Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Όποιος το λέει αυτό δεν πρέπει να έχει βρεθεί ποτέ σε χώρο που θερμαίνεται με κλιματιστικο. Αν έχει ένα πλεονέκτημα το κλιματιστικο σε σχέση με το καλοριφέρ, αυτό είναι ότι ζεσταίνει το χώρο πολύ πιο γρήγορα. 

Το Fujitsu24 klca στην πρώτη κανονική χειμωνιάτικη μέρα παιζει τώρα στα 950 με ζητηση 22 και εξωτερική στους 7 με υγρασία 81%. Χώρος περίπου 55 τετραγωνικά με απώλειες 6,4kw ίσως και παραπάνω με δεδομένο ότι υπάρχει διάδρομος που δεν κλείνει με πόρτα 

Συχνότητα defrost;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.8c2999d2f82eb280505f882e1876e208.png

Daikin Perfera 18.000 BTU - Εξωτερική 0-2 (Διόνυσος - χιόνισε σήμερα αρκετά). 

Το κενό είναι διακοπή ρεύματος........τα dips που δεν είνια 0 τι είναι?

*Στην ίδια πρίζα είναι και μια 55" Τηλεόραση + ένα φως δαπέδου LED (13 Watt) και διάφοροι φορτιστές.......θα τα βγάλω (2KWh την ημέρα είναι αυτά περίπου)....

Το Daikin παίζει μέσο όρο σήμερα 750 Watt (και κάτι 2-ωρα 850Watt) με ζήτηση 20 και εσωτερική στην εφαρμογή του 22-23 και στο χώρο απέναντι από το κλιματιστικό 20-21C.  Ανεμιστήρας στο Auto (Comfort)

O χώρος είναι 55τμ με ανοιχτή πόρτα 1.5μ συνέχεια σε εσωτερική σκάλα (πάει θερμότητα και επάνω).  Αν κλείσω την πόρτα θα πέσει η κατανάλωση αρκετά αλλά μαζί με ένα Edge 13αρι σε διπλανό δωμάτιο βοηθάνε και τον επάνω όροφο (ξέρω κουλό αλλά η σκάλα λειτουργεί σαν καμινάδα κι εκεί περιμένει τον ζεστό αέρα ένας αφυγραντήρας που φυσάει σε όλο τον επάνω όροφο (σαλόνι). 

Επεξ/σία από Jargon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dimostr είπε

...το Daikin κάνει κάτι κορυφές από 180-250...

Αυτό παρατήρησα κι εγώ σήμερα που έπεσε η θερμοκρασία. Ενώ μέχρι εχθές με ζήτηση 23, πραγματική στο υπνοδωμάτιο 23 είχε μείνει σταθερά στα 190-195 watts, σήμερα κάνει συνεχώς διακυμάνσεις από 190-260 watts. Με παραξενεύει που δεν καρφώνεται σε μια στάθμη και να μείνει εκεί σταθερό. Εξωτερική 7-9 βαθμούς.

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε ριπές ανέμου που τρώει η εξωτερική μονάδα και να επηρεάζει τον εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας του;

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, popopo είπε

Αυτό παρατήρησα κι εγώ σήμερα που έπεσε η θερμοκρασία. Ενώ μέχρι εχθές με ζήτηση 23, πραγματική στο υπνοδωμάτιο 23 είχε μείνει σταθερά στα 190-195 watts, σήμερα κάνει συνεχώς διακυμάνσεις από 190-260 watts. Με παραξενεύει που δεν καρφώνεται σε μια στάθμη και να μείνει εκεί σταθερό. Εξωτερική 7-9 βαθμούς.

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε ριπές ανέμου που τρώει η εξωτερική μονάδα και να επηρεάζει τον εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας του;

Όχι  , εμένα η μονάδα ειναι προστατευμένη δεν ειναι θέμα ανέμων ειναι προγραμματισμένο έτσι υποθέτω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

defrost.

ok νόμιζα ότι θα πέφτει σχεδόν μηδέν και θα κρατάει πιο πολύ ώρα. Εγώ μέσα δεν έχω καταλάβει κάτι πάντως την ώρα που τα έκανε. 

Επεξ/σία από Jargon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, popopo είπε

διακυμάνσεις από 190-260 watts. Με παραξενεύει που δεν καρφώνεται σε μια στάθμη και να μείνει εκεί σταθερό

Σαφεστατα προγραμματισμος με στοχο την οικονομια. Δεν κλειδωνει σε ενα σταδιο οταν ειναι στο μεταιχμιο μεταβολης απωλειων, αν δεν σταθεροποιηθουν.(νομιζω...)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Συχνότητα defrost;

Κανένα defrost.

Πέρυσι μου έκανε defrost σε θερμοκρασίες από 4 και κάτω, περίπου ανά 40 λεπτά με μια ώρα. Βέβαια η εξωτερική είναι σε μπαλκόνι με νότιο προσανατολισμό, τοποθετημένη στο πάτωμα και γενικά προστατευμένη από δύσκολους καιρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ppmarkos said:

Καλησπέρα. Εδώ βλέπεται defrost?? Δεν μπορώ να τα καταλάβω….

Hisense 18

2C5D9294-4E30-41AF-91CA-63B43B7305CA.png

ποιο ειναι το προγραμμα αυτο που βλεπεις ποσο καιει;

εχω ενα invertor premium αλλα στν εφαρμογη μεσω τ κινητου δεν βλεπω κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Swimmer21 είπε

Arata με εξωτερική 5 και ζήτηση 22 καίει περίπου 700kw. Είναι φυσιολογικό;

16αρι

Γιατι να μην ειναι; δυσκολευουν οι συνθηκες αλλαζουν οι απωλειες, τοσα ζητα ο χωρος σου! 

Με εξωτερικη 8-10 πόσο εκαιγε;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε την συμπεριφορά των κλιματιστικων με τα χιόνια και τις χαμηλές θερμοκρασίες. 

Σε όλους τους προηγούμενους χιονιαδες γινόταν του defrost το κάγκελο. Συνήθως έβαζα τα κλιματικά με το που τα άναβα στην υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα και όταν ζεσταινοταν καλά ο χώρος το κατέβαζα medium και μετά στο auto. Κατά το κατέβασμα της ταχύτητας ρεύματα αέρα δημιουργούνται στον χώρο και παγώνεις μέχρι να σταθεροποιηθει η κατάσταση. 

Εδώ και μέρες έχω ξεκινήσει νέο πλάνο με ρύθμιση στο medium και μετά από ώρες το βάζω στο auto. Δεν υπάρχουν ρεύματα αερα και όλα είναι πιο ομαλά. 

Αναμένω τι θα γίνει σήμερα και τις επόμενες μέρες με τα defrost. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, marmaris είπε

τελικα σε ακραιες συνθηκες η υπερδιαστασιολογηση μηπως πλεονεκτει?

Γινε συγκεκριμενος, δηλαδη ο χωρος ζηταει στους 0 5kw και να παρεις 7kw ?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...