Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Σόρρυ που επεμβαίνω αλλά οι "δικές" σου είναι φλατ, ενώ αυτές κωνικές.

Προφανώς ειναι διαφορετικές. Απλά ρωτάω γιατί αυτές να κάνουν δουλειά, ενώ αυτές που έχω τώρα όχι. Εάν, δηλαδή, ωφελεί σε κάτι ο σχεδιασμός τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, nk9 είπε

Προφανώς ειναι διαφορετικές. Απλά ρωτάω γιατί αυτές να κάνουν δουλειά, ενώ αυτές που έχω τώρα όχι. Εάν, δηλαδή, ωφελεί σε κάτι ο σχεδιασμός τους.

πριν τις πάρεις ,τσέκαρε αν η βίδα ακουμπά , στο πέρασμα του κενού , στη μεταλλική βάση . Πρέπει να είναι στο κέντρο . Ιδανικά βάζεις και μια ροδέλα και λάστιχο απο την κάτω πλευρά

Πάντως πιο πιθανό είναι να συντονίζει απο τη χαλκοσωλήνα παρά απο την εξωτερική μονάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dal_kos είπε

1) Θυμαμαι καποιος ειχε αναφερει οτι και τα Nuvelle ειναι φασον γνωστης εταιριας. Ξερουμε ποιας και σε ποιο μοντελο αντιστοιχουν; 

2) Επισης απο τα οικονομικα φασον, υπαρχει καποιο που να ειναι αρκετα αθορυβο για υπνοδωμάτιο στα 12000btu? Τι εντυπώσεις έχουμε απο το nuvelle? 

1) Γίνονται υποθέσεις ότι τα Nuvelle είναι φασόν AUX, ενώ ο liakjim είπε ότι η συμπεριφορά τους σε θερμοκρασίες κάτω από 10 βαθμούς θυμίζουν TCL. Ζήτησα απ'τον @PhoneKiller να ανεβάσει φώτο απ'τον τηλεκοντρόλ ή να μας δώσει τον κωδικό που αναγράφεται από πίσω... από εκεί ίσως βγάλουμε συμπέρασμα τίνος εταιρίας φασόν είναι. Πάντως ένα αρνητικό είναι ότι στα nuvelle απορρυθμίζεται το ifeel αν περάσει μια ώρα (?) ή το μπερδεύω με κάποιο άλλο κλιματιστικό;

2) Το sendo cronus που έχω δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου στη 1η σκάλα (συγκριτικά με gree που ο θόρυβος του αέρα είναι αισθητός). Έχει και επιλογή silent mode (χαμηλότερη απ'τη 1η σκάλα) όπου δεν ακούγεται καθόλου η εσωτερική μονάδα (δουλεύει ο συμπιεστής σε χαμηλότερες στροφές οπότε χάνεις σε απόδοση και αυξάνεται η κατανάλωση).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1) Γίνονται υποθέσεις ότι τα Nuvelle είναι φασόν AUX, ενώ ο liakjim είπε ότι η συμπεριφορά τους σε θερμοκρασίες κάτω από 10 βαθμούς θυμίζουν TCL. Ζήτησα απ'τον @PhoneKiller να ανεβάσει φώτο απ'τον τηλεκοντρόλ ή να μας δώσει τον κωδικό που αναγράφεται από πίσω... από εκεί ίσως βγάλουμε συμπέρασμα τίνος εταιρίας φασόν είναι. Πάντως ένα αρνητικό είναι ότι στα nuvelle απορρυθμίζεται το ifeel αν περάσει μια ώρα (?) ή το μπερδεύω με κάποιο άλλο κλιματιστικό;

2) Το sendo cronus που έχω δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου στη 1η σκάλα (συγκριτικά με gree που ο θόρυβος του αέρα είναι αισθητός). Έχει και επιλογή silent mode (χαμηλότερη απ'τη 1η σκάλα) όπου δεν ακούγεται καθόλου η εσωτερική μονάδα (δουλεύει ο συμπιεστής σε χαμηλότερες στροφές οπότε χάνεις σε απόδοση και αυξάνεται η κατανάλωση).

AUX είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

πριν τις πάρεις ,τσέκαρε αν η βίδα ακουμπά , στο πέρασμα του κενού , στη μεταλλική βάση . Πρέπει να είναι στο κέντρο . Ιδανικά βάζεις και μια ροδέλα και λάστιχο απο την κάτω πλευρά

Πάντως πιο πιθανό είναι να συντονίζει απο τη χαλκοσωλήνα παρά απο την εξωτερική μονάδα

1) Αναφέρεσαι στις νυν βίδες;

2) Αυτό με τον χαλκοσωλήνα δεν το κατάλαβα... Σε ποιο σημείο εννοείς πως μπορεί να συντονίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε καθόλου εντυπώσεις / άποψη για το Fujitsu ASYG12KMCE? Με ενδιαφέρει για χώρο που θα λειτουργεί όλο το χρόνο, 16 ωρες/μερα, ως αποκλειστικη πηγη θέρμανσης (και ψύξης). Κάποια άλλη εναλλακτική με απόδοση τουλάχιστον 2,8kW @ 0C? Έχω δει 

- Toshiba Yukai (+ οικονομικό, αθόρυβο, - οριακό σε θερμικη αποδοση)

- Toshiba Edge (+ απόδοση, αθόρυβο, - τιμή)

- Mitsubishi BT35VGK (+ Preinstalled Wifi, Χώρα κατασκευής, - Απόδοση σε ψύξη) -> έχουμε καθόλου feedback για θόρυβο/απόδοση;

- Daikin Sensira (+ απόδοση, +τιμή, -εμφάνιση, τα πλαστικα του που το ειδα απο κοντα μου φανηκαν πολύ σκληρά / ψεύτικα)

Παραμετροι που με ενδιαφέρουν:

- Να είναι αθόρυβο μέσα - έξω

- Να αποδίδει τουλάχιστον 2.8 kW @ 0C

- Budget ιδανικά μέχρι 850€ με εγκατάσταση λόγω κουπονιού αλλάζω συσκευή - εκτός αν είναι κάτι πολύ καλό ώστε να αξίζει την υπέρβαση - hard limit: 1000€.

Μου διαφεύγει κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση σε αυτά τα λεφτα;

Επίσης μήπως υπάρχει κάποιο engineering manual με capacity tables για το Fujitsu?

Επεξ/σία από dal_kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nk9 είπε

1) Αναφέρεσαι στις νυν βίδες;

ναι

13 λεπτά πριν, nk9 είπε

2) Αυτό με τον χαλκοσωλήνα δεν το κατάλαβα... Σε ποιο σημείο εννοείς πως μπορεί να συντονίζει;

σε μένα η κουλούρα πίσω έκανε αρκετή φασαρία γιατί ακουμπούσε στη βάση ένα σημείο ,εσένα δεν έχει βέβαια κάτι πίσω , δες στο πλαστικό που μπορεί να ακουμπά μήπως .

συντονισμός μπορεί να είναι και στο λούκι που ακουμπά παραπέρα όπως είδα στη φωτό , πιάνεις τη χαλκοσωλήνα και πολύ ελαφρά (μην κάνεις κανα τσάκισμα) την πιέζεις προς διάφορες κατευθύνσεις και θα καταλάβεις άμεσα αν προέρχεται απο εκεί .

πιάσε και τις λαμαρίνες μήπως είναι λασκαρισμένη καμια βίδα ή πίσω το σιτάκι

ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι είναι τηλεδιάγνωση , απλά μου τη σπάνε θόρυβοι και σε νιώθω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dal_kos είπε

Καλησπέρα, 

Μετα απο βολτα στο leroy σημερα, το Equation 9/12000 BTU φαινεται να ειναι ομοιο μηχανημα με το Haier Tide Green Plus, με διαφορα την (αμφιλεγομενη αισθητικα) ασημι πρόσοψη. Τα πλαστικα της εσωτερικης μοναδας ειχαν ακριβως το ιδιο σχημα, ωστοσο στα τεχνικα χαρακτηριστικα το Hair ειχε θορυβο 19/50db μεσα/εξω ενω το equation 21/48db

Θυμαμαι καποιος ειχε αναφερει οτι και τα Nuvelle ειναι φασον γνωστης εταιριας. Ξερουμε ποιας και σε ποιο μοντελο αντιστοιχουν; 

Επισης απο τα οικονομικα φασον, υπαρχει καποιο που να ειναι αρκετα αθορυβο για υπνοδωμάτιο στα 12000btu? Τι εντυπώσεις έχουμε απο το nuvelle? 

Μία χαρά VFM είναι το 9αρι WiFi τουλάχιστον. Έχει και ένα που δεν έχει WiFi στην ίδια τιμή με χειρότερα νούμερα. Δεν ξέρω γιατί το έχει στην ίδια τιμή. Και τα μεγαλύτερα 12 18 και 24 φαίνεται να είναι τις ίδιας σειράς με αυτό. Το 9 WiFi φαίνεται να είναι τελείως διαφορετικό και στο design. Εδώ νομίζω μόνο για αυτό έχουμε μιλήσει και φαίνεται να δουλεύει ικανοποιητικά εκτός από το ifeel. 

3 ώρες πριν, dimostr είπε

AUX 

Το 9αρι WiFi. Τα άλλα δεν έχουμε feedback. Ίσως κάποιος να έβλεπε να νούμερα και να μας έλεγε μήπως του θυμίζουν και αυτά AUX. 

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

1) Γίνονται υποθέσεις ότι τα Nuvelle είναι φασόν AUX, ενώ ο liakjim είπε ότι η συμπεριφορά τους σε θερμοκρασίες κάτω από 10 βαθμούς θυμίζουν TCL. Ζήτησα απ'τον @PhoneKiller να ανεβάσει φώτο απ'τον τηλεκοντρόλ ή να μας δώσει τον κωδικό που αναγράφεται από πίσω... από εκεί ίσως βγάλουμε συμπέρασμα τίνος εταιρίας φασόν είναι. Πάντως ένα αρνητικό είναι ότι στα nuvelle απορρυθμίζεται το ifeel αν περάσει μια ώρα (?) ή το μπερδεύω με κάποιο άλλο κλιματιστικό;

2) Το sendo cronus που έχω δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου στη 1η σκάλα (συγκριτικά με gree που ο θόρυβος του αέρα είναι αισθητός). Έχει και επιλογή silent mode (χαμηλότερη απ'τη 1η σκάλα) όπου δεν ακούγεται καθόλου η εσωτερική μονάδα (δουλεύει ο συμπιεστής σε χαμηλότερες στροφές οπότε χάνεις σε απόδοση και αυξάνεται η κατανάλωση).

Κάποιος με AUX j-smart είπε πως έχει την ίδια συμπεριφορά με το δικό μας 9αρι Nuvelle. Αλλά και κάποιος με TCL όπως λες. Screenshot_2023-02-05-02-34-01-717_com_miui.gallery.jpg.611376c299cd522726078b29a05dcb5d.jpgScreenshot_2023-02-05-02-33-46-255_com_miui.gallery.jpg.4082bfd2cfceadce05de5b4588c707d2.jpgScreenshot_2023-02-05-02-34-12-331_com_miui.gallery.jpg.28593604bc9a120cbf88043a7ecc797a.jpg

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου πει εαν αυτή η κατανάλωση είναι καλή για 45 τετραγωνικά σαλονοτραοεζαρια ενιαίο χώρο πριν αντικαταστησω το 12αρι sensira που έχω τώρα εκεί με μεγαλύτερο? Γιατί νομίζω τελικά θα δω μεγαλύτερη κατανάλωση εαν το αλλάξω. Η θερμοκρασία που ανεβάζω με αυτήν την κατανάλωση στην διάρκεια της ημέρας είναι 20-22 βαθμοί. Το απόγευμα που φαίνετε στο γράφημα να πέφτει η κατανάλωση άναψα κεντρική θέρμανση πετρ. Εαν δεν ανάψω και έχει και χαμηλότερη θερμοκρασία έξω το πολύ να φτάσει στις 10-12kWh φαντάζομαι. 

Screenshot_2023-02-05-02-37-18-490-edit_com.tplink_iot.jpg.821ce483f512bdbc619bf56a5f6252e0.jpg

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Μία χαρά VFM είναι το 9αρι WiFi τουλάχιστον. Έχει και ένα που δεν έχει WiFi στην ίδια τιμή με χειρότερα νούμερα. Δεν ξέρω γιατί το έχει στην ίδια τιμή. Και τα μεγαλύτερα 12 18 και 24 φαίνεται να είναι τις ίδιας σειράς με αυτό. Το 9 WiFi φαίνεται να είναι τελείως διαφορετικό και στο design. Εδώ νομίζω μόνο για αυτό έχουμε μιλήσει και φαίνεται να δουλεύει ικανοποιητικά εκτός από το ifeel. 

Το 9αρι WiFi. Τα άλλα δεν έχουμε feedback. Ίσως κάποιος να έβλεπε να νούμερα και να μας έλεγε μήπως του θυμίζουν και αυτά AUX. 

Κάποιος με AUX j-smart είπε πως έχει την ίδια συμπεριφορά με το δικό μας 9αρι Nuvelle. Αλλά και κάποιος με TCL όπως λες. Screenshot_2023-02-05-02-34-01-717_com_miui.gallery.jpg.611376c299cd522726078b29a05dcb5d.jpgScreenshot_2023-02-05-02-33-46-255_com_miui.gallery.jpg.4082bfd2cfceadce05de5b4588c707d2.jpgScreenshot_2023-02-05-02-34-12-331_com_miui.gallery.jpg.28593604bc9a120cbf88043a7ecc797a.jpg

Το τηλεκοντρόλ μοιάζει με tcl ή κάνω λάθος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το τηλεκοντρόλ μοιάζει με tcl ή κάνω λάθος;

Δεν έχω ιδέα πως είναι τα tcl. Πάντως με του AUX  δεν μοιάζει. Νομίζω είναι ειδική κατασκευή δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο. 

*σε έχω πριξει και εσένα και όλη την παρέα.... αλλά μπορείς πλιζ να μου πεις την γνώμη σου για το γνωστό θέμα που έχω και ρωτάω πάλι παραπάνω για το άλλο μου κλιματιστικό? 

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου πει εαν αυτή η κατανάλωση είναι καλή για 45 τετραγωνικά σαλονοτραοεζαρια ενιαίο χώρο πριν αντικαταστησω το 12αρι sensira

Αν σε καλύψει και στα κρύα... εμένα μου φαίνεται καλή η κατανάλωση. 

περίπου τόση έχω με το sensira FTXC60 σε 12 ώρες ... (κατάστημα, με διακοπτόμενη λειτουργία και με αρκετές απώλειες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, cpp είπε

Αν σε καλύψει και στα κρύα... εμένα μου φαίνεται καλή η κατανάλωση. 

περίπου τόση έχω με το sensira FTXC60 σε 12 ώρες ... (κατάστημα, με διακοπτόμενη λειτουργία και με αρκετές απώλειες)

Πολυ περίεργο που με μεγαλύτερο κλιματιστικό ίδιας μάλιστα μάρκας έχεις ίδια κατανάλωση για χώρο με μεγαλύτερες απώλειες. Μήπως ζητάς χαμηλότερη θερμοκρασία από εμένα? 18-19 βαθμούς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dal_kos είπε

Έχουμε καθόλου εντυπώσεις / άποψη για το Fujitsu ASYG12KMCE? Με ενδιαφέρει για χώρο που θα λειτουργεί όλο το χρόνο, 16 ωρες/μερα, ως αποκλειστικη πηγη θέρμανσης (και ψύξης). Κάποια άλλη εναλλακτική με απόδοση τουλάχιστον 2,8kW @ 0C? Έχω δει 

- Toshiba Yukai (+ οικονομικό, αθόρυβο, - οριακό σε θερμικη αποδοση)

- Toshiba Edge (+ απόδοση, αθόρυβο, - τιμή)

- Mitsubishi BT35VGK (+ Preinstalled Wifi, Χώρα κατασκευής, - Απόδοση σε ψύξη) -> έχουμε καθόλου feedback για θόρυβο/απόδοση;

- Daikin Sensira (+ απόδοση, +τιμή, -εμφάνιση, τα πλαστικα του που το ειδα απο κοντα μου φανηκαν πολύ σκληρά / ψεύτικα)

Παραμετροι που με ενδιαφέρουν:

- Να είναι αθόρυβο μέσα - έξω

- Να αποδίδει τουλάχιστον 2.8 kW @ 0C

- Budget ιδανικά μέχρι 850€ με εγκατάσταση λόγω κουπονιού αλλάζω συσκευή - εκτός αν είναι κάτι πολύ καλό ώστε να αξίζει την υπέρβαση - hard limit: 1000€.

Μου διαφεύγει κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση σε αυτά τα λεφτα;

Επίσης μήπως υπάρχει κάποιο engineering manual με capacity tables για το Fujitsu?

https://vimax.gr/index.php?route=product/product&product_id=10551

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nk9 είπε

Γιατί όμως να γίνεται δουλειά με αυτές και όχι με εκείνες που μου έβαλε; Τι διαφορετικό έχουν κατασκευαστικά;

Για τους αποσβεστήρες κραδασμών, είναι σημαντικό η μεταλλική ράβδος να είναι ασυνεχής (φωτογραφία).
Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι τοποθετώντας τέτοια αμορτισέρ για κραδασμούς θα λυθεί το πρόβλημα που μας είπες, το σίγουρο πάντως είναι ότι η τοποθέτηση αυτών των κομματιών λάστιχου που έχεις ήδη βάλει είναι ίση με μηδέν . 
Αξιζει μια προσπαθεια

amortiser.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...