Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Raki-meze είπε

Εμένα σήμερα το edge 24 έχει κάνει 3 defrost δεκάλεπτα περίπου. Εξωτερική 2,5 βαθμοί.

Με τι συχνότητα έκανε defrost το edge;

4 ώρες πριν, Specs είπε

Στην δευτερη καμπυλη λοιπον Fan Max, η ισχυς ανεβηκε μεχρι τα 1200w για λιγο και για να μην υπερβει το οριο στο εσωτερικο στοιχειο, "εστρωσε" στα 1080w με θερμοκρασια αερα 49,7 οC , με αποτελεσμα να εχει ετσι εξοδο (capacity) 5,36Kw !!!

Δηλαδη 36% ΠΑΝΩ απο την ονομαστικη τως 3,94kw.

Eχει τετοια αποθεματα αραγε για πιο μεγαλη διαρκεια απο οτι το τεστ που το αφησα για κανα 20λεπτο ? (εσκασα! και το χαμηλωσα )

 

Η daikin λέει nominal, οπότε υπάρχει η Max και υπάρχει και η στιγμιαία τύπου powerfull. Οπότε είναι μάλλον λογικό να βλέπεις παραπάνω από τη nominal.

 

3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Καλησπέρα. Εδώ βλέπεται defrost?? Δεν μπορώ να τα καταλάβω….

Hisense 18

2C5D9294-4E30-41AF-91CA-63B43B7305CA.png

Ίσως αυτό που είναι κατά τις 6μμ να είναι. Χάλια η ανάλυση των 5΄ της tapo, αλλά τι να κάνεις.

2 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Daikin.

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Κανένα defrost.

Έχω καταραμένο μπαλκόνι. Θα μου στέλνουν οι εταιρείες κλιματιστικά για αντι-ντιφροστ τέστινγκ. 

4 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Ζήτηση 23 εσωτερική, εξωτερικές συνθήκες -3 με 96% υγρασία το SRK80 έχει κάνει 1 defrost @liakjim διόρθωσε με αν κάνω λάθος και παίζει στα 1000watt

Όντως ένα η μιτσούμπα.

image.png.4bebbc0003c4538d35a58ad4e531bf70.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ίσως αυτό που είναι κατά τις 6μμ να είναι. Χάλια η ανάλυση των 5΄ της tapo, αλλά τι να κάνεις.

Αμα τραβήξει την ανάλυση θα φανεί τι είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η daikin λέει nominal, οπότε υπάρχει η Max και υπάρχει και η στιγμιαία τύπου powerfull. Οπότε είναι μάλλον λογικό να βλέπεις παραπάνω από τη nominal.

Mα αυτο λεω, πως εφοσον ψωνιζουμε βασει απωλειων μας με βαση τον πινακα που δινει η Daikin capacity σε nominal , τοτε εχουμε καβατζα το υπολοιπο ως το max , αρα δεν υπαρχει λογος να παρει καποιος μεγαλυτερο, ουτε για την μια φορα τον χρονο που θα εχει πτωση και λιγο κατω απο οτι συνηθως εχει η περιοχη.

Kαι με λιγο ρισκο , αναλογως την περιοχη παντα, παιρνει και μικροτερο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, marmaris είπε

τελικα σε ακραιες συνθηκες η υπερδιαστασιολογηση μηπως πλεονεκτει?

Κλιματισμο θέλω στους 5c και στους 40c εξωτερική θερμοκρασια. Στους 15-17 τον χειμωνα και στους 30 το καλοκαιρι δεν τον χρειαζομαι. 

Καποιοι αγοραζουν κλιματιστικα με κριτήριο αυτο το ερωτηματολογιο της απωλειας που κυκλοφοράει εδώ. Μπορει να το αναβουν τον Οκτωμβριο και να το σβηνουν τον Μαιο, να κλειδώνουν τα παραθυρα και τις πορτες και να καθονται μεσα. 
Η δικια μου φυσιολογική χρήση λέει ότι θα το σβησω, θα ανοιξω να αερισω, θα μπω, θα βγω στην βεραντα, θα βγαλω τα σκουπιδια, και θέλω ενα μηχανημα που στους 5 βαθμους που θα εχει τον χειμωνα θα μου ζεστανει τον χωρο. Το ιδιο θα κανει στους 40. Θα δροσισει τον χωρο για να ζήσω χωρις να ιδρώνω.

εε αυτα δεν γινονται με 12αρια μηχανηματα σε 50τμ χώρους, εκτος και αν μιλαμε για κανενα σουπερ συγχρονο σπιτι, με 10αρα θερμοπροσοψη, με κουφωματα καλης σειράς, οχι συρώμενα, και σε πεδινή περιοχή. 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιλαω κι εγω οντας υπερδιαστασιολογημενος,οχι για να αποδειξω αν ειμαι σωστος ή λαθος,αλλα για να δουμε τι ειναι καλυτερο για ολους μας......και νομιζω οτι ειμαι ο μονος υπερδιαστασιολογημενος με 3 καινουρια κλιματιστικα και tapo στις μπριζες τους....

ΥΓ. απο τα 3 γνωριζω οτι στο Legend ειμαι ακραια ....υπερβολικος και σιγουρα λαθος !!!!

Toshiba .......

Screenshot_20230205-180051.png

Inventor..... (βεβαια on-off και αποψυξεις δεν εχω)

Screenshot_20230205-180546.png

Midea....

Screenshot_20230205-180843.png

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Specs είπε

Mα αυτο λεω, πως εφοσον ψωνιζουμε βασει απωλειων μας με βαση τον πινακα που δινει η Daikin capacity σε nominal , τοτε εχουμε καβατζα το υπολοιπο ως το max , αρα δεν υπαρχει λογος να παρει καποιος μεγαλυτερο, ουτε για την μια φορα τον χρονο που θα εχει πτωση και λιγο κατω απο οτι συνηθως εχει η περιοχη.

Kαι με λιγο ρισκο , αναλογως την περιοχη παντα, παιρνει και μικροτερο ...

Δεν μπορώ να στο απαντήσω έτσι απλά. Ακόμη και αν τελικά σου φτασει, κάποιος θα πρέπει να υπολογίσει κόστος κτήσης και χρήσης στην ας πούμε 10ετια. Και επίσης αν τελικά φτάσει, πάει να πει ότι δεν είχες υπερδιαστασιολογηση αλλά το τόσο όσο οπότε μετά θα έπρεπε πάλι να γυρίσουμε στο πιο πάνω ερώτημα.

15 λεπτά πριν, marmaris είπε

μιλαω κι εγω οντας υπερδιαστασιολογημενος,οχι για να αποδειξω αν ειμαι σωστος ή λαθος,αλλα για να δουμε τι ειναι καλυτερο για ολους μας......και νομιζω οτι ειμαι ο μονος υπερδιαστασιολογημενος με 3 καινουρια κλιματιστικα και tapo στις μπριζες τους....

ΥΓ. απο τα 3 γνωριζω οτι στο Legend ειμαι ακραια ....υπερβολικος και σιγουρα λαθος !!!!

Toshiba .......

Screenshot_20230205-180051.png

Inventor.....

Screenshot_20230205-180546.png

Midea....

Screenshot_20230205-180843.png

Δεν βλέπω κάτι λάθος εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Με τι συχνότητα έκανε defrost το edge

Σόρρυ, δεν θυμάμαι ακριβώς. Δεν κράτησα ώρες. Έκανε ένα ακόμα πριν λίγο. Αλλά είχε ώρα να κάνει. 

Αν σκεφτείς πως άνοιξε στις 07.00 και τώρα είναι 23.30 έχοντας κάνει 4 συνολικά, είναι χοντρικά ανά 4 ώρες κι ένα. 

Αύριο αν είναι θα κρατήσω αρχείο με τα defrost και θα ενημερώσω ακριβώς.

 

Edit : Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που στα 2,5 μέτρα απέναντι από τον ανεμιστήρα είναι το τοιχακι του μπαλκονιού. ΒΑ μπαλκόνι, στο έδαφος η μονάδα. Απόσταση από τον πίσω τοίχο, 15εκ. περίπου.

Επεξ/σία από Raki-meze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το legend ειναι σε 6τμ δωματιο ,με μονωση 10 εκ στην ταρατσα 4ος οροφος και αλουμινια με διπλα τζαμια ......12000btu!!!! ουτε σωστο με λες

1 λεπτό πριν, Raki-meze είπε

Σόρρυ, δεν θυμάμαι ακριβώς. Δεν κράτησα ώρες. Έκανε ένα ακόμα πριν λίγο. Αλλά είχε ώρα να κάνει. 

Αν σκεφτείς πως άνοιξε στις 07.00 και τώρα είναι 23.30 έχοντας κάνει 4 συνολικά, είναι χοντρικά ανά 4 ώρες κι ένα. 

Αύριο αν είναι θα κρατήσω αρχείο με τα defrost και θα ενημερώσω ακριβώς.

το δικο μου δεν νομιζω οτι εχει κανει καμια .....απο τις 06.30 το πρωι συνεχως ανοιχτο......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmaris είπε

 

το δικο μου δεν νομιζω οτι εχει κανει καμια .....απο τις 06.30 το πρωι συνεχως ανοιχτο......

Περιοχή; Εξωτερική θερμοκρασία;

Εμένα Αγία Παρασκευή, 3,5 μέγιστη 2 ελάχιστη σήμερα. 

24αρι έχεις , έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Raki-meze είπε

Περιοχή; Εξωτερική θερμοκρασία;

Εμένα Αγία Παρασκευή, 3,5 μέγιστη 2 ελάχιστη σήμερα. 

24αρι έχεις , έτσι;

κεντρο Αθηνα 2-3 βαθμους ελαχιστη.......ναι 24αρι

Screenshot_20230205-180051.png

Screenshot_20230205-180047.png

Screenshot_20230205-180034.png

Screenshot_20230205-233300.png

στην τελευταια εκλεισα το tapo κατα λαθος απο την εφαρμογη....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmaris είπε

κεντρο Αθηνα 2-3 βαθμους ελαχιστη.......ναι 24αρι

Screenshot_20230205-180051.png

Screenshot_20230205-180047.png

Screenshot_20230205-180034.png

Screenshot_20230205-233300.png

Δεν έχω μετρητή, αλλά εύχομαι και το δικό μου να δουλεύει κάπως έτσι όπως το δικό σου! 🤔🙏👍

Αν και είπες πως έχεις βάλει μεγαλύτερα μηχανήματα από ότι έχει ανάγκη ο χώρος. Εμένα είναι (όσο μπορείς να το πεις αυτό με σιγουριά) τόσο όσο για τον χώρο. (χοντρικά 40 τ.μ. χώρος, χωρίς μόνωση, κάτω πυλωτη, συρόμενα δίπλα τζάμια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Raki-meze είπε

Δεν έχω μετρητή, αλλά εύχομαι και το δικό μου να δουλεύει κάπως έτσι όπως το δικό σου! 🤔🙏👍

Αν και είπες πως έχεις βάλει μεγαλύτερα μηχανήματα από ότι έχει ανάγκη ο χώρος. Εμένα είναι (όσο μπορείς να το πεις αυτό με σιγουριά) τόσο όσο για τον χώρο. (χοντρικά 40 τ.μ. χώρος, χωρίς μόνωση, κάτω πυλωτη, συρόμενα δίπλα τζάμια)

ναι ειναι μεγαλο για 25 τμ περιπου......αλλα ειναι?δεν ξερω ......γιαυτο παραθετω τα στοιχεια για να δουμε και να κρινουμε....τελευταιος οροφος 4ος ,μονωση στην ταρατσα.....τοιχοι τουβλο ,2 μεγαλες μπαλκονοπορτες ,αλουμινια ,πισω πορτα αλουμινιου και μικρο παραθυρο αλουμινιου και πορτα εισοδου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνα 1:15 λεπτα defrost για το Ηaier18 τωρα που το τσεκαρα με διαρκεια μονο 3 λεπτα, δεν εχουμε χιονια εδω, εξωτερικη 2 βαθμοι τωρα. Η εξωτερικη μοναδα σε βορεινο σημειο. Αλλα..μεχρι να ισορροπησει και παλι στα 800-900w για ζητηση 20 θελει ενα 30λεπτο.Τωρα κατεβασα στο 19 να παει μεχρι το πρωι! 

Το inventor 9αρι εκει που κραταγε με ifeel 190-210w, για 21 ζητουμενη, τωρα με τις χαμηλες θερμοκρασιες κατεβαινει μεχρι 440 και μετα   οn/off..😒

@marmaris θυμισε μου ποιο midea ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους, ενα 24ωρο με μεση 4,9 οC. Και ετσι εχω δυο defrost σε αποσταση 3 ωρων αποψε. Συνηθως ως τωρα εκανε ενα καθε ξημερωμα.Βαζω πλωρη να το ζορισω κι αλλο, για να δω αν θα πυκνωσουν τα defrost κι αλλο και κυριως να δω ποσο ακριβως διαρκουν, οποτε ο ανεμιστηρας στο max για να τον ακουσω να κλεινει να μετρησω χρονο...

1267296865_522023115919.jpg.505c646a7b242fa60bbb890911edf2d0.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...