Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, for4 είπε

20 βαθμούς, γιατί την miracle και όχι την elite premium. Δεν είναι καλύτερη σειρά;

Morris WFIN35150 Smart Κλιματιστικό Inverter (kotsovolos.gr)

αυτή η περίπτωση πως σας φαίνεται; 

Το μορρισ είναι ελληνική εταιρία που ψωνίζει από την tcl και βάζει το όνομα της.εχει τα μισά χρόνια εγγύηση.εχω το 24 Άρι τίμιο.

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοίτα, οι 10 kw για χώρο 47 τμ δε μου κάνουν ιδιαίτερα κακη εντύπωση όταν το μιραι θέλει 5 kwh για 12 τμ.

Δοθείσης της ευκαιρίας να αναφέρω ότι χθες, επισκευάστηκε το Omnia με αλλαγή ανεμιστήρα. Μου έδωσαν κ ένα δεύτερο τηλεχειριστήριο δωρεάν γιατί ανέφερα ότι μου δουλεύει περίεργα το follow me. Άψογοι σε χρόνους, αντιμετώπιση.

Όπως επίσης να αναφέρω γιατί δε φοράω παρωπιδες, ότι περί συχνοτητας βλαβών του brand άκουσα αντίθετα πράγματα από ότι περιμενα (κ κυρίως βγήκαν στα Omnia/premium). Την άποψη την παίρνω στα σοβαρά γιατι το σέρβις το έκανε συνεργάτης ο οποίος έχει δικό του μαγαζί κ εμπορεύεται τοπ μάρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, for4 είπε

20 βαθμούς, γιατί την miracle και όχι την elite premium. Δεν είναι καλύτερη σειρά;

 

Η elite είναι η εντελώς basic σειρά της TCL και απλά αλλάζουν τα επίπεδα εξοπλισμού/λειτουργιών με τα "συνοδευτικά" μετά το Elite. Η miracle έιναι πιο πάνω σαν "πλατφόρμα" της TCL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Τι εννοείς ; :)

Η Τοσιμπα δινει raw input - output.

Στη eurovent και στην ΕU τα cop υπολογιζονται στη μοναδα του χρονου.

Δλδ η Τοσιμπα στα part loads που δινει λεει οτι οσο δουλευει ο συμπιεστης με Χ εξωτερικη και Ψ εσωτερικη καταναλωνει 1kw και αποδιδει 5kw αρα εχει COP 5.

Στη eurovent και στην ΕU λενε στη 1 ωρα με Χ εξωτερικη και Ψ εσωτερικη καταναλωνει 1kw και αποδιδει 5kw αρα εχει COP 5 και ας εκανε και 3 οff.

25 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Κοίτα, οι 10 kw για χώρο 47 τμ δε μου κάνουν ιδιαίτερα κακη εντύπωση όταν το μιραι θέλει 5 kwh για 12 τμ.

Tα 5-10-15ΚW το 24ωρο μπορει να ειναι απο χαλια μεχρι σουπερ καταναλωση αναλογως τον χωρο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Η Τοσιμπα δινει raw input - output.

Στη eurovent και στην ΕU τα cop υπολογιζονται στη μοναδα του χρονου.

Δλδ η Τοσιμπα στα part loads που δινει λεει οτι οσο δουλευει ο συμπιεστης με Χ εξωτερικη και Ψ εσωτερικη καταναλωνει 1kw και αποδιδει 5kw αρα εχει COP 5.

Στη eurovent και στην ΕU λενε στη 1 ωρα με Χ εξωτερικη και Ψ εσωτερικη καταναλωνει 1kw και αποδιδει 5kw αρα εχει COP 5 και ας εκανε και 3 οff.

Tα 5-10-15ΚW το 24ωρο μπορει να ειναι απο χαλια μεχρι σουπερ καταναλωση αναλογως τον χωρο.

Άρα όπως το εξηγείς εσύ,η Toshiba δίνει το κανονικό COP της αντλίας. Αυτό είναι θετικότατο για υπολογισμούς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Άρα όπως το εξηγείς εσύ,η Toshiba δίνει το κανονικό COP της αντλίας. Αυτό είναι θετικότατο για υπολογισμούς. 

Ακριβως αυτο λεω.
Τωρα τι υπολογισμοι μπορουν να γινουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το fujitsu 24/7 , το Ariston

Aπο περιεργεια το ταμπελακι το ενεργειακο του αριστον το εχεις?

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Specs είπε

Aπο περιεργεια το ταμπελακι το ενεργειακο του αριστον το εχεις?

Για συγκριση καταναλωσης με αλλο ομοιο δεν γινονται υπολογισμοι ετσι! Μονο  με eurovent γινεται συγκριση.

Ας είχαμε τον ίδιο πίνακα και θα έβλεπες εξαιρετικές συγκρίσεις/υπολογισμούς..

Ένας μηχανολόγος αυτούς τους πίνακες λογικά χρησιμοποιεί για να προτείνει ένα κλιματιστικό. Οι κοινοί θνητοί, έχουμε εναν μπουσουλα, μια ένδειξη, τα ταμπελακια και τους δείκτες...

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ένας μηχανολόγος αυτούς τους πίνακες λογικά χρησιμοποιεί για να προτείνει ένα κλιματιστικό.

Μπα...
Rated κοιταζουν να εισαι καλυμενος σε ψυξη - θερμανση.
Κανενας δεν υπολογιζει τι αναγκες θερμανσης εχεις με 22 εξωτερικη τον Σεπτεμβριο για να σου προτεινει το κλιματιστικο με το καλυτερο COP στα 0.9ΚW output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Όπως επίσης να αναφέρω γιατί δε φοράω παρωπιδες, ότι περί συχνοτητας βλαβών του brand άκουσα αντίθετα πράγματα από ότι περιμενα (κ κυρίως βγήκαν στα Omnia/premium).

Δεν πολυκατάλαβα.

34 λεπτά πριν, Specs είπε

Aπο περιεργεια το ταμπελακι το ενεργειακο του αριστον το εχεις?

Δυστυχώς όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ας είχαμε τον ίδιο πίνακα και θα έβλεπες εξαιρετικές συγκρίσεις/υπολογισμούς..

Ένας μηχανολόγος αυτούς τους πίνακες λογικά χρησιμοποιεί για να προτείνει ένα κλιματιστικό. Οι κοινοί θνητοί, έχουμε εναν μπουσουλα, μια ένδειξη, τα ταμπελακια και τους δείκτες...

Μα το Scop αυτό κάνει.

Παίρνει στατιστικά στοιχεία και το εφαρμόζει στην πράξη.

Άποψή μου ότι τελικά δεν θα πρέπει να μας ενδιαφέρει το cop της toshiba , αλλά το scop του προτύπου μιας και στην πράξη το Χ κλιματιστικό και θα ανάβει και θα κλείνει και θα κάνει τα on-off του.

Οπότε το scop δίνει την εποχιακή συνολική κατανάλωση.

Τώρα , αν κάποιος χώρος , σε κάποιο σπίτι , σε κάποια περιοχή, έχει τελικά πραγματικές ανάγκες που είναι πολύ διαφορετικές από το πρότυπο, ε τι να κάνουμε. Δεν μπορεί να τα πιάσει όλα.

πχ ένας Αθηναίος θα πρέπει να βλέπει το warm και να πηγαίνει γκανιάν στο μεγαλύτερο scop.

Ένας που ζει σε πιο κρύα περιοχή, ας κοιτάξει και λίγο average.

5 λεπτά πριν, Specs είπε

οκ. μοντελο ακριβως ;

Ariston prios 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μα το Scop αυτό κάνει.

Παίρνει στατιστικά στοιχεία και το εφαρμόζει στην πράξη.

Άποψή μου ότι τελικά δεν θα πρέπει να μας ενδιαφέρει το cop της toshiba , αλλά το scop του προτύπου μιας και στην πράξη το Χ κλιματιστικό και θα ανάβει και θα κλείνει και θα κάνει τα on-off του.

Οπότε το scop δίνει την εποχιακή συνολική κατανάλωση.

Τώρα , αν κάποιος χώρος , σε κάποιο σπίτι , σε κάποια περιοχή, έχει τελικά πραγματικές ανάγκες που είναι πολύ διαφορετικές από το πρότυπο, ε τι να κάνουμε. Δεν μπορεί να τα πιάσει όλα.

πχ ένας Αθηναίος θα πρέπει να βλέπει το warm και να πηγαίνει γκανιάν στο μεγαλύτερο scop.

Ένας που ζει σε πιο κρύα περιοχή, ας κοιτάξει και λίγο average.

Ariston prios 50.

ALPHA

Μέση ζώνη

Φορτίο σχεδιασμού: 4.2kw

SCOP 4.0

1470kw/annum

BETA

Μέση ζώνη

Φορτίο σχέδιασμου: 5.30kw

SCOP 4.06

1622kw/annum

 

Ποιο είναι πιο οικονομικό; Το άλφα η το βήτα;

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

ALPHA

Μέση ζώνη

Φορτίο σχεδιασμού: 4.2kw

SCOP 4.0

1470kw/annum

BETA

Μέση ζώνη

Φορτίο σχέδιασμου: 5.30kw

SCOP 4.06

1622kw/annum

Ποιο είναι πιο οικονομικό;

Ελαφρώς το Β (σε Average κλίμα).

Μα θα μου πεις, είναι σε διαφορετικά φορτία σχεδιασμού, άρα διαιρώντας βγαίνουν πιο πολλές οι κιλοβατώρες. 

Και θα πω, χέστηκα. ΑΑΑΑΑΑΑΑΝ θα δούλευε εκεί θα έκαιγε παραπάνω. 

Ωραίο το παιχνιδάκι πάντως.

Να ένα ακόμα.

Αριστερό ή δεξί;

4ddf4763c3da7575187f70d5d448b644.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ελαφρώς το Β (σε Average κλίμα).

Μα θα μου πεις, είναι σε διαφορετικά φορτία σχεδιασμού, άρα διαιρώντας βγαίνουν πιο πολλές οι κιλοβατώρες. 

Και θα πω, χέστηκα. ΑΑΑΑΑΑΑΑΝ θα δούλευε εκεί θα έκαιγε παραπάνω. 

Ωραίο το παιχνιδάκι πάντως.

Να ένα ακόμα.

Αριστερό ή δεξί;

4ddf4763c3da7575187f70d5d448b644.png

Άρα το Aux που κάνει 400€ (18000btu) είναι καλύτερο ελαφρώς από το Toyotomi 856zr στην Μέση ζώνη.

Εάν εγώ έχω απώλειες ας πούμε μέσο όρο 3kw την ώρα ..δύσκολα θά βρεις ποιο είναι το πιο οικονομικό για μένα..  

Που θέλω να καταλήξω..τα νούμερα από την Toshiba ο πίνακας είναι καθαρά συγκρίσιμα νούμερα. Τόσο βγάζω ,τόσο καίω όταν η θερμοκρασία είναι άλφα έξω.

Μισό να δω και το παιχνίδι!

Heating capacity, Ph [kW]
Heat supplied by the reverse cycle air conditioner to air per period of time. 

Άρα αυτό έχει on/off. Επίσης αυτά είναι νούμερα που δίνει ο κατασκευαστής.. και σχετίζεται με το φορτίο σχεδιασμού. 

Λογικά 24000 btu είναι, το αριστερό έχει δηλωμένο μεγαλύτερο φορτίο σχεδιασμού.

επιλεγω το δεξί.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...