Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κοιτα σαν λογική είναι στη σωστή κατεύθυνση γιατί λέει αρχίζει το κρύο ανεβάζω watt αλλά το άσχημο εινα8 ότι έχει πολύ υψηλή ελάχιστη αλλά αυτό δε ξέρουμε σε τι παράγοντες οφείλεται 

Κανένα από τα δύο για μένα δεν έχει λογική.. Λογική έχει να καίει όσο χρειάζεται χώρος κάθε στιγμή (σύμφωνα με τις δυνατότητες κάθε μηχανήματος)  και να μην "προσπαθούν" να βγάλουν μεγάλο SCOP θυσιάζοντας το ελάχιστο φορτίο.

Σίγουρα πιο σωστή λαθος προσέγγιση είναι της Mitsubishi. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Σίγουρα πιο σωστή λαθος προσέγγιση είναι της Mitsubishi.

Είμαι περίεργος να δω στα πολύ κρύα τι θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Κανένα από τα δύο για μένα δεν έχει λογική.. Λογική έχει να καίει όσο χρειάζεται χώρος κάθε στιγμή (σύμφωνα με τις δυνατότητες κάθε μηχανήματος)  και να μην "προσπαθούν" να βγάλουν μεγάλο SCOP θυσιάζοντας το ελάχιστο φορτίο.

Σίγουρα πιο σωστή λαθος προσέγγιση είναι της Mitsubishi. 

 

Το θέμα στο τέλος όπως λες είναι ότι δε καίνε όσο ζητάει ο χώρος όταν υπάρχουν συγκεκριμένες συνθήκες , γιατί όμως , εαν ισχύει αυτό που λες για το scop τότε ειδικά σε ένα επώνυμο κλιματιστικό είναι μεγάλο φάουλ (κατά την άποψη μου) και η παρουσία eurovent είναι κάτι που χρήζει διερεύνησης για το τι αντιπροσωπεύει τελικα μια τέτοια πιστοποίηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το θέμα στο τέλος όπως λες είναι ότι δε καίνε όσο ζητάει ο χώρος όταν υπάρχουν συγκεκριμένες συνθήκες , γιατί όμως , εαν ισχύει αυτό που λες για το scop τότε ειδικά σε ένα επώνυμο κλιματιστικό είναι μεγάλο φάουλ (κατά την άποψη μου) και η παρουσία eurovent είναι κάτι που χρήζει διερεύνησης για το τι αντιπροσωπεύει τελικα μια τέτοια πιστοποίηση 

Δεν λένε ψέμματα κάπου.. αλλάζουν το φορτίο..

Πώς μπορείς "εύκολα" να αλλάξεις το φορτίο σχέδιασμου? Αλλάζεις την ελάχιστη κατανάλωση..

 

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είμαι περίεργος να δω στα πολύ κρύα τι θα κάνει.

Τζαμί θα είναι.. αλλά με συνεχόμενη 24/7 λειτουργία τα 1000watt minimum θα είναι πάρα πολλά και θα κάνει on/off

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Δεν λένε ψέμματα κάπου.. αλλάζουν το φορτίο..

Πώς μπορείς "εύκολα" να αλλάξεις το φορτίο σχέδιασμου? Αλλάζεις την ελάχιστη κατανάλωση..  Ποτέ την αλλάζεις? Στην θερμοκρασία που "αλλάζει" η μέση / Θέρμη ζώνη..στους 12C εξωτερική.

 

δε λεω οτι λενε ψεμματα ,απλα κατα τη γνωμη μου τροποποιούν μια λειτουργια που στη πραγματικη ζωη δεν εχει πρακτικη εφαρμογη , ουσιαστικα ειναι ενα σεναριο για να βγει ενα νουμερο μονο , γιαυτο και ολα τα ''φθηνα'' κλιματιστικα εμφανιζουν copy paste 5.1 στη θερμη και εδω ερχεται το ερωτημα,  παιρνεις κλιματιστικο μονο με βασει το ενεργειακο ταμπελακι η κοιτας και αλλους παραμετρους και αν ναι ποιοι πρεπει να ειναι αυτοι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

δε λεω οτι λενε ψεμματα ,απλα κατα τη γνωμη μου τροποποιούν μια λειτουργια που στη πραγματικη ζωη δεν εχει πρακτικη εφαρμογη , ουσιαστικα ειναι ενα σεναριο για να βγει ενα νουμερο μονο , γιαυτο και ολα τα ''φθηνα'' κλιματιστικα εμφανιζουν copy paste 5.1 στη θερμη και εδω ερχεται το ερωτημα,  παιρνεις κλιματιστικο μονο με βασει το ενεργειακο ταμπελακι η κοιτας και αλλους παραμετρους και αν ναι ποιοι πρεπει να ειναι αυτοι ? 

Γιεπ! Αυτό πιστεύω και εγώ.. ανεβάζουν το φορτίο όσο χρειάζεται ώστε να φτάσουν στο πολυπόθητο SCOP 5.1 θερμής ζώνης. (Άρα Α+++)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Γιεπ! Αυτό πιστεύω και εγώ.. ανεβάζουν το φορτίο όσο χρειάζεται ώστε να φτάσουν στο πολυπόθητο SCOP 5.1 θερμής ζώνης. (Άρα Α+++)

Κατασταση κινητηρων ντιζελ volkswagen και λοιπων αυτοκινητοβιομηχανιων, που τα προγραμματιζαν για τα τεστ ναναι τζιτζι κι οτι θελει ας γινει...

2 ώρες πριν, dimostr είπε

δε λεω οτι λενε ψεμματα ,απλα κατα τη γνωμη μου τροποποιούν μια λειτουργια που στη πραγματικη ζωη δεν εχει πρακτικη εφαρμογη , ουσιαστικα ειναι ενα σεναριο για να βγει ενα νουμερο μονο , γιαυτο και ολα τα ''φθηνα'' κλιματιστικα εμφανιζουν copy paste 5.1 στη θερμη και εδω ερχεται το ερωτημα,  παιρνεις κλιματιστικο μονο με βασει το ενεργειακο ταμπελακι η κοιτας και αλλους παραμετρους και αν ναι ποιοι πρεπει να ειναι αυτοι ? 

Ζημια κανει η eurovent αν δεν γινει απαιτητικη ,οπως τουλαχιστον τους εγδυσε το σεντονι της σκανδιναβικης μελετης που ειδαμε προσφατα.Και πρωτη στο καναβατσο ηταν η Toshiba,το φυλλαδιο της ηταν το ανωνυμο δειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα και καλη χρονια.Περιμενω την αλλη εβδομαδα να ερθουν να τοποθετησουν το παρακατω κλιματιστικο.Το προβλημα μου ειναι οτι δε μπορω να βρω πουθενα το ελαχιστο μηκος σωληνωσεων που θελει η mitsubishi.Bρηκα μονο το μεγιστο που ειναι 20 μετρα.

Ο εγκαταστατης που μιλησα μου ειπε οτι με 2,5 μετρα ειμαστε οκ.

Τα φωτα σας παρακαλω.

 

https://www.skroutz.gr/s/18979343/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR35VF.html

Επεξ/σία από sofi_meletiou1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, sofi_meletiou1981 είπε

Kαλησπερα και καλη χρονια.Περιμενω την αλλη εβδομαδα να ερθουν να τοποθετησουν το παρακατω κλιματιστικο.Το προβλημα μου ειναι οτι δε μπορω να βρω πουθενα το ελαχιστο μηκος σωληνωσεων που θελει η mitsubishi.Bρηκα μονο το μεγιστο που ειναι 20 μετρα.

Ο εγκαταστατης που μιλησα μου ειπε οτι με 2,5 μετρα ειμαστε οκ.

Τα φωτα σας παρακαλω.

 

https://www.skroutz.gr/s/18979343/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR35VF.html

Καλή χρονιά. Θα δουλέψει και με 2,5 μέτρα αλλά ζήτησέ του να βάλει 3 μέτρα που η Mitsubishi αναφέρει συνήθως σαν ελάχιστο μήκος, ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, George! είπε

Καλή χρονιά. Θα δουλέψει και με 2,5 μέτρα αλλά ζήτησέ του να βάλει 3 μέτρα που η Mitsubishi αναφέρει συνήθως σαν ελάχιστο μήκος, ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Σ' ευχαριστω για την απαντηση.Αυτο σκεφτομουν κι εγω να κανω, να του ζητησω 3 μετρα, αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι οσα pdf της mitsubishi εχω κοιταξει με οδηγιες εγκαταστασης πουθενα δε γινεται αναφορα στο ελαχιστο μηκος.

Εκτος αν ειμαι τοσο στραβη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Κατασταση κινητηρων ντιζελ volkswagen και λοιπων αυτοκινητοβιομηχανιων, που τα προγραμματιζαν για τα τεστ ναναι τζιτζι κι οτι θελει ας γινει...

Ζημια κανει η eurovent αν δεν γινει απαιτητικη ,οπως τουλαχιστον τους εγδυσε το σεντονι της σκανδιναβικης μελετης που ειδαμε προσφατα.Και πρωτη στο καναβατσο ηταν η Toshiba,το φυλλαδιο της ηταν το ανωνυμο δειγμα...

Aν λες για το φυλλαδιο στη σελιδα 81 δεν ειναι Τοσιμπα.
Panasonic ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, sofi_meletiou1981 είπε

Σ' ευχαριστω για την απαντηση.Αυτο σκεφτομουν κι εγω να κανω, να του ζητησω 3 μετρα, αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι οσα pdf της mitsubishi εχω κοιταξει με οδηγιες εγκαταστασης πουθενα δε γινεται αναφορα στο ελαχιστο μηκος.

Εκτος αν ειμαι τοσο στραβη...

Συνήθως δεν το γράφουν στο manual -όχι μόνο η Mitsubishi- αλλά υπάρχουν μέλη εδώ στο forum που βρίσκουν αυτές τις πληροφορίες από service manual κτλ. μέσω ίντερνετ. Στο δικό μου Mitsubishi ln25 που είναι 9άρι μου είχαν πει ότι γράφει για 3 μέτρα ελάχιστο μήκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...