Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Εμένα σήμερα το edge 24 έχει κάνει 3 defrost δεκάλεπτα περίπου. Εξωτερική 2,5 βαθμοί. Μέσα κρατάει ενιαίο χώρο 45 τ.μ. στους 21 βαθμούς , με ζήτηση 22. Δεν ξέρω τι καίει, δεν έχω μετρητή στον πίνακα.

και σε εμενα με ζητηση 22 και εξω 0 εκανε 2 defrost σε 4 ωρες..

με ζητηση 21 δεν εχει κανει σε 5 ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να καλύψω το γραφείο και το μπάνιο απέναντι. Μαζί με τον διάδρομο είναι max 24 τετραγωνικά. Επίσης απώλειες max 3000W. Μπορεί και 2000-2500W καθώς δεν γνωρίζω τι μόνωση έχει το σπίτι. Να βάλω ένα 12άρι στο κόκκινο σημείο που δείχνω στην κάτοψη απέναντι απο την πόρτα του μπάνιου? Ως fan πλέον της υπερδιαστασιολογησης :D να πάω για το 18άρι το Nuvelle που ίσως πιάσω και το Υπνοδωμάτιο δίπλα το καλοκαίρι για ψύξη? Γιατί τώρα η θέρμανση πάει ψηλά και δεν νομίζω να μπορέσω να ζεστάνω το Υπνοδωμάτιο εύκολα.... Μήπως όμως ακόμα και με το 18άρι δεν θα μπορέσω να ζεστάνω ούτε και το μπάνιο απέναντι? Έχει κάνει κάποιος παρόμοια υλοποίηση? 

Η επιλογή μου θα γίνει ανάμεσα απο αυτά τα κλιματιστικά.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/12-000-btu-h/sortby-price/page-1?location=categories%3dΚλίμα+Σπιτιού%2cΚλιματισμός%2cΚλιματιστικά+τοίχου%3bnominal+capacity%3d12.000+btu%2fh%2c14.000+btu%2fh%2c17.000+btu%2fh%2c18.000+btu%2fh%3bsort%3dprice 

Έχουμε feedback απο αυτό ή το αντίστοιχο Juro Pro? https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/hisense-easy-smart-ca35yr4fg-ca35yr4fw-klimatistiko-12-000-btu-h_3781518

και απο αυτό το Fujitsu?
https://www.plaisio.gr/fujitsu-ecolandia-series-asyg035kpca-aoyg035kpca-klimatistiko-12-000-btu-h_3959562

image.png.22556e7b228d062570f1417b814c65bd.png

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

εσύ δηλαδή πες πως λείπεις μέρες, γυρνάς και ανάβεις το κλιματιστικό στους 20, πότε περιμένεις να ζεστάνει σε καμία βδομάδα;

Mε το πετρελαιο τι εκανες σε αντιστοιχη περιπτωση απουσιας???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Ζήτηση 23 εσωτερική, εξωτερικές συνθήκες -3 με 96% υγρασία το SRK80 έχει κάνει 1 defrost @liakjim διόρθωσε με αν κάνω λάθος και παίζει στα 1000watt

23; εσύ δεν έλεγες πως με πάνω από 21 σκας; :P

Εγώ πιστεύω βρήκα το sweet spot για αυτές τις μέρες (προς στιγμήν), το άφησα στους 25 ζήτηση, κρατάει όλο το  σπίτι στους 22 με νύχια και με δόντια στα 1.200W, εξωτερική γύρω στους 7 τώρα..

Αυτό που με παραξενεύει ας πούμε είναι πως ακόμα και σε αυτή την ισχύ το ανεμιστήρας είναι πολύ ήσυχος, θεωρούσα πως θα "ανέβαζε" και αυτός "στροφές"

Γενικότερα δύσκολα να πέσουμε τους 4 στην περιοχή, οπότε κινείται κοντά στο ονομαστικό capacity..

Τις επόμενες μέρες θα φανεί αν του βάζω δύσκολα..

@c-max εσένα πως πάει το μικρό αδερφάκι;

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Mε το πετρελαιο τι εκανες σε αντιστοιχη περιπτωση απουσιας???

Το είχα σβηστό, εδώ που είμαστε δεν έχουμε κίνδυνο από παγωνιές κλπ..

Όταν γυρνούσα, το άναβα στους 22 για κάνα 10ωρο, ζεσταίνονταν τα πάντα και μετά το χαμήλωνα στο 20 που το θέλαμε.

Δεν το είχα 24/7 στους 20, δεν θα είχαμε να φάμε τώρα :P

Το ανάβαμε το μεσημέρι και το κλείναμε βράδυ..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Έκλεισε μάλλον όταν το έβαλα στο 18

Που θα παει...θα τα εκπαιδευσεις τα μωρα στο κρυο...εκτος  και αν η συζυγος κραταει απο εσκιμωους οποτε δεν εχουν αναγκη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Που θα παει...θα τα εκπαιδευσεις τα μωρα στο κρυο...εκτος  και αν η συζυγος κραταει απο εσκιμωους οποτε δεν εχουν αναγκη!

Εδώ με τον σημερινό καιρό ξέρω κόσμο που κάθεται με σβηστά τα πάντα στους 13-14, εκεί να δεις οικονομία τα μηχανήματα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Εδώ που κάθομαι έχω 17 και είμαι καλά.

Μήπως είσθε λιγο σπάταλοι; 😕

Αν κρινω απο το τριχωμα σου εχεις περιθωρια υποδιαστασιολογησης ακομη...και μολις κατεβει απο τους 4 βαθμους, χτυπα μια χειμερια ναρκη να μην εχεις αναγκη κανενα...Jack Nicholson Americans GIF

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

23; εσύ δεν έλεγες πως με πάνω από 21 σκας; :P

Εγώ πιστεύω βρήκα το sweet spot για αυτές τις μέρες (προς στιγμήν), το άφησα στους 25 ζήτηση, κρατάει όλο το  σπίτι στους 22 με νύχια και με δόντια στα 1.200W, εξωτερική γύρω στους 7 τώρα..

Αυτό που με παραξενεύει ας πούμε είναι πως ακόμα και σε αυτή την ισχύ το ανεμιστήρας είναι πολύ ήσυχος, θεωρούσα πως θα "ανέβαζε" και αυτός "στροφές"

Γενικότερα δύσκολα να πέσουμε τους 4 στην περιοχή, οπότε κινείται κοντά στο ονομαστικό capacity..

Τις επόμενες μέρες θα φανεί αν του βάζω δύσκολα..

@c-max εσένα πως πάει το μικρό αδερφάκι;

Το είχα σβηστό, εδώ που είμαστε δεν έχουμε κίνδυνο από παγωνιές κλπ..

Όταν γυρνούσα, το άναβα στους 22 για κάνα 10ωρο, ζεσταίνονταν τα πάντα και μετά το χαμήλωνα στο 20 που το θέλαμε.

Δεν το είχα 24/7 στους 20, δεν θα είχαμε να φάμε τώρα :P

Το ανάβαμε το μεσημέρι και το κλείναμε βράδυ..

Εγώ λείπω εξωτερικό οπότε η γυναίκα κάνει σάουνα στο σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν κρινω απο το τριχωμα σου εχεις περιθωρια υποδιαστασιολογησης ακομη...και μολις κατεβει απο τους 4 βαθμους, χτυπα μια χειμερια ναρκη να μην εχεις αναγκη κανενα...Jack Nicholson Americans GIF

Δεν σας καταλαβαίνω, είσθε λίγο υπερβολικοί.

Πρέπει να είμασθε σε αρμονία με τη φύση 😕

*είμεθα 

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Όταν γυρνούσα, το άναβα στους 22 για κάνα 10ωρο, ζεσταίνονταν τα πάντα και μετά το χαμήλωνα στο 20 που το θέλαμε.

το ρωτησα γιατι πολλοι νομιζουν πως το κλιματιστικο αργει να ζεστανει τον χωρο ως προς σωματα καλοριφερ, ενω συμβαινει το ακριβως αντιθετο! αλλα αφου επικρατησε να λεγεται, τοτε νομιζουμε οτι κρυωνουμε με τα κλιματιστικα στην περιπτωση αυτη και οχι με το καλοριφερ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Specs είπε

το ρωτησα γιατι πολλοι νομιζουν πως το κλιματιστικο αργει να ζεστανει τον χωρο ως προς σωματα καλοριφερ, ενω συμβαινει το ακριβως αντιθετο! αλλα αφου επικρατησε να λεγεται, τοτε νομιζουμε οτι κρυωνουμε με τα κλιματιστικα στην περιπτωση αυτη και οχι με το καλοριφερ!!!

Όποιος το λέει αυτό δεν πρέπει να έχει βρεθεί ποτέ σε χώρο που θερμαίνεται με κλιματιστικο. Αν έχει ένα πλεονέκτημα το κλιματιστικο σε σχέση με το καλοριφέρ, αυτό είναι ότι ζεσταίνει το χώρο πολύ πιο γρήγορα. 

Το Fujitsu24 klca στην πρώτη κανονική χειμωνιάτικη μέρα παιζει τώρα στα 950 με ζητηση 22 και εξωτερική στους 7 με υγρασία 81%. Χώρος περίπου 55 τετραγωνικά με απώλειες 6,4kw ίσως και παραπάνω με δεδομένο ότι υπάρχει διάδρομος που δεν κλείνει με πόρτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

@c-max εσένα πως πάει το μικρό αδερφάκι;

 

Χαλαρα στα 500w με διαλειματα στους 2 εξωτερικη ζητηση 21 και εσωτερικη καπου 21-21,5

2023-02-05_19-11-33.png

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...