Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

o @ethnik471 βλέπω εγκατέστησε Fujitsu Ecolandia Series ASYG035KPCA και μάλλον κάποιο πρόβλημα έχει όπως αναφέρει τέλη Ιανουαρίου πριν λίγες μέρες. Δεν ξέρω εαν το έλυσε.

Daikin. Πάρτο να τελειώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Daikin. Πάρτο να τελειώνεις

Δυστυχώς έχασα την προσφορά φίλε μου. Δεν πρόλαβα. Διάβασε πιο πάνω. Ποια εναλλακτική λύση  προτείνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fujitsu συχνα defrost πλέον, πέφτει η θερμοκρασία του χώρου από το σταμάτημα και δεν μπορούν να δουλέψουν ικανοποιητικά, το κλασσικό φαινόμενο με τους χιονιαδες. 

Ισχύς κατά το defrost στα δύο τελευταία που κοίταξαν, 800-900w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, c-max είπε

Εξωτερικη 0,5 το Heavy srk63 μαλλον εκανε ενα defrost. To toshiba edge μαλλον οχι αλλα παιζει Rollercoaster

2023-02-06_06-40-16.png

2023-02-06_06-39-26.png

Το heavy άνετο, το toshiba μάλλον μικρό.

3 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Δυστυχώς έχασα την προσφορά φίλε μου. Δεν πρόλαβα. Διάβασε πιο πάνω. Ποια εναλλακτική λύση  προτείνεις? 

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc35

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Συνθήκες Πεντέλης 0 βαθμοί τώρα και 94 υγρασία... Το srk κάνει πλάκα στον καιρό με 0 defrost και on off.

 

055E0550-3739-405C-B848-049C32C8107D.jpeg

 

Με τόσα on-off , δεν προλαβαίνει να πιάσει πάγο 😉

Θέλω τις μονώσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα AUX 9αρια Jsmart για να δουλέψουν θέλουν τέτοιες θερμοκρασίες. Δεν μασάνε τίποτα. Defrost δεν τα έχω δει να κάνουν ποτέ (και περυσι ήταν θαμένα κάτω από το χιόνι.. Φέτος έχω βάλει σκέπαστρο στην ταράτσα αλλά δεν τα έχω δει ακόμα σε τι φάση είναι. Λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα (προς το παρόν τουλάχιστον)

Μέση εξωτερική 1 (τώρα -0,3)

Ζήτηση 21-22 στα 2 υπνοδωμάτια και είναι μια χαρά και τα 2

Η κρεβατοκάμαρα έχει τις λιγότερες απώλειες.

image.png.ab50a878d9b69737dd4cd0e63dd2c8fd.png

 

Το παιδικό έχει παραπάνω

image.png.adf6ec67b13d90b791bf42cf9eb2c380.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, επιτέλους μια άσπρη ημέρα! Αγ. Δημήτριος 3 βαθμοί τώρα ελάχιστο 2 την νύχτα με 90 υγρασία. Το Toshiba, μηδέν defrost, γκαζωνει πλέον στα 368-380 watt, το GREE στο καλύτερα μονωμένο σαλόνι παίζει στα 340 watt με ένα μικρό defrost σήμερα το πρωί.

Screenshot_2023-02-06-07-42-23-389_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_2023-02-06-07-39-32-603_com.tplink.iot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2023 στις 4:46 ΜΜ, jenny1972 είπε

τα φίλτρα είναι ο λιγότερος μπελάς πως να τα καθαρίζεις . ο μεγάλος εφιάλτης είναι στον μεσα κυλινδρο πίσω απ τα στοιχεία που πιάνει την πέτσα , την μούχλα και πας να το βάλεις το καλοκαίρι μπροστά και πετάει στον αερα μαύρη μεγαλη στάχτη , και μυρωδια άσχημη και στο σκαφάκι με τα λιμναζοντα και φωναζεις για συντήρηση , σου ψεκάζουν με μια αηδια, λίγο μεσα, λίγο στο έξω, στα παίρνουν και φεύγουν. και λένε ότι σου καναν καθαρισμό και συντήρηση και αν δεν έχεις λεφτά για το καλό το εσωτερικό το πλύσιμο , παλεύεις με κάτι βουρτσάκια να ξύσεις την πέτσα, παλεύεις κανα τρίωρο σπάς και καμια περσιδα για να πλευρίσεις και κάνεις και μια τρύπα στο νερό . αυτα σκεφτόμουν και ηθελα να πάρω τογιοτομι που λεεί ότι κανει αυτοκαθάρισμα και κατι με 56 βαθμούς κελσιου και μετα διαβαζεις για κάτι κρακ και κρουκ θορυβους κατι για τα πλαστικά ... και δεν ξέρεις τι να παρεις τελικά . αυτά . 

συμπληρωματικά θα παραδεχτώ την εταιρεία που θα βγάλει μηχανημα που θα  το λύνουμαι και  θα το καθαρίζουμε μόνοι μάς. !!!  αυτό θα ειναι πραγματικα μια φοβερη καινοτομία ....ή μήπως υπάρχει ? οεο

Και εγώ έτσι ταλαιπωριεμαι, για αυτό κάνω μια φορά το χρόνο μόνο καλό καθαρισμό με το κύλινδρο ανεμιστήρα και τη μακα που πιάνει πίσω από αυτόν συν το κανάλι.

Το midea all easy pro το έχει κάνει σημαία ότι με μια βίδα, με μηδέν δυσκολία, βγαίνει όλο το κάτω μέρος, κανάλι ανεμιστήρας και καθαρίζει πανευκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, userAnon είπε

Τα AUX 9αρια Jsmart για να δουλέψουν θέλουν τέτοιες θερμοκρασίες. Δεν μασάνε τίποτα. Defrost δεν τα έχω δει να κάνουν ποτέ (και περυσι ήταν θαμένα κάτω από το χιόνι.. Φέτος έχω βάλει σκέπαστρο στην ταράτσα αλλά δεν τα έχω δει ακόμα σε τι φάση είναι. Λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα (προς το παρόν τουλάχιστον)

Μέση εξωτερική 1 (τώρα -0,3)

Ζήτηση 21-22 στα 2 υπνοδωμάτια και είναι μια χαρά και τα 2

Η κρεβατοκάμαρα έχει τις λιγότερες απώλειες.

image.png.ab50a878d9b69737dd4cd0e63dd2c8fd.png

 

Το παιδικό έχει παραπάνω

image.png.adf6ec67b13d90b791bf42cf9eb2c380.png

Προσωπικά βλέπω κλιματιστικά κακού προγραμματισμού, τα οποία επειδή ανεβάζουν ελάχιστα watts σε χαμηλές θερμοκρασίες, κάνουν onoff σε καλά μονωμένους χώρους. Χέστηκες βέβαια, γιατί η θερμοκρασία του χώρου παραμένει σταθερή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά βλέπω κλιματιστικά κακού προγραμματισμού, τα οποία επειδή ανεβάζουν ελάχιστα watts σε χαμηλές θερμοκρασίες, κάνουν onoff σε καλά μονωμένους χώρους. Χέστηκες βέβαια, γιατί η θερμοκρασία του χώρου παραμένει σταθερή.

Κάπως έτσι είναι. .

Ομως έχω την εντύπωση ότι σε περιοχές με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, στο τέλος της ημέρας και ανεξάρτητα από τον προγραμματισμό τους, θα αποδίδουν καλύτερα, ή για να το θέσω αλλιώς δεν θα έχουν πρόβλημα με defrost κλπ όπως κάποια από τα λεγόμενα καλά κλιματατιστικά.. Με 22 ζήτηση στις ίδιες συνθήκες το shorai έχει κάνει ήδη 3 defrost... Ευτυχώς την κρατάει την θερμοκρασία αλλά δεν είναι το καλύτερο μου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Έχω καταραμένο μπαλκόνι. Θα μου στέλνουν οι εταιρείες κλιματιστικά για αντι-ντιφροστ τέστινγκ. 

 

 

Όντως παίζει μεγάλη σημασία που είναι τοποθετημένη η μονάδα όταν μιλαμε για defrost. Ο γείτονας που είναι ακριβώς απέναντι από εμένα έχει midea με εξωτερική μονάδα στην ταράτσα, φάτσα στον βοριά η μονάδα, και το μηχάνημα υποφέρει ενώ το δικό μου, που έχει και μια ευπάθεια στα defrost ως fujitsu, την γλυτώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Skoundouflis είπε

Και εγώ έτσι ταλαιπωριεμαι, για αυτό κάνω μια φορά το χρόνο μόνο καλό καθαρισμό με το κύλινδρο ανεμιστήρα και τη μακα που πιάνει πίσω από αυτόν συν το κανάλι.

Το midea all easy pro το έχει κάνει σημαία ότι με μια βίδα, με μηδέν δυσκολία, βγαίνει όλο το κάτω μέρος, κανάλι ανεμιστήρας και καθαρίζει πανευκολα.

πάω να σκάσω με το που το είδα αυτό με το just 1 screw , γιατί πριν 5 μέρες ήθελα να πάρω 2 https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948609 με το 20% επιστροφή, άλλα ήθελα να το ψάξω καλύτερα μιας που λήγει 12 μαρτίου το βάουτσερ. Αφου είδα το βίντεο στο πλαισιο ηταν πια στο "αναμένεται" για να κάνω ηλεκτρον παραγγελια .  Εκτός όμως ότι το πας και στη  "βούρτσα" των αυτοκινήτων αμα βαριέσαι να το πλύνεις στο χέρι , γιατί σιγουρα δεν χωράει στο πλυντήριο πιάτων, σε γενικές γραμμές τι λέει αυτό το μηχάνημα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...