Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

ειπα και γω να παινεψω το daikin και δε το παραδεχεστε

αμα κλεισω τις πορτες με αυτες τις θερμοκρασιες δε θα παρουν ποτε  

Νομίζω ότι εδώ παινέουμε και γίνεται με αντικειμενικότητα. Οι ανοιχτές πόρτες δεν βοηθάνε προς αυτήν την κατεύθυνση. Τουλάχιστον ας το προσδιορίζεις ώστε να ξέρει ο αναγνώστης πόσο πολύ να αξιοποιήσει την πληροφορία που προσφέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι εδώ παινέουμε και γίνεται με αντικειμενικότητα. Οι ανοιχτές πόρτες δεν βοηθάνε προς αυτήν την κατεύθυνση. Τουλάχιστον ας το προσδιορίζεις ώστε να ξέρει ο αναγνώστης πόσο πολύ να αξιοποιήσει την πληροφορία που προσφέρεις. 

απο τα χιλια διαγραμματα θα βγαλει συμπερασμα χωρις να προσδιοριζω ,αυτο που δε μπορει να αξιοποιησει κανενας αναγνωστης ειναι οταν διαβαζει τα σχολια του στυλ .....ξηλωσε το........κινεζοφασον........παρε κλιματιστικο των 1000 ευρω να κανεις τη δουλεια σου ........και αλλα πολλα τετοια 

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι εδώ παινέουμε και γίνεται με αντικειμενικότητα. Οι ανοιχτές πόρτες δεν βοηθάνε προς αυτήν την κατεύθυνση. Τουλάχιστον ας το προσδιορίζεις ώστε να ξέρει ο αναγνώστης πόσο πολύ να αξιοποιήσει την πληροφορία που προσφέρεις. 

Σου απάντησαν για την πλακέτα να κάνουμε καμιά σύγκριση 

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι ανοιχτές πόρτες δεν βοηθάνε προς αυτήν την κατεύθυνση.

Θα ήθελα παντως να ήξερα σε ένα σπιτι πόσοι είναι αυτοί που κρατάνε τις πόρτες κλειστές από δωμάτιο σε δωμάτιο και μέσα έχουν κλιματιστικό που δουλεύει 24/7 έτσι για την στατιστική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Σου απάντησαν για την πλακέτα να κάνουμε καμιά σύγκριση

Ναι, επικοινωνήσαμε. Δεν ξέρω πότε θα κλείσουμε ραντεβού αλλά μέσα στην επόμενη εβδομάδα ή την μεθεπόμενη.

Επίσης έμαθα ότι η πλακέτα είναι προγραμματισμένη από τη daikin ελλάς με οδηγίες του εργοστασίου.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι όντως η οδηγία ήρθε από τα δεδομένα σου και ίσως μερικώς από τα δικά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ναι, επικοινωνήσαμε. Δεν ξέρω πότε θα κλείσουμε ραντεβού αλλά μέσα στην επόμενη εβδομάδα ή την μεθεπόμενη.

Επίσης έμαθα ότι η πλακέτα είναι προγραμματισμένη από τη daikin ελλάς με οδηγίες του εργοστασίου.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι όντως η οδηγία ήρθε από τα δεδομένα σου και ίσως μερικώς από τα δικά μου.

Μακάρι να είναι έτσι θα ταιριάξει γάντι στο χώρο σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα αντικραδασμικα λαστιχα στο κλιματιστικο και μεταμορφωθηκε λεμεεε!!!!!Και εξωτερικα κ εσωτερικα ουτε κιχ απο θορυβο!!!!Απορω αυτοι που βαζουν κλιματιστικα γιατι δεν τα συστηνουν !!!!!Απιστευτη διαφορααααααα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μακάρι να είναι έτσι θα ταιριάξει γάντι στο χώρο σου 

Δεν θα είναι με ρύθμιση για μένα. Αλλά με 0.5 όπως και η δικιά σου.

3 λεπτά πριν, dopermann είπε

Εβαλα αντικραδασμικα λαστιχα στο κλιματιστικο και μεταμορφωθηκε λεμεεε!!!!!Και εξωτερικα κ εσωτερικα ουτε κιχ απο θορυβο!!!!Απορω αυτοι που βαζουν κλιματιστικα γιατι δεν τα συστηνουν !!!!!Απιστευτη διαφορααααααα!!!!

Για αυτό λέγονται αντικραδασμικά. Μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dopermann είπε

Εβαλα αντικραδασμικα λαστιχα στο κλιματιστικο και μεταμορφωθηκε λεμεεε!!!!!Και εξωτερικα κ εσωτερικα ουτε κιχ απο θορυβο!!!!

Ωπ, εδώ με ενδιαφέρει γιατί έφαγα τη φτερωτή λίγο απο μλκ μου και ειδικά στην πρώτη σκάλα η εσωτερική μονάδα συντονίζει και είναι έτοιμη για απογείωση.

Πως τοποθετήθηκαν και που τα βρίσκουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giwrikas_Rab είπε

 Υπάρχει εμπειρία χρήσης με Inventor Nemesis Pro 24; Ρώτησα για προσφορά σε καταστημα και μου είπαν 1000€ εγκατεστημένο και 900€ για το Premium 24

3 premium ένα 18αρι,δύο 9αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Giwrikas_Rab είπε

 Υπάρχει εμπειρία χρήσης με Inventor Nemesis Pro 24; Ρώτησα για προσφορά σε καταστημα και μου είπαν 1000€ εγκατεστημένο και 900€ για το Premium 24

Από ότι θυμάμαι, δεν έχουμε δυστυχώς αξιόπιστο feedback από 24αρι nemesis. Παλιότερα θυμάμαι ότι ένα μέλος είχε πει κάτι για 1300 ελάχιστα watts. Ίσως λίγο πιο κάτω πχ 900.

Για premium δεν θυμάμαι.

Γενικά είναι φασόν gree το πρώτο και νομίζω midea το 2ο ( ή gree  δεν μπορώ να ψάξω τώρα ).

Δυνατά μηχανήματα, με καλή εγγύηση και support.

Από την άλλη δυσκολεύονται να προσαρμοστούν σε ευνοϊκές συνθήκες δλδ τύπου Αττική που έχει πάντα μαλακό κλίμα μιας και χαρακτηρίζονται από υψηλά ελαχιστα watts δλδ αδυναμία να ρίξουν κάτω από ένα κατώφλι την προσδιδομενη ενέργεια. Αυτό μεταφράζεται πολλές φορές σε υπερθερμανσεις και γενικά μειωμένη θερμική άνεση μιας και τείνουν να δουλεύουν σαν on off . 

Ένα παλικάρι έχει ανεβάσει διαγράμματα στο Σκρουτζ. Προσωπικά θα τα απέφευγα. Αν θέλεις οπωσδήποτε Inventor θα κοιταγα το dark που είναι haier.

Αλλιώς Toshiba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς γιατί το ένα σώμα από τα 6 που έχει το σπίτι, στο κάτω μέρος είναι κρύο; Είναι αυτό δίπλα στην αντλία θερμότητας. Τα έκανα όλα μόλις εξαέρωση, μόνο νερό έβγαλαν.

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lazostat είπε

Γνωρίζει κανείς γιατί το ένα σώμα από τα 6 που έχει το σπίτι, στο κάτω μέρος είναι κρύο; Είναι αυτό δίπλα στην αντλία θερμότητας.

Εξαέρωση στα σώματα έχεις κάνει ?

22 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Γνωρίζει κανείς γιατί το ένα σώμα από τα 6 που έχει το σπίτι, στο κάτω μέρος είναι κρύο; Είναι αυτό δίπλα στην αντλία θερμότητας. Τα έκανα όλα μόλις εξαέρωση, μόνο νερό έβγαλαν.

Εάν έχεις κάνει και εξαέρωση και παραμένει κρύο τότε μπορεί να έχεις θέμα με τον κυκλοφορητή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Γνωρίζει κανείς γιατί το ένα σώμα από τα 6 που έχει το σπίτι, στο κάτω μέρος είναι κρύο; Είναι αυτό δίπλα στην αντλία θερμότητας. Τα έκανα όλα μόλις εξαέρωση, μόνο νερό έβγαλαν.

Δοχείο διαστολής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...