Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

To 6. λογικά είναι ναι

Έχω κάνει edit. Λέω και για το Shorai.

ΥΓ Για το Fujitsu επίσης δεν νομίζω ότι λειτουργεί το 6 στο manual. Και από δοκιμές φαίνεται ότι δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες θέλω λίγο τη γνώμη σας για έναν προβληματισμό που έχω.

Το πλάνο ήταν να αντικαταστήσω το 18Κ ΤΟΥΟ (για να πάει στο γραφείο της συζύγου) για τον ενιαιο χώρο με ένα 24 άρι  από ΤΟΠ εταιρίες ήτοι Shorai premium, KLCA, η με σπάσιμο μπάνκας KMTA. Εδνεικτικά θα αναφέρω ότι αυτή τη στιγμή το τογιο με τις τωρινες θερμοκρασιες 10-16 καιει περίπου 10KW/μέρα για ζήτηση 22  και στα μεγάλα κρύα φτάνει και στις 15 KW. (θεωρητικά ένα καλό κλιματιστικό θα καίει το μισό). Από θέρμανση είμαι αρκετα ευχαριστημένος, αλλά νομίζω ένα 22άρι-24άρι θα τον "είχε" τον χώρο καλύτερα. 

Όμως ήρθε ο σπιτονοικοκύρης μου και μου έκανε το πλάνο σμπαράλια με αύξηση ενοικίου 25%. Τρελάθηκα σας λέω και έβαλα χρονικό ορίζοντα 2 έτη για να φύγω από εδώ μέσα, είτε για ενοίκιο είτε για ιδιοκατοίκηση.

Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να "επενδύσω" σε καλό μηχάνημα μιας και δεν ξέρω πια αν το επόμενο σπίτι θα έχει ανάγκη κλιματιστικά γενικώς, αν θα μπορώ να τα βάλω σε αλλο νοικιαρικο, αν θα χρειαζεται 24άρι κ.ο.κ. Νομίζω λυπάμαι να αγοράσω καλό μηχάνημα και να το πουλήσω κοψοχρονιά αν χρειαστεί. (για απόσβεση δε μιλάμε καν, θα χρειαζόμουν έτσι και αλλιώς τουλάχιστον 4 έτη).

Οπότε έχουμε τα τινά:

1. Αγοράζουμε ένα 24 άρι για το γραφείο οικονομικό (όπως οι τωρινές προσφορές) και αφήνω το Τογιο εδώ και όσο καίει καίει, τι να κάνουμε. 

2. Πάμε όντως το ΤΟΓΙΟ στο γραφείο και παίρνω 24 άρι για το σπίτι αλλά υποδυέεστερο από ότι είχα κατά νου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχω κάνει edit. Λέω και για το Shorai.

ΥΓ Για το Fujitsu επίσης δεν νομίζω ότι λειτουργεί το 6 στο manual. Και από δοκιμές φαίνεται ότι δεν ισχύει.

Το ειδα, ναι..δεν το βρίσκω.. μόλις έκανα ένα videaki με  5 σκάλα τον ανεμιστήρα στους 23C. (Το κλίμα είναι σε φάση συντήρησης αφου έχει να κλείσει κάτι μέρες).Και μετά το έβαλα στους 25C,η σκάλα έμεινε στο 5. Ωστόσο θα δεις ότι γκαζωνει ο άνεμιστηρας. Κανονικά το video είναι 2.50 λεπτά, αλλά έκανα ένα auto trim,για να μικρύνει. (Και μάλλον αυτό το auto trim χαμηλώνει τον ήχο στο τέλος,από την αρχή μέχρι το τέλος ο ανεμιστήρας είναι στην σκάλα 5)

Δεν γράφω τέρμα τον ανεμιστήρα γιατί πατώντας το Hi-Power έχει μια ακόμα σκάλα.Ωστοσο φαίνεται ότι η μέγιστη ταχύτητα του ανεμιστήρα εξαρτάται κάπως από την επιθυμητή /θερμόκρασια χώρου.

https://streamable.com/y2xw93

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ρε παίδες θέλω λίγο τη γνώμη σας για έναν προβληματισμό που έχω.

Το πλάνο ήταν να αντικαταστήσω το 18Κ ΤΟΥΟ (για να πάει στο γραφείο της συζύγου) για τον ενιαιο χώρο με ένα 24 άρι  από ΤΟΠ εταιρίες ήτοι Shorai premium, KLCA, η με σπάσιμο μπάνκας KMTA. Εδνεικτικά θα αναφέρω ότι αυτή τη στιγμή το τογιο με τις τωρινες θερμοκρασιες 10-16 καιει περίπου 10KW/μέρα για ζήτηση 22  και στα μεγάλα κρύα φτάνει και στις 15 KW. (θεωρητικά ένα καλό κλιματιστικό θα καίει το μισό). Από θέρμανση είμαι αρκετα ευχαριστημένος, αλλά νομίζω ένα 22άρι-24άρι θα τον "είχε" τον χώρο καλύτερα. 

Όμως ήρθε ο σπιτονοικοκύρης μου και μου έκανε το πλάνο σμπαράλια με αύξηση ενοικίου 25%. Τρελάθηκα σας λέω και έβαλα χρονικό ορίζοντα 2 έτη για να φύγω από εδώ μέσα, είτε για ενοίκιο είτε για ιδιοκατοίκηση.

Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να "επενδύσω" σε καλό μηχάνημα μιας και δεν ξέρω πια αν το επόμενο σπίτι θα έχει ανάγκη κλιματιστικά γενικώς, αν θα μπορώ να τα βάλω σε αλλο νοικιαρικο, αν θα χρειαζεται 24άρι κ.ο.κ. Νομίζω λυπάμαι να αγοράσω καλό μηχάνημα και να το πουλήσω κοψοχρονιά αν χρειαστεί. (για απόσβεση δε μιλάμε καν, θα χρειαζόμουν έτσι και αλλιώς τουλάχιστον 4 έτη).

Οπότε έχουμε τα τινά:

1. Αγοράζουμε ένα 24 άρι για το γραφείο οικονομικό (όπως οι τωρινές προσφορές) και αφήνω το Τογιο εδώ και όσο καίει καίει, τι να κάνουμε. 

2. Πάμε όντως το ΤΟΓΙΟ στο γραφείο και παίρνω 24 άρι για το σπίτι αλλά υποδυέεστερο από ότι είχα κατά νου. 

 

Σε καλό κλιματιστικό επενδύεις όταν είσαι σε μόνιμη κατοικία η έστω όταν ξέρεις ότι το επόμενο σπίτι θα έχει τις ίδιες περίπου θεματικές απώλειες. 

Επίσης τα πολλά εγκατέστησε - ξήλωνε με τις μετακομίσεις, αυξάνουν την πιθανότητα εμφάνισης προβλήματος στο κλιματιστικο, αν βέβαια τύχεις σε τεχνικούς και μάστορες ψυκτικούς όπως και συνεργεία μεταφορών που θα προσέξουν τα πάντα αυτή η πιθανότητα εκμηδενιζεται. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

θεωρητικά ένα καλό κλιματιστικό θα καίει το μισό

Αυτη ειναι υποθεση πολυ αβεβαιη! Ον οφφ ειναι το υπαρχον?  Αν οχι με τιποτε δεν θα συμβει. Και παλι αν ναι  λογω μετακομισης αστο απειραχτο. 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ρε παίδες θέλω λίγο τη γνώμη σας για έναν προβληματισμό που έχω.

Το πλάνο ήταν να αντικαταστήσω το 18Κ ΤΟΥΟ (για να πάει στο γραφείο της συζύγου) για τον ενιαιο χώρο με ένα 24 άρι  από ΤΟΠ εταιρίες ήτοι Shorai premium, KLCA, η με σπάσιμο μπάνκας KMTA. Εδνεικτικά θα αναφέρω ότι αυτή τη στιγμή το τογιο με τις τωρινες θερμοκρασιες 10-16 καιει περίπου 10KW/μέρα για ζήτηση 22  και στα μεγάλα κρύα φτάνει και στις 15 KW. (θεωρητικά ένα καλό κλιματιστικό θα καίει το μισό). Από θέρμανση είμαι αρκετα ευχαριστημένος, αλλά νομίζω ένα 22άρι-24άρι θα τον "είχε" τον χώρο καλύτερα. 

Όμως ήρθε ο σπιτονοικοκύρης μου και μου έκανε το πλάνο σμπαράλια με αύξηση ενοικίου 25%. Τρελάθηκα σας λέω και έβαλα χρονικό ορίζοντα 2 έτη για να φύγω από εδώ μέσα, είτε για ενοίκιο είτε για ιδιοκατοίκηση.

Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να "επενδύσω" σε καλό μηχάνημα μιας και δεν ξέρω πια αν το επόμενο σπίτι θα έχει ανάγκη κλιματιστικά γενικώς, αν θα μπορώ να τα βάλω σε αλλο νοικιαρικο, αν θα χρειαζεται 24άρι κ.ο.κ. Νομίζω λυπάμαι να αγοράσω καλό μηχάνημα και να το πουλήσω κοψοχρονιά αν χρειαστεί. (για απόσβεση δε μιλάμε καν, θα χρειαζόμουν έτσι και αλλιώς τουλάχιστον 4 έτη).

Οπότε έχουμε τα τινά:

1. Αγοράζουμε ένα 24 άρι για το γραφείο οικονομικό (όπως οι τωρινές προσφορές) και αφήνω το Τογιο εδώ και όσο καίει καίει, τι να κάνουμε. 

2. Πάμε όντως το ΤΟΓΙΟ στο γραφείο και παίρνω 24 άρι για το σπίτι αλλά υποδυέεστερο από ότι είχα κατά νου. 

Αμφιβάλλω πολύ για το μισό που λες.

Πάντως το klca είναι τόσο μικρό που σίγουρα θα βολευτεί όπου και να πας.

Αν είναι όμως να φύγεις σε 2 χρόνια, όντως δύσκολα να συμφέρει να πάρεις τώρα δικό σου.

Απλά πάρε κάτι για το γραφείο. Γιατί 24άρι εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

@Toxo <3 lover Είδα ότι έχετε το Morris WFIN-35150. Σήμερα θα το παραγγείλω και εγώ. Θέλω να μου πείτε λίγο αν είναι καλό, και γενικά να μου κάνετε μια αξιολόγηση αν μπορείτε. 

Καλησπέρα, ευχαρίστως να βοηθήσω εάν μπορώ αν και δεν προλαβαίνω να δω για τι χρηση το θέλεις.

Το δούλεψα Ιούλιο και Αύγουστο μαζί με το αδερφάκι του το μικρό που το είχα στο υπνοδωμάτιο. Για αρχή είναι ήσυχο (δεν ξέρω αν κάποιος περιμένει ένα μηχάνημα να είναι τελείως αθόρυβο, εγώ δεν περιμένω κάτι τέτοιο..). Έκαιγε καθημερινά από 2 μέχρι 10 το βράδυ και εψυχε ικανοποιητικά μια σαλοκουζινα ακόμη κι όταν μαγείρευα. Μένω σε σπίτι 80τμ και μηνιαίο ρεύμα με ΔΕΗ μου βγήκε γύρω στα 65€ λόγω αυξημένων δημοτικών τελών στην περιοχή. Δε δούλεψα το wifi γιατί ήθελε λίγο να ασχοληθώ  και δεν είχα προλάβει. Δεν τα δουλεύω καθόλου θέρμανση άρα δεν έχω στοιχεία από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ρε παίδες θέλω λίγο τη γνώμη σας για έναν προβληματισμό που έχω.

Το πλάνο ήταν να αντικαταστήσω το 18Κ ΤΟΥΟ (για να πάει στο γραφείο της συζύγου) για τον ενιαιο χώρο με ένα 24 άρι  από ΤΟΠ εταιρίες ήτοι Shorai premium, KLCA, η με σπάσιμο μπάνκας KMTA. Εδνεικτικά θα αναφέρω ότι αυτή τη στιγμή το τογιο με τις τωρινες θερμοκρασιες 10-16 καιει περίπου 10KW/μέρα για ζήτηση 22  και στα μεγάλα κρύα φτάνει και στις 15 KW. (θεωρητικά ένα καλό κλιματιστικό θα καίει το μισό). Από θέρμανση είμαι αρκετα ευχαριστημένος, αλλά νομίζω ένα 22άρι-24άρι θα τον "είχε" τον χώρο καλύτερα. 

Όμως ήρθε ο σπιτονοικοκύρης μου και μου έκανε το πλάνο σμπαράλια με αύξηση ενοικίου 25%. Τρελάθηκα σας λέω και έβαλα χρονικό ορίζοντα 2 έτη για να φύγω από εδώ μέσα, είτε για ενοίκιο είτε για ιδιοκατοίκηση.

Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να "επενδύσω" σε καλό μηχάνημα μιας και δεν ξέρω πια αν το επόμενο σπίτι θα έχει ανάγκη κλιματιστικά γενικώς, αν θα μπορώ να τα βάλω σε αλλο νοικιαρικο, αν θα χρειαζεται 24άρι κ.ο.κ. Νομίζω λυπάμαι να αγοράσω καλό μηχάνημα και να το πουλήσω κοψοχρονιά αν χρειαστεί. (για απόσβεση δε μιλάμε καν, θα χρειαζόμουν έτσι και αλλιώς τουλάχιστον 4 έτη).

Οπότε έχουμε τα τινά:

1. Αγοράζουμε ένα 24 άρι για το γραφείο οικονομικό (όπως οι τωρινές προσφορές) και αφήνω το Τογιο εδώ και όσο καίει καίει, τι να κάνουμε. 

2. Πάμε όντως το ΤΟΓΙΟ στο γραφείο και παίρνω 24 άρι για το σπίτι αλλά υποδυέεστερο από ότι είχα κατά νου. 

Το Toyo καεί 10 kw την ημέρα σε 24 ώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, argitt είπε

Το Toyo καεί 10 kw την ημέρα σε 24 ώρες;

15 λέει άρα 625 watt ανάλογα την μόνωση δε τα λες και λίγα για μέσο όρο 

18 έως 22 kw έκαιγα εγώ πέρυσι το 24 ωρο με ζήτηση 22 σε τρία κλιματιστικα ένα 18αρι και δυο 9αρια σε σπιτι 100τμ διαμέρισμα στα πολύ κρύα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Δοκίμασε το όταν είναι χαμηλά σε κατανάλωση,βάλε τον ανεμιστήρα στην πέμπτη σκάλα.Δες πόσο δυνατά φυσάει,μετα ανέβασε την επιθυμητή θερμοκρασία μερικούς βαθμούς , και δες πόσο δυνατά θα φυσάει σε λίγο χρονικό διάστημα :)

Το κάνει και το μορρισ αυτό .εχει 3 σκάλες.Οταν πιάσει θερμοκρασία η  την ξεπεράσει κόβει μόνο του άσχετα αν είναι στο φουλ ρυθμισμένο...Πως το κάνει δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, argitt είπε

Το Toyo καεί 10 kw την ημέρα σε 24 ώρες;

Τελευταίο 7ήμερο βάσει ΚΑΖΑ εχει 8,26 kwh, σήμερα ας πούμε έως τώρα έχει 9 kwh. 

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

15 λέει άρα 625 watt ανάλογα την μόνωση δε τα λες και λίγα για μέσο όρο 

Ισχύει ότι η λειτουργία του είναι κάπου εκεί 620-710+ και κλείνει, χαμηλότερα δεν μπορεί να πάει. 

46 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αμφιβάλλω πολύ για το μισό που λες.

Απλά πάρε κάτι για το γραφείο. Γιατί 24άρι εκεί;

Αυτό ενισχύει το επιχείρημα για το θέμα της απόσβεσης που θα αργήσει πολύ και σε ένα "ιδανικό σενάριο" μισής κατανάλωσης.

Στο γραφείο ο χώρος αναμονής είναι μεγάλος, ψηλοτάβανος, ισόγειο με πλάκα χωρίς μόνωση, θα ανάβει βέβαια 2-3 φορές την εβδομάδα μόνο. Οπότε ότι και να μπει λίγο μας απασχολεί αλλά οπωσδήποτε πρέπει να είναι άνω των 18,000btu.

1 ώρα πριν, Specs είπε

Αυτη ειναι υποθεση πολυ αβεβαιη! Ον οφφ ειναι το υπαρχον?  Αν οχι με τιποτε δεν θα συμβει. Και παλι αν ναι  λογω μετακομισης αστο απειραχτο. 

Βλέπω ότι γενικά συγκλίνουμε όλοι στο ότι η αγορά ενός τοπ κλιματιστικού δεν θαναι και η πιο συμφέρουσα για τις συνθήκες που αναφέρθηκαν. Χαίρομαι που συμφωνούμε αλλά λυπάμαι γιατί το είχα ψήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Βλέπω ότι γενικά συγκλίνουμε όλοι στο ότι η αγορά ενός τοπ κλιματιστικού δεν θαναι και η πιο συμφέρουσα για τις συνθήκες που αναφέρθηκαν. Χαίρομαι που συμφωνούμε αλλά λυπάμαι γιατί το είχα ψήσει

Τα κλιματιστικα είναι σα τα αυτοκίνητα κάθε λίγο βγαίνει πιο νέα έκδοση το θέμα όμως είναι να κανεις την δουλειά σου αποδοτικά με ένα λογικό κόστος και σκέψου ότι ένα φιρματο 24αρι με τιμές skroytz θες κοντά στα 1400 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ισχύει ότι η λειτουργία του είναι κάπου εκεί 620-710+ και κλείνει, χαμηλότερα δεν μπορεί να πάει. 

Mην παρασυρεσαι απο το φετιχ που μας εχει πιασει(εμενα τουλαχιστον ναι) για την ελαχιστη καταναλωση.

Δεν υπαρχει καμμια μα καμμια παραδοχη οτι θα καιει λιγοτερο,αν  δυο κλιματιστικα εχουν ιδιους δεικτες.

Οι ιδιαιτεροτητες του χωρου καθοριζουν το ποσα ανοιγοκλεισιματα θα κανει και το απο ποσα watt θα κλεινει ειναι κυριως θεμα  κλιματιστικου.

Στο καρτελακι με τις ενεργειακες αποδοσεις ειναι η πραγματικη καταναλωση για συγκριση μεταξυ ιδιας ισχυος κλιματιστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Specs είπε

Mην παρασυρεσαι απο το φετιχ που μας εχει πιασει(εμενα τουλαχιστον ναι) για την ελαχιστη καταναλωση.

Δεν υπαρχει καμμια μα καμμια παραδοχη οτι θα καιει λιγοτερο,αν  δυο κλιματιστικα εχουν ιδιους δεικτες.

Οι ιδιαιτεροτητες του χωρου καθοριζουν το ποσα ανοιγοκλεισιματα θα κανει και το απο ποσα watt θα κλεινει ειναι κυριως θεμα  κλιματιστικου.

Στο καρτελακι με τις ενεργειακες αποδοσεις ειναι η πραγματικη καταναλωση για συγκριση μεταξυ ιδιας ισχυος κλιματιστικα.

Ανάλογα τις συνθήκες λειτουργίας μπορεί ένα κλιματιστικό να καίει λιγότερο από κάποιο άλλο, και ας έχουν ίδιους δείκτες :)

Ίδιοι δείκτες σημαίνει ότι στις ίδιες ακριβώς συνθήκες ( όπως ορίζει το πρότυπο)  έχουν την ίδια αναλογία απόδοσης/κατανάλωσης

Και έχοντας υπόψιν ότι το φορτίο σχεδιασμού ειναι ίδιο επίσης..αν όχι..άστα !

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...