Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυτο ισχύει, αλλά δεν νομίζω να επηρεάζει τα defrost του toshiba, που είναι το βασικό μου πρόβλημα. 

Όντως......το Toshiba είναι ανεμπόδιστο και δεν "ρουφάει" καν βορινό αέρα........ούτε το χτυπάει ο αέρας απευθείας......
Τα δυο δικά μου Toshiba τώρα τα δουλεύω γιατί είναι η πρώτη σεζόν με θέρμανση με κλιματιστικά......

Το Edge το 13άρι κάνει defrosts αλλά "normal" θα έλεγα....
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυτο ισχύει, αλλά δεν νομίζω να επηρεάζει τα defrost του toshiba, που είναι το βασικό μου πρόβλημα. 

Του στέλνει ακόμη πιο κρύο αέρα το aux αφού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κλείσει τα κλιματιστικά εδώ και 2 μερες σχεδόν...το χαορι δεν καταλαβα καν αν εκανε defrost διότι το εχω στο σαλονι και δεν το ακούω στον ύπνο...βέβαια και πέρυσι στο χιονια δεν το καταλαβα πότε εκανε defrost! Να μην το ματιάσω κάνει άριστα την δουλειά του! To daikin στην κρεβατοκαμαρα όμως το κατάλαβα να κάνει defrost και μάλιστα 2 φορές μέσα στην νύχτα διότι εκανε περισσότερο θορυβο απ΄ οτι συνήθως. Άκουσα και αυτόν τον θόρυβο από τις σωληνώσεις που λένε καποιοι φίλοι για τα 1-2 λεπτά που έκανε να ολοκληρωθεί η διαδικασία κάθε φορά!

Καταναλώσεις 24ωρου  5/2/23 με ζήτηση 20:

1) haori 16: 14,57 kw/h

2) atxc25c κρεβ: 3,752kwh

3)atxc25c παιδικό: 2,174 kwh  ( αυτό το εκλεισα για 6 ώρες οπότε εκαψε λιγότερο)

Μια χαρά ως τώρα λοιπόν και περιμένουμε τα κρύα της σημερινής ημέρας!!!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

SRK80 ενα defrost 27 ωρες λειτουργιας διαρκειας 12 λεπτων , εξωτερικες συνθηκες 0 με -2 και 95+ υγρασια

φοβερό το mitsubishi! η τέλεια επιλογή για βορεια/κρυα μέρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν τίθεται θέμα άμεσης σύγκρισης αλλά αυτή είναι η εικόνα στην ταράτσα φέτος σε σχέση με πέρυσι

image.png.373620080c11ec5a682e568cab636ee6.png

 

image.png.dacc71d7a31e7f61dc12248adbe06560.png

 

είχα μια ελπίδα ότι τα defrost θα μειωθούν αλλά δεν υπάρχει διαφορά.. Ίσως έχει να κάνει με τους 0-1 βαθμούς που έχουμε από χθες το βράδυ μέχρι τώρα. Χθες το μεσημέρι που είχε 2-2,5 μέχρι τα μεσάνυχτα δεν έκανε κανένα defrost.. 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μικρό (Edge 10) δεν έχει κάνει καθόλου defrost, ενώ μάλιστα η εξωτερική είναι αρκετά καλυμμένη από χιόνι. Υποθέτω ότι "φταίει" το ότι αναλαμβάνει μόνο ένα αρκετά μικρό δωμάτιο, οπότε και δεν έχει κληθεί να "δώσει πόνο" ως τώρα.

Απ' την άλλη το μεγάλο (Edge 22) κάνει τακτικά. Εχθές και σήμερα "ρίχνει ξύλο" και στο ρεύμα κιόλας, κάτω από 1.000W δεν έχει πέσει ούτε δευτερόλεπτο. Εδώ και 2-3 ώρες μπουμπούνισα και το τζάκι φυσικά, να το βοηθήσω λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, userAnon είπε

όχι, τα AUX κοιτάνε Νότια στην μέσα πλευρά είναι οι πλάτες τους..

Επηρεάζει..

One or multiple units blowing air into the back or side of another unit

If two or more air conditioners are blowing into each other, in Summer the hot air from one unit will be sucked into the other unit, causing the front unit to overheat. In Winter, the rear unit blows cold air and the front unit will freeze. As with the outdoor unit near a fence or wall, the best way to overcome other units blowing into your air conditioner is to relocate one or more of the problematic units. If units cannot be relocated to a suitable location, a deflector should be installed to the rear outdoor unit to stop air blowing into the front outdoor unit. Magnetic deflectors are available and provide a DIY solution that is removable to allow access when required.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

If units cannot be relocated to a suitable location, a deflector should be installed to the rear outdoor unit to stop air blowing into the front outdoor unit. Magnetic deflectors are available and provide a DIY solution that is removable to allow access when required.

Ωραίος, δεν το περίμενα.. Τι θα μπορούσα να βάλω στις πλάτες των 2 AUX? Βέβαια όπως και να έχει ο αέρας πάλι θα παραμένει εγκλωβισμένος νομίζω. Εκτός κι αν τα κλείσω από άκρη σε άκρη μέχρι πάνω.. Έχω ντάου για να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.. 

10 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εμένα το μικρό (Edge 10) δεν έχει κάνει καθόλου defrost, ενώ μάλιστα η εξωτερική είναι αρκετά καλυμμένη από χιόνι. Υποθέτω ότι "φταίει" το ότι αναλαμβάνει μόνο ένα αρκετά μικρό δωμάτιο, οπότε και δεν έχει κληθεί να "δώσει πόνο" ως τώρα.

Απ' την άλλη το μεγάλο (Edge 22) κάνει τακτικά. Εχθές και σήμερα "ρίχνει ξύλο" και στο ρεύμα κιόλας, κάτω από 1.000W δεν έχει πέσει ούτε δευτερόλεπτο. Εδώ και 2-3 ώρες μπουμπούνισα και το τζάκι φυσικά, να το βοηθήσω λίγο.

είναι στο ίδιο σημείο και τα 2? Δεν νομίζω ότι είναι θέμα "πόνου" γιατι το δικό μου στους 0 με ζήτηση 22 δούλευε χθες στους 500-550 w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

είναι στο ίδιο σημείο και τα 2? Δεν νομίζω ότι είναι θέμα "πόνου" γιατι το δικό μου στους 0 με ζήτηση 22 δούλευε χθες στους 500-550 w.

Όχι. Το μικρό βλέπει νοτιο-δυτικά, αλλά είναι χωρίς καμία "προφύλαξη" (γι' αυτό και έχει μαζέψει χιόνι). Το μεγάλο βλέπει βορειο-δυτικά, ίσως και ένα τσακ προς "καθαρό" βορρά, αλλά είναι σκεπασμένο - προφυλαγμένο κάτω από βεράντα. 

Εγώ πιστεύω ότι φταίει ξεκάθαρα ο χώρος. Το μικρό είναι σ' ένα μικρό δωμάτιο. Τα 10.000 BTU/h είναι σούπερ-overkill, απλά δεν έβγαινε μικρότερο. Οπότε όσο και να ζορίσει ο καιρός, δουλεύει "ρελαντί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, rodin002 είπε

φοβερό το mitsubishi! η τέλεια επιλογή για βορεια/κρυα μέρη

ειναι αρκουδι δεν καταλαβαινει το heavy απο κρυο... 

αλλα θελει "προσοχη" ποιο θα παρεις για να μην εχεις on/off οπως εχω εγω που πηρα το πολυ μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Δεν εχω κλείσει τα κλιματιστικά εδώ και 2 μερες σχεδόν...το χαορι δεν καταλαβα καν αν εκανε defrost διότι το εχω στο σαλονι και δεν το ακούω στον ύπνο...βέβαια και πέρυσι στο χιονια δεν το καταλαβα πότε εκανε defrost! Να μην το ματιάσω κάνει άριστα την δουλειά του! To daikin στην κρεβατοκαμαρα όμως το κατάλαβα να κάνει defrost και μάλιστα 2 φορές μέσα στην νύχτα διότι εκανε περισσότερο θορυβο απ΄ οτι συνήθως. Άκουσα και αυτόν τον θόρυβο από τις σωληνώσεις που λένε καποιοι φίλοι για τα 1-2 λεπτά που έκανε να ολοκληρωθεί η διαδικασία κάθε φορά!

Καταναλώσεις 24ωρου  5/2/23 με ζήτηση 20:

1) haori 16: 14,57 kw/h

2) atxc25c κρεβ: 3,752kwh

3)atxc25c παιδικό: 2,174 kwh  ( αυτό το εκλεισα για 6 ώρες οπότε εκαψε λιγότερο)

Μια χαρά ως τώρα λοιπόν και περιμένουμε τα κρύα της σημερινής ημέρας!!!

 

 

Ίδιες ώρες κατανάλωσης για το 1 και το 2? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, userAnon είπε

όχι, τα AUX κοιτάνε Νότια στην μέσα πλευρά είναι οι πλάτες τους..

Το θέμα είναι η κατεύθυνση της ροής που δημιουργεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maurikycli είπε

Το θέμα είναι η κατεύθυνση της ροής που δημιουργεί

Έχεις δίκιο. Το θέμα είναι αν και πως θα μπορούσα να το λύσω, γιατί δεν υπάρχουν άλλες θέσεις πάνω εκτός απο αυτές..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ προς το παρόν βοηθάς τα aux να μην παγώνουν!

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Έχεις δίκιο. Το θέμα είναι αν και πως θα μπορούσα να το λύσω, γιατί δεν υπάρχουν άλλες θέσεις πάνω εκτός απο αυτές..

>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...