Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Homeassistant και node-red και μου έρχεται από το telegram μήνυμα ότι το fujitsu καίει παραπάνω

😎:P

index.jpeg.601bcf23a96124085c3be4dac3b0139d.jpeg

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

0005a731ef0d1fb197141082fe16e2fc.png

 

 

Νεωτερα δεδομενα οσο αφορα την λειτουργια του sarara Το δουλευω απο ε θες το απογευμα 17:45 μεχρι τωρα 12:00 το μεσημερι. Λειτουργια flat στα 85 w εσωτερικη 20c εξωτερικη το βραδυ 12 και τωρα 14. Συνολικη σημερινη καταναλωση (τις τελευταιες 12 ωρες) 1.15 kwh !!!! Στο διαγραμμα το μονο peak παρατηρειται στις 9:45 οταν ανοιξα την μπαλκονοπορτα για 5 λεπτα. Εκανε ενα στιγμιαιο peak στα 300 w και φθινοντας εκανε το μοναδικο switch off μεχρι τωρα!!!.

December20-114611AM.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καταπληκτικό.

Να ερχοταν και ενα ξαφνικο Καλοκσιρι να εβλεπα καταναλωση σε ψυξη . Αφου στην θερμανση φτανει τα 85 w συνεχως δεν μοορω να σκεφθω σε ψυξη ποσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσα στο homeassistant ένα Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE , μέσω ενός sonoff pow r2

To ενδιαφέρον είναι ότι βρίσκεται στο παραδιπλανό σπίτι από μένα το οποίο είναι καθρεπτικό με το δικό μου, δλδ είναι ίδια τετραγωνικά κτλ απλά κοιτάει δύση ενώ το δικό μου ανατολή. Βορινά και τα 2. Άρα παρόμοια κατάσταση.

Εδώ προς το παρόν σε σύγκριση με το Asyg24klca με ζήτηση 22 ενώ το Asyg με ζήτηση 22.5. Ανοιχτό από τις 7πμ το mitsu.

image.png.788589364619e737385d24e67c30e43f.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lofarek είπε

Νεωτερα δεδομενα οσο αφορα την λειτουργια του sarara Το δουλευω απο ε θες το απογευμα 17:45 μεχρι τωρα 12:00 το μεσημερι. Λειτουργια flat στα 85 w εσωτερικη 20c εξωτερικη το βραδυ 12 και τωρα 14. Συνολικη σημερινη καταναλωση (τις τελευταιες 12 ωρες) 1.15 kwh !!!! Στο διαγραμμα το μονο peak παρατηρειται στις 9:45 οταν ανοιξα την μπαλκονοπορτα για 5 λεπτα. Εκανε ενα στιγμιαιο peak στα 300 w και φθινοντας εκανε το μοναδικο switch off μεχρι τωρα!!!.

December20-114611AM.png

Η καλυτερη ζεστη ειναι η φωτια! Για να το πετυχεις αυτο με το κλιματιστικο δεν ξερω ποσες ωρες πρεπει να το δουλευεις!  Του λογου το αληθες σε εναν κρυο χωρο με αρχικη θερμοκρασια 15β βαλε το κλιμα να τους παει 20β. Μετα ακριβως το ιδιο βαλε με φωτια πχ μια kerosun!  Οι αισθηση της διαφορας ειναι τεραστια! Για να μπορεσει το κλιματιστικο να καλυψει αυτη την διαφορα πρεπει το οργανακι σου να δειχνει τουλαχιστον 24β και παλι δεν θα εισαι ευχαριστημενος απο την αισθηση της ζεστης του κλιματιστικου!

Προσεχε στο λεει καποιος που για κυρια θερμανση χρησιμοποιει κλιματιστικο!

Σ ενα καλο inverter μεσα απο τις ελαχιστες επανεκκινησεις σε συνδιασμο με χαμηλες θερμοκρασιες επιθυμητης θα κερδισεις σε οικονομια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Η καλυτερη ζεστη ειναι η φωτια! Για να το πετυχεις αυτο με το κλιματιστικο δεν ξερω ποσες ωρες πρεπει να το δουλευεις!  Του λογου το αληθες σε εναν κρυο χωρο με αρχικη θερμοκρασια 15β βαλε το κλιμα να τους παει 20β. Μετα ακριβως το ιδιο βαλε με φωτια πχ μια kerosun!  Οι αισθηση της διαφορας ειναι τεραστια! Για να μπορεσει το κλιματιστικο να καλυψει αυτη την διαφορα πρεπει το οργανακι σου να δειχνει τουλαχιστον 24β και παλι δεν θα εισαι ευχαριστημενος απο την αισθηση της ζεστης του κλιματιστικου!

Προσεχε στο λεει καποιος που για κυρια θερμανση χρησιμοποιει κλιματιστικο!

Σ ενα καλο inverter μεσα απο τις ελαχιστες επανεκκινησεις σε συνδιασμο με χαμηλες θερμοκρασιες επιθυμητης θα κερδισεις σε οικονομια! 

Η kerosan ζεσταίνει και με ακτινοβολία. Και φυσικά δεν έχεις 20C αλλά τοπικά πολύ παραπάνω.

Άκυρη η σύγκριση.

Με 24/7 λειτουργία στα κλιματιστικά δεν καταλαβαίνεις από που έρχεται η ζέστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

 Του λογου το αληθες σε εναν κρυο χωρο με αρχικη θερμοκρασια 15β βαλε το κλιμα να τους παει 20β. Μετα ακριβως το ιδιο βαλε με φωτια πχ μια kerosun!

δηλαδή υποστηρίζεις ότι μια kerosun στα πχ 5kW θερμαίνει περισσότερο από ένα κλιματιστικό στα 5kW; Εκτός αν εννοείς ότι μια kerosun των 5kW θερμαίνει περισσότερο από ένα κλιματιστικό στα 2.5kW.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Η καλυτερη ζεστη ειναι η φωτια! Για να το πετυχεις αυτο με το κλιματιστικο δεν ξερω ποσες ωρες πρεπει να το δουλευεις!  Του λογου το αληθες σε εναν κρυο χωρο με αρχικη θερμοκρασια 15β βαλε το κλιμα να τους παει 20β. Μετα ακριβως το ιδιο βαλε με φωτια πχ μια kerosun!  Οι αισθηση της διαφορας ειναι τεραστια! Για να μπορεσει το κλιματιστικο να καλυψει αυτη την διαφορα πρεπει το οργανακι σου να δειχνει τουλαχιστον 24β και παλι δεν θα εισαι ευχαριστημενος απο την αισθηση της ζεστης του κλιματιστικου!

Προσεχε στο λεει καποιος που για κυρια θερμανση χρησιμοποιει κλιματιστικο!

Σ ενα καλο inverter μεσα απο τις ελαχιστες επανεκκινησεις σε συνδιασμο με χαμηλες θερμοκρασιες επιθυμητης θα κερδισεις σε οικονομια! 

Η αισθηση της ζεστης για τον καθενα και ποσους βαθμους θελει στον χωρο του ειναι καθαρα ατομικη υποθεση . Αλλος πχ με 30 και κρυωνει και αλλος με 22 και σκαει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η kerosan ζεσταίνει και με ακτινοβολία. Και φυσικά δεν έχεις 20C αλλά τοπικά πολύ παραπάνω.

Άκυρη η σύγκριση.

Με 24/7 λειτουργία στα κλιματιστικά δεν καταλαβαίνεις από που έρχεται η ζέστη.

Δεν ειναι καθολου ακυρη η συγκριση.. Το θερμομετρο ειναι μακρια απο την πηγη θερμανσης.. και δεν το μετραω με παραβιαση (δυνατες εντασεις θερμανσης) γιατι ετσι υπαρχουν ανωμαλιες τοσο στο οργανο οσο και στην αισθηση..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Πρόσθεσα στο homeassistant ένα Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE , μέσω ενός sonoff pow r2

To ενδιαφέρον είναι ότι βρίσκεται στο παραδιπλανό σπίτι από μένα το οποίο είναι καθρεπτικό με το δικό μου, δλδ είναι ίδια τετραγωνικά κτλ απλά κοιτάει δύση ενώ το δικό μου ανατολή. Βορινά και τα 2. Άρα παρόμοια κατάσταση.

Εδώ προς το παρόν σε σύγκριση με το Asyg24klca με ζήτηση 22 ενώ το Asyg με ζήτηση 22.5. Ανοιχτό από τις 7πμ το mitsu.

image.png.788589364619e737385d24e67c30e43f.png

 

Τα διαγράμματα σου αρχίζουν και αποκτάνε περισσότερο ενδιαφέρον :))

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Η αισθηση της ζεστης για τον καθενα και ποσους βαθμους θελει στον χωρο του ειναι καθαρα ατομικη υποθεση . Αλλος πχ με 30 και κρυωνει και αλλος με 22 και σκαει..

 

32 λεπτά πριν, nvel είπε

δηλαδή υποστηρίζεις ότι μια kerosun στα πχ 5kW θερμαίνει περισσότερο από ένα κλιματιστικό στα 5kW; Εκτός αν εννοείς ότι μια kerosun των 5kW θερμαίνει περισσότερο από ένα κλιματιστικό στα 2.5kW.

Μην το κανετε περιπλοκο ημουν ξεκαθαρος! Αν ζεστανετε εναν κρυο χωρο να παει στους 20β με αργο ρυθμο η διαφορα μεταξυ κλιματιστικου και φωτιας εχουν σημαντικη διαφορα ως προς την αισθηση!

Αν και παλι δεν ειμαι κατανοητος αν ζεστανω 2 χωρος ο ενας με κλιμα και ο αλλος με φωτια και σας βαλω θερμομετρα στα δωματια (θα δειχνουν την ιδια θερμοκρασια) αλλα να μην ξερετε με τι τροπο ζεσταθηκαν ολοι θα προτιμησουν να κατσουν στο δωματιο που ζεσταθηκε με φωτια!!! Μαλιστα θα υποστηριξουν οτι καποιο απο τα 2 θερμομετρα δεν μετραει σωστα την θερμοκρασια..!!!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PLACEBO_89 είπε

 

Μην το κανετε περιπλοκο ημουν ξεκαθαρος! Αν ζεστανετε εναν κρυο χωρο να παει στους 20β με αργο ρυθμο η διαφορα μεταξυ κλιματιστικου και φωτιας εχουν σημαντικη διαφορα ως προς την αισθηση!

Αν και παλι δεν ειμαι κατανοητος αν ζεστανο 2 χωρος ο ενας με κλιμα και ο αλλος με φωτια και σας βαλω θερμομετρα στα δωματια (θα δειχνουν την ιδια θερμοκρασια) αλλα να μην ξερετε με τι τροπο ζεσταθηκαν ολοι θα προτιμησουν να κατσουν στο δωματιο που ζεσταθηκε με φωτια!!! Μαλιστα θα υποστηριξουν οτι καποιο απο τα 2 θερμομετρα δεν μετραει σωστα την θερμοκρασια..!!!

Δεν συμφωνώ,προσωπικά προτιμώ την ζέστη από το κλιματιστικό. Και όποιος έρθει σπίτι μου, δεν πιστεύει ότι αυτή η γλυκιά ζέστη/θαλπωρή είναι από το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν συμφωνώ,προσωπικά προτιμώ την ζέστη από το κλιματιστικό. Και όποιος έρθει σπίτι μου, δεν πιστεύει ότι αυτή η γλυκιά ζέστη/θαλπωρή είναι από το κλιματιστικό.

Εδω δεν μπορω να εκφερω γνωμη καθοτι ο κλιματισμος ειναι η μοναδικη πηγη θερμανσης που εχω. Στην πολυκατοικια δεν τα βρηκαν οταν την εφτιαχναν για να βαλουν καλοριφερ εστω και εκ των υστερων. Εχω μια δυσαρεστη εμπειρια απο ξυλοσομπα σε αγροτικο σπιτι που δεν μπορουσα απο την πυρα να καθισω ουτε στα 5 μετρα αποσταση απο αυτη. Καθολου ευχαριστη αισθηση σαν να ακτινοβολει μια σημειακη πηγη υψηλοτατης θερμοτητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

 

Μην το κανετε περιπλοκο ημουν ξεκαθαρος! Αν ζεστανετε εναν κρυο χωρο να παει στους 20β με αργο ρυθμο η διαφορα μεταξυ κλιματιστικου και φωτιας εχουν σημαντικη διαφορα ως προς την αισθηση!

Αν και παλι δεν ειμαι κατανοητος αν ζεστανω 2 χωρος ο ενας με κλιμα και ο αλλος με φωτια και σας βαλω θερμομετρα στα δωματια (θα δειχνουν την ιδια θερμοκρασια) αλλα να μην ξερετε με τι τροπο ζεσταθηκαν ολοι θα προτιμησουν να κατσουν στο δωματιο που ζεσταθηκε με φωτια!!! Μαλιστα θα υποστηριξουν οτι καποιο απο τα 2 θερμομετρα δεν μετραει σωστα την θερμοκρασια..!!!

το θερμόμετρο μετρά την θερμοκρασία του αέρα όμως η θερμική άνεση που προσπαθείς να περιγράψεις δεν εξαρτάται μόνο από την θερμοκρασία αέρα αλλά και από την υγρασία, την ταχύτητα του αέρα και την μέση θερμοκρασία ακτινοβολίας του χώρου (από τις φυσικές παραμέτρους), υπάρχει και το επίπεδο δραστηριότητας και ο ρουχισμός. Οπότε αν το ένα μέσο τα έχει καταφέρει καλύτερα στις παραμέτρους, ο άνθρωπος θα αισθάνεται στατιστικά καλύτερα με αυτό το μέσο για θέρμανση. Περισσότερα σε αυτό το εργαλείο που χρησιμοποιείται για την μελέτη της θερμικής άνεσης χώρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Εδω δεν μπορω να εκφερω γνωμη καθοτι ο κλιματισμος ειναι η μοναδικη πηγη θερμανσης που εχω. Στην πολυκατοικια δεν τα βρηκαν οταν την εφτιαχναν για να βαλουν καλοριφερ εστω και εκ των υστερων. Εχω μια δυσαρεστη εμπειρια απο ξυλοσομπα σε αγροτικο σπιτι που δεν μπορουσα απο την πυρα να καθισω ουτε στα 5 μετρα αποσταση απο αυτη. Καθολου ευχαριστη αισθηση σαν να ακτινοβολει μια σημειακη πηγη υψηλοτατης θερμοτητας...

Εγώ έχω καλοριφέρ  πετρέλαιο αυτόνομο,και απλό τζάκι. Το καλοριφέρ έχει το θετικό ότι ζεσταίνει και τα υπόλοιπα δωμάτια.(με ένα κλιματιστικό ζεσταίνω όλο το σπίτι). Το αρνητικό είναι δεν μαρεσουν αυτά τα on/off που κάνει το καλοριφέρ.(και να σκεφτείς ότι έχω βάλει ευαισθησία 0.2C,όταν πέσει 0.2C η θερμοκρασία ανάβει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...