Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, energy52 είπε

 

@marmaris θυμισε μου ποιο midea ειναι;

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-aurora-black-mirror-12kbtu-h/

 

Screenshot_20230205-180910.png

Screenshot_20230206-001319.png

Screenshot_20230205-180816.png

 

Screenshot_20230205-180834.png

Screenshot_20230205-180843.png

Screenshot_20230205-180849.png

 

 

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Η δικια μου φυσιολογική χρήση λέει ότι θα το σβησω, θα ανοιξω να αερισω, θα μπω, θα βγω στην βεραντα, θα βγαλω τα σκουπιδια, και θέλω ενα μηχανημα που στους 5 βαθμους που θα εχει τον χειμωνα θα μου ζεστανει τον χωρο. Το ιδιο θα κανει στους 40. Θα δροσισει τον χωρο για να ζήσω χωρις να ιδρώνω.

Ειπα εγω η καποιος αλλος οτι δεν εχουμε θερμανση (εγω προσωπικα 22 στα ντουβαρια) η δεν βγαζουμε σκουπιδια , αεριζουμε τον χωρο κλπ ???

Ειπε καποιος οτι σωστη διαστασιολογηση σημαινει απωλεια ολων αυτων και πρεπει ναχεις παραπανω ισχυ απο το κανονικο για να τα εχεις?

Αλλα ακριβως και μονος σου και συ και οποιοσδηποτε το αναγνωριζει εμμεσα αποκαλωντας το υπερδιαστασιολογηση!

Η μονη ενσταση που εχω, ειναι αν η εφαρμογη θα εχει μεσα κι ενα ποσοστο για τον συνεχη εξαερισμο και ανανεωση αερα στον χωρο, που οι μελετητες λαμβανουν υποψιν βασει νομου σιγουρα, οπως και την πιθανοτητα διακοπης θερμανσης απο ανωτερα βια πχ βλαβη διακοπη ρευματος κλπ!

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

εε αυτα δεν γινονται με 12αρια μηχανηματα σε 50τμ χώρους, εκτος και αν μιλαμε για κανενα σουπερ συγχρονο σπιτι, με 10αρα θερμοπροσοψη, με κουφωματα καλης σειράς, οχι συρώμενα, και σε πεδινή περιοχή.

φυσικα δεν ειμαστε εδω μεσα στον μεσαιωνα με τα τετραγωνικα σαν αναφορα, αλλα μιλαμε για απωλειες συγκεκριμενες, οι οποιες τα προσμετρουν ολα! απο μηχανολογο το τελειο αλλα και σαν αναφορα η εφαρμογη για να καταλαβαινομαστε μεταξυ μας μια χαρα ειναι.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: κάτι δε μου άρεσε στο χώρο, σαν κρύο ρεύμα, σαν ανομοιομορφία 

είπα λοιπόν να ενεργοποιήσω το 3D Auto πάλι, που το είχα κλείσει μέρες τώρα..

για κάποιο λόγο με την ενεργοποίηση του 3D Auto,  ζήτηση 25, ανέβασε αρκετά τον εσωτερικό ανεμιστήρα, σαν να λέω στη μία σκάλα πριν το τέρμα, αλλά ανέβηκε πολύ η κατανάλωση,  στα 1650W, όπου το κατέβασα στο 23 και πέφτω για ύπνο, βλέποντας το πρωί αν θα τουρτουρισουμε καθόλου.. 😄

εξωτερική είναι αυτή τη στιγμή στους 4 (πολύ δύσκολα να πάει παρακάτω), μετρημένη με θερμόμετρο στην ταράτσα (το είχα αφήσει από το απόγευμα), όπου επίσης παρατήρησα πως παρά τα "γκάζια" που του έχω δώσει, η εξωτερική δεν είχε ίχνος παγοποίησης, αλλά ελάχιστα συμπυκνώματα κάτω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Specs είπε

Ειπα εγω η καποιος αλλος οτι δεν εχουμε θερμανση (εγω προσωπικα 22 στα ντουβαρια) η δεν βγαζουμε σκουπιδια , αεριζουμε τον χωρο κλπ ???

Εσυ που έχεις κλιματιστικό για θέρμανση δε κανεις τέτοια , αυτό είναι προνόμιο μόνο αυτών που έχουν πετρέλαιο 

 

12 λεπτά πριν, Specs είπε

φυσικα δεν ειμαστε εδω μεσα στον μεσαιωνα με τα τετραγωνικα σαν αναφορα, αλλα μιλαμε για απωλειες συγκεκριμενες,

Οι λέξη απωλειες για έναν χώρο είναι μια έννοια άγνωστη σε κάποιους 

 

13 λεπτά πριν, Specs είπε

οι οποιες τα προσμετρουν ολα! απο μηχανολογο

Και ο μηχανολόγος είναι μια έννοια δυσνόητη για κάποιους γιατί απλά έχουν μάθει να είναι αρπακολατζηδες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το μυρμιρίζεις πολύ αυτά παθαίνεις.... έχασα το atxc35c ATXC35C στα 574 το οποίο θα το έπαιρνα 374 γιατί έχω 200€ απο επιστροφή. Το πηγαν στα 749........

image.png.c9938219e284c0289cc10f674fc29ba8.png

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c35-sensira-atxc35c-arxc35c-klimatistiko-inverter-12000btu-126379

Εναλλακτική?  Ίσως το Ecoladia? Έχουμε Feedback?
https://www.plaisio.gr/fujitsu-ecolandia-series-asyg035kpca-aoyg035kpca-klimatistiko-12-000-btu-h_3959562

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιασα το defrost...1 λεπτο και 20 δευτερολεπτα διαρκεια...1 ωρα μετα το προηγουμενο, αρα μαλλον απο το πουσαρισμα, θα δω την νυχτα την αποσταση τους , σε αυτο το ζορισμα συνεχως.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 622023 124131 πμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 622023 124338 πμ.jpg

8 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Εαν το μυρμιρίζεις πολύ αυτά παθαίνεις

κανονισου...τελευταια κομματια λεει το λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Specs είπε

κανονισου...τελευταια κομματια λεει το λινκ

Δεν έχει πλέον 587 στο eshop...... Εσύ τόσο το βλέπεις?

Επεξ/σία από PhoneKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PhoneKiller είπε

Δεν έχει πλέον 587 στο eshop...... Εσύ τόσο το βλέπεις?

το sensira ναι αλλα δεν ειναι πραγματικο, θα ανανεωσει το skroutz αργοτερα και θα αλλαξει, αλλα εγω μιλαω για Πλαισο fujitsu τελευταια κομματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

το sensira ναι αλλα δεν ειναι πραγματικο, θα ανανεωσει το skroutz αργοτερα και θα αλλαξει, αλλα εγω μιλαω για Πλαισο fujitsu τελευταια κομματια

α... για το Fujutsu λες? Το έβαλα στο καλάθι. Έχουμε feedback απο καταναλώσεις και γενικά απο συμπεριφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Έχουμε feedback απο καταναλώσεις και γενικά απο συμπεριφορά;

δεν θυμαμαι, αλλα κανε ενα search εδω μεσα αλλα και σε skroutz μηπως γραφουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

δεν θυμαμαι, αλλα κανε ενα search εδω μεσα αλλα και σε skroutz μηπως γραφουν.

o @ethnik471 βλέπω εγκατέστησε Fujitsu Ecolandia Series ASYG035KPCA και μάλλον κάποιο πρόβλημα έχει όπως αναφέρει τέλη Ιανουαρίου πριν λίγες μέρες. Δεν ξέρω εαν το έλυσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...