Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Επειδή εγω ανέβαζα διαγράμματα κατανάλωσης από το πρώτο νήμα που έκλεισε θα έβλεπες ότι έγω ειμαι απο αυτούς που πατάω το κουμπί τον Οκτώβριο και το ξαναπατάω το Πάσχα οποτε δεν τίθεται θέμα εαν ειμαι σπίτι η όχι και θα το ξαναπώ για χιλιοστή φορά τα κλιματιστικά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να σβήνουν ποτέ ώστε να υπάρχει μια ομοιόμορφη θερμοκρασία σε όλους τους χώρους σε όλη την διάρκεια της σεζόν το6 χειμώνα 

Εαν έχει γίνει σωστή διαστασιολογηση αυτό δε μπορεί να συμβεί 

Τα κλιματιστικα στα υπνοδωματια δεν εχει καμια βαση να δουλευουν 24/7, ποσο μαλλον με τον ηπιο χειμωνα που ειχαμε μεχρι τωρα που σε 15λεπτα το πολυ πιανουν θερμοκρασια και παιζουν στα ελαχιστα..Συν  την ταλαιπωρια που τραβανε με τα αλεπαλληλα on/off και το τζαπα ρευμα που καις.. Ειναι θεμα λογικης κι οχι καποιου κανονα για μενα παντα!Τωρα ο καθενας κανει οτι θελει!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Και εγώ αυτή την φιλοσοφία έχω ακολουθήσει, αλλά αν λείψεις 7-10 μέρες τι θα κάνεις δεν θα τα σβήσεις;

Εγω το βάζω στο 19 και το αφήνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

0,096/0,076 μέχρι τέλος Νοέμβριου του 23

Ευτυχώς πρόλαβα το ίδιο μέχρι Οκτ. του 23, για αυτό με βλέπεις μερακλή με τις kWh :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, dimostr είπε

defrost δεν έχω πιάσει ακόμα στα διαγράμματα

shorai 18 εσύ - shorai 24 εγώ

0 εσύ - 1,5 εγώ (εξωτερική)

0 defrost (μάλλον εσύ - ήδη 1 εγώ - με ζήτηση 22)

για διάφορους λόγους τα ίδια μηχανήματα δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά.. 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τα κλιματιστικα στα υπνοδωματια δεν εχει καμια βαση να δουλευουν 24/7, ποσο μαλλον με τον ηπιο χειμωνα που ειχαμε μεχρι τωρα που σε 15λεπτα το πολυ πιανουν θερμοκρασια και παιζουν στα ελαχιστα..Συν  την ταλαιπωρια που τραβανε με τα αλεπαλληλα on/off και το τζαπα ρευμα που καις.. Ειναι θεμα λογικης κι οχι καποιου κανονα για μενα παντα!Τωρα ο καθενας κανει οτι θελει!

Αμα ειχες καλοριφέρ θα το άναβες όπως γινόταν το 1960 1 ώρα το πρωί μια ώρα το μεσημέρι και μια ώρα το βράδυ η θα κλείνεις τα σώματα στις κρεβατοκάμαρες , η θα έβαζες το θερμοστάτη στο 21 και θα το άφηνες έτσι , αυτή είναι η λογική 

εγω θεωρώ οικονομικότερο να έχω τα πάντα ανοιχτά σαν ενιαίο χώρο και πάντα ανοιχτά τα κλιματιστικά και αυτό συγκρίνοντας το κόστος που είχα με το πετρέλαιο παλιά και με το κόστος για θέρμανση με το ενεργειακό τζάκι , που τώρα θα το ανάψω για να φτιάξω ατμόσφαιρα για τα μικρά μιας και εδώ έχει αρχίσει και χιονιζει

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Η τελική δεν είναι αυτή ,πάει ανάλογα τις ρυθμιζόμενες από 0,15 έως 0,25

μα τα προγράμματα που τρέχουν τώρα στην καλύτερη (μεσοσταθμιστικά) είναι στο 0,15 χωρίς τα υπόλοιπα.. Αυτό σημαίνει 0,23 με 0,30 = μεγάλη διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, userAnon είπε

shorai 18 εσύ - shorai 24 εγώ

0 εσύ - 1,5 εγώ (εξωτερική)

0 defrost (μάλλον εσύ - ήδη 1 εγώ - με ζήτηση 22)

για διάφορους λόγους τα ίδια μηχανήμα δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά.. 

δεν το,έχω πιάσει στα διαγράμματα δε το ξεκοβω ότι δεν έχει κάνει 

edit επειδή το Shorai το,έχω στη Tapo και κρατάει τα διαγράμματα επιβεβαιώνω ότι δεν έχει κάνει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

0,096/0,076 μέχρι τέλος Νοέμβριου του 23

Δεν είναι ίδια η τιμή με τους άλλους που παίρνουν επιδότηση τότε. Έχεις το παλιό , το καλό το online. 

Σχεδόν διπλάσια είναι η τιμή στους υπόλοιπους. Ενδεικτικά το Γ1Ν βγαίνει με τις επιδοτήσεις στα 0,16.

Έχω έχω enter με 0,18 / 0,13 μέχρι Μάρτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, amotida είπε

Πώς το ξέρεις αυτό; Ρώτησες τον έμπορο και σου είπε αυτό;


Συνήθως, αυτός ο τύπος αντικραδασμικών είναι του είδους που ανέφερα... με ασυνεχή μεταλλική ράβδο... τα μεταλλικά μέρη είναι δύο στον αριθμό( όπως στη φωτογραφία που έδειξα) και δεν ακουμπάνε μεταξύ τους, ο πυρήνας είναι μόνο καουτσούκ

Τα αντικραδασμικά που αγόρασα από το Leroy Merlin είναι κωνικά και δεν έχουν μία συνεχόμενη βίδα άλλα μία πάνω και μία κάτω "σφηνωμένες" στο ελαστικό - καουτσούκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αμα ειχες καλοριφέρ θα το άναβες όπως γινόταν το 1960 1 ώρα το πρωί μια ώρα το μεσημέρι και μια ώρα το βράδυ η θα έβαζες το θερμοστάτη στο 21 και θα το άφηνες έτσι , αυτή είναι η λογική 

Δεν ξερω τι θα εκανα, εξαρταται απο πολλους παραγοντες..Σε καθε περιπτωση το πιο σημαντικο που το ξεχναμε ειναι ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ μπορει να πληρωνει ο καθενας για θερμανση κι οχι ενας ξερος κανονας!Η δικη σου περιπτωση με πιο φτηνο ρευμα και καλα μονωμενο σπιτι δεν αποτελει σημειο αναφορας για να εισαι απολυτος..αυτο θελω να σου πω! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δεν ξερω τι θα εκανα, εξαρταται απο πολλους παραγοντες..Σε καθε περιπτωση το πιο σημαντικο που το ξεχναμε ειναι ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ μπορει να πληρωνει ο καθενας για θερμανση κι οχι ενας ξερος κανονας!Η δικη σου περιπτωση με πιο φτηνο ρευμα και καλα μονωμενο σπιτι δεν αποτελει σημειο αναφορας για να εισαι απολυτος..αυτο θελω να σου πω! 

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο , το θέμα είναι ποσά μπορεί κάποιος να πληρώσει , έχω φθηνό ρεύμα έχω μόνωση και με βάση αυτά μιλάω και αυτό να το έχουν ως παράδειγμα αυτοί που έχουν ανάλογα χαρακτηριστικά 

κατω στο κέντρο που είσαι ρίχνει χιόνι , εδώ ρίχνει καλά τώρα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

κατω στο κέντρο που είσαι ρίχνει χιόνι , εδώ ρίχνει καλά τώρα 

Για να δουμε ποσο θα κρατησει, για να το στρωσει δε το βλεπω ειναι πιο ανατολικα τα εντονα φαινομενα..οι παγωνιες μετα ειναι το προβλημα..Εγω βλεπω τωρα 2 βαθμους εξω κανενα defrost στο 18αρι κι εχω το διαγραμμα ανοιχτο. ζητηση 20, καταναλωση 1200w που ανεβοκατεβαινει.Με βλεπω για 30+kw συνολικα σημερα, θα δω ισως ανοιξω καλοριφερ καποιες ωρες να βοηθησει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαστε και μέσα στο μηχάνημα. Ως τώρα (διαστάσεις εξωτερικής μονάδας, εύρος capacity ), έδειχναν aux (και μάλιστα το j-smart) αλλά το τηλεκοντρόλ και η συμπεριφορά θυμίζει TCL. Μπορεί να έχει mix εξαρτημάτων, έτσι και αλλιώς κάποια εργοστάσια από τα βάθη της Κίνας φτιάχνουν τα πάντα. Αυτό που μένει είναι ότι είναι κινέζικο του κιλού, ότι σημαίνει αυτό. 

 

Η συμπεριφορά όντως θυμίζει ΤCL, και γι'αυτό που είπες όταν πέφτει η θερμοκρασία κάτω από 10 αλλά και γιατί στo ifeel απενεργοποιείται αυτόματα μετά από 1 (?) ώρα ή 3 ώρες δε θυμάμαι. Ενώ στα Aux που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά και στα φασόν sendo, αν ενεργοποιήσεις ifeel δε απενεργοποείται μόνο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Για να δουμε ποσο θα κρατησει, για να το στρωσει δε το βλεπω ειναι πιο ανατολικα τα εντονα φαινομενα..οι παγωνιες μετα ειναι το προβλημα..Εγω βλεπω τωρα 2 βαθμους εξω κανενα defrost στο 18αρι κι εχω το διαγραμμα ανοιχτο. ζητηση 20, καταναλωση 1200w που ανεβοκατεβαινει.Με βλεπω για 30+kw συνολικα σημερα, θα δω ισως ανοιξω καλοριφερ καποιες ωρες να βοηθησει!

Defrost κοίταγα την Tapo δεν έχει κάνει το Shorai ούτε τα αλλα τα μικρά με ζήτηση τώρα 21 και εξωτερική εδώ περάσαμε σε αρνητικές -0,5 εδώ τώρα έχω μέσα σε κατανάλωση το Shorai στα 520 το Daikin κάνει κάτι κορυφές από 180-250 και το Toyotomi αφού η θερμοκρασία πέρασε σε αρνητική κλείδωσε στα 386 watt 

Θα ανάψω τζάκι τώρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 12άρι Morris των πεθερικών σε 3500W απώλειες χώρο, το έχουν 23 και έχει 19. Παίζει 900W...τουλάχιστον δεν κάνει defrost.

Τους το έλεγα ότι είναι μικρό, να βάλουμε το axriston το 18άρι εκεί και να μπει ένα σοβαρό 24άρι στον μεγάλο χώρο. Δεν άκουσαν. Τώρα έβαλαν και μια σόμπα. 1300W καίει στις 2 λάμπες από τις 4. Τους χτυπάς την κεφάλα;

Το axriston με 22C ζήτηση είναι και αυτό 19-20 στο τηλεκοντρόλ του ifeel που είναι σχεδόν από κάτω του. Έκλασε και αυτό. 1200W καίει. Τουλάχιστον λιγότερο από τη σόμπα..

Και όλα αυτά με 1.5C έξω, μισή μέρα κρύο.

Και μετά μου λέτε για υποδιαστασιολόγηση.

Τουλάχιστον το asyg24kmta ακόμα κρατάει χαρακτήρα, δεν έκανε άλλο defrost αν και από τις 5μμ θα ξεκινήσω καλοριφέρ. Πρέπει να φύγει και λίγο πετρέλαιο μη μου σαπίσει.  2 χρόνια στη δεξαμενή το περισσότερο από αυτό.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...