο ψηλά. Γιαυτό ανέφερα τα συγκεκριμένα 

Σαν φθηνή λύση θα κοίταγα τα equation του leroy merlin (φασόν haier).

Όμως, αν θέλεις να έχεις μεγάλη χρήση σε θέρμανση, τότε με την τιμή του ρεύματος ψηλά, θα συνιστούσα να πας σε μια καλή και οικονομική σε χρήση λύση , ώστε τελικά σε βάθος χρόνου να προσδοκάς σε τελικό μειωμένο κόστος. Επίσης τα toshiba είναι άκρως ποιοτικά, αθόρυβα και έχουν και 7 χρόνια εγγύηση. Με δόσεις και με την εγκατάσταση (με όρους απόστασης από τα καταστήματα) στην τιμή, είναι ελκυστική λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

Σχετικά με αυτό , μονοκατοικία με συνολικές απώλειες ΚΕΝΑΚ 9570w θα ήταν σωστή επιλογή Α/θ 10 kw ;

Στην ψύξη οι απώλειες πάνε κοντά στα 12kw λόγω μιας σοφίτας που έχει μεγάλο άνοιγμα στο νότο.

Θα μου πεις βάλε 12αρα για να σαι μέσα .

Έλα που έχουμε 1500€ διαφορά η 10kw με τη 12kw..

συγνώμη για την εισβολή στο θέμα ,αλλά και τα κλιματιστικά Αντλίες θερμότητας είναι..😉

Δεκτός ο πόνος σου αλλά υπάρχει ειδικό θέμα "επιλογή αντλίας θερμότητας" 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

Σχετικά με αυτό , μονοκατοικία με συνολικές απώλειες ΚΕΝΑΚ 9570w θα ήταν σωστή επιλογή Α/θ 10 kw ;

Στην ψύξη οι απώλειες πάνε κοντά στα 12kw λόγω μιας σοφίτας που έχει μεγάλο άνοιγμα στο νότο.

Θα μου πεις βάλε 12αρα για να σαι μέσα .

Έλα που έχουμε 1500€ διαφορά η 10kw με τη 12kw..

συγνώμη για την εισβολή στο θέμα ,αλλά και τα κλιματιστικά Αντλίες θερμότητας είναι..😉

 

9 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δεκτός ο πόνος σου αλλά υπάρχει ειδικό θέμα "επιλογή αντλίας θερμότητας" 😕

Ναι καλύτερα να απαντηθεί στο αντίστοιχο θέμα:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim (ενημερωτικά - πληροφοριακά)  Δεύτερη μέρα με βοριά και χαμηλές (για την τοποθεσία) θερμοκρασίες, περίπου 7 βαθμούς, το SRK63 με ζητούμενη 24 έχει "μουλαρώσει" στα 850W καθώς το σπίτι δεν λέει να ανέβει τους 21 βαθμούς (σχεδόν 100τμ λόγω ανοικτών πορτών). Τώρα το έβαλα στους 25 να δω αν έχει να δώσει λίγο παραπάνω χωρίς να μας φάει το κεφάλι..(ανέβηκε στα 1100W)

Φυσικά και είχε υπολογιστεί για το μισό σπίτι με τις παρακάτω απώλειες (45τμ), αλλά φανταστείτε εσείς που λέτε για να βάλετε μικρότερα μηχανήματα, ειδικά σε μέρη που θερμοκρασία φλερτάρει με τους 0 (ή παρακάτω), μάλλον θα βρεθείτε προ εκπλήξεως..

image.png.b7f47458156b27792d1fcd7304fa8556.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σαν φθηνή λύση θα κοίταγα τα equation του leroy merlin (φασόν haier).

Όμως, αν θέλεις να έχεις μεγάλη χρήση σε θέρμανση, τότε με την τιμή του ρεύματος ψηλά, θα συνιστούσα να πας σε μια καλή και οικονομική σε χρήση λύση , ώστε τελικά σε βάθος χρόνου να προσδοκάς σε τελικό μειωμένο κόστος. Επίσης τα toshiba είναι άκρως ποιοτικά, αθόρυβα και έχουν και 7 χρόνια εγγύηση. Με δόσεις και με την εγκατάσταση (με όρους απόστασης από τα καταστήματα) στην τιμή, είναι ελκυστική λύση.

Βασικά η χρήση είναι περισσοτερο για καλοκαίρι. Χειμώνα το 18αρι δουλεύει 1-2 ώρες το πρωί μόνο πριν φύγουμε από το σπίτι και όχι κάθε μέρα. Το καλοκαίρι δουλεύουν 8-10 ωρες καθημερινά. 

Το 9αρι θα μπει σε παιδικό δωμάτιο οπότε και αυτό ανοίγει πολύ αραιά και που μόνο το καλοκαίρι. 

Οπότε να μην τα διαγραψω αυτά που ανεφερα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, apan@samos είπε

Σας παρακολουθώ εδώ και μήνες. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια να μας "ξεβλαχέψετε".

Καθώς είμαι δικαιούχος του προγράμματος "Αλλάζω Συσκευή" και καθώς επιθυμώ να αλλάξω ένα κλιματιστικό Hitachi 50PPB το οποίο με κουβάλησε επί 8ετία ως αποκλειστικό μέσο θέρμανσης σε χώρο με 7000-8000 W απώλειες (ζητούμενη 21C, 40τ.μ. σαλοκουζίνα εκτεθειμένη με πυλωτή από κάτω, 2 συρόμενες μπ/πορτες, 1 συρόμενο παράθυρο, κατασκευή 2003!) . Δυστυχώς όταν ήρθαν τα δύσκολα τους δύο τελευταίους χειμώνες (ΒΠ Αθήνας), έδειξε έντονη υποδιαστασιολόγηση, την οποία επιβεβαίωσα εν τοις πράγμασι με χρήση του εξαιρετικού εργαλείου που έχετε εδώ. Όταν το αγόρασα, όλα συνηγορούσαν υπέρ της αγοράς για 18αρι (κλασσικά έρευνα σε forum και χρήση έτοιμων εργαλείων υπολογισμού "παλαιότερης γενιάς"). 

Δυστυχώς, δε μπορώ να εντοπίσω πουθενά το Toshiba Edge 24αρι που θα ήταν η πρώτη μου επιλογή, καθώς το έχω στο πατρικό μου και έχω δοκιμάσει και την εγγύησή τoυ καθώς εμφάνισε το γνωστό (?) πρόβλημα με τον "έλικα" της εξ. μονάδας. Ανταπόκριση και επίλυση του θέματος σε 3-5 εργάσιμες, στην επαρχία, τον Αύγουστο που μας πέρασε. 

Έχω καταλήξει ως επικρατέστερη επιλογή μου στο DAIKIN FTXM-R71 και γλυκοκοίταζα το Mitsu Heavy SRK62. Εχω καλώδιο 3x2,5mm και 16Α σε αποκλειστική γραμμή για το A/C και νομίζω τα μεγαλύτερα SRK θα έβγαιναν εκτός των περιορισμών του κατασκευαστή που αναφέρει 20Α ως ελάχιστη απαίτηση. 

Δυστυχώς η λύση blue dealer για την 5ετή εγγύηση δείχνει εκτός "ακτίνας δράσης" καθώς δεν έχω εντοπίσει κάποιον που να δέχεται επιταγές "Αλλάζω συσκευή" και να έχει ως 18/24 άτοκες. Έχετε εντοπίσει κάποιον; Υπάρχει δυνατότητα αν το αγοράσω από άλλο κατάστημα που κάνει και εγκαταστάσεις να πάρω την 5ετή; (δύσκολο)

Είμαι ανοιχτός σε όποιο σχολιασμό σας, αν και μάλλον έχω εξαντλήσει την έρευνα με τους όποιους περιορισμούς έχω θέσει. Καλή συνέχεια.

 

Κάνε μια ερώτηση εδώ αν δέχονται το κουπόνι.

Δόσεις κάνουν (έστω κάποιες).

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm71r-rxm71r.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@liakjim (ενημερωτικά - πληροφοριακά)  Δεύτερη μέρα με βοριά και χαμηλές (για την τοποθεσία) θερμοκρασίες, περίπου 7 βαθμούς, το SRK63 με ζητούμενη 24 έχει "μουλαρώσει" στα 850W καθώς το σπίτι δεν λέει να ανέβει τους 21 βαθμούς (σχεδόν 100τμ λόγω ανοικτών πορτών). Τώρα το έβαλα στους 25 να δω αν έχει να δώσει λίγο παραπάνω χωρίς να μας φάει το κεφάλι..(ανέβηκε στα 1100W)

Φυσικά και είχε υπολογιστεί για το μισό σπίτι με τις παρακάτω απώλειες (45τμ), αλλά φανταστείτε εσείς που λέτε για να βάλετε μικρότερα μηχανήματα, ειδικά σε μέρη που θερμοκρασία φλερτάρει με τους 0 (ή παρακάτω), μάλλον θα βρεθείτε προ εκπλήξεως..

image.png.b7f47458156b27792d1fcd7304fa8556.png

Εμενα το srk63 εχει μουλαρωσει στα 160 w ζητηση 21 και 8 εξωτερικη. Επεζε την νυχτα με 4 εξωτερικη στα 160w με 20 ζητηση και 20 θερμοκρασια χωρου. Το πρωι ανεβασα 1 βαθμο ζητηση στους 21 και τωρα εχω 21+ . Φαινετε στο διαγραμμα η αλλαγη ζητησης σε 21 και ποσο χαλαρα εδωσε τον 1 βαθμο στον χωρο, ωσπου αρχισε και τα ον οφ. Φαινετε και ενα σπαικ στις 5,30 που ανοιξα για αερισμο του χωρου .Ποσες απωλειες εχω τελικα; 

 

σρκ63.png

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dal_kos είπε

Αν έχουμε partial capacity tables για το συγκεκριμένο

Δυστυχως δεν εχουμε, απο Daikin partial load πινακες

 

1 ώρα πριν, dal_kos είπε

Αν είχες ηλιακά κέρδη στον χώρο οι παραπάνω υπολογισμοί πάνε περίπατο.

Οχι, για να μην χαλαμε την σταθεροτητα των πειραματων, ολες οι τεντες κατεβασμενες! συνεχως...

Αν και αυτο προσφερει καποια προστασια στο κλιματιστικο μιας και δεν το εκθετει σε ανεμους (που δεν εχουμε ποτε!) και γενικα παιρνω τις τιμες εξωτερικης θερμοκρασιας απο καταγραφικο 2μ διπλα απο το εξωτερικο του κλιματιστικου.

Στο δια ταυτα, αν ειναι τοσες οι απωλειες εχω αποκλιση τοση που τζαμπα εκανα "κατατμηση" λεπτομερη του χωρου για να το τρεξω το υπολογιστικο απωλειων, οσο πιο αναλυτικα και με ακριβεια γινεται...

Δεν εχουμε πληροφορια επισημα νομιζω αν το εργαλειο που τρεχουμε ειναι για 0 η τυχον κατι αλλο, οποτε αυθαδιαζουμε και θεωρουμε δεδομενο οτι ετσι ειναι.

Βοηθαει καθολου το διαγραμμα?

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Από πότε λέμε υπερδιαστασιολογημενο το μηχάνημα που θα μας κρατήσει το σπίτι ζεστό ακόμη και στα κρύα;

απο τοτε που βαζανε λεβητες με 100.000 θερμιδες για οτιδηποτε, για ναναι σιγουροι και μην πει κανεις οτι δεν φτανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

απο τοτε που βαζανε λεβητες με 100.000 θερμιδες για οτιδηποτε, για ναναι σιγουροι και μην πει κανεις οτι δεν φτανει

Άκυρο παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...