Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Από ότι θυμάμαι, δεν έχουμε δυστυχώς αξιόπιστο feedback από 24αρι nemesis. Παλιότερα θυμάμαι ότι ένα μέλος είχε πει κάτι για 1300 ελάχιστα watts. Ίσως λίγο πιο κάτω πχ 900.

Για premium δεν θυμάμαι.

Γενικά είναι φασόν gree το πρώτο και νομίζω midea το 2ο ( ή gree  δεν μπορώ να ψάξω τώρα ).

Δυνατά μηχανήματα, με καλή εγγύηση και support.

Από την άλλη δυσκολεύονται να προσαρμοστούν σε ευνοϊκές συνθήκες δλδ τύπου Αττική που έχει πάντα μαλακό κλίμα μιας και χαρακτηρίζονται από υψηλά ελαχιστα watts δλδ αδυναμία να ρίξουν κάτω από ένα κατώφλι την προσδιδομενη ενέργεια. Αυτό μεταφράζεται πολλές φορές σε υπερθερμανσεις και γενικά μειωμένη θερμική άνεση μιας και τείνουν να δουλεύουν σαν on off . 

Ένα παλικάρι έχει ανεβάσει διαγράμματα στο Σκρουτζ. Προσωπικά θα τα απέφευγα. Αν θέλεις οπωσδήποτε Inventor θα κοιταγα το dark που είναι haier.

Αλλιώς Toshiba.

Καλά τα λες εγώ δυστυχώς ευτυχώς δεν ξέρω θα δείξει έχω  δύο 9αρια κ ένα 18αρι premium ολα!Το 18 αρι στον δικο μου χωρο καει περιπου 300 kw το μηνα κ τα μικρα απο 150!Δυστηχως δεν έχω λάπτοπ κ παλεύω με το κινητό να βλέπω διάγραμματα κ πως περίπου δουλεύουν! Πάντως κ εγώ αν μπορούσα θα τα αλλάχα με κάτι καλύτερο.Ισως Toshiba Mitsubishi δεν ξέρω Θα το έψαχνα καλύτερα!Επίσης όπως είχαμε ξαναπεί παίζει μεγάλο ρόλο η τοποθετηση κ για ποιο λόγο το θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/2/2021 στις 10:56 ΠΜ, dimostr είπε

Εξαέρωση στα σώματα έχεις κάνει ?

Εάν έχεις κάνει και εξαέρωση και παραμένει κρύο τότε μπορεί να έχεις θέμα με τον κυκλοφορητή 

Αυτό θέλει υδραυλικό; Έχει να κάνει με την αντλία θερμότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2021 στις 10:55 ΠΜ, Lazostat είπε

Γνωρίζει κανείς γιατί το ένα σώμα από τα 6 που έχει το σπίτι, στο κάτω μέρος είναι κρύο; Είναι αυτό δίπλα στην αντλία θερμότητας. Τα έκανα όλα μόλις εξαέρωση, μόνο νερό έβγαλαν.

Εάν στο κάνει από την αρχή της εγκατάστασης και μόνο ένα σώμα τότε έχει μπει ανάποδα το πλαστικό παρεκτροπης του διακόπτη σωμάτων,

κοίτα στα υπόλοιπα σωματα εάν η ποιο ζεστή σωλήνα είναι ίδια σε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σεταρα το κλιματιστικό στην νέα εφαρμογή της Daikin. Πρώτες εντυπώσεις: μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα, το κλιματιστικό το δείχνει άμεσα online και δεν θέλει συχνά ανανέωση όπως η παλιά και τα στοιχεία πολύ καλύτερα δομημένα και ομαδοποιημένα. Επίσης, συνδέεται πλέον και στο Google home, οπότε σεταριστηκε και εκεί.

Screenshot_20210207-205408.png

Screenshot_20210207-210738.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Μόλις σεταρα το κλιματιστικό στην νέα εφαρμογή της Daikin. Πρώτες εντυπώσεις: μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα, το κλιματιστικό το δείχνει άμεσα online και δεν θέλει συχνά ανανέωση όπως η παλιά και τα στοιχεία πολύ καλύτερα δομημένα και ομαδοποιημένα. Επίσης, συνδέεται πλέον και στο Google home, οπότε σεταριστηκε και εκεί.

Screenshot_20210207-205408.png

Screenshot_20210207-210738.png

Για ποια εφαρμογη μιλαμε? Ειναι διζθεσομη μεσω playstore γθα περιβαλλον android?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το συγκεκριμένο κλιματιστικό AUX ASW-H24A4 / FIR1DI-EU , εδώ και 5 χρόνια . Δέν μου ε΄χει βγάλει πρόβλημα .

Τα φίλτρα εκτός οτι τα πλένω με νερό 4 φορές το χρόνο και το καλοκαίρι πήρα ειδικό φαρμακό για απολύμανση , χρειάζονται μετά από κάποιο συγκεκριμενο χρονικό διάστημα αντικατάσταση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Έχω το συγκεκριμένο κλιματιστικό AUX ASW-H24A4 / FIR1DI-EU , εδώ και 5 χρόνια . Δέν μου ε΄χει βγάλει πρόβλημα .

Τα φίλτρα εκτός οτι τα πλένω με νερό 4 φορές το χρόνο και το καλοκαίρι πήρα ειδικό φαρμακό για απολύμανση , χρειάζονται μετά από κάποιο συγκεκριμενο χρονικό διάστημα αντικατάσταση ;

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Για ποια εφαρμογη μιλαμε? Ειναι διζθεσομη μεσω playstore γθα περιβαλλον android?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.daikineurope.online.controller

Πρέπει να κάνεις join στην δοκιμαστική έκδοση γιατί η σταθερή υποστηρίζει μόνο τα μοντέλα 2020. Δεν έχει κανένα πρόβλημα σταθερότητας μέχρι στιγμής, μόνο θετικά μπορώ να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.daikineurope.online.controller

Πρέπει να κάνεις join στην δοκιμαστική έκδοση γιατί η σταθερή υποστηρίζει μόνο τα μοντέλα 2020. Δεν έχει κανένα πρόβλημα σταθερότητας μέχρι στιγμής, μόνο θετικά μπορώ να πω.

Thanks 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, turbakiasss είπε

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.daikineurope.online.controller

Πρέπει να κάνεις join στην δοκιμαστική έκδοση γιατί η σταθερή υποστηρίζει μόνο τα μοντέλα 2020. Δεν έχει κανένα πρόβλημα σταθερότητας μέχρι στιγμής, μόνο θετικά μπορώ να πω.

Σε εμενα δεν δουλεψε δεν καταλαβα ποια ειναι η δοκιμαστικη εκδοση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Σε εμενα δεν δουλεψε δεν καταλαβα ποια ειναι η δοκιμαστικη εκδοση..

Εμφανίζεται σε εσένα η επιλογή που δείχνω στη φωτογραφία?

Screenshot_20210208-104828~2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Εμφανίζεται σε εσένα η επιλογή που δείχνω στη φωτογραφία?

Screenshot_20210208-104828~2.png

Προσπαθω να συνδεθω με το email μου και δεν με βαζει καν σε τετοιο περιλαλλον λες και δεν κανω τιποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Προσπαθω να συνδεθω με το email μου και δεν με βαζει καν σε τετοιο περιλαλλον λες και δεν κανω τιποτε...

Σόρρυ γιατί δεν κατάλαβα, η φωτό που έβαλα είναι από το playstore. Εκεί δεν μπορείς να μπεις με το mail σου? Ή στην εφαρμογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...