Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 12άρι Morris των πεθερικών σε 3500W απώλειες χώρο

Παίζει ρόλο το μέγεθος του χώρου (τετραγωνικά) ή η απόφαση βγήκε βάσει απωλειών χώρου; Πόσα τετραγωνικά τελικά καλύπτει το 12άρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 12άρι Morris των πεθερικών σε 3500W απώλειες χώρο, το έχουν 23 και έχει 19. Παίζει 900W...τουλάχιστον δεν κάνει defrost.

Τους το έλεγα ότι είναι μικρό, να βάλουμε το axriston το 18άρι εκεί και να μπει ένα σοβαρό 24άρι στον μεγάλο χώρο. Δεν άκουσαν. Τώρα έβαλαν και μια σόμπα. 1300W καίει στις 2 λάμπες από τις 4. Τους χτυπάς την κεφάλα;

Το axriston με 22C ζήτηση είναι και αυτό 19-20 στο τηλεκοντρόλ του ifeel που είναι σχεδόν από κάτω του. Έκλασε και αυτό. 1200W καίει. Τουλάχιστον λιγότερο από τη σόμπα..

Και όλα αυτά με 1.5C έξω, μισή μέρα κρύο.

Και μετά μου λέτε για υποδιαστασιολόγηση.

Τουλάχιστον το asyg24kmta ακόμα κρατάει χαρακτήρα, δεν έκανε άλλο defrost αν και από τις 5μμ θα ξεκινήσω καλοριφέρ. Πρέπει να φύγει και λίγο πετρέλαιο μη μου σαπίσει.  2 χρόνια στη δεξαμενή το περισσότερο από αυτό.

ελα μωρε, για 5 μερες τον χρονο

😁

 

τωρα θα ανοιξει αλλη συζητηση..υποδιαστασιολογηση μεν αλλα ποσο ποσοστο %?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

ελα μωρε, για 5 μερες τον χρονο

😁

 

τωρα θα ανοιξει αλλη συζητηση..υποδιαστασιολογηση μεν αλλα ποσο ποσοστο %?

Η επάρκεια των συστημάτων θέρμανσης πρέπει να καλύπτει στο 100% τις ανάγκες του χώρου που υπάρχουν και στη θερμοκρασία του σχεδιασμου που έχει ζητηθεί ανεξάρτητα των εξωτερικών θερμοκρασιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Παίζει ρόλο το μέγεθος του χώρου (τετραγωνικά) ή η απόφαση βγήκε βάσει απωλειών χώρου; Πόσα τετραγωνικά τελικά καλύπτει το 12άρι;

18τμ είναι. Η απόφαση βγήκε βάσει τσιγκουνιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ για το λινκ, γνωρίζω την τιμή στο συγκεκριμένο κατάστημα αλλά το Edge με επιδότηση (+ πιστοποίηση) θα βγει γύρω στα 600 εγκατεστημένο, όταν το Fujitsu θα μου βγει σχεδόν τα μισά.

Επειδή βλέπω εσύ έχεις το 24KMTA που φαίνεται να είναι το μεγάλο αδερφάκι αυτού που κοιτάω (ASYG12KMCE), υπάρχει κάποιος λόγος που θα συμβούλευες μακρυά από το Fujitsu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dal_kos είπε

Ευχαριστώ για το λινκ, γνωρίζω την τιμή στο συγκεκριμένο κατάστημα αλλά το Edge με επιδότηση (+ πιστοποίηση) θα βγει γύρω στα 600 εγκατεστημένο, όταν το Fujitsu θα μου βγει σχεδόν τα μισά.

Επειδή βλέπω εσύ έχεις το 24KMTA που φαίνεται να είναι το μεγάλο αδερφάκι αυτού που κοιτάω (ASYG12KMCE), υπάρχει κάποιος λόγος που θα συμβούλευες μακρυά από το Fujitsu?

Δεν νομίζω ότι μπορώ να σου αξιολογήσω το kmce , έχοντας το Kmta. Καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 12άρι Morris των πεθερικών σε 3500W απώλειες χώρο, το έχουν 23 και έχει 19. Παίζει 900W...τουλάχιστον δεν κάνει defrost

900W είναι τα τέρμα του ή μπορεί να ανέβει κι άλλο;

γιατί δεν ανεβάζουν ζήτηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι δικαιούχος του προγράμματος αλλάζω συσκευή (ένταξη Δεκεμβρίου).

Προσπαθώ να παραγγείλω 2 κλιματιστικά από το Πλαίσιο λόγω της προσφοράς 20% με Επιστροφή η οποία λήγει σήμερα.

Κατά την πληρωμή έχει ένα πεδίο "συμπλήρωσε το ΑΦΜ σου και θα λάβεις στο κινητό σου με SMS, κωδικό OTP για την εξαργύρωση του Voucher", αλλά βάζοντας το ΑΦΜ μου, παίρνω το εξής μήνυμα:

"Το ΑΦΜ που δηλώσατε δε σχετίζεται με ενεργή και παράλληλα διαθέσιμη επιταγή του Προγράμματος. Είτε δεν υπάρχει ωφελούμενος με αυτό το ΑΦΜ, είτε οι επιταγές του είναι πλέον ΑΝΕΝΕΡΓΕΣ ή ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ. (01.01)"   

Έχει τύχει σε κάποιον? Καμιά ιδέα?

Προσπαθώ να βρώ άκρη μήπως καταφέρω να βάλω την παραγγελία σήμερα, γιατί αύριο το πρωί που θα μπορώ να μιλήσω στο τηλ μαζί τους η προσφορά δεν θα ισχύει πια...  

*EDIT: βλακεία δική μου γιατί δεν έκανα RTFM στο πρόγραμμα, μόλις εξέδωσα τα vouchers δούλεψε κανονικά...

Επεξ/σία από swstost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

900W είναι τα τέρμα του ή μπορεί να ανέβει κι άλλο;

γιατί δεν ανεβάζουν ζήτηση;

Αφού είναι στους 23 και δεν ανεβάζει ο χώρος (19). Πόσο να το πάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αφού είναι στους 23 και δεν ανεβάζει ο χώρος (19). Πόσο να το πάνε;

Οσο πάει,  30😄, από το να καίνε σόμπα..

Ας δώσει ό,τι έχει και δεν έχει 😂

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αφού είναι στους 23 και δεν ανεβάζει ο χώρος (19). Πόσο να το πάνε;

Εδώ που κάθομαι έχω 17 και είμαι καλά.

Μήπως είσθε λιγο σπάταλοι; 😕

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, amotida είπε

Πώς το ξέρεις αυτό; Ρώτησες τον έμπορο και σου είπε αυτό;


Συνήθως, αυτός ο τύπος αντικραδασμικών είναι του είδους που ανέφερα... με ασυνεχή μεταλλική ράβδο... τα μεταλλικά μέρη είναι δύο στον αριθμό( όπως στη φωτογραφία που έδειξα) και δεν ακουμπάνε μεταξύ τους, ο πυρήνας είναι μόνο καουτσούκ

Το ίδιο πράγμα λέμε.

Αυτά που έδειξε ο φίλος

https://maxelectric.gr/ergaleia/24057-mp-ac01-antikradasmikes-epidapedies-baseis-klimatistikoy-italias-master-parts.html?skr_prm=WyI4NGJjMTVjOC0xZmQ0LTRlNWYtYTM4ZS0xNzJjMmI2MzFiMjkiLDE2NzU1MzI2NzU4NTMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

μάλλον έχουν μια ενιαία βίδα. Έτσι τουλάχιστον διάβασα σε κριτικές στο Σκρουτζ. Άρα ειναι διαφορετικής κατασκευής από αυτά που μου έδειξες.

2 ώρες πριν, havanapd είπε

Τα αντικραδασμικά που αγόρασα από το Leroy Merlin είναι κωνικά και δεν έχουν μία συνεχόμενη βίδα άλλα μία πάνω και μία κάτω "σφηνωμένες" στο ελαστικό - καουτσούκ.

Θα τις δω και αυτές. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Οσο πάει,  30😄, από το να καίνε σόμπα..

Ας δώσει ό,τι έχει και δεν έχει 😂

+1 , απο το να καίνε θερμοπομπό ας το γκαζώσουν (και τέρμα ανεμιστήρα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 9ράκι Nuvelle wifi εχτές με τα κρύα καλά δεν τα πήγε για 14 τετραγωνικά? Για πείτε γνώμες πλιζ.
Στις 6 το πρωϊ όπως βλέπετε έκλεισε για άγνωστο λόγο και το είδα μετά απο 2 ώρες. Ευτυχώς δεν έπεσε η θερμοκρασία κάτω απο 20 βαθμούς γιατί το έχω στα μωρά. Παίζει να πάγωσε η εξωτερική μονάδα και να μην μπόρεσε να κάνει defrost? Εαν και υποψιάζομαι πως κάτι έγινε με την εφαρμογή στο κινητό γιατί νωρίτερα το πρωϊ έπαιζα και το είχα βάλει κάποια στιγμή στο 18 και ύστερα πάλι στο 19. Έκλεισε μάλλον όταν το έβαλα στο 18 και μετά όταν το πήγα στο 19 δεν άνοιξε ποτέ.

image.png.a62c4ec9bb4e086e5b8f7e0339500d7b.png



 

Επεξ/σία από PhoneKiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

+1 , απο το να καίνε θερμοπομπό ας το γκαζώσουν (και τέρμα ανεμιστήρα)

Είναι ήδη τέρμα ο ανεμιστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...