Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μαύρο πρόβατο αξίας 1000€ 😛

To οποιο τουλαχιστον στους -7 δε γινεται 16αρι και στους - βαθμους μπορει να αποδειχτει πιο οικονομικο απο διαφορα αλλα...
Για entry level στην καταλληλη τιμη...

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

To οποιο τουλαχιστον στους -7 δε γινεται 16αρι και στους - βαθμους μπορει να αποδειχτει πιο οικονομικο απο διαφορα αλλα...

Μαζί σου 1000%... Αν δεις όμως μόνο και αποκλειστικά το SCOP στο δικό μου συμπέρασμα καταλήγεις...

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με την καμία δεν έχει 4.6 σε average.

Που το ξέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μαζί σου 1000%... Αν δεις όμως μόνο και αποκλειστικά το SCOP στο δικό μου συμπέρασμα καταλήγεις...

Δε βλεπω αποκλειστικα SCOP αλλα επιμερους  eurovent COP που ειναι πιο κοντα στη real life λειτουργια σε σχεση με τους πινακες της Τοσιμπα πχ.
Γιατι να με ενδιαφερει πχ το COP στους -7 (tο οποιο ειναι part του SCOP) στην Αττικη? 
Ok θα ριξω μια ματια στο capacity να ξερω οτι σε μια κρυα μερα θα με καλυψει αλλα μεχρι εκει.

Ασε που σε αυτες τις εξωτερικες επειδη δεν κλεινουν ουτως η αλλως οι τιμες ερχονται πολυ κοντα (σχεδον spot on) με αυτες των part load πινακων.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Που το ξέρεις;

Πρωτοκλασάτα κλιματιστικά δεν ξεπερνούν το 4.5 και έρχεται το cooper hunter με εντόσθια Gree να μου βγάλει 4.6...

Οκ...

Απλά δεν το πιστεύω.

11 ώρες πριν, Specs είπε

οκ. μοντελο ακριβως ;

Αυτό μάλλον μας καλύπτει

1606038793494.jpg

29 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

To οποιο τουλαχιστον στους -7 δε γινεται 16αρι και στους - βαθμους μπορει να αποδειχτει πιο οικονομικο απο διαφορα αλλα...
Για entry level στην καταλληλη τιμη...

Έχεις το capacity table του rxc71b;

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Οχι αλλα το βλεπεις στο eurovent

Δες λίγο το prios 50 που έβαλε ο @liakjim παραπάνω.. Πόσο COP έχει το Άριστον στους 2C ?

Εγώ άκρη δεν βγάζω..δεν καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια στην πράξη τι σημαίνουν τα δύο διαφορετικά COP και τα δύο διαφορετικά φορτία που δηλώνει ο κατασκευαστής και πως μας βοηθάνε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Αυτά τα νούμερα απλά τα επαληθεύει το Eurovent..εάν έχει το κλιματιστικό.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια το ''Φιλτρο ιονισμου'' τι ειναι?Ειναι ο λεγομενος Ιονιστης (δηλαδη μιλαμε για καποιο ηλεκτρονικο φιλτρο) η' απλα ενα φιλτρο μαζι με το φιλτρο ανθρακα που θα θελέι και αντικατασταση?

Αν ειναι ηλεκτρονικο φιλτρο - Ιονιστης προτεινεται να ειναι παντα ενεργοποιημενο? Εχει καποια σημαντικη επιδραση στην καταναλωση? 

Αναφερομαι σε κλιματιστικα TCL Elite & Miracle ii με την επιλογη στο χειριστηρειο ''Health'' που αναφερεται Ιονιστης και μεσα στο εγχειριδιο ''φιλτρο Ιονισμου''

Ευχαριστω

Επεξ/σία από tsiglas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Toxo <3 lover είπε

Καλησπέρα, ευχαρίστως να βοηθήσω εάν μπορώ αν και δεν προλαβαίνω να δω για τι χρηση το θέλεις.

Το δούλεψα Ιούλιο και Αύγουστο μαζί με το αδερφάκι του το μικρό που το είχα στο υπνοδωμάτιο. Για αρχή είναι ήσυχο (δεν ξέρω αν κάποιος περιμένει ένα μηχάνημα να είναι τελείως αθόρυβο, εγώ δεν περιμένω κάτι τέτοιο..). Έκαιγε καθημερινά από 2 μέχρι 10 το βράδυ και εψυχε ικανοποιητικά μια σαλοκουζινα ακόμη κι όταν μαγείρευα. Μένω σε σπίτι 80τμ και μηνιαίο ρεύμα με ΔΕΗ μου βγήκε γύρω στα 65€ λόγω αυξημένων δημοτικών τελών στην περιοχή. Δε δούλεψα το wifi γιατί ήθελε λίγο να ασχοληθώ  και δεν είχα προλάβει. Δεν τα δουλεύω καθόλου θέρμανση άρα δεν έχω στοιχεία από εκεί. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Εγώ θα παρά 2 κλιματιστικά 12000 btu για 60 ΤΜ. Αρχικά θα πάρω πρώτα το Morris WFIN-35150 και μετά θα πάρω και ένα δεύτερο. Εσύ το 12αρι σε τι χώρο το έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δες λίγο το prios 50 που έβαλε ο @liakjim παραπάνω.. Πόσο COP έχει το Άριστον στους 2C ?

Εγώ άκρη δεν βγάζω..δεν καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια στην πράξη τι σημαίνουν τα δύο διαφορετικά COP και τα δύο διαφορετικά φορτία που δηλώνει ο κατασκευαστής και πως μας βοηθάνε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Αυτά τα νούμερα απλά τα επαληθεύει το Eurovent..εάν έχει το κλιματιστικό.

To eurovent σου λεει οτι στους χ βαθμους σε μια ωρα το κλιματιστικο σου θα αποδοσει τοσο και θα καψει τοσο.
Τιποτα περισσοτερο.
Αν δεν εχει ενα κλιματιστικο eurovent η δεν εκανε αιτηση η δε μπορεσε να παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Δες λίγο το prios 50 που έβαλε ο @liakjim παραπάνω.. Πόσο COP έχει το Άριστον στους 2C ?

Εγώ άκρη δεν βγάζω..δεν καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια στην πράξη τι σημαίνουν τα δύο διαφορετικά COP και τα δύο διαφορετικά φορτία που δηλώνει ο κατασκευαστής και πως μας βοηθάνε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Αυτά τα νούμερα απλά τα επαληθεύει το Eurovent..εάν έχει το κλιματιστικό.

'Εχει διαφορετικά COP γιατί είναι σε διαφορετικά δηλωμένα φορτία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

To eurovent σου λεει οτι στους χ βαθμους σε μια ωρα το κλιματιστικο σου θα αποδοσει τοσο και θα καψει τοσο.
Τιποτα περισσοτερο.
Αν δεν εχει ενα κλιματιστικο eurovent η δεν εκανε αιτηση η δε μπορεσε να παρει.

Τι απόδοση δηλαδή έχει τo Ariston, ποιο από τα δύο COP είναι το ρεαλιστικό,η θα χρησιμοποιούσες;

Πχ στους 2C?

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τι απόδοση δηλαδή έχει τo Ariston, ποιο από τα δύο COP είναι το ρεαλιστικό;

Πχ στους 2C?

Στους 2 η αποδοση ειναι οτι γραφει το rated capacity για τους 2.
Αν στους 2 ο χωρος χρειαζεται 2.32 θα σου δωσει 2,32 με 4,12 cop.
Αν στους 2 ο χωρος χρειαζεται 4.59 θα σου δωσει 4.59 με 3.56 cop.

Εδω ερχεται η eurovent και λεει 'του ζηταω 2.32kw στους 2, αν εχει COP 4,12 +-10% ok, αν οχι ξαναελα τον Σεπτεμβρη'

Απλως οταν υπολογιζουν τα SCOP στο μεσο τα υπολογιζουν με την πρωτη τιμη και στο θερμο με τη δευτερη.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211702-carrier-42qhg024d8s-crystal-iii
 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/200684-toyotomi-stn-stg-918r32-satori

Εχω ενα inverter split Class C στην θερμανση, 10 ετιας. Δεν ξερω ποσο καιει, τραβαει κατευθειαν απο ασφαλεια στον πινακα.

το σαλονι μου ειναι 20τμ που θα μπει το κλιματιστικο και ολο το σπιτι 45.

ποιο απο τα 2 λετε; Κανα αλλο σε αυτα τα χρηματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...